Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-09, 18:55   #16
OmB*
Virtual Tuner

Stage 5
 
OmB*'s Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 703
Member of:
[Virtual Tuning]
Default Re: accident socant-VIDEO

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Pai si ce sa le faci? Daca-i misti, poti face mai mult rau. Nu ai ce face decat sa astepti ambulanta. La noi in tara s-ar fi strans 1000 oameni si ar fi facut toti poze. Unii sunt saritori, dar in astfel de situatii chiar nu ai ce face. Eventual sa scoti bornele de la bateriile masinilor ca sa nu se intample alta nenorocire.
Nu sa ii misti ... dar cum era omul ala de pe jos si celalat din masina ... care amandoi incercau sa se miste.. sa stii ca un ajutor "psihologic" e f. important... putea sa se duca langa el sa ii zica sa stea calmi ca vin ajutoare sau bla, bla, bla sa ii linisteasca... nu sa stea ca marlanu sa filmeze si sa mai si comenteze.
OmB* is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 19:41   #17
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: accident socant-VIDEO

Da, aici ai dreptate...
Dar sunt unele cazuri īn care nici poliţia nu te lasă să te duci lāngă ei pānă cānd vine salvarea!... Şi credeţi-mă că ştiu ce zic ... Aşa am păţit eu cu un prieten de al meu...
Cānd am vrut să-mă duc la el că era prins intre fiare, imediat a venit poliţia să mă ia pe sus că cică nu am ce cauta acolo... ...
Asta este!... R.I.P celor morţi din accident...
__________________

Prietenii adevăraţi se gāndesc mereu la tine!
R.I.P, Adiţă!

Tragedia vietii este ca imbatranim prea devreme si devenim intelepti prea tarziu.
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 20:47   #18
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post am masina tare si ma bag... sa ma fereasca ceilalti!

asta e deviza unora ... multora de pe la noi..

cand vad vreunu ca nu are rabdare si se baga, indiferent ca e din fata sau din spate trag dreapta de volan si merg cu o roata pe iarba numai sa treaca tampitu ca intarzie 3,4,5 minute...

inainte ma bagam pe mijlocul strazii si nu se mai bagau... de la un timp de vreme am constatat ca nu este o idee stralucita... ca sunt si genu de oameni care si-au cumparat toata strada pentru ei asa ca mai bine merg mai linistit si ajung mai tarziu decat sa fiu grabit mort intre 4 blani!
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 20:55   #19
danutzcag
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 837
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: accident socant-VIDEO

tre sa ne potolim si noi fratilor cu viteza....
danutzcag is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 21:01   #20
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: accident socant-VIDEO

Trebuie să ne potolim!...
Mai bine să invăţăm din greşelile altora, decāt din propriile greşeli... Īl vezi că vrea să se bage, te dai la o parte, īl laşi pe cretin să treacă!...
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 01:02   #21
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: accident socant-VIDEO

doamne ce urat
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 21:53   #22
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: accident socant-VIDEO

s a zbarlit pielea pe mine ....

lipsa de reactie , aia treceau printre ei parca erau cartofi pe jos ,chiar daca nu stii exact ce sa faci in astfel de momente ( cu toate ca ar trebui sa stie orice posesor de permis ) macar omeneste sa incerci un minim de ajutor ...aia faceau jaloane printre morti si raniti
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 22:21   #23
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: accident socant-VIDEO

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
s a zbarlit pielea pe mine ....

lipsa de reactie , aia treceau printre ei parca erau cartofi pe jos ,chiar daca nu stii exact ce sa faci in astfel de momente ( cu toate ca ar trebui sa stie orice posesor de permis ) macar omeneste sa incerci un minim de ajutor ...aia faceau jaloane printre morti si raniti
Nu numai nesimtitii care treceau ignorīnd dar si nesimtitul ala care filma ce pazea? Pe jos mai era unu care misca. Īn masina din sant mai era unul care misca chit ca era prins printre ferotanii. Desteptul ala a preferat sa filmeze LIVE CUM MOR OAMENII īn loc sa dea primul ajutor asa cum poate si se pare ca n-a fost singurul cretin gura casca pe acolo.

E pur si simplu de neconceput, sa stai sa filmezi oamenii cum mor si sa nu ajuti cu nimic.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 01:31   #24
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: accident socant-VIDEO

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
s a zbarlit pielea pe mine ....

lipsa de reactie , aia treceau printre ei parca erau cartofi pe jos ,chiar daca nu stii exact ce sa faci in astfel de momente ( cu toate ca ar trebui sa stie orice posesor de permis ) macar omeneste sa incerci un minim de ajutor ...aia faceau jaloane printre morti si raniti
Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu numai nesimtitii care treceau ignorīnd dar si nesimtitul ala care filma ce pazea? Pe jos mai era unu care misca. Īn masina din sant mai era unul care misca chit ca era prins printre ferotanii. Desteptul ala a preferat sa filmeze LIVE CUM MOR OAMENII īn loc sa dea primul ajutor asa cum poate si se pare ca n-a fost singurul cretin gura casca pe acolo.

E pur si simplu de neconceput, sa stai sa filmezi oamenii cum mor si sa nu ajuti cu nimic.
Asta ziceam si eu...macar se duceau langa ei sa vada in ce stare sunt...

Amphetamine este de alta parere totusi.
Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Pai si ce sa le faci? Daca-i misti, poti face mai mult rau. Nu ai ce face decat sa astepti ambulanta. La noi in tara s-ar fi strans 1000 oameni si ar fi facut toti poze. Unii sunt saritori, dar in astfel de situatii chiar nu ai ce face. Eventual sa scoti bornele de la bateriile masinilor ca sa nu se intample alta nenorocire.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 02:19   #25
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: accident socant-VIDEO

Eu am vorbit despre ajutor dat. Ca ii ignorau e altceva. Ca filma ca idiotul oameni morti sau pe moarte e altceva.
Ce prim ajutor credeti ca puteti da cei care nu aveti pic de pregatire? Sa pansezi o rana? Nu ajuta la nimic. Aveti glucoza sau alte injectabile ce ar putea sa ii ajute sa se mentina putin la voi? Singurul lucru pe care l-ati putea face ar fi sa-i tineti de vorba, mai mult de atat nu vad ce ar fi posibil. In tara noastra si in multe altele nu se face pic de pregatire de prim ajutor. E decat optionala si putini o fac. Chiar nu intelegeti ca puteti face mai rau daca-i miscati gresit? Declansati o hemoragie interna de si putinele sperante de viata se duc. Nu ajuta sa fii saritor intotdeauna. Sunt cazuri in care poti ajuta si cazuri in care nu. Trebuie sa stii cand sa te abtii...
Ca sa nu mai spun ca ideea americanilor de a purta la gat o placuta pe care sa scrie daca suferi de epilepsie, diabet insulino-dependent etc este geniala, pentru ca daca vezi omul cazut pe strada stii cum sa il iei... Atunci poti face ceva, pentru ca sa injecteze insulina stie oricine, dar sa manevrezi omul in stare grava dupa accident stie doar cine are pregatire.

Last edited by 22VIN; 30-08-09 at 02:22.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 02:40   #26
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: accident socant-VIDEO

@amphetamine ,poti salva un om daca aplici un garou ( il gasesti in trusa de prim ajutor obligatorie) deasupra ranii pana se ajunga salvarea , poti scoate un ranit dintr o masina in flacari in siguranta fara sa i mai rupi altceva etc...toate astea le gasesti in codu rutier,sunt obligatorii de invatat si teoretic ar trebui sa le stim cu totii , nici eu nu mi le aduc aminte pe toate dar cateva mi au ramas ...in nici un caz nu sunt optionale ,mai esti si posesor de permis auto .


L.E. una dintre multele reguli :

Nu uitati ca aveti obligatia, legala si morala, sa ajutati persoanele ranite in urma unui accident. Nu ezitati sa mobilizati alti conducatori auto in a va ajuta in eforturile dumneavoastra!


mai multe gasiti in topicu asta https://forum.4tuning.ro/451-accident...-accident.html

Last edited by KAY_; 30-08-09 at 02:55.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 05:48   #27
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: accident socant-VIDEO

Īn afara de asta cīnd faci scoala de soferi, faci si un curs OBLIGATORIU de prim ajutor. Cursul asta īl poti face si benevol daca e la o adica.
Sa nu uitam ca la un om care e pe moarte, ajunge si o vorba buna iar tie ca indivit, tu, esti cu sufletul īmpacat ca ai facut macar ceva, cel putin ai īncercat, ai aratat bunavointa.

@amphetamine

Ideea americanilor este o tīmpenbie īnapoiata. Īntr-e timp datele astea sīntr memorate īn cardurile casei de boala si īn chip-urile buletinelor de identitate.
Sa nu mai vorbim de capsulele injectabile ce si le poate face fiecare care vrea, acele capsule cu microcip de care se comentase un timp ca ar fi inacceptabile.

Americanii asta sīnt la capitolul microelectronica de identificare pe undeva īn evul mediu. dupa mintea lor ar trebui fiecare sa umble cu zgarda la gīt a fostii soldati din Vietnam.

Last edited by CyberCSX; 30-08-09 at 05:54.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 10:07   #28
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: accident socant-VIDEO

inainte de toate trebuie sa te asiguri ca respira in regula, si nu ii obstructioneaza nimic, caile respiratorii... deci amphetamine...asa cum a spus si DOHC ai putea sa faci destule...

acum doar nu te-o-i apuca sa il "operezi" in strada...dar un prim ajutor ai putea sa acorzi.

si cam atat...ca ne indepartam de la subiect...desi este foarte important si primul ajutor...la care romanii, observ ca nu se pricep deloc
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 10:21   #29
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: accident socant-VIDEO

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
...la care romanii, observ ca nu se pricep deloc
Deoarece se fac doar pe hīrtie si nu īn realitate. De regula este un curs de 6 ore īnainte de a īncepe scoala de soferi īn mod obligatoriu, lege trasata de UE care se respecta.......... nevoie mare........
Cursul asta te īnvata ce ai de facut nu numai īn caz de accident rutier.
Ce faci daca pica unul pe strada si face un preinfarct?
Te gīndesti......... da-l dracului ca-i beat de aia o cazut jos, si mergi mai departe?
Daca īnsa lesina O GAGICA BUUUUNA DE TOT, cu siguranta stie fiecare sa-i faca....... respiratie BUSON LA BUSON

Cīti de aici stiu sa faca o respiratie artificiala, punctul de masaj pulmonar pt. respiratie artificiala, īn ce tact trebuie sa apese de cosul pieptului si de cīte ori, dupa care īi sufla aer īn gura, cum trebuie tinuta barbia si nasul, de cīte ori trebuie suflat dupa care se alterneaza cu masajul pulmonar, care este pozitia stabila laterala a unui corp uman īntins la orizontala, ce trebuie facut dupa ce ai pus un accidentat īn pozitia asta, cum se aplica un bandaj de presiune pe o rana deschisa etc.?

Toate astea se īnvata la cursul de prim ajutor obligatoriu de 6 ore iar cine nu l-a facut, ar fi recomandabil sa-l faca ca-i prinde bine, īnainte de a umple topicul de aberatii.

Excluzīnd accidentele si persoanele straine pe care-i poti ajuta cu un astfel de curs, ce faci daca unul din parinti sau propriul copil are nevoie de ajutor deoarece s-a accidentat la joaca?
Dai telefon la 112 si te uiti la el cum se sufoca si moare pīna vine salvarea ca habar-nai cum sa-l ajuti?

Fiecare dintr-e noi care are masina, are īn masina o cutie de plastic cu o cruce pe ea, cutie de prim ajutor ce trebuie fiecare sa aibe īn masina obligat de lege. Oare cīti de aici de pe forum stiu ce este īn cutiile astea de plastic, cīti sau uitat īnauntru macar de curiozitate si cīti stiu sa foloseasca acest continut?

Last edited by CyberCSX; 30-08-09 at 10:27.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 19:00   #30
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: accident socant-VIDEO

Stie cineva din ce cauze s-a produs accidentul ? Si lasati-ma cu viteza ca asta nu e cauza ! La 100 la ora daca doua masini se tamponeaza frontal, iese cam ce vedeti aici in filmulet. Nu e nevoie sa aiba nu stiu cat la ora. Iar suv-urile ar trebui interzise ! Pai daca intra unul din ala in tine n-ai nici o sansa, dupa
cum se poate vedea de altfel...masina e facuta pilaf iar suv-ul n-are aproape nimic; asta daca nu cumva s-a tamponat cu cel iesit in decor...parca e mai probabil asa ca ala e ceva mai sifonat.

Last edited by C63 AMG; 07-09-09 at 19:06.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -