Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-10, 23:45   #31
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Sunt curios cati de aici au fost cu masinile mentionate, nu vreau sa ma laud , dar am fost cu majoritatea, pe unele chiar le-am condus.
Din punctul meu de vedere, un suv ca si X5 este inutil, deoarece nici pe sosele noastre (accidentate cu gropi & co.) nu sunt bune, cunosc mai multe cazuri, unde dupa 20-30.000 de km s-a dus dracu toata puntea fata, pe sosea nu va avea niciodata feeeling-ul unui sedan fara pretenti exagerate, eventual are avatanjul celui de-al treilea rand de scaune, in teren, practic nu conteaza. In schimb un SUV dotat cu suspensie reglabila, reductor si diferentiale blocante , dotate cu anvelope corespunzatoare (si pentru sosea) mi se pare o masina mai polivalenta, desigur nu va avea stabilitatea unui X5 , dar diferenta fiind mica, chiar conteaza la masini de 2 tone + ?
Quote:
PS - interiorul de G Klasse arata bine dar este sub ala de ML si rivalii din clasa aia.
Tin sa te contrazic, interiorul este foarte de calitate, poate chiar peste ML, scaune confortabile, chiar si in spate. Dar ca si dinamica nu se poate compara cu ML-ul, dupa 100 de km/h orice depasire sau viraj mai puternic, devine foarte palpitant Aceasi situatie se regaseste si la Land Cruiser, Pajero sau alte offroadere de genul, insa cine se impaca cu ideea, pare a fi masina ideala.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 00:04   #32
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Am spus ca de aratat arata ok interiorul si sunt convins ca materialele sunt de calitate dar totusi, pana la asa ceva mai are de lucrat. Se vede si dupa forma bordului ca e mai "din topor" .

https://forum.4tuning.ro/attachment.p...7&d=1265648524
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ML Interior.jpg
Views:	124
Size:	59.5 KB
ID:	1306786  
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 09-02-10 at 00:07.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 08:54   #33
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Oameni buni, o sa lungim discutia inca vreo 10 pagini, fara sa ajunga cineva la vreo concluzie. Sunt masini diferite, off-roaderele fata de SUV-uri, care parte e neclara?

Nu cred ca are dreptate cel ce spune ca SUV-urile de gen X5 sau X6 sunt inutile, drept dovada succesul lor urias, chiar si pe piata din Romania. Oamenii nu iau un ML ca sa se urce pe drumuri forestiere, ci ca sa se stie in siguranta mai mare, sa stie ca vine iarna si 4x4 ii scoate din rahat in timp ce ala cu FWD ramane la semafor, cu tot cu gumele lui de iarna. Daca vrea, alearga spre mare cu 250 km/h, iar cu un 3.0 TDI sau 2.5... ii convine si consumul. Iar referitor la confort si optiuni... no comment. Asta vrea cel care cumpara un SUV Sport, nu-l intereseaza sa faca ce face omul cu Patrol-ul din film, nicidecum...

Iar cel care isi ia un Defender, Patrol, Land Cruiser, G, Pajero, etc, e in stare sa sacrifice viteza mare si stabilitatea in viraje, chiar si putintel confort, pentru a merge insa cand vrea el pe drumuri mai accidentate, prin padure si namoale. Nu e clar ca sunt clienti diferiti?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 10:18   #34
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

daaaaaaa...anaconda,asa cum ne-ai demonstrat pe toate topic`urile de pe acest forum,n`ai nici o treaba cu domeniul asta si stii doar sa dai "search" pe goagal,iar apoi sa ne disperi cu audi vs restu` lumii si mereu te faci de ras.
ai urcat vreodata in g? sau in ml? de ce vb de niste chestii pe care nu le cunosti? vb din poze de pe google.
aaa...daca ziceai ca interioru` din chiusapte e mai bun,atunci poate scapai,dar asa esti plin de non-sens la fiecare pas si fiecare cuvant aruncat pe forumu` asta.

OnTopic : Chestia care vreau sa o fac inteleasa este ca ( am zis`o si postu` precedent) daca vrei si SUV de semi-fitza prin oras si sa fi si putin exclusivist si sa rupi si stancile in 2 prin munti,G-klasse e perfecta.
Si chestia cu FWD e irelevanta,poti foarte frumos sa iesi din kko si cu un 4matic,x-drive,4motion,quattro,etc pus pe un sedan si sa-i dai blana pe autostrada,dar la fel de bine poti sa faci si cu g280-g320cdi si nu cred ca dai cu acu` de la consum in tavan.
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !

Last edited by TurkishCarFan; 09-02-10 at 10:21.
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 11:45   #35
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

1. 4x4 nu e aceeasi treaba cu AWD (quattro, 4matic, 4motion, x-drive, etc)
2. vreau un raspuns pertinent: cu ce e mai SUV un Hyundai Santa Fe ca un Mercedes G Klasse?

3. Hondarul la asta te referi cand zici de ramasul la semafor si 4wd-ul de pe SUVuri?

https://www.youtube.com/watch?v=N_RVaFXsu9U
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 12:23   #36
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Nu, ma refer la semafor, strada, nu ce arati tu. Buna comparatia...

Nu am vazut din ce stiu eu zapada pana al genunchi, cel putin in Bucuresti.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 12:28   #37
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Nu, ma refer la semafor, strada, nu ce arati tu. Buna comparatia...

Nu am vazut din ce stiu eu zapada pana al genunchi, cel putin in Bucuresti.
treci prin targoviste sa vezi troiene grave pe cateva artere ! Sa nu mai zicem de drumurile de la munte, cel putin pe clabucet, grava situatia! Si de ras cand vezi SUVuri jos patinand si logan sus de tot, cazat
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 12:40   #38
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by TurkishCarFan View Post
daaaaaaa...anaconda,asa cum ne-ai demonstrat pe toate topic`urile de pe acest forum,n`ai nici o treaba cu domeniul asta si stii doar sa dai "search" pe goagal,iar apoi sa ne disperi cu audi vs restu` lumii si mereu te faci de ras.
ai urcat vreodata in g? sau in ml? de ce vb de niste chestii pe care nu le cunosti? vb din poze de pe google.
aaa...daca ziceai ca interioru` din chiusapte e mai bun,atunci poate scapai,dar asa esti plin de non-sens la fiecare pas si fiecare cuvant aruncat pe forumu` asta.
Din cate vad tu nici macar search pe goagal nu esti in stare sa faci...mare pacat.

Last edited by _anaconda_; 09-02-10 at 12:57.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 13:52   #39
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
treci prin targoviste sa vezi troiene grave pe cateva artere ! Sa nu mai zicem de drumurile de la munte, cel putin pe clabucet, grava situatia! Si de ras cand vezi SUVuri jos patinand si logan sus de tot, cazat
Trec foarte des, ca am neamuri acolo Dar hai sa fim seriosi, ca acolo unde trece Loganul, merge si orice SUV, linistit. Problema SUV-urilor ca cel din film este ca se bazeaza, fara motiv, pe tractiunea integrala, si nu-si mai pun anvelope corespunzatoare.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 14:58   #40
b31the
Audi Driver

Stage 3
 
b31the's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 88
Member of:
[AUDI]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

https://www.youtube.com/watch?v=IkxAd7Er-mQ
la fel este si x5-ul buna masina si apropo range rover vogue nu este suv ca tot am vazut ca afirmati cum ca range rover este suv .mare gresala.Ca sa nu mai lungim discutia cel mai bun suv este ML-ul pt ca are LOW RANGE si nici un alt suv nu are.
__________________
W12 atat

Last edited by b31the; 09-02-10 at 15:01.
b31the is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 15:22   #41
19tdi

Stage 5
 
19tdi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 456
Member of:
[Fiat]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

porsche cayenne:
https://www.youtube.com/watch?v=4ps0QNZoYW4
mi se pare destul de buna off road...avand in vedere eleganta de care da dovada
19tdi is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 16:03   #42
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

bun argument anaconda.asa fac si eu cand n-am nici o treaba si ma bag precum musca in ... lapte,sa zicem.

parerea mea e ca orice masina,echipata corespunzator si cu o garda la sol destul de mare se poate descurca destul de bine intr-un offroad soft,zapada,etc.pentru toate celelalte exista g-klasse,defender,y60,etc.
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 19:37   #43
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by TurkishCarFan View Post
bun argument anaconda.asa fac si eu cand n-am nici o treaba si ma bag precum musca in ... lapte,sa zicem.

parerea mea e ca orice masina,echipata corespunzator si cu o garda la sol destul de mare se poate descurca destul de bine intr-un offroad soft,zapada,etc.pentru toate celelalte exista g-klasse,defender,y60,etc.
couldn't agree more !
Aproape orice masina cu o garda la sol decenta si un sistem 4x4 bun , poate face fata, deci la ce folos un SUV? Cand o Octavia poate face acelasi lucru (sa zicem. )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 19:39   #44
BANK$

Stage 4
 
BANK$'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 223
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

https://www.youtube.com/watch?v=I7Mc7...eature=related asta poate

parerea mea e ca echipate corespunzator si cu un sofer capabil multe suv-uri din generatia de astazi pot o performanta cat de cat asemanatoare..
Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Oameni buni, o sa lungim discutia inca vreo 10 pagini, fara sa ajunga cineva la vreo concluzie. Sunt masini diferite, off-roaderele fata de SUV-uri, care parte e neclara?

Nu cred ca are dreptate cel ce spune ca SUV-urile de gen X5 sau X6 sunt inutile, drept dovada succesul lor urias, chiar si pe piata din Romania. Oamenii nu iau un ML ca sa se urce pe drumuri forestiere, ci ca sa se stie in siguranta mai mare, sa stie ca vine iarna si 4x4 ii scoate din rahat in timp ce ala cu FWD ramane la semafor, cu tot cu gumele lui de iarna. Daca vrea, alearga spre mare cu 250 km/h, iar cu un 3.0 TDI sau 2.5... ii convine si consumul. Iar referitor la confort si optiuni... no comment. Asta vrea cel care cumpara un SUV Sport, nu-l intereseaza sa faca ce face omul cu Patrol-ul din film, nicidecum...

Iar cel care isi ia un Defender, Patrol, Land Cruiser, G, Pajero, etc, e in stare sa sacrifice viteza mare si stabilitatea in viraje, chiar si putintel confort, pentru a merge insa cand vrea el pe drumuri mai accidentate, prin padure si namoale. Nu e clar ca sunt clienti diferiti?
in plus sunt de acord cu Hondarul...sunt masini diferite pentru clienti diferiti
__________________
BANK$ is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 01:53   #45
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by my life View Post
Cam orice SUV incaltat cu CAUCIUCURI NOI poate face asta, am facut acelasi lucru ca si in filmulet si chiar am mers prin zapada de un metru fara nici o problema.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
x5 rullzzzz q7 rulllllllzzzz ! Cele mai inutile masini ever! Cu astea nu o sa faci niciodata asa ceva!
Ce pierzi daca poti face asta? Cu Q7? Sau chiar si cu X5?

Quote:
Originally Posted by 05aBi View Post
Iti zic eu ca ai aderenta pe zapada la fel ca cu cele de vara, poate un pic mai buna sa zicem, dar doar cu o idee.
Daca iti iei cauciucuri second de seama cu soacra-mea, normal sa nu fie mare diferenta intre ele si cele de vara. Dar, incearca cu unele NOI si apoi mai stam de vorba.

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
range rover e la fel de bun ca un q7 sau un x5 adica tinde spre 0
Daca ai conduce un RR , ai fi mirat de ce poate pe teren. Chiar si Q7.

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Problema la SUV-uri in general, nu este echiparea tehnica (diferentiale, reductor, scuturi etc.) ci faptul ca fiind destinate rularii in mare pare a timpului pe asfalt, vin dotate din fabrica cu discuri de frana mai mari, astfel este destul de greu daca nu imposibil sa gasesti o combinatie optima de jante + cauciucuri.
Perfect adevarat.

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Cu anvelope potrivite, un SUV gen Q7, X5, Cayenne, etc, te face mai linistit iarna sau daca vrei sa mergi la peste. Insa garda la sol mica, nu ii permite sa faca ce face Patrol-ul din film. La fel, neavand nicio punte rigida, ba chiar suspensii reglabile, poate prinde destul de lejer viteze mari, chiar si peste 250 km/h.
In afara de X5, multe SUV-uri au garda la sol variabila, si te cam inseli cand ai spus ca au garda mica, touareg, q7 si cayenne cand le ridici la maxim suspensia , ramai mirat cat de tare se pot ridica, avand garda mai buna decat un patrol sau pajero.

Quote:
Originally Posted by TurkishCarFan View Post
shhhhht!
1. arata-mi un suv care face asta
2. sau asta
asta pe asfalt...si cand se satura de banalitatea de asfalt face si asta :
aaaaa...si pentru cei care vor sa`l foloseasca precum lama
1. Cayenne Turbo....cam face pipi pe tot ce inseamna putere bruta.
2. Chiar si touareg...
.....
......
Am folosit si eu precum lama un cayenne, si chiar s-a descurcat foarte bine.

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
interiorul de G Klasse arata bine dar este sub ala de ML si rivalii din clasa aia.
De acord cu ce spui, nu-mi place deloc bordul butucanos de la G. Dar pot spune altceva despre GL sau ML, care parca nu ai ce reprosa.


[QUOTE=dolb;3066345] il mai conduc si eu ZILNIC ca mi-e lene sa o scot pe a mea [QUOTE]

De ce? E inzapezita si nu poti sa o scoti? Nu inteleg de ce spui ca sunt inutile, cand oricum aduc un plus de utilitate pe troienile de la noi si mai ales, la ce borduri avem, nu cred ca le putem face fata cu ceva cu garda joasa.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Si de ras cand vezi SUVuri jos patinand si logan sus de tot, cazat
90% din propietarii de suv-uri de fite nu si-au schimbat cauciucurile, pastrandu-le pe cele de vara si gandind ca daca au tractiune integrala nu au nevoie de incaltari de iarna, sau daca le-au schimbat, au apelat la unele second.

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Problema SUV-urilor ca cel din film este ca se bazeaza, fara motiv, pe tractiunea integrala, si nu-si mai pun anvelope corespunzatoare.
Exact, asta am constatat-o la 90% din propietari de suv-uri.

Last edited by 300zxtt; 12-02-10 at 01:55.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -