Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-11, 00:58   #1
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Intrebare accident

Salut,

In seara asta am avut un accident. Baiatul care era in fata mea a oprit sa lase o masina sa faca stanga, eu am pus frana am oprit in spatele lui, dar din spate a intrat unu in mine. Chestia e ca baiatul care a intrat in mine, a cui e vina fara dar si poate mi-e prieten bun si as cam vrea sa-l "scap" putin. Bun, chestia a fost ca l-am vazut in oglinda si eram 100% sigur ca nu se opreste decat in mine si am tinut frana, iar la momentul impactului am lasat putin din ea sa nu-mi faca varza spatele si l-am atins pe cel din fata care din fericire avea o dacie 1310 cu tot felul de intarituri din fier in bara si la el nu s-a vazut nimic si nu are nici o pretentie (il cunosc si pe el). La mine s-au rupt 2 cleme de la bara fata + o zgarietura destul de mare si urata (asta inafara de bara spate care e frecata maxim si clemele din cate am vazut s-au cam dus ca nu mai sta la linie). Si acum intrebarea:

Daca in accident au fost implicate peste 2 masini trebuie declarat la politie? Mie mi-a spus cineva ca da si as vrea sa aflu si alte pareri, poate ati patit-o si voi. Pana acum nu mai stiu nici o cunostinta sa fi avut accident in care sa fie mai multe masini.

Chestia e ca eu vreau sa-l scap pe baiatu care a fost de vina ca ne cunoastem de multa vreme, am fost colegi in scoala etc. si n-as vrea sa ia amenda sau ceva daca mergem la politie ca ne-am inteles ca-mi da asigurarea fara nici o discutie si gata.
__________________
Seat Leon 1.8T
Audi A3 1.8T

Last edited by ALeXF12; 24-06-11 at 01:10.
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 08:16   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Intrebare accident

pot fi si 100 de masini,daca nu sunt nici un fel de victime faceti amiabila si gata nu se ajunge la politie deci nu amenda sau puncte
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 12:33   #3
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Intrebare accident

Am intrebat pe cineva de la asigurari si trebuie mers la politie la constatari daca sunt implicate mai mult de 3 "elemente" au zis. Adica chiar daca eu (fiind masina din mijloc in cazul de fata) nu aveam masina in fata si ma bagam sa zicem intr-un stalp tot trebuia mers la politie chiar daca nu exista victime. Acuma la 2 ma duc la constatari la politie o sa scriu mai pe seara ce am rezolvat.
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 14:14   #4
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Intrebare accident

Daca sunt implicate mai mult de 2 masini nu se poate face amiabila.
In cazul de fata tu si cel in care ai intrat va faceti masinile pe asigurarea celui de-al 3lea.
Cel mai bine prezentati-va la tamponari, acolo veti afla exact ce si cum.
Am fost implicat relativ recent intr-un accident asemanator, nu s-a lasat cu amenda pentru nimeni, doar cu pagube pentru masina responsabila de accident.
Paul is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 16:45   #5
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Intrebare accident

Acum am ajuns acasa de la constatari. Vinovatul (al 3-lea) a primit 134 lei in 48 ore si asigurarea lui plateste daunele. Acuma la mine nu e mare problema doar ca bara din spate e bagata putin inauntrau sub aripa stanga si in fata mi s-a zgariat urat si necesita vopsire amandoua in mare si cam atat, iar la primul nu s-a vazut nimic. Oricum sper sa rezolv sa imi dea inlocuire bara si sa aleg sa rezolv in regim propriu. Mersi oricum de ajutor.

Am uitat sa mentionez: cam dubios se uita lumea cand au auzit DACIE-SEAT-DACIE. Acuma na, accidentu asa a fost sa fie nu si-a cautat-o nimeni, dar totusi ei intr-un fel vroiau sa o dea ca am facut intentionat.
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 19:44   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Intrebare accident

pai tu crezi ca ei nu speculeaza orice chichita ca sa scape de plata daunelor?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 22:36   #7
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Intrebare accident

Pai aia e, politistul de la constatari e prieten cu o ruda apropiata si a zis "2 dacii si seat?" si se uita asa ca si cum ar fi fost treaba regizata sa zicem. Acuma na, asa sa intamplat, asta a fost si gata. Luni ma duc la asigurari si sper sa fie bine sa iasa cum vreau.
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 23:00   #8
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Intrebare accident

Daca era si dacie 1310 aia din fata in care ai intrat, eu as fi procedat astfel:Prietenul tau pe care vroiai sa il scapi venea cu tine si faceati amiabila....ziceati ca v-ati lovit in parcare....iar cel cu dacia dao drq...ii dadea prietenu tau 100 de lei si isi facea toata masina...Sincer acum eu am lovit o duba de i-am indoit bara si i-am spart si faru si i-am dat 1 mil si ma "pupat pe frunte" si nu am patit nimic.Mai trb sa sti sa si minti...Cred ca v-ati panicat ca primeste careva din voi amenda...Dacia se poate repara foarte usor...Numai voi stiati ca sunt implicate mai mult de 2 masini in accident deci pe scurt care era problema?Paia cea mai neavariata o facea baiatu a caruit vina era... adik cu 1 mil de lei schimba bara aia si alte chestii...Nu exista masina mai ieftin de reparat ca dacia 1310....
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 23:18   #9
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Intrebare accident

da, dar mie mi-au fost rupte cleme de la bara fata si situatia lui in momentu de fata nu-i permitea sa imi dea el bani si pe foametea asta ...

aaa si dacia din fata nu a patit absolut nimic ca avea carlig, dar daca ziceam ca am fost doar noi 2 (eu si baiatu din spate) bara fata nu mi-o facea nimeni si culmea desi am fost lovit in spate mai tare, tot in fata se vede cel mai urat.
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 23:36   #10
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Intrebare accident

simplu....Erati in parcarea subterana sau intr-o parcare cu zid in fatza si a intrat in tine a ta era scoasa din viteza si fara frana de mana trasa si te-a propulsat in zid....Sti ce frumos iesea pe desenul ala de la rca?....El nu dadea nici un ban mai ales daca zici ca baiatu cu dacia nu avea nimic
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 13:53   #11
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Intrebare accident

Quote:
Originally Posted by vlad300 View Post
simplu....Erati in parcarea subterana sau intr-o parcare cu zid in fatza si a intrat in tine a ta era scoasa din viteza si fara frana de mana trasa si te-a propulsat in zid....Sti ce frumos iesea pe desenul ala de la rca?....El nu dadea nici un ban mai ales daca zici ca baiatu cu dacia nu avea nimic
mai nasol daca e un stalp, zid, orice ar apartine de primarie sau privat. trebuiesc poze, declaratii, tot felul de tampenii.....si majoritatea asiguratorilor nu prea platesc pt alte daune.....
intreaba un constatator de daune si afli multe!
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -