Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-11, 17:09   #16
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Cam asta am patit : " BMW facut praf de o Dacie"

Daca in urma accidentului, nu sunt victime, si daunele nu sunt majore, adica masina poate pleca pe roti ( fara radiatoare sparte, punti rupte etc. ) se poate face un proces pe cale amiabila unde partile isi recunosc vina sau nevinovatia. Apoi se merge direct la Firma de asigurari unde se constata daunele, se face dosarul si s-a incheiat balciul.
__________________

RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 18:32   #17
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cam asta am patit : " BMW facut praf de o Dacie"

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
Daca in urma accidentului, nu sunt victime, si daunele nu sunt majore, adica masina poate pleca pe roti ( fara radiatoare sparte, punti rupte etc. ) se poate face un proces pe cale amiabila unde partile isi recunosc vina sau nevinovatia. Apoi se merge direct la Firma de asigurari unde se constata daunele, se face dosarul si s-a incheiat balciul.
Scuza-ma dar dupa parerea mea asta este o tīmpenie care ignora persoanele implicate īn accident. La un accident indiferent cīt de usor, pot aparea oricīnd vatamari corporale (traumatizari) care nu se vad / simt la prima vedere, cauza de ce la fiecare accident se face un proces verbal de constatare de catre autoritatile īn drept.

Comparativ, aici daca am un accident, indiferent cīt e de mic, da se face versiunea amiabila dar asta este doar un schimb de date personale care sa īnlesneasca plata daunelor īn ceea ce priveste asigurarile partilor implicate. Constatarea vinei se face numai de autoritati (politia rutiera) proces verbal constatat prin fotografii si masuratori la fata locului.

Īn cazul unei vatamari corporale care nu se vede / simte la prima vedere (traumatizare craniana / coloana īn urma socului impact etc.) trebuie partea vatamatoare sa suporte costurile medicale pt. partea vatamata.
O cale amiabila īn aceasta situatie nu este valabila.

Singurul drept pe care-l am, la un accident bagatela din asta, este sa descongestionez carosabilul pt. a nu bloca circulatia īnainte de a veni politia dar numai cu conditia sa marchez cu creta nesolubila pozitia masinilor pe carosabil pt. a putea ulterior autoritatile sa faca masuratorile si constatarile necesare.
Īn cazul intemperiilor (ploaie torentiala, ninsoare, ghiata cam greu de realizat)

Īn fine. E bine ca stiu de chiestia asta amiabila valabila īn RO. Sper cīnd o fi sa vin īn tara pe 4 roti sa n-am ocazia s-o cunosc LIVE.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 20:29   #18
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cam asta am patit : " BMW facut praf de o Dacie"

alias...

Părerea mea...
Dacă aş fi īn locul tău, pānă īn pānzele albe aş merge cu cretinii de la ziarul Libertatea!
Lăsānd la o parte faza cu amărăşteanul cu Dacia 1310, care nu plătea nici asigurare, nici ITP dar īşi plimba curul īn Dacia, că na aşa e frumos...

Ai toate şansele să cāştigi procesul cu ziarul Libertatea!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:11   #19
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Cam asta am patit : " BMW facut praf de o Dacie"

Pe mine cel putin m-a amuzat articolul dar a lovit in fenomenul jmecherilor din Ro pe barba unui nevinovat , autorul acestui topic. Despre presa ce sa mai zic , e de rahat peste tot in lume si rar gasesti un ziar/ post tv in care sa se prezinte adevarul si realitatea . Daca ei ar fi scris articolul 'pe bune' , n-ar fi avut nici 10% cautare.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 19:38   #20
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cam asta am patit : " BMW facut praf de o Dacie"

Pana la urma a facut rost de bani berlinaru'?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 20:45   #21
alias

Stage 5
 
alias's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 420
Default Re: Cam asta am patit : " BMW facut praf de o Dacie"

mda, pana acum varianta este ca luni mergem la service sa bagam masina si sa achite !
oricum pana luni seara e ultimul ragaz
alias is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 23:18   #22
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cam asta am patit : " BMW facut praf de o Dacie"

Sper să īţi poţi repara maşina cāt mai repede, dar mă īndoiesc că cel cu Dacia 1310, va avea banii necesari!

Adică ar fi culmea să aibă banii, pentru că atunci nu-mi explic de ce umbla cu Dacia fără ITP sau asigurare...
Sau doreşte să beneficieze de asigurarea īncheiată ulterior?
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 00:36   #23
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cam asta am patit : " BMW facut praf de o Dacie"

timpul trece in defavoarea ta. asta e clar
acum ceva ani citeam un articol pe net cu presa din SUA, care denigra in fel si chip diferite persoane doar pentru tiraj pana cand au inceput sa curga procesele impotriva lor. acolo autoritatile erau foarte obiective si dadeau dreptate celor care chiar erau denigrati indiferent ca era un lucru minor. despagubirile la ei era de ordinul zecilor de milioane chiar
in locul tau as da fuga la un avocat bun, plateam consultatia (parca asa se procedeaza) si l-as fi intrebat ce sanse am de castig. poate chiar sa vorbesc cu mai multi avocati. as da in judecata ziarul respectiv, o reclamatie la politaiul cu amenda, dat in judecata si individul cu dacia.
plus de asta ii ceream o masina noua. una reparata nu mai e ca noua. daca-i place sa se joace cu legea sa plateasca. sincer mai repede as ierta un pusti care abia si-a luat permisul si e si el entuziasmat decat pe unul cu experienta care-l doare in paispe de restul participantilor la trafic.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 00:52   #24
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Cam asta am patit : " BMW facut praf de o Dacie"

Daca tu ai senzatia ca amarasteanu ala are 10000 de lei minim sa plateasca reparatia la masina ta la bavaria te inseli ... oricum te-ai comportat inexplicabil ... cumva nu ai trait in romania in ultimii 20 de ani ?
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -