Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-09, 23:12   #106
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Amenzi

Quote:
Originally Posted by VASILE88 View Post
SAL BAETII AM O MARE PROBLEMA ACUM UN AN DE ZILE AM CUMPARAT MASINA DE LA UN PRIETEN EAR EL LA RANDUL LUI A CUMPARATO DE LA CONSTANTA DE LA PROPRIETAR;ASA ACUM TREI ZILE MA OPRIT POLITIA SI MEA LUAT TALONUL SI MILA RUPT MEA MAI DAT SI 360RON AMENDA SI DOUA PUNCTE DUPA PERMIS PE MOTIV CA NU AM INSCRIS MASINA PE NUMELE MEU ACUM MEA DAT DOVADA 15 ZILE SA POT SA CIRCUL CU EA CE TREBUE SA FAC CASA O INSCRIU PE NUMELE MEU TREBUE SA AJUNG LA CT.SA EAU TALONUL DE LA PROPRIETAR EU SUNT DIN BRAILA OSA AM SURPRIZE ACOLO VA ROG AJUTATIMA DACA ATI TRECUT PAN DESTEA CA NU STIU MULTUMESC.SI ASTEPT SFATURILE VOASTRE
Stai sa-mi traduc : "Sal baieti. Am o mare problema. Acum un an de zile am cumparat masina de la un prieten iar el, la randul lui, a cumparat-o de la Constanta, de la proprietar. Acum 3 zile m-a oprit Politia si mi-a luat talonul si mi l-a rupt. Mi-a mai dat si 360 lei amenda si 2 puncte (dupa permis ) pe motiv ca nu am inscris masina pe numele meu. Acum mi-a dat dovada 15 zile sa pot sa circul cu ea. Ce trebuie sa fac ca sa o inscriu pe numele meu, trebuie sa ajung la Constanta? Sa iau talonul de la proprietar? Eu sunt din Braila. O sa am surprize pe acolo? Va rog ajutati-ma daca ati trecut prin probleme de acest fel ca eu nu ma stiu. Multumesc si astept sfaturile voastre " ....
__________________
Citroen Xsara 1.6 16v 110 CP
ballack is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 00:37   #107
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: Amenzi

Quote:
Originally Posted by VASILE88 View Post
SAL BAETII AM O MARE PROBLEMA ACUM UN AN DE ZILE AM CUMPARAT MASINA DE LA UN PRIETEN EAR EL LA RANDUL LUI A CUMPARATO DE LA CONSTANTA DE LA PROPRIETAR;ASA ACUM TREI ZILE MA OPRIT POLITIA SI MEA LUAT TALONUL SI MILA RUPT MEA MAI DAT SI 360RON AMENDA SI DOUA PUNCTE DUPA PERMIS PE MOTIV CA NU AM INSCRIS MASINA PE NUMELE MEU ACUM MEA DAT DOVADA 15 ZILE SA POT SA CIRCUL CU EA CE TREBUE SA FAC CASA O INSCRIU PE NUMELE MEU TREBUE SA AJUNG LA CT.SA EAU TALONUL DE LA PROPRIETAR EU SUNT DIN BRAILA OSA AM SURPRIZE ACOLO VA ROG AJUTATIMA DACA ATI TRECUT PAN DESTEA CA NU STIU MULTUMESC.SI ASTEPT SFATURILE VOASTRE
scuza`ma dar nu pot sa ma abtin
ai luat masina si nu ai trecut`o pe numele tau?
si politistul ti`a rupt talonul?
ontopic: nu, nu pot sa te ajut, dar m`am distrat bine
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 02:02   #108
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Amenzi

Sper sa nu gresesc. Din cate stiu eu, implica o vanzare cumparare care tre s-o rezolvi la notar si daca nu gresesc tre sa fie si proprietarul de fata.
__________________
Seat Ibiza - MM 12 ELF

Galerie persoanala de poze -> http://www.wix.com/oiegaspaul/photography
Soche is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 11:18   #109
adisoruc
Seat Driver

Stage 5
 
adisoruc's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,883
Member of:
[SEAT]
Default Re: Amenzi

cel mai simplu era sa ii spui politaiului ca e masina unui amic din ct si ca te-a lasat sa umbli cateva zile cu ea. era mai usor o imputernicire
__________________
"Columbia, please repeat, sounded like you said 'OOPS'..."
-Houston Control-
adisoruc is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 13:32   #110
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: Amenzi

da boss dar ma luat prea repede si mam perdut daca nu mai primesc talonul inapoi de la proprietar sa zicem din anumite cauze ce se intampla voi mai putea sa trec masina pe numele meu.
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 15:43   #111
adisoruc
Seat Driver

Stage 5
 
adisoruc's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,883
Member of:
[SEAT]
Default Re: Amenzi

prin lege ruperea sau deteriorarea oricariu act oficial emis de statul roman este contraventie si se pedepseste cu amenda contraventionala. deci poti sa -l dai in judecata pe politai si sa il pui sa iti plateasca daune si despagubire!!
adisoruc is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 16:24   #112
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: Amenzi

fratilor mila rupt dar cum are voie ca cica sa dat acum o lege deci mea dat inapoi partea cu itepeul din talon vai de capul meu cand ai si belele pe cap alti se amuza ahh imi vine sa mor.
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 17:06   #113
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: Amenzi

macar stii cum se numeste agentul? mergi si vb cu superiorii lui.
practic tu ce acte aveai pe masina?
-carte de indentitate al vehiculului (CIV)?
-certificat de inmatriculare?
-contract de cumparare vanzare? macar unul de mana?
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 17:12   #114
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default

DA DECI AM TOATE ACTELE MASINI DE LA CARTEA TEHNICA PANA la o chitanta de mana asa am facut cu prietenul care a luat masina de la proprietar ce este de facut ca talonul meu inca este la politia din braila abea peste 10 zi8le ajunge la ct

da stiu si cum se numeste agentul ca sa trecut pe amenda care vmea datoo

Last edited by bogo4all; 25-09-09 at 08:06.
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 17:16   #115
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: Amenzi

pai eu nu prea am inteles care e faza, decat ca ceva nu e in regula cu actele, dar cu toate astea faptul ca ti`a rupt talonul (daca am inteles bine) e inadmisibil, macar pt asta ar trebui sa vb cu superiorii lui. frumos, civilizat, ca altfel nu rezolvi nimic inca nu am auzit asa ceva, sincer sa iti rupa politistul o hartie oficiala.
ah, si in leg. cu ce e de facut.. pai in primul rand, mergi frumos sa faci un contract de cumparare vanzare legalizat, la un birou de copiat acte, cu proprietarul in acte al masinii, si dupa asta mergi sa il radieze proprietarul, si sa il treci pe numele tau. nush exact detaliile, dar sunt convins ca iti poate explica oricine care lucreaza la un birou de copiat acte.

Last edited by bluewmaster; 24-09-09 at 17:19.
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 17:17   #116
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default

da frate pun si poze cu talonul rupt nuj glumesc

aici la braila toti magistrati cica sunt in greva cam vrut sa merg azi sa fac contestatie credema

nustiu ce sa fac sunt derutat tare voi astepta sa treaca cele zece zile apoi ma duc sami eau talonul de la proprietar de la ct si osa o iscriu pe numele meu asta daca imi va da talonul daca nu asta este veata o tin monstra in curte offffffffffffffffff

Last edited by bogo4all; 25-09-09 at 08:06.
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 17:42   #117
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: Amenzi

acuma tu stii mai bine ce vrei sa faci, dar ideea e ca poti sa iesi din incurcatura fara sa disperi si faza cu ruptul talonului il poti folosi in avantajul tau.
doamne doamne ce n`as da sa`mi rupa mie un politisit talonul

tu trebuie sa intelegi ca politistul ala e platit din bani publici, deci indirect, din buzunarul tau, si el trebuie sa lucreze in favoarea cetateanului, adica a ta. si evident, trebuie sa stii ca oricine din lumea asta are un sef, direct sau indirect,
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 22:03   #118
The MIG

Stage 5
 
The MIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 383
Member of:
[AUDI]
[2 Roti]
Default Re: Amenzi

Quote:
Originally Posted by MephistoBM View Post
esti slab ba, eu cam o luna dupa ce mi-am luat permisul am muscat 4 puncte , m-o prins radarul cu 79km/h in oras


dc sa fiu slab?..ca nu le dau bani la nesatuii astia?..sunt zone in oras unde si 100 se merge bine..dar nu consider ca intr'o luna de permis esti grozav ca mergi cu 80 prin oras.....inca nu ai realizat probabil cate se pot intampla
__________________
Audi.....das auto!!!

Yamaha....the king of japanese bikes!
The MIG is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 22:05   #119
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Amenzi

Quote:
Originally Posted by The MIG View Post
dc sa fiu slab?..ca nu le dau bani la nesatuii astia?..sunt zone in oras unde si 100 se merge bine..dar nu consider ca intr'o luna de permis esti grozav ca mergi cu 80 prin oras.....inca nu ai realizat probabil cate se pot intampla
dude, that was a joke...
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 22:14   #120
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: Amenzi

Quote:
Originally Posted by The MIG View Post
dc sa fiu slab?..ca nu le dau bani la nesatuii astia?..sunt zone in oras unde si 100 se merge bine..dar nu consider ca intr'o luna de permis esti grozav ca mergi cu 80 prin oras.....inca nu ai realizat probabil cate se pot intampla
no, tot respectul, mai rar pareri din astea.
asa e, 80 in oras e o nimica toata si in afara de probleme, nu`ti va aduce nici un rezultat.
bluewmaster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -