Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-10, 15:15   #16
05aBi

Stage 5
 
05aBi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 959
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
ce vorbesti straine? range rover posibil cea mai capabila masina 4x4 noua? huh

pai Mercedes G klasse, jeep wrangler, jeep rubicon, sa punem si discovery aici, etc etc astea ce-s?

range rover e la fel de bun ca un q7 sau un x5 adica tinde spre 0
Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Range Rover cea mai buna masina offroad? Defenderu e o porcarie pe langa RR )))))))))))))))
Strainilor, ia mai bine cititi voi numele topicul inainte sa dati un reply aiurea. Nu de alta, dar ca sa vedem si noi despre ce tip de masina este vorba, sa ne aflam toti pe aceeasi lungime de unda.
__________________
Baby Six
05aBi is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 17:52   #17
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

nu am inteles, este vre-una din cele enumerate de mine care nu sunt din "generatia de azi"? am adus in discutie nissan patrolul din anii 80-90? sau toyotele din aceeasi perioada? si nu, nu am vorbit de masini preparate pentru extrem sau orice altceva.

toate cele enumerate de mine SUNT din "generatia de azi".
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 17:55   #18
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post

Faptul ca SUV-urile nu sunt asa bune in offroad ca masinile adevarate este cu totul altceva, nici nu au vrut sa fie, nu asta e scopul lor dar nici masinile de offroad nu sunt asa bune pe asfalt ca SUV-urile, tocmai din acelasi motiv => nu au ca scop asta.. .
shhhhht!
1. arata-mi un suv care face asta
https://www.youtube.com/watch?v=5S4lJcqiVBM
2. sau asta
https://www.youtube.com/watch?v=bkrqh...eature=related
asta pe asfalt...si cand se satura de banalitatea de asfalt face si asta :
https://www.youtube.com/watch?v=u7pTzebxQms
https://www.youtube.com/watch?v=vvPDgcUbdr8&feature=fvw
https://www.youtube.com/watch?v=P4Fnt...eature=related

aaaaa...si pentru cei care vor sa`l foloseasca precum lama
https://www.youtube.com/watch?v=W_VvE...eature=related
si...ne trebuie si o limuzina,nu?se poate si asta...uitati ce oameni importanti cara masina asta )

si ca sa vb de lux,mai e nevoie sa pun poze cu interioru`?

polemica are o singura solutie.vrei o masina care le face pe toate? drift,burnout,offroad,fitze si daca te chinui si liniute.G-klasse e raspunsu`.(a sunat de parca lucrez la mercedes) ))

L.E. : putem sa-l folosim si la plaja sau camping =)) )
https://www.youtube.com/watch?v=Tg_9dD0R-NU
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mercedes_benz_g_class_g55_amg_2008_dashboard_dashboard.jpg
Views:	152
Size:	473.3 KB
ID:	1306357   Click image for larger version

Name:	papamobile-2.jpg
Views:	80
Size:	94.2 KB
ID:	1306358  
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !

Last edited by TurkishCarFan; 08-02-10 at 18:04.
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 18:04   #19
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

ce-i drept ca in ultimul filmulet de fapt omul vroia sa iasa din zapada nu sa faca pe lama dar da ... asta e o idee despre ce vorbesc si eu cu masinile enumerate de mine ...
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 18:06   #20
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

e na?! ne-am dat seama,glumeam si eu si incercam sa arat cat de inutil poate fi un q7,x6 sau alte garsoniere motorizate de genu`,cand pe planeta exista asemenea masini.
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 20:29   #21
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Ciocu mic si joc de glezne, ce ai aratat tu nu are nicio legatura cu ce am spus eu. Un G Klasse nu o sa fie niciodata la fel de dinamic si de bun pe asfalt ca un X5 (M), X6 (M) sau Cayenne indiferent ca pui tu film cu el in drift sau cu burnout, intelegi ?! Performantele nu se masoara dupa cat wheel spin ai.

SUV-urile sunt mai mult facute pentru asfalt sau offroad usor iar offroad-urile sunt pentru conditii dificile, fiecare se descurca bine undeva. Daca tu chiar crezi ca un off roader poate sa emita pretentii la dinamica, performanta, pe asfalt contra unui SUV...esti pe langa.

PS - interiorul de G Klasse arata bine dar este sub ala de ML si rivalii din clasa aia.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 08-02-10 at 20:43.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 21:36   #22
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

ce-mi plac topicurile astea non sens cand vin unii "cunoscatori" si le transforma in topicuri gen benzina vs motorina, audi vs mercedes etc.

anaconda tu zici ca esti din alt film
aici nu cred ca vorbim despre suv-uri mari suv-uri mici, suv-uri onroad, suv-uri sportive, suv-uri offroad.

vorbim despre clasa de masini SUV nu despre o subramura a acestei ramuri. nimeni nu a pomenit de nissan patrol scurt din 1990 preparat de offroad versus x5, q7, touareg, cayenne. era vorba de patrol scurt vs suv-uri moderne. G-ul este un SUV modern.

e ca si cum ai compara un golf 3 vr6 cu un logan ca deh sunt din aceeasi clasa ... si tu refuzi clar sa-l compari cu un S3 de exemplu.

FIECARE SUV IN PARTE ARE STABILIT UN TARGET DE CLIENTI: clienti pretentiosi (briz brizuri) altii clienti care-s adeptii offroadului, altii clienti care-s adeptii vitezei ...

ca o mica comparatie (deplasata ce-i drept) logan are ca target clasa de mijloc care vor o masina sa se miste din A in B, audi cu S3 clienti pretentiosi viteza/comfort.

ca o concluzie:
NU vorbim aici doar de SUVurile destinate comfortului/vitezei/aspectului si in final onroadului ... vorbim de SUVuri in general si chiar daca TU (anaconda) sau oricare altul nu ii place/convine vorbim si de cele offroad care fie ca va place fie ca nu sunt competitive si bune.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 21:37   #23
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
. Un G Klasse nu o sa fie niciodata la fel de dinamic si de bun pe asfalt ca un X5 (M), X6 (M) sau Cayenne indiferent ca pui tu film cu el in drift sau cu burnout, intelegi ?! Performantele nu se masoara dupa cat wheel spin ai.
Nu inteleg.. de ce mama naibii sa iti iei un x5m sau x6m ca sa te dai pe circuit sau performante?
Daca vrei sport, iei masina sport, daca vrei lux iei limuzina.
Masinile de genu asta ( x5, x6, chiu7 ) SUNT INUTILE ! Si asta o spune un posesor de asa ceva.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 21:58   #24
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

La ce drumuri avem acum prin tara, si nu ma refer la zapada, ma refer la gropane, un suv este cea mai buna alegere la drum lung.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 21:59   #25
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
bla bla bla
In primul rand, masinile adevarate pentru off road NU sunt SUV-uri deci din start o comparatie off road cu suv e aberanta fiind din clase complet diferite.

PS @ dolb - daca te zbati atata ca pestele pe uscat ca sunt inutile, de ce ti-ai mai luat SUV ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:03   #26
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
In primul rand, masinile adevarate pentru off road NU sunt SUV-uri deci din start o comparatie off road cu suv e aberanta fiind din clase complet diferite.

PS @ dolb - daca te zbati atata ca pestele pe uscat ca sunt inutile, de ce ti-ai mai luat SUV ?
pt ca nu mi l-am luat eu, l-a luat sor-mea Stii cum sunt fetele.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:04   #27
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Asta inseamna ca nu esti posesor, asta daca tu nu esti propria ta sora .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:06   #28
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Asta inseamna ca nu esti posesor, asta daca tu nu esti propria ta sora .
am uitat ca iara trebuie sa vorbesc pe limba ta!
Scuza-ma maiestre..am vrut sa zic ca il mai conduc si eu ZILNIC ca mi-e lene sa o scot pe a mea E bine? Ai inteles? Vrei sa trimit un FAX?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:36   #29
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

un mic articol ce-a fost scris in presa.

"4x4 = SUV
In lumea 4x4 lucrurile s-au complicat si mai tare, pentru ca aparitia SUV-urilor, acele „gipane" de oras, si diversificarea lor pe subsegmente au facut foarte dificila clasificarea. In principiu putem distinge SUV-urile compacte (Land Rover Freelander, Nissan X-Trail, Kia Sportage) si SUV-uri mari (Nissan Pathfinder, Toyota LandCruiser). Insa exista si segmentul off-roader-elor traditionale (Land Rover Defender, Mercedes G Klasse, Mitsubishi Pajero), al SUV-urilor premium si executive (BMW X3, Audi Q7, Land Rover, Range Rover) sau al celor sport (VW Touareg, Range Rover Sport), fiind evident ca fiecare se regaseste si in celelalte tipuri de clasificare. In fine, totul se incheie cu camionetele de tip Mitsubishi L200, Nissan Navara sau Toyota Hilux, denumite si pickup-uri off-road, sau track-uri."

daca nici acuma nu e clar anaconda si pentru neuronul tau imi cer scuze dar ma voi retrage din discutie ... nu tin eu sa te conving pe tine ca laptele e alb degeaba sustii ca e gri.

ca o concluzie: offroaderele este un segment (subsegment ca sa citez din articol) al clasei SUV. (ceea ce am zis si pana acum)
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:53   #30
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Probabil tie iti trebuie un desen sa intelegi ca nu toate "jeepanele" sunt SUV-uri dar deja cer prea multe de la tine...

"4x4 = SUV", ce tare, nici nu stiam ca un A4 Quattro (AWD) = SUV, mersi ca mi-ai spus. Du-te si culca-te, esti plafonat.

Cauta repede pe goagal sa vezi ce inseamna SUV (sport utility vehicle) si vezi daca un Hummer H1 se incadreaza.

Last edited by _anaconda_; 08-02-10 at 22:57.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -