Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-12, 00:13   #1
gilberto27

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 12
Exclamation accident cu numere straine!!

am un nissan 100nx cu numere de germania asig,verif....de alea smechere..si am facut accident cu un logan...cand a venit politia la loc.acc....mia cerut actele am zis ca nu le am la mn si au luat placutele....problema este cum fac sa recuperez numerele?sa ma duc cu actele mele asa cum sunt(stiu ca este caz de puscarie)oare le mai verifica daca nu mam impacat cu ala loganu si a ramas sa ne judecam....astept rasp urgent.....
gilberto27 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 00:42   #2
maff_77
Audi Driver

Stage 5
 
maff_77's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,021
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]
Default Re: accident cu numere straine!!

odata ce au ramas la ei nu prea mai sunt multe lucruri de facut, asa ca cel mai bine gaseste un atelier specializat in placute si confectioneaza altele, sau scoate numere rosii si intri in legalitate
__________________
desi nu pare s-ar putea sa te fac
Presedinte T power team


раскрутка сайтов
maff_77 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 00:48   #3
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: accident cu numere straine!!

Sau fa puscarie,bine ca eu platesc in....mea taxe si impozite si asigurare in..mea sa ma car si eu cu troaca mea Dacia,si tu umblii cu cacaturi de genul.
Iti doresc sa-ti repari masina,si sa te loveasca tot unul ca tine,cu acte d'alea smechere ! Sa vezi smecherie atunci..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 12:08   #4
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: accident cu numere straine!!

gilberto daca taceai folozof ramaneai ... eu unu in locul aluia cu loganul nu ma lasam pana nu iti luau si masina fain frumos la tractat in curtea politiei + dosar penal ... pai e frumos ..unii umbla cu acte si impozite si altii "smecheri" dupa ce ca fac accidente te mai si ia cu da-ma in judecata ... cand umblii cu falsuri asta e platesti ... poate era mai bine sa fi vorbit cu ala cu loganul amiabil si sa ii dai banii de reparatie in 24 de ore ... era simplu te duceai cu omul la ce service voia sa o repare ... vorbeai acolo cam cat costa reparatia pe un deviz estimativ + ceva constatari la demontare ce putea sa fie si ii dadeai banii ... in caz ca nu faceai acest lucru pur si simplu ma duceam la politie si te luau aia pe urma si cu acte si cu tot ...

si ca sa mai glumesc un pic ... daca ala cu loganul are casco ai pus-o ... isi repara fain frumos masina si pe urma distractia iti apartine iti ia aia cant nu face

si oricum nu zice hop pana nu sari calul ... daca isi fac politaii datoria asa cum ar trebui ...tot ar trebui sa ajungi la penal ... eu in locul lor asa as face ... daca nu vine sa ridice placutele inseamna ca ceva e putred ...ia hai sa il verificam noi ce si cum, e cu masina si sa vezi surprize poate iti baga si ce nu ai facut
__________________
DJ-01-KNK

Last edited by lancer; 12-07-12 at 12:12.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 12:35   #5
gilberto27

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 12
Default Re: accident cu numere straine!!

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
gilberto daca taceai folozof ramaneai ... eu unu in locul aluia cu loganul nu ma lasam pana nu iti luau si masina fain frumos la tractat in curtea politiei + dosar penal ... pai e frumos ..unii umbla cu acte si impozite si altii "smecheri" dupa ce ca fac accidente te mai si ia cu da-ma in judecata ... cand umblii cu falsuri asta e platesti ... poate era mai bine sa fi vorbit cu ala cu loganul amiabil si sa ii dai banii de reparatie in 24 de ore ... era simplu te duceai cu omul la ce service voia sa o repare ... vorbeai acolo cam cat costa reparatia pe un deviz estimativ + ceva constatari la demontare ce putea sa fie si ii dadeai banii ... in caz ca nu faceai acest lucru pur si simplu ma duceam la politie si te luau aia pe urma si cu acte si cu tot ...

si ca sa mai glumesc un pic ... daca ala cu loganul are casco ai pus-o ... isi repara fain frumos masina si pe urma distractia iti apartine iti ia aia cant nu face

si oricum nu zice hop pana nu sari calul ... daca isi fac politaii datoria asa cum ar trebui ...tot ar trebui sa ajungi la penal ... eu in locul lor asa as face ... daca nu vine sa ridice placutele inseamna ca ceva e putred ...ia hai sa il verificam noi ce si cum, e cu masina si sa vezi surprize poate iti baga si ce nu ai facut
bai nenea lancer folozof..sa vorbeasca si nea ion ca si el e om.....dc am postat eu acest topic?sa imi spui tu ca nu am facut bn..e problema mea cu ce numere circul...intrebarea a fost de placutele de numar cum le recuperez...iar tu venisi sa imi vinzi gogosi expirate...ca nu am facut bn...dute si vaitate in alta parte nu pe acest topic....
gilberto27 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 12:44   #6
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: accident cu numere straine!!

Eu sper sa faci cel putin 5 ani inchisoare.Stii tu...d'aia smechera.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 12:47   #7
gilberto27

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 12
Default Re: accident cu numere straine!!

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Eu sper sa faci cel putin 5 ani inchisoare.Stii tu...d'aia smechera.
altu care nu are ce face.....
gilberto27 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 12:56   #8
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: accident cu numere straine!!

Cel mai bine lasa-te de prostii si dezmembreaza masina vinde piese fa ce vrei , si daca scapi basma curata iati fratioare si ultimul junghi de dacie dar stii ca ai acte , nu mio lua in nume de rau am avut masini cu numere straine si verificari si etc, dealea smechere si eu unul m-am scarpinat te sfatuiesc sincer sa faci la fel fara nici un pic rautate .
bafta si numai bine !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 13:00   #9
gilberto27

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 12
Default Re: accident cu numere straine!!

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
Cel mai bine lasa-te de prostii si dezmembreaza masina vinde piese fa ce vrei , si daca scapi basma curata iati fratioare si ultimul junghi de dacie dar stii ca ai acte , nu mio lua in nume de rau am avut masini cu numere straine si verificari si etc, dealea smechere si eu unul m-am scarpinat te sfatuiesc sincer sa faci la fel fara nici un pic rautate .
bafta si numai bine !
ms tuner-man pt sfat(respect) exact ce miai zis tu mam gandit sa fac....sau in cel mai rau caz sa repar nissanu si sa il bag de ro 500 euro taxa...+200 reparatia
gilberto27 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 22:44   #10
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: accident cu numere straine!!

gilberto ... asta e daca tu spui ca am vorbit degeaba si ca sa ma aflu in treaba asta e inseamna ca nu ai bagat nimic la cap ... dar cu "acte smechere" nu renteaza ... asta e ... "acte smechere" e parnaie (asta ca sa fie pe intelesul tau ...cu tot cu dezacord) si apropo ... daca chiar voiai sa fi cat de cat corect si in acelasi timp sa eviti si tampeniile de taxe romanesti cu care nici eu nu sunt de acord ... puteai sa o inscrii pe bune si legal in patria vecina bulgaria ... cu asigurare pe bune platita la ei si toate cele ... in caz de accident aveai toate actele in regula fara batai de cap ... acuma ca nu e fair play pentru cel lovit ca are de alegat de ii sar ochii ca sa isi repare masina cu banii de la bulgari e altceva ...si in plus stai la o aruncare de bat de ei ... deci erau si solutii legale in afara de "acte smechere"

si sincer acuma zi mersi ca ai scapat deocamdata ... cu toate ca nu e timpul trecut sa te ia din urma ...asa ca cel mai bine incearca sa scapi de masina cum poti dezmembreaz-o vinde-o asa cum e fara acte ...deoarece cu acte smechere nu prea mai ai cum sa o inmatriculezi in ro ... te cam iau toate buluc din spate
lancer is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 02:34   #11
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: accident cu numere straine!!

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
gilberto ... asta e daca tu spui ca am vorbit degeaba si ca sa ma aflu in treaba asta e inseamna ca nu ai bagat nimic la cap ... dar cu "acte smechere" nu renteaza ... asta e ... "acte smechere" e parnaie (asta ca sa fie pe intelesul tau ...cu tot cu dezacord) si apropo ... daca chiar voiai sa fi cat de cat corect si in acelasi timp sa eviti si tampeniile de taxe romanesti cu care nici eu nu sunt de acord ... puteai sa o inscrii pe bune si legal in patria vecina bulgaria ... cu asigurare pe bune platita la ei si toate cele ... in caz de accident aveai toate actele in regula fara batai de cap ... acuma ca nu e fair play pentru cel lovit ca are de alegat de ii sar ochii ca sa isi repare masina cu banii de la bulgari e altceva ...si in plus stai la o aruncare de bat de ei ... deci erau si solutii legale in afara de "acte smechere"

si sincer acuma zi mersi ca ai scapat deocamdata ... cu toate ca nu e timpul trecut sa te ia din urma ...asa ca cel mai bine incearca sa scapi de masina cum poti dezmembreaz-o vinde-o asa cum e fara acte ...deoarece cu acte smechere nu prea mai ai cum sa o inmatriculezi in ro ... te cam iau toate buluc din spate
Sa infunde parnaia ma,altii se chinuie din pasiune si vine un om De genul asta si-ti fute masina,iti veni sa-l bati si sa-l stragi de gat " DE SMEHCER CE E". Data viitoare,iti doresc sa lovesti un taxi,sa fii alergat de taximetristi si alte chestii de genul !Toti vreti masini straine,dar nu va permiteti asa ceva,daca nu va permiteti mergeti pe jos,nu mie rusine,da frate am DACIE ma doare-n p..a de restul,dar macar e pe bune si daca dau in cineva ii dau la om asigurarea si eu mi'o repar unde pot,cand pot,nu fac necaz altuia ca eu is "smecher" schimba-ti dracu mentalitatea si revino pe strazi.

Last edited by StreetStyle22; 13-07-12 at 02:39.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 09:56   #12
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: accident cu numere straine!!

Ii tot dati sfaturi sa o dezmembreze... aveti impresia ca daca o dezmembreaza nu e pasibil de pedeapsa? Actele se pot verifica si prin alte metode, nu doar uitandu-se pe hartia igienica folosita pe post de acte "smechere"... suntem in era informaticii. Daca isi vor face treaba cei de la politie, si sper sa si-o faca, vei ramane definitiv fara permis si vei avea dosar penal cu condamnare cu suspendare (daca nu cumva ai mai avut abateri de genul) si amenda penala + cheltuielile de judecata de platit.
Fapta se prescrie in 3 ani... deci au tot timpul sa deschida dosarul de urmarire penala.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 11:42   #13
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: accident cu numere straine!!

1. Daca cel cu Loganul are Casco e rau pentru tine fie ca ai/n-ai dezmembrat masina.

2. Atata timp cat placutele de inmatriculare sunt retinute de politie nu poti inmatricula masina pe Ro.

3. Daca se ajunge la proces politistii sunt obligati sa verifice valabilitatea/existenta asigurarii/itp-ului si cand vor afla ca de fapt tu nu ai => dosar penal.

Singura varianta care o ai (din punctul meu de vedere) e sa te intelegi cu posesorul de Logan sa-i repari masina cu cash din buzunarul tau, asta sa scapi de dosar.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 13:15   #14
gilberto27

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 12
Default Re: accident cu numere straine!!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
1. Daca cel cu Loganul are Casco e rau pentru tine fie ca ai/n-ai dezmembrat masina.

2. Atata timp cat placutele de inmatriculare sunt retinute de politie nu poti inmatricula masina pe Ro.

3. Daca se ajunge la proces politistii sunt obligati sa verifice valabilitatea/existenta asigurarii/itp-ului si cand vor afla ca de fapt tu nu ai => dosar penal.

Singura varianta care o ai (din punctul meu de vedere) e sa te intelegi cu posesorul de Logan sa-i repari masina cu cash din buzunarul tau, asta sa scapi de dosar.
cel cu loganu nu are casco...am vorbit cu un avocat sa vad daca am sanse de castig in caz ca ma da in judecata....iar daca nu am nici o sansa de castig in istanta...ia tata banu aici cat o face peste 1000 de euro sigur ca e toata masina praf.....isi retrage plangerea,imi iau numerele o fac...si o termin cu cosmaru asta...ms pt sfaturi baieti sa veti o zii buna!!
gilberto27 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 13:40   #15
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: accident cu numere straine!!

La un accident chiar daca tu esti victima (adica in cazul de fata chiar daca cel cu loganul ar fi de vina) si tu esti obligat sa ai ITP si asigurare valabile. E procedura standard verificarea acestor lucruri deci chiar daca tu ai castiga procesul (adica ar fi gasit el vinovat de accident) tu tot nu ai scapa de dosar penal pentru circularea fara itp+asigurare.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -