Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-10, 14:44   #31
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: ARO

Cool !

Cine restaureaza un ARO, e considerat nebun !
Cine vine cu o idee este considerat nebun!

Chiar ca-mi pun intrebarea ce mama dracului mai pierd vremea pe forumul asta ca de discutat omeneste aici este pur si simplu imposibil.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 15:34   #32
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: ARO

Daca nu ai observat nebun era pus in ghilimele, cine vrea intelege cum trebuie, eu nu am spus cu rautate, ci doar ca e special...in sensul bun

Iar la faptul cu ideea ta, de V8, omul a specificat ca masina va fi folosita la vanatoare, deci nu isi are rost o asa investitie in motor...

Si unde e discutia aia imposibila?
__________________
Golf mk2 Gti 16v
TwentyOne is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 16:00   #33
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: ARO

Nu agitati spiritele si topicul omului, ca e pacat.

Felicitari pentru proiectul inceput.

Tine-ne la curent cu toate etapele, cu detalii tehnice si fotografii, pentru ca nu putini sunt cei care pot invata si admira.

Poate la finalul lucrarii realizam un articol cu prezentarea masinii si a etapelor prin care a trecut.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 20:21   #34
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ARO

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
nu chiar toate de la Aro sunt proaste - exista cele de pe Campu Lung parca care sunt mai fiabile - sau mai era o localitate - unde se produceau motoare pt Aro dar nu stiu unde exact
La brasov se mai faceau motoare aro
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 20:24   #35
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: ARO

merci fain dan_stage28 - intr-adevar Campu Lung Muscel si la Brasov - dar nu stiu care erau cele bune si care erau cele rele!!! Si tata a avut un Aro - dar era model cu duba si 2 locuri!!!
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 20:42   #36
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ARO

Din povestile citite am aflat ca cele de Campulung ar fi mai bune,acuma depinde si de ce noroc ca ai
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 20:45   #37
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: ARO

da mi-ai intarit gandul am vb si cu tata - tot motor de campulung a avut si el pe aro!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 21:15   #38
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: ARO

Hondarul mersi!...
Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
La motor ce-i faci? Ramine asa?
Ce culoare primeste masina?
Nu fac nimic, de fapt il fac sa mearga "brici" atata... Vopseaua, camuflaj 3 nuante de GRI si elementele cu NEGRU MAT.

Quote:
Originally Posted by Emy_bike View Post
Mai bine un alt motor pt ca am auzit ca cele Diesel de ARO sunt proaste....
- nu chiar, sant si exceptii...
Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
nu chiar toate de la Aro sunt proaste - exista cele de pe Campu Lung parca care sunt mai fiabile
Alejandro, e invers Cei de la Campulung Muscel fabricau motoarele pe benzina, mai recent, anii 80 cred, au creat un departament de proiectari pt a transforma motoarele pe benzina in Diesel, si au realizat de atunci si pana au inchis jucaria o groaza de prototipuri si mici inventii pt ca nici un motor nu ajungea sa fie fiabil, probleme mari cu chiuloasele care cedeaza si o serie de probleme la injectie...

Alex, am avut si am exploatat o masina ARO 243 motor Brasov D-127 aproape 6 ani, in conditiile cele mai grele,
http://www.ono41.ro/forum/attachment...9&d=1238794880
http://www.ono41.ro/forum/attachment...8&d=1238794863
am fost multumit de ce ai poate atat motorul cat si restul, daca vrea cineva mai mult de la o astfel de masina, solutia este - un alt tip de masina dar neaparat sa fie peste 3 litri motorul, altfel e jucarie....

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
felicitari , si bafta in continuare la proiect .
Mersi Bogdan!.....
Quote:
Originally Posted by seven_dj View Post
multa bafta cu proiectul....va fi interesant
Mersi!.....
Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Daca-mi aduc bine aminte, cei de la CROSS LANDER care preconizau preluarea marcii ARO, au pus motoare de FORD V 6 pe ele.
Deci daca merg astea, baga un motor de CHEVY V8 de la vreo americana dezafectata ce gasesti pe acolo si baga-i un tuning de sta mita-n coada
cei de la Ford stiau ei ce stiau, ARO a inceput cu motoarele de BUCEGI V8 benzina 140 CP, ce echipau camioanele Bucegi/Carpati, si fiind preluate cu licenta FORD....si cu o varianta de 6 in linie, apoi la cele V6 care au fost foarte bune fiind mai usoare....

-motor de 6 cilindrii in linie, benzina, 5550 cmc, 95 CP.
-motorul V8, benzina, licenta Ford, de 5025 cmc, 140 CP

-mai tarziu au trecut pe Diesel fabricatie romaneasca , acele motoare mari au mai fost folosute doar masinile ARO de curse in competitiile de Raliu si Viteza in Coasta...
Quote:
Originally Posted by TwentyOne View Post
Cu siguranta ii trebuie un motor V8 pentru vanatoare,...
Bafta cu proiectul..sunteti "nebuni"
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 21:34   #39
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: ARO

------------

Marti 19 IAN 2010....

- Am desfacut pompa de frana si am inlocuit garniturile, pistonasele si supapele, apoi sa aerisit si reglat franele...
- Am schimbat sabotii frana spate...
- Inlocuit cablu frana de mana si reglat...
- Inlocuit arc spate dreapta+ bucsele acestuia (6 buc...
- Vopsitorii la piese de schimb...
- Sa montat rezervorul de combustibil si curatat si verificat circuit alimentare combustibil...
- Sa desfacut capacul mic la cutia de viteze pt a remedia nedelimitarea Marsalier cu viteza a-2-a...
- Verificat instalatie electrica
- Curatat si vopsit tamburii spate cu vopsea grund (alb)














Reparatii Cutie viteza:











Va continua.....
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 21:40   #40
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: ARO

.....am remediat defectiunea la cutia de viteza, una dintre ele, o sa postez si aici explicit cauza defectiuni....

Acel pistonas marcat de mine cu albastru trebuie sa comprime arcul in momentul cand duci levierul CV spre Marsalier, sau sa revina inapoi in momentul cand levierul e in pozitia de punct repaos....... findca arcul din spatele pistonului era rupt pistonul ramanea inauntru si deseori cand incercai sa bagi in vireza a-2-a nimereai direct in Marsalier.....



Iar cu saritul din viteza 2 am rezolvat, dar acum sare din treapta 1 , maine mecanicul Tomy desface din nou, sa incercam sa rezolvam treaba, cu toate ca sperantele sant mici, acest fenomen fiind o boala cronica la ARO...
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 21:46   #41
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: ARO

na decat sa va chinuiti cu reparatia - nu mai bine incercati alta cutie de viteze? una care sare din tr 3 si 4 ) si e buna pe 1 si 2? iar voi avand cutia buna pe 3 si 4 si va sarea din 1 si 2 )
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 21:53   #42
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: ARO

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
na decat sa va chinuiti cu reparatia - nu mai bine incercati alta cutie de viteze? una care sare din tr 3 si 4 ) si e buna pe 1 si 2? iar voi avand cutia buna pe 3 si 4 si va sarea din 1 si 2 )
Alex, ai idee cat e o cutie? nici eu , dar e foarte scumpa, si treaba e din reglaje, si din subansamble, nu trebuie facut decat incercat tot felul de variante, schimbat cate o furca sau coroane, pinioane...etc
Cutiile de viteze sant prost concepute de cand sant ele, rare sant cele fara probleme, dar daca ai dai de capat e rezolvata problema, nu trebuie o alta cutie pt ca nici aia nu stii ce are.....
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 22:10   #43
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: ARO

eu am zis la baza varianta cu 2 cutii sa faca una buna :P
o intrebare - nu te bagi la o comprimare de raport compresie? nu te bagi la o portare de trasee admisie/evacuare? o evacuare custom de inox dupa? un filtru sport? o s-o lasi stock? cum se poate asa ceva
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 22:44   #44
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: ARO

Nu pot face multe Alex, masina nu e a mea, poate daca era atunci vb altfel.... ....dar ca sa te multumesc , masina va avea admisia modificata.... dar nu pt performanta ci pur pt a fii eficienta in vaduri mari de apa, admisia va fi inaltata pe cabina masinii in partea stanga sus, si probabil va fi si un filtru sport acolo, pt ca altceva oricum nu pot pune...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0545.JPG
Views:	204
Size:	954.1 KB
ID:	1275512   Click image for larger version

Name:	IMG_0552.JPG
Views:	154
Size:	1.08 MB
ID:	1275513   Click image for larger version

Name:	IMG_0546.JPG
Views:	159
Size:	1.10 MB
ID:	1275514  

Click image for larger version

Name:	IMG_0547.JPG
Views:	185
Size:	1.02 MB
ID:	1275515  
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 22:46   #45
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: ARO

din ce material o s-o faci? plastic sau ceva metalizat? Inox stiu ca e cam scump dar un inox lustruit arata mortal :P
Alejandro is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -