Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-15, 16:08   #1
Motanul

Stage 5
 
Motanul's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 668
Member of:
[PORSCHE]
Default Uniqa - nu recomand

A intrat peste mine un asigurat RCA Astra. (vinovat fara discutie - venea de pe cedeaza); Stiind isteria cu Astra am zis sa fac reparatia pe Casco la Uniqa.

Cel mai urat cosmar a fost prestatia lor.

Fix de 1 luna sta masina bloacata in service si tergiverseaza numai cu raspunsuri vagi si lipsa de chef de muca un dosar clar ca lumina zilei a unui accident produs in centrul Bucurestiului (la 5 min au fost prezente: politia, salvarea, pompierii); Am facut totul ca la carte: am ales service partener; am sunat la jumatate de ora la Uniqa sa anunt dauna; etc

Vazand eu ca se implinesc 3 saptamani am zis sa-mi intind antele (am prieteni brokeri, altii directori de service, etc);

Toti mi-au spus ca nu mai colaboreaza cu Uniqa din motiv de neseriozitate si plati foarte tarzii. (au spus ca eu la 1 luna sunt in fasa - au avut si masina platita dupa 1 an);

Eu personal nu mai lucrez cu ei nici in ruptul capului dar sfatuiesc pe restul sa faca acelasi lucru.

Astra la care am deschis dosar acum 3-4 ani au fost gentlemeni pe langa Uniqa. Cu Astra dupa o harjeoneala de 1 zi s-au asezat lucrurile si am mers mai departe ok. Cu Uniqa vad ca e un cosmar care nu se mai termina.

Am facut sesizare la ASF foarte tarziu - acum 2 zile; Au spus ca dureaza intre 3-4 saptamani raspunsul. (dupa 1 luna de stat nu e tocmai o fericire).

E frustrant sa vezi o masina care se repara in 3-4 zile ca sta 1 luna degeaba :banghead: ​

Mai bine nu aveam Casco...
__________________
Porsche 924 1979 2.0 aspirat 125 CP
Seat leon 1.9 TDI 101 CP
Suzuki SX4 2011 1.9 120 CP

Ex: BMW 320D (150 CP); VW Bora TDI, Golf, Dacia, Renault 16 din 1967
Motanul is offline   Reply With Quote
Old 09-10-15, 16:48   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Uniqa - nu recomand

Mie mi-a fost atinsă maşina īn parcare de către un coleg de muncă şi
avea RCA-ul la Uniqa. Au fost destul de ok şi am fost despăgubit după
doar 1 lună (cu tot cu perfectatul documentelor).
Bine, la mine a fost şi valoarea mică.
Probabil la tine este o valoare considerabil mai mare şi d-asta īncep să se
uite pe pereţi şi să fluiere neştiutori.
Este o aberaţie termenul dat de ASF. Oricum, acolo lucrează cele mai
mari jartele, asta īnsemnānd că au angajaţi cu salarii colosale, fiind copii,
neveste şi rude de politicieni.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 09-10-15, 21:29   #3
Motanul

Stage 5
 
Motanul's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 668
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Uniqa - nu recomand

QUOTE=andi_cimpean;5821410]
Probabil la tine este o valoare considerabil mai mare şi d-asta īncep să se
uite pe pereţi şi să fluiere neştiutori.
[/QUOTE]

Exact asta este situatia - reparatia e la limita sumei asigurate. Ai intuit perfect.
Dar ca e valoarea mica sau mare - ar trebui sa trateze clientii la fel.

Mai ales ca pot sa faca regres si sa-si recupereze ceva de la Astra. Sunt riscuri calculate. Asta fac toti asiguratorii.
Putea sa fie si dauna totala. Aici se vede diferenta intre un asigurator mare si unul de pluton. Aia mari le trateaza la fel (o paguba de 2 lei si una de 200.000 lei); astia de pluton fac magarii de genul asta.

Cu omul din service m-am inteles: i-am spus ca ori repar masina cu piese originale ori nu o mai repar. Si asta ii trimitea indarat devizul cu remarca "refacere cu piese alternative" sau "refacere conform conventiei".
Si cānd l-am intrebat pe inspector sa-mi spuna ce doreste de fapt a inceput sa se balbaie ca e confidentiala conventia. M-a mintit in fata ca el nu vrea reparatia cu piese after market.
Oricum m-am prins si eu si mi-a confirmat si serviceul ca defapt vrea reparatia cu piese after market daca se poate si made in china sa fie cat mai ieftine.

Adica daca un rulment original e 440 lei el accepta doar cel mai ieftin rulment de pe piata after market (de vreo 60 de lei);

La asta se preteaza o societate la care am Casco Premium si la care in conditiile de asigurare scrie ca pot opta pentru reparatia cu piese originale.
Motanul is offline   Reply With Quote
Old 11-10-15, 18:24   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Uniqa - nu recomand

Mda, este frustrant să vezi că ai dat bani grei pentru CASCO şi cānd
trebuie să beneficiezi de el, ei īncep să pune diferite probleme.
La RCA, ne-am obişnuit cu mizeriile aruncate de ei, dar acolo vorbim de
sume mai mici la poliţe şi asiguratori diferiţi.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 13-10-15, 17:31   #5
Motanul

Stage 5
 
Motanul's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 668
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Uniqa - nu recomand

Eu am vorbit cu un broker cu experienta si la RCA ar trebui sa repare cu piese originale (fara discutie). In practica sunt multe societati care fac probleme cānd pui piese originale la RCA.

Cica la Casco e mai nasol - este in functie de conditiile de asigurare. (din fericire la mine e precizat ca pot opta pentru piese originale - lucru pe care evident nu il verificasem la īncheierea politei - dar din fericire este bine);

Cu toate acestea - cosmarul continua - refuza sa accepte vreun deviz complet desi a primit 5 pana acum cu piese originale;
Singurul accept trimis de Uniqa este pe un deviz cu piese after market trimis de service la insistentele lor, care in plus nu continea 2 piese date la inlocuire din prima zi: janta si spoilerul.(astea erau clare si nu a trebuit nicio reconstatare pentru ele).

Acum incearca ca disperatul sa se lege de acel deviz...
E de un penibil greu de inteles si explicat...
Ca ei vor sa repare masina doar in banii aia.

Last edited by Motanul; 13-10-15 at 17:33.
Motanul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -