Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 14-03-13, 21:36   #4591
laurgica69

Stage 1
 
laurgica69's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
intr-adevar, convingatoare descrierea.

motorul trage ca unul pe benzina, se incalzeste la fel de repede ca unul pe benzina...

sigur nu e benzinar? :-p
ANAF zice ca nu,si mi-a luat 3202lei pe taxa
laurgica69 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 21:44   #4592
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by laurgica69 View Post
ANAF zice ca nu,si mi-a luat 3202lei pe taxa
nu stiu la ce valoare a euro se face calculul dar daca ar fi sa calculam la valoarea de azi ar veni aproximativ 730 de euro.

daca stam sa analizam rapid situatia am putea spune ca ai avut noroc cu anul de fabricatie si cu viteza de reactie (ai platit inainte de intrarea in vigoare a noii legi)

asteptam sa ne dam cu parerea in legatura cu probleme care vor aparea.

intre noi fie vorba, hai si tu cu probleme simplu de rezolvat :-p
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 21:55   #4593
laurgica69

Stage 1
 
laurgica69's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
nu stiu la ce valoare a euro se face calculul dar daca ar fi sa calculam la valoarea de azi ar veni aproximativ 730 de euro.

daca stam sa analizam rapid situatia am putea spune ca ai avut noroc cu anul de fabricatie si cu viteza de reactie (ai platit inainte de intrarea in vigoare a noii legi)

asteptam sa ne dam cu parerea in legatura cu probleme care vor aparea.

intre noi fie vorba, hai si tu cu probleme simplu de rezolvat :-p
euro 4,5xxx valoare la 1 octombrie sau cam asa,la care valoare se calculeaza toate accizele si alta taxe
laurgica69 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 22:00   #4594
laurgica69

Stage 1
 
laurgica69's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

problemele celelalte se rezolva la un service,filtre,discuri si placute frina un brat inferior cu pivot si mai vedem,pentru ca eu mai mult de 3-400m nu am mers cu jucaria
laurgica69 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 08:03   #4595
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by laurgica69 View Post
problemele celelalte se rezolva la un service,filtre,discuri si placute frina un brat inferior cu pivot si mai vedem,pentru ca eu mai mult de 3-400m nu am mers cu jucaria
Oricum ai iesit destul de bine cu taxa. Nu stiu cat de editie speciala este deoarece stiam ca facelift-ul a aparut mai tarziu (d-aia te intrebam daca esti sigur de an ca e 1999 si sa nu te rupa la taxa) , dar oricum arata super masina!
S-o stapanesti sanatos si fara evenimente nedorite si cati mai multi km !
bacy is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 22:36   #4596
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacy View Post
Oricum ai iesit destul de bine cu taxa. Nu stiu cat de editie speciala este deoarece stiam ca facelift-ul a aparut mai tarziu (d-aia te intrebam daca esti sigur de an ca e 1999 si sa nu te rupa la taxa) , dar oricum arata super masina!
S-o stapanesti sanatos si fara evenimente nedorite si cati mai multi km !
faceliftul pentru editia aniversara de 100 de ani a fost facut in anul 2005, an in care iteriorul era deja altul, cel de la editia "contemporary": scaune cu suport lateral, lemnul din bord alta nuanta, sigla schimbata.

ceea ce face ca 75 ul sa arate deosebit este kitul bara fata si spate care se potriveste la 75 urile din 99 pana in 2005.
avem un coleg in tulcea care a tinut in mod special sa si modifice 75 ul si acum arata deosebit. intr-adevat costurile sunt pe masura: bara fata, faruri, grila, semnale, proiectoare, 5000 de lei la care se adauga faptul ca sunt foarte greu de gasit. cel putin grila cromata este extrem de greu de gasit. apoi bara spate la care nu i stiu pretul dar este mult mai ietina.

cu ceva ambitie si al tau poate arata la fel bacy.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 22:43   #4597
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut!!sunt posesorul unui rover 75 2.0 v6 cdt 2000 si de aseara am probleme cu pedala de ambreaj mai exact imi ramane blocata jos....azi de dimineata am mers la un service si am vorbit cu cineva despre problema asta la care respectivul mi-a spus ca trebuie sa completez cu lichid...a desfacut acolo sub volan a bagat cam doua seringi a pus la loc totul am facut proba de cateva ori inainte inapoi am vazut ca merge amsi plecat,dupa cateva sute de metri iar daca vi sa intamplat si voua va rog mult sa-mi spunetzi mie.stiu ca e problema lor stiu cat costa un kit de ambreaj si de acea va rog sa imi datzi idei merci mult
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 22:52   #4598
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Ehcane Navzar View Post
Salut!!sunt posesorul unui rover 75 2.0 v6 cdt 2000 si de aseara am probleme cu pedala de ambreaj mai exact imi ramane blocata jos....azi de dimineata am mers la un service si am vorbit cu cineva despre problema asta la care respectivul mi-a spus ca trebuie sa completez cu lichid...a desfacut acolo sub volan a bagat cam doua seringi a pus la loc totul am facut proba de cateva ori inainte inapoi am vazut ca merge amsi plecat,dupa cateva sute de metri iar daca vi sa intamplat si voua va rog mult sa-mi spunetzi mie.stiu ca e problema lor stiu cat costa un kit de ambreaj si de acea va rog sa imi datzi idei merci mult
nu e de ajuns sa completezi cu lichid, trebuie sa si aerisesti circuitul.

nu exista 2.0 v6 cdt

Last edited by player1; 15-03-13 at 22:57.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 00:11   #4599
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
nu e de ajuns sa completezi cu lichid, trebuie sa si aerisesti circuitul.

nu exista 2.0 v6 cdt
corect am gresit eu 2.0 cdt.baiatul de la service a desfacut u surub mic din zona motorului sa zic asa mai dedesupt si pe acolo scotea lichid doar cand apasa pe pedala,iar cand pedala era sus nu curgea.maine ma duc din nou sa vad ce pot face
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 00:18   #4600
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

pentru cei care au nevoie de anumite piese de rover 75 1.8 benzina am unul dezmembrat are interiorul crem de plus.le dau ieftin
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 06:26   #4601
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Ehcane Navzar View Post
pentru cei care au nevoie de anumite piese de rover 75 1.8 benzina am unul dezmembrat are interiorul crem de plus.le dau ieftin
Ce culoare are exteriorul ? E 1.8i sau 1.8t ?
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 06:29   #4602
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
faceliftul pentru editia aniversara de 100 de ani a fost facut in anul 2005, an in care iteriorul era deja altul, cel de la editia "contemporary": scaune cu suport lateral, lemnul din bord alta nuanta, sigla schimbata.

ceea ce face ca 75 ul sa arate deosebit este kitul bara fata si spate care se potriveste la 75 urile din 99 pana in 2005.
avem un coleg in tulcea care a tinut in mod special sa si modifice 75 ul si acum arata deosebit. intr-adevat costurile sunt pe masura: bara fata, faruri, grila, semnale, proiectoare, 5000 de lei la care se adauga faptul ca sunt foarte greu de gasit. cel putin grila cromata este extrem de greu de gasit. apoi bara spate la care nu i stiu pretul dar este mult mai ietina.

cu ceva ambitie si al tau poate arata la fel bacy.
Lasa-l asa cum e, nu e bevoie de altele (costa bani)! Eu vrea sa-i pun turbo nu grila de V8.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 11:29   #4603
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Ehcane Navzar View Post
corect am gresit eu 2.0 cdt.baiatul de la service a desfacut u surub mic din zona motorului sa zic asa mai dedesupt si pe acolo scotea lichid doar cand apasa pe pedala,iar cand pedala era sus nu curgea.maine ma duc din nou sa vad ce pot face

nu stiu ce a facut baiatul de la service dar daca a facut bine aerisirea, a umplut rezervorul de la pedala si pedala se inmoaie exista cateva variante:

1 sa piarda lichid - pe la slave, pe la aerisitor, pe la racord
2 sa piarda presiune fara a pierde lichid - garnitura de la master
3 ambele

Last edited by player1; 16-03-13 at 11:31.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 14:09   #4604
mariuscalenciuc

Stage 1
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 12
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Ehcane Navzar View Post
Salut!!sunt posesorul unui rover 75 2.0 v6 cdt 2000 si de aseara am probleme cu pedala de ambreaj mai exact imi ramane blocata jos....azi de dimineata am mers la un service si am vorbit cu cineva despre problema asta la care respectivul mi-a spus ca trebuie sa completez cu lichid...a desfacut acolo sub volan a bagat cam doua seringi a pus la loc totul am facut proba de cateva ori inainte inapoi am vazut ca merge amsi plecat,dupa cateva sute de metri iar daca vi sa intamplat si voua va rog mult sa-mi spunetzi mie.stiu ca e problema lor stiu cat costa un kit de ambreaj si de acea va rog sa imi datzi idei merci mult
Am aceasi problema si am schimbat si pompa si master cilindru ca dupa 1 luna sa imi ramana pedala la fund iara si este foarte complicat sa le schimbi. Am umplut paharelu cu lichid am aerisit si a mai mers 2 saptamani si tot asa pun lichid cand am nevoie de masina oricum imi expira asigurarea intro luna si vreau sa o dau la dezmembrari ca nu e frumos sa tepuesc pe cineva care nare ide si nu are nici cunostinte . O am de doi ani si nu iam schimdat decat dou bucse la planetara adevarat ca si telescoapele sunt varza acum. Nu cred ca ai ce sa faci e o problema la rover 75 in rest e o placere sa o conduci.
mariuscalenciuc is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 19:44   #4605
Ehcane Navzar

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mariuscalenciuc View Post
Am aceasi problema si am schimbat si pompa si master cilindru ca dupa 1 luna sa imi ramana pedala la fund iara si este foarte complicat sa le schimbi. Am umplut paharelu cu lichid am aerisit si a mai mers 2 saptamani si tot asa pun lichid cand am nevoie de masina oricum imi expira asigurarea intro luna si vreau sa o dau la dezmembrari ca nu e frumos sa tepuesc pe cineva care nare ide si nu are nici cunostinte . O am de doi ani si nu iam schimdat decat dou bucse la planetara adevarat ca si telescoapele sunt varza acum. Nu cred ca ai ce sa faci e o problema la rover 75 in rest e o placere sa o conduci.
merci mult pentru sfaturi si sper sa rezolv problema astazi nu mi-a mai facut poate a mai avut aer pe circuit..va salut
Ehcane Navzar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -