Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-13, 21:56   #4891
Zyxy

Stage 2
 
Zyxy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 53
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by LEONARDGL View Post
da,asa e ...si eu am r 75,1.8 cu gpl tomasetto...asa l-am adus din olanda....deci nu numai la romani e saracie!!!
Flower power aia din West sunt cu salvati pamantul, cu jos poluarea, chestii de efect de sera... Sunt incurajati si de guvern sa-si monteze instalatii de gaz prin gratuitati si alte metode, dar in Romania, asa este, saracia ne impinge sa ne bagam pe gaz. Pacat ca Guvernul Romaniei e fix indiferent la toate astea cu poluarea si nu ne da si noua o mica atentie, putintica incurajare financiara sa ne punem GPL, ca e scump al dreaq. Pe mine, la 2.0V6 ma costa 1000 euro instalatia, asa ca...
Zyxy is offline   Reply With Quote
Old 27-11-13, 20:48   #4892
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Zyxy View Post
Flower power aia din West sunt cu salvati pamantul, cu jos poluarea, chestii de efect de sera... Sunt incurajati si de guvern sa-si monteze instalatii de gaz prin gratuitati si alte metode, dar in Romania, asa este, saracia ne impinge sa ne bagam pe gaz. Pacat ca Guvernul Romaniei e fix indiferent la toate astea cu poluarea si nu ne da si noua o mica atentie, putintica incurajare financiara sa ne punem GPL, ca e scump al dreaq. Pe mine, la 2.0V6 ma costa 1000 euro instalatia, asa ca...
Man la buzau te duce in jur de 3.000 de lei o instalatie pentru v6
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 01-12-13, 22:55   #4893
mihai.j

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 1
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut
am si eu un Rover 75 2.0 diesel si am o problema electrica, in ce consta :
-cand aprind farurire la masina nu mi se aprinde lumina din bord decat foarte scurt si se stinge
- luminile de la stopurile de frana nu merg doar cand aprind pozitia imi merge doar luminile de sus de la luneta
mentionez ca este combi masina.Daca are cineva un raspuns la problemele astea v as fi recunoscator.
Va multumesc!

P.S - am tot citit pe forum despre probleme electrice si am vazut ca multe probleme au fost din cauza ECU de langa filtrul de polen. Sa incep de acolo poate e plin de apa?

Last edited by mihai.j; 01-12-13 at 22:59.
mihai.j is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 21:41   #4894
BQBI

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Buna seara sunt nou pe aici si in posesia unui rover 75 cdti.
Am o problema si sper sa ma puteti ajuta.Astazi mi sa oprit motorul de odata,bine inteles m-am invartit juma` de ora pe langa ea pana am descoperit ca era arsa siguranta.Am schimbato si am mers vreo 50m si iara sa oprit si de atunci cum o schimbam cu se ardea, asta cand ii dadeam chieie sa o prnesc,am schimbat vreo 6 sigurante si nimic.
Va rog daca ma puteti ajuta in problema asta.de ce o arde mereu?

am pus si o poza cu tablou unde se afla siguranta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	194.88.148.41.jpg
Views:	75
Size:	116.3 KB
ID:	2902081  
BQBI is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 19:06   #4895
BQBI

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by BQBI View Post
Buna seara sunt nou pe aici si in posesia unui rover 75 cdti.
Am o problema si sper sa ma puteti ajuta.Astazi mi sa oprit motorul de odata,bine inteles m-am invartit juma` de ora pe langa ea pana am descoperit ca era arsa siguranta.Am schimbato si am mers vreo 50m si iara sa oprit si de atunci cum o schimbam cu se ardea, asta cand ii dadeam chieie sa o prnesc,am schimbat vreo 6 sigurante si nimic.
Va rog daca ma puteti ajuta in problema asta.de ce o arde mereu?

am pus si o poza cu tablou unde se afla siguranta
Am rezolvat problema
era de la un manunchi de fire lipite de motor unde se topie si era in scurt.
- Dar mai am o problema,in bord imi arata o eroare cu controlul tractiuni si nu functioneaza nici pilotul automat.Am bagato pe tester la un service autorizat,ii sterge eroarea si reapare si nu stiu ce sa ii faca.
Va rog daca ma puteti ajuta
BQBI is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 06:02   #4896
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Am un rover 75, motor 2l, benzina, cutie automata. Am niste socuri la cutie cand schimba vitezele, i-am schimbat uleiul si tot le are. De la ce pot sa fie?
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 11:34   #4897
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by ortoanuv View Post
Am un rover 75, motor 2l, benzina, cutie automata. Am niste socuri la cutie cand schimba vitezele, i-am schimbat uleiul si tot le are. De la ce pot sa fie?
Cutia Jatco e foarte pretentioasa la schimbul de ulei: atata la tipul uleiului cat si cantitatea necesar. Am mai spus eu, cred ca tot in acest topic, schimbul se face la o anumita temperatura pentru a se stabili nivelul optim. Daca nivelul nu este cel ok, da aceste socuri. Daca si cu nivelul corect da socuri inseamna ca problema este din cutie.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 08-12-13, 20:50   #4898
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by BQBI View Post
Am rezolvat problema
era de la un manunchi de fire lipite de motor unde se topie si era in scurt.
- Dar mai am o problema,in bord imi arata o eroare cu controlul tractiuni si nu functioneaza nici pilotul automat.Am bagato pe tester la un service autorizat,ii sterge eroarea si reapare si nu stiu ce sa ii faca.
Va rog daca ma puteti ajuta
daca eroarea reapare inseamna ca problema exista. daca eroarea dipare si nu mai apare atunci inseamna ca problema a fost remediata.

pentru controlul tractiunii nu ma pricep, dar ca sa remediezi defectiunea la pilotul automat trebuie sa impingi la locul lui switchul alb de la capatul de sus al pedalei de ambreiaj.
desfaci ornamentul de sub bord de la pedale si cu o lenterna te uiti de jos in sus. la capatul pedalei de ambreiaj vei vedea un intrerupator mic alb care trebuie sa stea cat mai aprope de capatul metalic al pedalei. daca nu sta aproape, computerul pilotului crede ca e apasat ambreiajul si nu activeaza pilotul.
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-13, 20:54   #4899
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihai.j View Post
Salut
am si eu un Rover 75 2.0 diesel si am o problema electrica, in ce consta :
-cand aprind farurire la masina nu mi se aprinde lumina din bord decat foarte scurt si se stinge
- luminile de la stopurile de frana nu merg doar cand aprind pozitia imi merge doar luminile de sus de la luneta
mentionez ca este combi masina.Daca are cineva un raspuns la problemele astea v as fi recunoscator.
Va multumesc!

P.S - am tot citit pe forum despre probleme electrice si am vazut ca multe probleme au fost din cauza ECU de langa filtrul de polen. Sa incep de acolo poate e plin de apa?
sigur nu e data pe minim luminozitatea din butonul rotativ de pe blocul de lumini?
verifica toate becurile din blocurile optice spate in primul rand.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-13, 20:57   #4900
BQBI

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
daca eroarea reapare inseamna ca problema exista. daca eroarea dipare si nu mai apare atunci inseamna ca problema a fost remediata.

pentru controlul tractiunii nu ma pricep, dar ca sa remediezi defectiunea la pilotul automat trebuie sa impingi la locul lui switchul alb de la capatul de sus al pedalei de ambreiaj.
desfaci ornamentul de sub bord de la pedale si cu o lenterna te uiti de jos in sus. la capatul pedalei de ambreiaj vei vedea un intrerupator mic alb care trebuie sa stea cat mai aprope de capatul metalic al pedalei. daca nu sta aproape, computerul pilotului crede ca e apasat ambreiajul si nu activeaza pilotul.
Multumesc
Maine o sa incerc sa remediez problema cu pilotul automat si revin cu rezultatul sper sa fie el pozitiv
Multumesc inca o data
BQBI is offline   Reply With Quote
Old 11-12-13, 19:02   #4901
BQBI

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
daca eroarea reapare inseamna ca problema exista. daca eroarea dipare si nu mai apare atunci inseamna ca problema a fost remediata.

pentru controlul tractiunii nu ma pricep, dar ca sa remediezi defectiunea la pilotul automat trebuie sa impingi la locul lui switchul alb de la capatul de sus al pedalei de ambreiaj.
desfaci ornamentul de sub bord de la pedale si cu o lenterna te uiti de jos in sus. la capatul pedalei de ambreiaj vei vedea un intrerupator mic alb care trebuie sa stea cat mai aprope de capatul metalic al pedalei. daca nu sta aproape, computerul pilotului crede ca e apasat ambreiajul si nu activeaza pilotul.
Iti multumesc inca o data Player1 pentru ajutor,a fost exact cum ai spus, am impins mufa aia alba spre pedala de ambreiaj si merge perfect sa triesti 1000 de ani
A mai ramas eraoarea in bord cu controlul tractiuni...
si undeva pe la 1500 de ture imi cam da in nas,se cam balbaie,daca o tin la aceiasi turatie.Daca plec cu a-I-a si continui mai departe cu schimbarea viteze nu exista nici un fel de probleme.numai cand o tin constant la 1500 de ture +\-. ce ar putea sa fie? Multumesc.
BQBI is offline   Reply With Quote
Old 12-12-13, 09:11   #4902
valyy78

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 8
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Din motive care sar peste stiinta mea, motorul are cuplu mult mai mare la rece in regimuri joase. Probabil ca injectoarele sunt dresate sa pompeze in prostie pana ajunge acul la orizontala. Pur si simplu rupe aderenta si se apuca de sarit. De ce sare...nu stiu. Nu stiu daca e si vreun joc pe undeva, eu n-am descoperit nimic, nici inspectia tehnica. Evident ca si a mea face la fel, dar daca plec usurel nu face. Dupa ce se incalzeste motorul e mai cuminte si raspunde mai docil la pedala, nu mai e asa turbat.
Caseta-i cu cremaliera, nu vad ce ar putea sa bata.
Cand bate ?
Oricum de verificat tot ce-i articulatie si bucsa pe partea aia - suspensie, directie.
Salut...sti cumva cum se schimba pompa de ambreiaj?am un rover 75 din 2005 CDT
valyy78 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-13, 09:09   #4903
valyy78

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 8
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by gogu72 View Post
Sal all. Ieri am facut cel mai mare pas spre tehnologie. Pentru cei care au Rover75 am rezolvat problema ambreiajului.Cine are probleme sa ma contacteze la nr.de tel:0723512293 sau 0740173194 si o sa ii ajut cu cea mai mare placere.Vreau sa va spun, sau cred ca stiti, ca pretul unei pompe noi este intre 950 si 1100 de lei iar eu cu 650 am rezolvat tot ( inclusiv manopera mecanicului) si ambreiajul este super ok.Am cautat aproximativ 4 luni (din noiembrie anul trecut) pana am gasit toate pompele compatibile si sa aiba caracteristicile necesare, dar efortul a meritat din plin. Asa ca cine are nevoie, poate sa ma contacteze la telefoanele de mai sus, si stabilim mai multe detalii. Sa va bucurati de alegerea facuta "Rover75", ca este o masina excelenta. Pe curand!
salut.....zi-mi si mie cum ai rezolvat problema sau ai inlocuit-o cu o alta pompa de la alt model de masina....mrs
valyy78 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-13, 19:52   #4904
mister2012

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 1
Default Re: salut

Quote:
Originally Posted by damiris View Post
salut am si eu o intrebare .ai idee ce cod au casetofoanele de pe rover75,cele din fabrica cu mag de cd uri ? sau da mi un nr de tel sa ti explic mai exact ce caut ,sau ce am patit
salutare
sunt nou pe aici
am si eu ceva probleme la rover 45
imi merge aeroterma doar pe treapta 3 si 4
si cateodata nu se mai ridica acul la kilometraj
ma poate ajuta cineva?
va rog mult
mister2012 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-13, 10:11   #4905
LEONARDGL

Stage 1
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 14
Smile Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyy78 View Post
salut.....zi-mi si mie cum ai rezolvat problema sau ai inlocuit-o cu o alta pompa de la alt model de masina....mrs
VALY,daca ai Rover 75, intra sau fa-ti cont pe forumul dedicat ''rover-mg'' si am acolo o postare care te-ar putea ajuta.Eu am pompa ''imprumutata'' de la alta marca de masina si am pana acum peste 15K cu ea si se comporta foarte bine,in plus ''iesi'' mult mai bine la pret.Stima!!!
LEONARDGL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -