Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-09, 22:36   #1
rhemaxos

Stock
 
rhemaxos's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5
Thumbs up Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

Am observat ca sectiunea pentru Rover 75 e foarte vizitata zilele astea, pentru noi, cei cu Rover 25, nu s-a creat inca asa ceva.

Haideti sa postam aici toate problemele, experientele si sfaturile legate de acest model.

Va astept cu multe, multe, pareri!!!!
rhemaxos is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 18:45   #2
laurLRU

Stock
 
laurLRU's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 9
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

Salutare la toti posesorii de Rover, sunt nou pe forum, sunt fericitul posesor al unui Rover 25.am si eu o problema... si imi face figuri in treapta a 4-a, de intrat intra in viteza dar intra cam fortat..si nu e cursa ei normala..intra cam ciudat, a mai intalnit cineva aceasta problema? in celelalte trepte imi intra bine
laurLRU is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 14:41   #3
Rekinu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 185
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

Verifica si tu uleiul de la cutiade viteze... sa fie vascos, eu l-am schimbat recent pe un MG ZR si acuma merge "uns"
Rekinu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 18:29   #4
laurLRU

Stock
 
laurLRU's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 9
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

I-am bagat tratament la cutie..si acum vad ca merge :> nu mi-a mai facut probleme
laurLRU is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 22:08   #5
Rekinu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 185
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

bun asa!!
Rekinu is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 09:14   #6
razvandana

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 13
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

salutare!! e bine ca s-a rezolvat problema doar cu tratamentul! o problema putea fi si din cauza timoneriei? ca si roverul meu imi face probleme cu marsarierul si cineva mi-a zis ca e de la timonerie!!
acum ca a venit si iarna , ma intreb oare ce antigel sa-i pun!!! am un rover 25 din 2002, motor de 1,4 si 103 cai!! pe benzina!!! multam fain!!
razvandana is offline   Reply With Quote
Old 20-12-09, 07:49   #7
ct 32 blu

Stage 5
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 305
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

salut,bucsi tiranti are cineva idee de unde as putea lua?nu se gasesc pe nicaieri,alerg dupa ele de 2 saptamani,doar la comanda si 10 bucati
ct 32 blu is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 18:17   #8
costy_sile

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

sall......am mare nevoie de o informatie, referitor la distributie. am un rover 25 diesel din 2001 si nush ce tip de curea trebuie sa cumpar. am gasit 4 tipuri si nush care e potrivita. ms
costy_sile is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 00:41   #9
laurLRU

Stock
 
laurLRU's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 9
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

Quote:
Originally Posted by costy_sile View Post
sall......am mare nevoie de o informatie, referitor la distributie. am un rover 25 diesel din 2001 si nush ce tip de curea trebuie sa cumpar. am gasit 4 tipuri si nush care e potrivita. ms
Incearca la Landateliar din Bucuresti - 021 252 88 67, 0721 020 137, poate te ajuta ei.
laurLRU is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 18:23   #10
cyus

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 1
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

salut sunt nou pe acest site...am un rover 75...si as dori sa-mi iau si un rover 25 si nu stiu ce sa fac...sunt in dubii stiu ca masina este foarte buna doar ca piesele sunt cam scumpe si consumul imi fac griji ca nu stiu care ar fi la rover 25...si ce probleme apar mai des la ea...ma puteti ajuta in aceasta problema...va rog...
cyus is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 11:11   #11
razvanrover25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 47
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

sal....am si eu un rover 25 si am o problema cu el...se dezabureste ff greu si vara cand ii cald afara si dau pe aer rece cand se incalzeste umpic motoru imi baga aer cald....masina nu are aer conditionat!!.....poate are ceva filtru care ii imbacsit....ati intalnit problema asta?....daca da si exista cumva si filtru asta miatzi putea spune unde este?....va multzumesc!
razvanrover25 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 11:43   #12
laurLRU

Stock
 
laurLRU's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 9
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

Quote:
Originally Posted by razvanrover25 View Post
sal....am si eu un rover 25 si am o problema cu el...se dezabureste ff greu si vara cand ii cald afara si dau pe aer rece cand se incalzeste umpic motoru imi baga aer cald....masina nu are aer conditionat!!.....poate are ceva filtru care ii imbacsit....ati intalnit problema asta?....daca da si exista cumva si filtru asta miatzi putea spune unde este?....va multzumesc!
problema cu dezaburirea..vezi ca ai un buton in consola centrala care se misca de la stanga la dreapta..da-i de el in dreapta, sa bage aerul de afara in masina.
si problema cu aerul cald..e normal sa fie asa pt ca iti baga aerul de afara.
laurLRU is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 12:38   #13
razvanrover25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 47
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

am dat si tot asa ii....da chestia ii ca at cand nui cald motoru baga aer rece masina si cum se incalzeste umpic baga aer cald....si multa lumea mio zis ca poate ii ceva filtru infundat.....si iam zis ca nu am filtru de polen ca masina nu are aer conditionat si mio zis ca mai este un filtru ca toate masinile au inca un filtru pe langa ala de aer ca pe acolo pe unde intra aeru in masina de afara mai tre sa fie un filtru....habar nu am de ce filtru ii vorba....am si uitat sa precizez ca masina ii diesel 2000cm...poate ca la benzinar ii mai altfel
razvanrover25 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 12:48   #14
razvanrover25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 47
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

dute la un magazin de piese auto cu talonu masinii si acolo ei o satzi spuna ce tip de distributie au....eu am schimbato pe al meu si curelele de distributie si alternator is dayco....si rolele SKF....SKF is cele mai bune pt ca is facute in marea britanie.....cand iti vin sa te uiti pe role ca is stantzate tzara de provenientza....si iti si garanteaza si pt role si curele 100000km....daca gasesti cumva distributie continental sa stii ca is cele mai pacatoase....eu am dat pe distributie 9 mil juma...sper satzi gasesti si u o distributie buna si la un pretz acceptabil
razvanrover25 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 21:50   #15
razvanrover25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 47
Default Re: Pentru cei cu Rover 25 > probleme, sfaturi, utile

as vrea sa scot si eu din consola partea cea cu butoanele de la care se regleaza caldura in masina si nu stiu exact cum se scoate...vreau sa modific lumina in el....stie careva cum se scoate?....nu vreau cumva sa rup ceva acolo cand il scot afara.....astept pareri
razvanrover25 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -