Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 14-03-12, 00:03   #1
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Dauna totala - Casco

Deoarece este posibil sa fac cunostiinta cu aceasta experienta..as dori sa imi spuneti mai exact ce inseamna pentru mine asa ceva...la ce sa ma astept..etc
Mai exact..masina Mazda 2 - 2008, accidentul o sa il prezint mai jos intr-un link..unde sunt si poze.
Anul 3 spre anul 4 [facea acum pe 26 martie], valoarea masinii in anul 1 12190, coeficient al sumei asigurate 70% intre 3-4 ani vechime...deci aprox 8530 euro
accidentul:
http://www.bzi.ro/masina-rasturnata-...o-video-274872
din primele discutii cu cei de la service-ul mazda din bucuresti unde am tirmis masina, se pare ca sunt sanse 80% sa fie dauna totala
Acum...ce primesc eu in astfel de conditii? cat dureaza intregul proces? ce trebuie sa fac? mici indicatii mi-ar fi ff binevenite
multumesc
__________________
Honda Civic 5D GT - 2011
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 19:24   #2
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Dauna totala - Casco

Quote:
Originally Posted by Hyperyon View Post
Deoarece este posibil sa fac cunostiinta cu aceasta experienta..as dori sa imi spuneti mai exact ce inseamna pentru mine asa ceva...la ce sa ma astept..etc
Mai exact..masina Mazda 2 - 2008, accidentul o sa il prezint mai jos intr-un link..unde sunt si poze.
Anul 3 spre anul 4 [facea acum pe 26 martie], valoarea masinii in anul 1 12190, coeficient al sumei asigurate 70% intre 3-4 ani vechime...deci aprox 8530 euro
accidentul:
http://www.bzi.ro/masina-rasturnata-...o-video-274872
din primele discutii cu cei de la service-ul mazda din bucuresti unde am tirmis masina, se pare ca sunt sanse 80% sa fie dauna totala
Acum...ce primesc eu in astfel de conditii? cat dureaza intregul proces? ce trebuie sa fac? mici indicatii mi-ar fi ff binevenite
multumesc
Ahahahaha , ce melodie dramatica au pus pe fundal )) .

Revenind la subiect , vad ca partea cea mai afectata e dreapta ! , daca partea de articulatie e afectata , inclusiv partea unde vine prinsa suspensia , masina va fi declarata automat dauna totala !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 05-04-12, 00:59   #3
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: Dauna totala - Casco

spuneti-mi si mie legal care sunt termenii maximi in care trebuiesc rezolvate problemele...mai exact:
accident 12.03...constatare, reconstare: dauna totala..conform devizului final primit azi
din acest moment din cate am inteles mai sunt cativa pasi..asiguratorul ce termen maxim are pana la a-mi depune banii in cont? [si ce pasi mai sunt de indeplinit de el..la care mai are termen de x zile..de exemplu : termen de x zile pana la negociere platii...termen de x zile pana la semnarea "intelegerii"...termen de x zile plata in cont]
Hyperyon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -