Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-11, 20:28   #1
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Thumbs down Am fost lovit,ce sa fac?

Buna seara.In data de 30 noiembrie in jurul orei 12 eram oprit la trecerea de pietoni din dreptul statiei de tramvai situata intre prosper si dristor cand am fost lovit lateral spate de o dubita cu nr de inmatriculare B-81-ADO,mi-a spart stopul dreapta si mi-a indoit+infundat serios masina deasupra rotii spate,nu am aut timp absolut deloc sa stau sa iau actele de la om in momentul acela deoarece eram deja in intarziere la job,am discutat cu omul si mi-a zis ca este masina de la firma,ca are asigurare RCA(LUCRU VERIFICAT DE MINE ULTERIOR),i-am luat numarul si a ramas sa ne auzim ziua urmatoare la telefon pentru a ne intalni sa imi dea copie dupa acte,ziua urmatoare fiind 1 decembrie m-a sunat soferul dubitei si mi-a zis daca o lasam pe ziua urmatoare ca e 1 si etc,am zis ca e ok asa si apoi nu mi-a mai raspuns la telefon,il tot sun de 2 saptamani,cand il sun de pe nr meu nu raspunde,il sun de pe alt nr si mi-a raspuns,am mai stabilit 2 intalniri cu el de atunci si de fiecare data cand sa ne intalnim nu a mai raspuns sau sunat.Am sunat la politia de pe sectorul 3 si am fost indemnat sa ma duc sa depun plangere,am tot asteptat sa ma intalnesc cu el ca sa nu implicam politia dar nici astazi nu a mai raspuns la telefon desi stabilisem o noua intalnire iar acum sunt decis ca luni la prima ora sa depun plangere la politie.Ce imi sugerati sa fac?daca ma duc acum la politie este posibil sa am si eu probleme deoarece nu m-am prezentat in 24 ore?e posibil sa iau amenda?ce i se poate intampla soferului vinovat?exista o alta rezolvare decat sa implic politia?mai stiu ca are asigurare la Astra,exact ca si mine.
Astept sugestii si eventual povestiri daca s-a mai intamplat cuiva,multumesc anticipat!
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 21:59   #2
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Am fost lovit,ce sa fac?

In mod normal se completeaza constatarea amiabila pe loc, si nu dureaza mai mult de 10 minute, cu aia te duci la asigurare si nu mai ai treaba cu el.
In momentul de fata nu pare sa vrea de bunavoie, e posibil chiar sa isi fi reparat daunele la masina, deci iti ramane doar sa mergi la politie, si eventual o sa ramai fara permis vreo 3 luni... cineva pe forum parca a patit asa. Poti incerca sa zici ca accidentul a avut loc ieri... sau ceva de genul, dar din moment ce ala nu o sa vina de bunavoie, tu decizi ce preferi... masina reparata sau permis.
Poti sa il suni, sa ii zici ca daca la ora x nu e in fata politiei sa mergeti la asigurari, tu intri si depui plangere, iar el o sa ramana fara permis, amendat, si obligat sa iti repare masina.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 23:34   #3
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Thumbs up Re: Am fost lovit,ce sa fac?

wow 3 luni?nu e cam extrem?eu deja am ramas fara permis si umblu cu dovada de duminica trecuta dar in momentul in care am fost lovit aveam permisul in buna stare,eu de ce sa fiu vinovat?ca nu am raportat accidentul?greseala mea ca am avut incredere in om nu?ai idee cine a patit acelasi lucru de pe forum?sau daca a deschis un topic aici care sa il pot citi?ti-as fi recunoscator daca mi-ai da informatia aceasta,oricum multumesc frumos pentru reply,alte sugestii in afara de politie?ms anticipat
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 21:20   #4
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Am fost lovit,ce sa fac?

Nu mai stiu exact... mi se pare ca accidentul trebuie sa-l declari in 24 de ore.
Daca ai paguba mare declara accidentul ...
Dupa astea,politia va cheama pe aman2 la declaratii.
Declari exact cum s-a intamplat ,ca ai vrut sa faci amiabila dar omu tot a amanat si refuza sa-ti mai rasp la telefon.
Faci o declaratie pe propia raspundere cu faptele intamplate exact. Daca pol iti da dreptate ,iti incheie un pv cu ajutorul caruia iti repari masina.
Daca am gresit cu ceva...rog un user mai bine informat sa ma corecteze! Succes !
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 12:43   #5
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Am fost lovit,ce sa fac?

eu am fost lovit pe banda I de unul care nu s`a asigurat de pe banda a II si s`a urcat pe mine, am fost imediat la politie pentru ca taranul se grabea vezi dom`le, m`am dus la politie am completat o declaratie din aia tipica pe care o completezi in caz de orice accident, am zis ca a parasit locul accidentului si a ramas ca politia sa il caute dupa numarul de inmatriculare pe care l`am retinut si l`am scris si sa ma anunte. Spre surprinderea mea dupa aproximativ o luna de zile sunt sunat de un politist si am fost chemat la sediul politiei pentru ca a fost descoperit conducatorul auto. Ma prezint in cateva minute, bineinteles el sustinea sus si tare ca nici nu m`a atins si ca l`am gasit drept "gasca" sa`mi repar masina pe asigurarea lui, adevarul fiind ca s`a urcat putin pe mine indoindu`mi portiera spate si aripa stanga fata. Cum nu se ajungea la niciun consens intre mine si el, au fost chemati cei de la criminalistica pentru cateva masuratori, pentru a descoperi daca a existat atingere intre cele doua autovehicule, daca exista vopseaua de la mine pe masina lui si invers. Dupa cateva ore i`au demonstrat cretinului ca a existat contact intre cele doua masini, dar nici asa nu era convins. I`a fost suspendat carnetul pe 1 luna de zile si i`au dat o amenda pe care ca valoare n`o mai retin.
De ce ti`am tot filmul, asteapta`te ca el sa nu recunoasca, s`o tina sus si tare ca n`a fost el, ca nu e cum zici tu, inarmeaza`te cu nervi de otel sa`ti sustii punctu` de vedere si cum s`a intamplat sa pui in declaratia aia pe care o lasi la politie sau ma rog, pe care trebuia sa o lasi in 24 de ore dupa ce s`a consumat evenimentul.
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 14:05   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Am fost lovit,ce sa fac?

Si ti-a si asigurarea sa-ti recuperezi dauna?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 10:07   #7
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Am fost lovit,ce sa fac?

daca ma intrebi pe mine, da, dupa ce a dat verdictu` agentu` constatator i`a retinut permisul, i`a dat amenda, a scris dovada din aia de reparatie, mi`a dat asigurarea lui, dupa cateva zile bagandu`mi masina in service si rezolvand ..
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 21:10   #8
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Talking Re: Am fost lovit,ce sa fac?

Multumesc frumos pentru raspunsuri,l-am stresat pe soferul vinovat pana astazi m-a chemat la el acasa si mi-a dat asigurarea si copiile necesare,deci am rezolvat pe cale amiabila intr-un final,ar fi de preferat sa nu se stearga topicul sa mai vada si ceilalti cum se procedeaza daca ajung in situatia mea.
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -