Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-13, 21:05   #4546
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default Re: caut sfaturi in achizitionarea unui rover 75. 2000cm, an 2000

Quote:
Originally Posted by dandany_paul View Post
imi place mult ca aspect si din cate am citit ar fi o masina destul de buna, dar sunt altii de alta parere. nu prea stiu ce sa cred...
daca puteti sa-mi dati ceva detalii despre achizitionarea de piese, consum, rezistenta...etc...
masina pe care vreau sa o iau are 200.000 km...
arata foarte bine atat interior cat si exterior...
cam cat credeti ca ar merita sa dau pe ea?
este neinmatriculata....
taxa am inteles ca ar fi de 1026 EURO.

astept sfaturi!!!! ms...
daca vrei rover 75 i-l vand eu pe al meu..player 1 ma cunoaste si cred ca majoritatea ma cunosc si de pe rover-mg.ro, la masina mea ii trebuie motorina si un sofer care sa o conduca..pentru detalii 0731633090 si-ti spun tot despre ea si cand vrei tu poti face si un test drive, cateva poze cu ea..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0315.JPG
Views:	99
Size:	5.02 MB
ID:	2712168   Click image for larger version

Name:	IMG_0343.JPG
Views:	116
Size:	820.7 KB
ID:	2712169   Click image for larger version

Name:	IMG_0344.JPG
Views:	84
Size:	5.03 MB
ID:	2712170  

Click image for larger version

Name:	IMG_0324.JPG
Views:	82
Size:	1.40 MB
ID:	2712171  

Last edited by DaII; 07-03-13 at 21:13.
DaII is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 11:26   #4547
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: caut sfaturi in achizitionarea unui rover 75. 2000cm, an 2000

Quote:
Originally Posted by DaII View Post
daca vrei rover 75 i-l vand eu pe al meu..player 1 ma cunoaste si cred ca majoritatea ma cunosc si de pe rover-mg.ro, la masina mea ii trebuie motorina si un sofer care sa o conduca..pentru detalii 0731633090 si-ti spun tot despre ea si cand vrei tu poti face si un test drive, cateva poze cu ea..
Il vreau eu pe-al tau.
bacy is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 11:44   #4548
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: caut sfaturi in achizitionarea unui rover 75. 2000cm, an 2000

Quote:
Originally Posted by bacy View Post
Il vreau eu pe-al tau.

vrei diesel Bacy sau doar te tii de glume?
player1 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 11:57   #4549
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: caut sfaturi in achizitionarea unui rover 75. 2000cm, an 2000

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
vrei diesel Bacy sau doar te tii de glume?
As vrea doar culoarea si tapiteria.
bacy is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 13:49   #4550
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: caut sfaturi in achizitionarea unui rover 75. 2000cm, an 2000

Iti dai seama ca ma tin de glume. Visul meu e sa-mi iau un 75 2.0v6 cutie manuala de 150CP.
bacy is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 17:51   #4551
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default Re: caut sfaturi in achizitionarea unui rover 75. 2000cm, an 2000

Quote:
Originally Posted by bacy View Post
Iti dai seama ca ma tin de glume. Visul meu e sa-mi iau un 75 2.0v6 cutie manuala de 150CP.
voi mai stiti ceva de forumul dedicat? gabi l-am sunat in ianuarie si a spus ca atunci da drumul la forum,au trecut 2 luni si dabea o reclama ca revine

ps. masina se vinde pentru ca imi este mila de ea pe drumurile patriei, imi trebuie o masina mai inalta (x5 sau touareg)
DaII is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 19:58   #4552
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: caut sfaturi in achizitionarea unui rover 75. 2000cm, an 2000

Quote:
Originally Posted by DaII View Post
voi mai stiti ceva de forumul dedicat? gabi l-am sunat in ianuarie si a spus ca atunci da drumul la forum,au trecut 2 luni si dabea o reclama ca revine

ps. masina se vinde pentru ca imi este mila de ea pe drumurile patriei, imi trebuie o masina mai inalta (x5 sau touareg)
Si eu tot asa stiam de forum, ca in ianuarie dar se pare ca nu vom mai avea un forum dedice rover-mg.
bacy is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 23:28   #4553
Y461NZT

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 8
Exclamation Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

SALUT astazi in urma unui eveniment rutier la viteza mica, spatele mi-a fost accidentat in partea dreapta.prezinta urmatoarele defecte--plasticul de la stopul din dreapta este spart la fel si o parte din interiorul acestuia.capota porbagajului nu se mai inchide corect si s-a strambat.bara din spate este fisurata.indoita si s-au rupt clemele din partea dreapta care o tineau.la porbagaj este problema mai mare deoarece sa indoit si din telescopul care il sustine si se inchide incorect mai sus fiind in partea dreapta.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat cum as putea sa o repar si unde in bacau si daca mai are cineva si un STOP pentru partea dreapta,as aprecia ajutorul vostru,daca ma puteti ajuta tel-0747 089 037ms
Y461NZT is offline   Reply With Quote
Old 09-03-13, 21:35   #4554
muceps

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut. un prieten si-a luat un rover 75 si mie personal mi se pare una din cele mai frumoase si stilate masini chiar daca esti in trening sau costum de 1000e.
as dori in viitorul cit mai apropiat sa-mi iau si eu una preferabil diesel, neagra sau albastru inchis, piele bej, dvd...si alte optiuni...momentan posed un opel astra h 2005 si sint f multumit de el dar m-am indragostit pe loc de rover 75..mai ales cind a vazut-o nevasta-mea i-a placut instant.
acum ma intereseaza ce consum are un diesel, ce probleme apar in timp...ce morotizare este de preferat..daca e cineva dispus sa-mi dea niste informatii intru-cit nu prea am timp sa citesc tot forumul.
as dori pareri obiective daca e posibil
multumesc anticipat
muceps is offline   Reply With Quote
Old 09-03-13, 23:24   #4555
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Y461NZT View Post
SALUT astazi in urma unui eveniment rutier la viteza mica, spatele mi-a fost accidentat in partea dreapta.prezinta urmatoarele defecte--plasticul de la stopul din dreapta este spart la fel si o parte din interiorul acestuia.capota porbagajului nu se mai inchide corect si s-a strambat.bara din spate este fisurata.indoita si s-au rupt clemele din partea dreapta care o tineau.la porbagaj este problema mai mare deoarece sa indoit si din telescopul care il sustine si se inchide incorect mai sus fiind in partea dreapta.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat cum as putea sa o repar si unde in bacau si daca mai are cineva si un STOP pentru partea dreapta,as aprecia ajutorul vostru,daca ma puteti ajuta tel-0747 089 037ms
daca ai nevoie de piese are un prieten de al meu un rover de dezmembrat.
are stop dreapta, capota portbagaj cu balamale si telescoape. depinde ce si cate piese vrei. 0746488104 e numarul lui.
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 00:07   #4556
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by muceps View Post
salut. un prieten si-a luat un rover 75 si mie personal mi se pare una din cele mai frumoase si stilate masini chiar daca esti in trening sau costum de 1000e.
as dori in viitorul cit mai apropiat sa-mi iau si eu una preferabil diesel, neagra sau albastru inchis, piele bej, dvd...si alte optiuni...momentan posed un opel astra h 2005 si sint f multumit de el dar m-am indragostit pe loc de rover 75..mai ales cind a vazut-o nevasta-mea i-a placut instant.
acum ma intereseaza ce consum are un diesel, ce probleme apar in timp...ce morotizare este de preferat..daca e cineva dispus sa-mi dea niste informatii intru-cit nu prea am timp sa citesc tot forumul.
as dori pareri obiective daca e posibil
multumesc anticipat
consumul de la 5,5 afara la 9 in oras. mixt 6,5 litri la 100km. depinde de oars, de anotimp de stilul de condus, de transmisie, manuala sau automata si multi alti factori. fiecare utilizator are valorile lui.

probleme apar cu gramada, trebuie sa ai rabdare si bani sa le rezolvi.
ambreiajul tine in jur de 100.000 km si te costa 500 de euro kitul, fara volata. original. te poate lasa in drum fara mila daca nu intuesti din timp ca trebuie schimbat sau o lungesti pe ideea "las ca mai tine". multi au patit.
supotul inferior al motorului cedeaza la 90000 si este peste 100 de euro
electroventilatorul sau instalatia lui se defecteaza iar unul nou este in jur de 360 de lire in anglia.
consumabilele sunt ieftine in general, cam ca la celelate masini de clasa medie.filtrul de polen ce e mai scump daca preferi varianta cu carbon activ si filtrul epurator de gaze daca vrei sa l schimbi, cum multa lume nu face. majoriatea nici nu stiu ca exista, nu mai vorbesc despre faptul ca nu stiu la ce foloseste.
intr adevar poti micsora cheltuielile cu piesele daca apelezi la dezmembrari, improvizatii sau piese care nu sunt originale. asta e drept
parti de caroserie nu gasesti decat in dezmembrari, la preturi bune sau noi, in anglia la preturi exorbitante. exemplu : usa spate doar tabla 800 de euro
ornametele exteroare se fixeaza cu niste cleme pe care nu le mai poi da jos decat daca le rupi si nu se gasesc decat in anglia.
intercoolerul transpira ulei pe la niste garnituri care se umfla si trebuiesc schimbate de la an la an. sunt ieftine dar la fel anglia.
mecanici care se pricep sa rezolve probleme specifice rover sunt putini, majoritatea atunci invata ce inseamna rover, cand le duci masina sa faca practica pe ea.
termostatul se schimba foarte greu, pompa de apa la fel, trebuie ridicat motorul, desfacut din suporti, ore serioase de munca nu gluma.
cipul din cheie nu poate fi multiplicat din cauza ca nu mai exista reprezentante. deci daca ai pierdut cheile trebuie schimabt , calculatorul ,imobilizatorul ialele, BCU, alte chei, care la un loc costa ceva bani
unele piese, ce i drept putine nu se mai gasesc nici pe saiturile din anglia si nici second. exemplu: center cap pt jante pe 17 de 56,5 mm. dar sa nu intram in detalii inutile.


parti bune:
si cum intotdeua ce e bun e mai putin, si aici e la fel.
caroserie din tabla galvanizata, nu rugineste. bine izolata pe dedesupt
distributie pe lant, se schimba cand zornaie lantul , am inteles ca pe la 400000 km. da patru sute de mii, ai citit bine
design placut, finisaje de calitate, multe optiuni la bani putini.
motor fiabil, la origine BMW

noi ni le am cumparat din pasiune majoriatatea si cu pasiune la intretinem, muncim la ele, rabdam, injuram, dar le iubim asa frumoase si defectoase cum sunt.


preturile le am aproximat in euro pentru ca am vazutca nu locuiesti in patrie

Last edited by player1; 10-03-13 at 00:24.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 14:41   #4557
iorgacristian

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 18
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut,
Am un rover 75 din 2002, benzina 1,8 non turbo,va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie piesa din imagine(atasament) ce este, pt ca scoate un tacanit enervant si daca este o posibilitate sa o fac sa "taca". Deasemenea va rog sa-mi spuneti daca tachetii pot fi inlocuiti si cat costa.Multumesc frumos!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rover.jpg
Views:	53
Size:	629.2 KB
ID:	2714265   Click image for larger version

Name:	rover 2.jpg
Views:	63
Size:	532.8 KB
ID:	2714266  
iorgacristian is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 14:41   #4558
muceps

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

multumesc mult player1 pt informatii. aici in italia sint mai ieftine, italienii nu prea pretuiesc berlinele...poti gasi una f buna la privat cu 2000e, sau cu 7-800 daca necesita ceva lipituri neimportante
fiind masini cu data de fabricatie mai vechi oricum trebuie sa te astepti la ceva reparatii...depinde cum ai grija de ea...cu distributia pe lant e perfect..ai scapat de o cheltuiala
cum ziceai ca se strica ceva la 90-100k km asta e normal..si pe noi ne i-a gripa la cativa ani..oricum o sa o cumpar din romania...asigurarea aici e f scumpa si creste vertiginos..am si vazut cateva modele pe net dar anul de fab. 2002 si numai 130k km..asta miroase urat. nu-mi place velura aia de pe banchete, prefer pielea bej.
chestia e ca oricate teste faci nu-ti dai seama daca e dat inapoi kilometrajul, poti doar sa te uiti la cat de roasa e bancheta soferului, volanul..care se schimba si ele.
9% in oras e cam mult si cum aici esti mort fara masina...1.70 euro l/diesel..., noroc sa sint multe tractoare si utilaje in jur...mai completam..
un pct in avantaj e motorizarea bmw..nu stiu daca la toate masinile 75, unul de 2 litri e suficient nealergand la monza sau silverstone..
cred ca la vara cind merg acasa ma intorc aici cu un rover 75
muceps is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 23:09   #4559
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by iorgacristian View Post
Salut,
Am un rover 75 din 2002, benzina 1,8 non turbo,va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie piesa din imagine(atasament) ce este, pt ca scoate un tacanit enervant si daca este o posibilitate sa o fac sa "taca". Deasemenea va rog sa-mi spuneti daca tachetii pot fi inlocuiti si cat costa.Multumesc frumos!!!
supapa purjare combustibil spune cartea

http://www.rimmerbros.co.uk/Item--i-GRID001929
player1 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 17:43   #4560
sebyaft

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 69
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut la toata lumea....este cineva interesat de un schimb de tapiterie, in sensul sa o dau la schimb pe a mea din piele de culoare neagra pe una din piele de culoare crem??? Pielea este in stare foarte buna si intretinuta, vara saptamanal o curat cu lapte demachiant si o intretin cu crema din grasime de balena pentru a-si pastra starea buna si a nu se deshidrata.

Cand am cumparat masina am vrut expres piele neagra pentru ca este mai usor de intretinut, se vede mai greu murdaria si nu se vad cutele(mai ales cand se aduna murdarie)ca la pielea crem, insa de 2 ani m-am plictisit de ea si vreau sa o schimb cu piele crem, mai ales ca oricum o intretin mereu si sunt maniac cu intretinutul masinii si cu curatenia in interior.

Pot posta si poze daca este cineva interesat...

Last edited by sebyaft; 11-03-13 at 17:47.
sebyaft is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -