Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-12, 17:19   #16
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: accident cu numere straine!!

Quote:
Originally Posted by gilberto27 View Post
cel cu loganu nu are casco...am vorbit cu un avocat sa vad daca am sanse de castig in caz ca ma da in judecata....iar daca nu am nici o sansa de castig in istanta...ia tata banu aici cat o face peste 1000 de euro sigur ca e toata masina praf.....isi retrage plangerea,imi iau numerele o fac...si o termin cu cosmaru asta...ms pt sfaturi baieti sa veti o zii buna!!

tot cu tampenii umblii .. si ce ti-a zis avocatul ala ... ca ai sanse sa castigi nu??? cui ii strica 5-10 milioane in buzunar ... onorariul de avocat fie ca pierde sau nu procesul ... toti avocatii asta fac ... in afara de cazul in care e prieten forte bun de al tau si iti spune adevarul

sincer mai bine da-o la pace cu ala cu loganul inainte de a depune ala plangere si a incepe un proces, proces pe care din punctul meu de vedere are toate sansele sa il castige (poate cere inclusiv expertiza tehnica RAR ca masina ta nu a fost apta de circulatie in momentul accidentului ... si tu nu ai nici macar un act prin care sa dovedesti ca aveai un amarat de itp valid inainte de accident si ca nefunctionalitatile pe care le pot gasii aia ulterior la masina se datoreaza accidentului), deci fa-i masina omului unde poti tu si ai grija sa fie omul multumit de lucrare apoi pune-l sa semneze pe acel proces verbal pe care il ai de la politie ... ca i-ai facut masina.... apoi uita de a ta ..scapa de ea cum poti ...si fi multumit daca scapi fara un proces penal ... si nu uita niciodata ca totul in viata se plateste ... inclusiv fudulia si prostia ...si ca tu pentru cateva sute de euro in plus cat coastau niste acte legale o sa ajungi sa platesti mult mai mult (nici ala cu loganul nu o sa te lase asa usor mai ales daca simte ca poti fi jumulit)

si edit ca sa inteleaga toti care mai scriu pe aici ... circulatia fara itp si asigurare valabile nu constituie dosar penal ...doar ridicarea certificatului si a numerelor + amenda administrativa ... eliberarea placutelor si a numerelor se face dupa ce s-a facut itp-ul la rar (el e singurul care face itp-ul doar pe baza cartii tehnice a autovehiculului) si dupa ce ai incheiat o asigurare obligatorie ...in acest caz tot politia iti va trece si ITP-ul in certificatul masinii

in cazul de fata faptele sunt mult mai grave si sunt penale ... de la circulatia pe drumurile publice a unui vehicul neinmatriculat (acte smechere nu inseamna inmatriculat) pana la fals si uz de fals care tot penal e
__________________
DJ-01-KNK

Last edited by lancer; 13-07-12 at 17:28.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 23:51   #17
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: accident cu numere straine!!

lancer, eu nu te contrazic in afirmatia asta: "si edit ca sa inteleaga toti care mai scriu pe aici ... circulatia fara itp si asigurare valabile nu constituie dosar penal ...doar ridicarea certificatului si a numerelor + amenda administrativa ... eliberarea placutelor si a numerelor se face dupa ce s-a facut itp-ul la rar (el e singurul care face itp-ul doar pe baza cartii tehnice a autovehiculului) si dupa ce ai incheiat o asigurare obligatorie ...in acest caz tot politia iti va trece si ITP-ul in certificatul masinii" dar te rog citeste articolele acestea doua si mai zi inca o data ce ziceai.

http://www.monitorulsv.ro/Local/2010...rile-din-judet
sau
http://www.gdo.ro/Eveniment/2010-05-...re+obligatorie

P.S. sa vin si cu suportul legal:

OUG 195/2002 si anume articolul 85, aliniatul 4 care zice:

"Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare au fost retrase sau a unui vehicul inmatriculat in alt stat care nu are drept de circulatie in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani."

raportat la articolul 82, aliniatul 2 care zice:

"Autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state pot trece frontiera de stat si pot circula pe drumurile publice din Romania, daca indeplinesc conditiile tehnice prevazute in Conventia asupra circulatiei rutiere, incheiata la Viena la 8 noiembrie 1968 si ratificata de Romania prin Decretul nr.318/1980, dar numai pe perioada cat sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule."

Last edited by Laptiucu; 14-07-12 at 00:00.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 17:22   #18
lawrentziu18

Stock
 
lawrentziu18's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 8
Member of:
[RENAULT]
Default Re: accident cu numere straine!!

mai bine le zici ca nu ai acte deloc decat sa te duci cu alea false, ai scapa mai usor dar tot ar trebui sa repari loganul omului, pana la urma pune-te si tu in locul lui, am o masina inscrisa in spania si am asigurare valabila si ITP valabil facut in romania la RAR.
lawrentziu18 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 21:04   #19
gilberto27

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 12
Default Re: accident cu numere straine!!

Quote:
Originally Posted by lawrentziu18 View Post
mai bine le zici ca nu ai acte deloc decat sa te duci cu alea false, ai scapa mai usor dar tot ar trebui sa repari loganul omului, pana la urma pune-te si tu in locul lui, am o masina inscrisa in spania si am asigurare valabila si ITP valabil facut in romania la RAR.
in sfarsit am scapat de toata nebunia asta...bolidu meu la fier vechi....loganu la dat omu la dezmembrari sia luat 800euro pe el........eu miam luat masina(renault megane)...omu la fel(cielo)....intr-un final sia dat seama ca nu are rost sa fim dusmani am facut un gratar inpreuna....plangerea dela politie anulata...iam dat 5 milioane chiar daca el nu a cerut....si am devenit prieteni...cu toate ca am scapat ieftin din beleaua asta va sfatuiesc fratilor sa circulate cu acte si numere in regula...eu am scapat usor pt ca a fost om intelegator dar daca nimeream de altu era mult mai grav....
gilberto27 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:43   #20
Sookylla

Stage 4
 
Sookylla's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 219
Default Re: accident cu numere straine!!

tare asta))))
Sookylla is offline   Reply With Quote
Old 22-09-12, 12:56   #21
lawrentziu18

Stock
 
lawrentziu18's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 8
Member of:
[RENAULT]
Default Re: accident cu numere straine!!

asta da final fericit)
lawrentziu18 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 17:25   #22
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: accident cu numere straine!!

Felicitari , chiar ma bucur pentru tine bafta si numai bine !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 20:29   #23
andreyu334

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 4
Default Re: accident cu numere straine!!

Mai e si urmatoarea problema(eu inca nu am ajuns la accident,dar la judecata o sa ajund sigur):
-iau masina(Skoda Octavia)din RO,inmatriculata,pe carte din 1999,inmatriculata din 1999,are stampile de la 5 sectii de inmatriculare diferite din tara.ITP valabil,toate in regula
-surpriza cand ma duc la RAR,cei de acolo imi spun ca masina(cu numere de Arges) au gasit-o respinsa la RAR Arges.Motiv--ceva probleme la serii.nu pot scoate certificat de autenticitate.
-ma duc la alta reprezentanta RAR si acolo surpriza si mai mare:masina prezinta probleme la poansonarea seriei de sasiu si pe langa asta,raspunsul celor de la Porsche Romania a fost ca masina cu aceasta serie de sasiu NU S-A fabricat vreodata.Nu a iesit inca pe poarta fabricii.Tare nu???
Acum mi-a mai ramas sa dau in judecata fostul proprietar,care a vandut masina cu buna stiinta ca are probleme,si sa vedem ce-o mai fi.
andreyu334 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -