Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-10, 19:29   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Un nou record de viteza pe strazile din Romania! Un sofer din Bucuresti a fost surprins de radar circuland cu 248 km/h pe Autostrada Soarelului. Aflat la volanul unui Porsche 911 Turbo, tanarul in varsta de 23 ani a ramas fara permis pentru o perioada de 90 zile si a primit 9 puncte de penalizare.

Un alt sofer din Bucuresti a fost surprins duminica trecuta in timp ce circula cu 230 km/h pe E 85.


Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 00:03   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Trebuia iertat pentru confuzie.

A zis că este pe autobahn!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 16:05   #3
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Ce parnaie merita asta, ganditi-va daca ii sarea un caine in fata la viteza asta, se facea praf si mai facea si pe altii pe langa el.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 21:00   #4
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Bai da nu-i cinstit, si eu am primit pt 99kmph in zona de 50 cu 525-u (defapt erau 145 da m-am inteles sa nu-mi ia permisul la numai atat) tot 9 pct de amenda!!!!!
Pfffffai ce ma oftic.....ma impac cu gandul ca am mers cu 250kmph cu motocicleta in zona de 70 si nici nu m-a prins(nici stalpul)......sic
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 21:23   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Bai da nu-i cinstit, si eu am primit pt 99kmph in zona de 50 cu 525-u (defapt erau 145 da m-am inteles sa nu-mi ia permisul la numai atat) tot 9 pct de amenda!!!!!
Pfffffai ce ma oftic.....ma impac cu gandul ca am mers cu 250kmph cu motocicleta in zona de 70 si nici nu m-a prins(nici stalpul)......sic
Gixer, îmi cer scuze pentru offtopic, dar nu m-am putut abţine.
Observ că ai la semnătură, o atenţionare cu privire la motociclişti şi anume "Atenţie la motociclişti în trafic".
La ce anume să fim atenţi? Că o duceţi la 150 de km/h în 100 de m?
Zici că i-ai dat 250km/h...

Nu vreau să fiu rău şi chiar susţin ideea cu privire la atenţia sporită pentru motociclişti/scuterişti/biciclişti, dar de cele mai multe ori o căutaţi cu lumânarea.

Chiar acum am văzut la TV, că ăştia se gândesc la înăsprirea măsurilor în ceea ce privesc sancţiunile pentru depăşirea vitezei. Suştin iniţiativa!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 21:56   #6
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Până la ora asta, ştirea a primit 164 de comentarii. Aproximativ 20% sunt favorabile sau înţelegătoare ("nu trebuie să-l ameninţi cu moartea", "sancţiunile sunt pe merit, e destul", "poate era destul de bun şi nu punea lumea în pericol" etc)

Acelaşi lucru s-a întâmplat în cazul GTIului cu 230 km/h. Numai că au fost 106 comentarii.

Cu numai 2 ani în urmă, când era vorba de aşa ceva, viteză sau întreceri, p.o.p.u.l.a.ţ.i.a civilă pur şi simplu urla, cerând tot felul de pedepse cât mai drastice, şi ameninţa cu moartea.

Se vede treaba că atunci când începe să se apropie funia de par, veniturile scad, ratele cresc, amenzile devin o povară pentru un buzunar tot mai gol, şi societatea de leasing sau banca dă semne că ar vrea să te lipsească de Golful, Opelul, Alfa, BMWul sau Loganul tău, şi poate şi de LCDul de 127cm sau de casă, devii brusc... înţelegător şi tolerant. Şi nu e de bine, fiindcă demonstrează că nu ne prieşte decât în sărăcie, în momentul în care lucrurile vor merge ceva mai bine iarăşi vom avea parte de scandal.

Bineînţeles, există şi alternativa, în ritmul ăsta şi dacă se va repeta "epoca Ciorbea", probabil alergatul pe cele 4 roţi ale noastre va deveni o faptă eroică şi legea care-l condamnă va fi abrogată

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 23:06   #7
world_eye007

Stage 5
 
world_eye007's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,013
Member of:
[Colectionar Machete]
[Hyundai]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Ce parnaie merita asta, ganditi-va daca ii sarea un caine in fata la viteza asta, se facea praf si mai facea si pe altii pe langa el.
daca ii sarea un caine? pardon? pe autostrada, caine?

adevarul e ca din pacate ai dreptate... traim in romania, avem caini si pe pistele de curse, pe autostrada ce sa mai speram...
__________________
world_eye007 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 15:31   #8
pheerya

Stage 5
 
pheerya's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,663
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[BMW]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

mi s-a intamplat faza cu cainele pe buc-pitesti si aveam 170km/h... nu a fost prea placut... asta in conditiile in care tiganii fura gardul ala nenorocit de sarma de pe marginea soselei...pardon autostrazii, cu toate ca numai a autostrada nu seamana... si peste toate astea... a mai sarit si o domnisorica in mijlocul "autostrazii" sa-si recupereze animalul... dang dang...romanica!!!

on: ma indoiesc ca asta e recordul de viteza de la noi
cel mult, recordul oficial!
__________________
Don't take life too seriously...You won't get out alive!!!

prezent: BMW E36 316i Coupe Individual, 1996, 102cp
ex: Honda Civic FK3 5D, 2007, 2.2 i-CTDi, 140cp
VW New Beetle, 2002, 1.6 SR, 102cp
pheerya is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 20:04   #9
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Gixer, îmi cer scuze pentru offtopic, dar nu m-am putut abţine.
Observ că ai la semnătură, o atenţionare cu privire la motociclişti şi anume "Atenţie la motociclişti în trafic".
La ce anume să fim atenţi? Că o duceţi la 150 de km/h în 100 de m?
Zici că i-ai dat 250km/h...

Nu vreau să fiu rău şi chiar susţin ideea cu privire la atenţia sporită pentru motociclişti/scuterişti/biciclişti, dar de cele mai multe ori o căutaţi cu lumânarea.

Chiar acum am văzut la TV, că ăştia se gândesc la înăsprirea măsurilor în ceea ce privesc sancţiunile pentru depăşirea vitezei. Suştin iniţiativa!
Ai dreptate, la asta tre sa fiti atenti, ca nebuni sunt multi motociclisti, si de multe ori ma mai enerveaza si pe mine cate unul, totusi destul de rar cand sunt cu masina, pt ca ii vanez, mi-i frica de ei mai rau ca de politie, pt ca ii cunosc pe majoritatea din Cj si stiu ca unii din ei merg si cu 100-120 in oras, si ma stiu si pe mine care rar merg tare in oras, da cand ma enerveaza cate un sofer/soferizda, sa scap de ei ii dau cate o blana uneori, asta insemnand la motorul asta 140-150 in 2-3 secunde, dupa care ma calmeaza violenta accelerarii(bag un ai de plm) si o las sa revina intr-un 80-90, pt ca d-aia inca mai pot sa scriu inca, ca ii dau asa viteze numai daca e super liber in fatza.
Ai dreptate, multi parca o cauta cu lumanarea, pt ca habar nu au ce inseamna o herghelie care trage numai 2-3 sute de kg....

Cu faza de inasprire a pedepselor pt viteza fix pix.....daca nu te prinde e ca si cum n-ar fi, deci numai pt soferi practic ar avea o finalitate.....cu motoru daca te stii asa scapi de loganas. Oricum eu sustin ca, macar pe autostrazile din toata lumea ar trebui sa existe zone daca nu chiar de no speed limit, dar de 200-250kmph nu ar fi nici un bai......de ce crezi ca e cel mai safe Autobahnul??!!!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 09:25   #10
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Ai dreptate, la asta tre sa fiti atenti, ca nebuni sunt multi motociclisti, si de multe ori ma mai enerveaza si pe mine cate unul, totusi destul de rar cand sunt cu masina, pt ca ii vanez, mi-i frica de ei mai rau ca de politie, pt ca ii cunosc pe majoritatea din Cj si stiu ca unii din ei merg si cu 100-120 in oras, si ma stiu si pe mine care rar merg tare in oras, da cand ma enerveaza cate un sofer/soferizda, sa scap de ei ii dau cate o blana uneori, asta insemnand la motorul asta 140-150 in 2-3 secunde, dupa care ma calmeaza violenta accelerarii(bag un ai de plm) si o las sa revina intr-un 80-90, pt ca d-aia inca mai pot sa scriu inca, ca ii dau asa viteze numai daca e super liber in fatza.
Ai dreptate, multi parca o cauta cu lumanarea, pt ca habar nu au ce inseamna o herghelie care trage numai 2-3 sute de kg....

Cu faza de inasprire a pedepselor pt viteza fix pix.....daca nu te prinde e ca si cum n-ar fi, deci numai pt soferi practic ar avea o finalitate.....cu motoru daca te stii asa scapi de loganas. Oricum eu sustin ca, macar pe autostrazile din toata lumea ar trebui sa existe zone daca nu chiar de no speed limit, dar de 200-250kmph nu ar fi nici un bai......de ce crezi ca e cel mai safe Autobahnul??!!!!!
cred ca tu ai vrut sa te scoti aici dupa ce ai fost mustrat dar iar ai dat cu bata-n balta...
daca taceai filosof ramaneai
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 09:24   #11
frozya

Stage 2
 
frozya's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 60
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by pheerya View Post
mi s-a intamplat faza cu cainele pe buc-pitesti si aveam 170km/h... nu a fost prea placut... asta in conditiile in care tiganii fura gardul ala nenorocit de sarma de pe marginea soselei...pardon autostrazii, cu toate ca numai a autostrada nu seamana... si peste toate astea... a mai sarit si o domnisorica in mijlocul "autostrazii" sa-si recupereze animalul... dang dang...romanica!!!

on: ma indoiesc ca asta e recordul de viteza de la noi
cel mult, recordul oficial!
Iti spun eu ca nu asta e recordul Eu am prins odata de m-a dus un "mare Boss" acasa cu faimosul lui lamborghini murcielago. De la ploiesti la campina a mers numa cu 240-290. Iar cand l-am intrebat de frica de ce merge in halul asta de tare, mi-a raspuns : Mai bine mort la viteza asta decat in scaun cu rotile la 120. Mie nu imi place viteza, m-am lepadat de ea dupa ce am facut praf un logan. Parerea mea e ca tot acolo ajungi si daca mergi cu 90-100, dar ajungi sigur The faster the speed, the bigger the mess.

Un filmuletz ptr vitezomani, nu ca v-ar linisti cu ceva: https://www.youtube.com/watch?v=ZDwHOYOqJVw
__________________
frozya is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 22:26   #12
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
cred ca tu ai vrut sa te scoti aici dupa ce ai fost mustrat dar iar ai dat cu bata-n balta...
daca taceai filosof ramaneai
ooo, stai linistit, ca eu recunosc ca fac parte dintre "nebuni" .....fiecare mai are suparari si deceptii(deh rromania), care intr-adevar nu ar trebui sa refuleze pe strada, da pana la urma wtf, daca pana la urma tot mori, nu e mai bine macar asa cand se poate sa mai si traiesti cu adevarat, chiar daca risti cu asta grabirea mortii....

+50kmph peste limita in localitate mi se pare mai mult decat +100 inafara sau pe autostrada, si cu asta am zis tot!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 17-08-10, 23:09   #13
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Wink Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Oooo da ! si eu vreau ! ... pacat ca in romania sunt gaborii la panda ) , sa se duca in germania unde'i NO SPEED LIMIT ! si autostrada buna FARA CAINI )
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 09:49   #14
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Aștept ziua în care cineva va ajunge la 300 pe autostrada noastră . Poate aia care au luat Veyon îl vor pune la încercare .

La NSL putem sa visam .Poate in alt mileniu . Deocamdată noi suntem la stagiu NGL "no groapa limit"
ApocalypseXL is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 21:18   #15
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Un nou record de viteza - Cu 248 km/h pe Autostrada Soarelui!

Quote:
Originally Posted by ApocalypseXL View Post
Aștept ziua în care cineva va ajunge la 300 pe autostrada noastră . Poate aia care au luat Veyon îl vor pune la încercare .

La NSL putem sa visam .Poate in alt mileniu . Deocamdată noi suntem la stagiu NGL "no groapa limit"
Stiu niste speed-isti care au mers cu motoarele de viteza peste 300kmph reali pe A3 ......mie imi e cat de cat frica sa-i dau tare pe A3 pt ca asfaltul e f abraziv si am gume ultra-moi pe motor si mai nou si uzate bine....

Pe sistemul asta am vazut un reportaj din Rusia unde politistii vb ca la ei pe drum e no speed-limmit......treaba e ca drumul arata de parca tocmai l-au bombardat nazistii de si cu Humvie-ul mai mult de 20kmph nu puteai merge )))
Gixer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -