Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-09, 08:06   #16
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: Amenzi

Cu acest prilej tin sa ''multumesc'' politiei romane care atunci cand vor inchid ochii si altadata stau la panda sa iti faca cat mai mult rau posibil .In data de 17 ianuarie circulam cu ''o masina'' care avea numere rosii , cum masina nu era in posesia mea nu stiam ce fel de numere rosii are ...Ma opreste ofiter Belea , ii prezint actele etc , constata ca numerele sunt false si uite asa m'am ales cu dosar penal si astept sa vad ce sentinta da procurorul ...Cineva de pe acest forum a spus candva multe adevaruri care le inceput am crezut ca vorbeste prostii .... dar pe parcurs am constatat ca tot ce a spus sa intamplat ....F*** the police again and again
__________________
RRR Grup Baia Mare
IonutzMFF is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 08:30   #17
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Amenzi

tocmai mi-a venit o instiintare de amenda.) in salaj, aveam 63km/h in localitate si urmeaza sa vina amenda si punctele. sper sa nu fie asa mare ca la criza asta, s-a taiat din fondurile pt amenzi, cel putin la mine
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 09:00   #18
zeusrazvy

Stage 5
 
zeusrazvy's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 597
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Amenzi

Quote:
Originally Posted by IonutzMFF View Post
Cu acest prilej tin sa ''multumesc'' politiei romane care atunci cand vor inchid ochii si altadata stau la panda sa iti faca cat mai mult rau posibil .In data de 17 ianuarie circulam cu ''o masina'' care avea numere rosii , cum masina nu era in posesia mea nu stiam ce fel de numere rosii are ...Ma opreste ofiter Belea , ii prezint actele etc , constata ca numerele sunt false si uite asa m'am ales cu dosar penal si astept sa vad ce sentinta da procurorul ...Cineva de pe acest forum a spus candva multe adevaruri care le inceput am crezut ca vorbeste prostii .... dar pe parcurs am constatat ca tot ce a spus sa intamplat ....F*** the police again and again
pai e destul d grav daca erau false.. macar daca erau expirate... dar iti dai seama ca nu se joaca nici ei cu numere false...trebuia sa fi atent sa te uiti macar la acte inainte sa te urci in ea... urat oricum puteau sa inchida putin ochii mai ales daca te stiau si stiau ca esti baiat ok...
zeusrazvy is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 20:43   #19
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Amenzi

care a-ti luat amenda si nu a-ti achitat pe loc,imi ziceti va rog unde trebuie platite amenzile????
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 20:51   #20
robbyxX23
BMW Driver

Stage 5
 
robbyxX23's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 726
Default Re: Amenzi

La trezorerie (pe Hortensiei).. parca.. da ce ai patit?
robbyxX23 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 20:53   #21
danny_bik3ru

Stage 5
 
danny_bik3ru's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 804
Member of:
[Nissan]
Default Re: Amenzi

sau la orice oficiu C.E.C.
danny_bik3ru is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 21:12   #22
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Amenzi

ms ms
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 01:46   #23
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Amenzi

Folii folii ) Am inteles ca ar fi o limita de transparenta si asta ar fi o cale de scapare in cazul retinerii talonului. Stie cineva detalii ?
TRX is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 02:14   #24
huber_bm
Honda Driver

Stage 5
 
huber_bm's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 719
Member of:
[Honda]
Default Re: Amenzi

am inteles ca pe fata tre sa aiba opacitate max 30% si pe spate poti sa o faci inchisa de tot.
si cica exista si o lege pt asa ceva, deci poti sa mergi in instanta daca iti ia talonu pt folii
huber_bm is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 02:21   #25
Keisuke
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Keisuke's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,411
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: Amenzi

Quote:
Originally Posted by TRX View Post
Folii folii ) Am inteles ca ar fi o limita de transparenta si asta ar fi o cale de scapare in cazul retinerii talonului. Stie cineva detalii ?
am vazut ca te-au agatat pe la 2:30, ti-au luat talonul?
Keisuke is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 06:18   #26
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Amenzi

iti faci rost de omologare daca nu aveai si trebuie sa ti-l dea inapoi...
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 09:39   #27
danny_bik3ru

Stage 5
 
danny_bik3ru's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 804
Member of:
[Nissan]
Default Re: Amenzi

numa pe spate ai voie cu folie ..... R.A.R-u doar aia tio omologheaza. Pe fata nu este voie . Stiu din surse foarte sigure. Cand va opreste politia lasati geamurile fata jos .
__________________

danny_bik3ru is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 09:58   #28
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Amenzi

Folii de protectie geamuri
In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:

- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;

- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate;

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

- modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

Lista de ateliere autorizate o gasiti la sediile R.A.R. sau pe internet la adresa http://www.rarom.ro - Lista produselor cu certificate de conformitate RAR-OCP in termen de valabilitate
__________________
Inconjurat de prosti si tarani ce fara scuza
Au caractere de cacat, ca o tastatura`n limba rusa


Last edited by TRX; 08-03-09 at 10:02.
TRX is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 12:37   #29
Keisuke
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Keisuke's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,411
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: Amenzi

e un joc de cuvinte in toata problema asta : aprobate de RAR dar nu sunt agreate de politie.
Keisuke is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 12:47   #30
huber_bm
Honda Driver

Stage 5
 
huber_bm's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 719
Member of:
[Honda]
Default Re: Amenzi

da, cam asa sta treaba
huber_bm is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -