Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUZUKI > Masina mea SUZUKI

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-09, 01:03   #1
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Suzuki Swift GTI 1993

Salutare!
Nu ma gandeam in viata mea ca o sa ajung sa postez pe sectiunea suzuki...si cu atat mai mult masina mea...SUZUKI! Am auzit intamplator de aceasta mica bestie..si de atunci am fost foarte incantat de ideea de a avea una, mai ales pt a participa la VTM cu ea! Asa ca de 3 zile sunt posesorul un Swift GTI din 1993 intr-o stare destul de buna, doar putina rugina la aripi! Interiorul este impecabil, partea mecanica merge destul de bine! Am facut si un mic antrenament pe curbe....si vreau sa spun ca sunt chiar uimit....masina este extraordinara..chiar nu ma asteptam! In curand o sa apara si un filmulet cu antrenamentele! Am testat-o si la liniute si sunt destul de multumit...desi nu am aderenta pe treapta 1...din cauza gumelor de 165 de iarna :P (asa am luat-o)...am reusit sa fac un vw mk2 gti 8v, e36 320i cabrio si inca cateva...dar nu asta e ideea (am luat si bataie de la o fiesta de 1.8 )
As vreo sa primesc orice sfat legat de Swift si mai ales de varianta GTI, motor twin cam de 100 cp. Recunosc nu stiu prea multe despre swift uri....doar ca am auzit ca ar fi foarte fiabile...dar cu probleme la cutia de viteze....ceea ce ma inspaimanta..pt ca imi opune cateodata rezistenta cand vreau sa cuplez treapta 1 sau marsalier! Am mai si ratat eu de cateva ori viteza....inca nu sunt obisnuit cum e cursa levierului! Iar cateodata la mers in marsalier se aud niste zgomote! In rest masina merge bine...motorul trage destul de voios! Cand virez stranga se aprinde becul de alte pericole..dar cred ca e de la lichidul de frana...deoarece franele trebuie verificate pt ca nu tin cum trebuie! Cam asta ar fi ...acum astept sfaturi si sugesti...si daca pot gasi undeva piese pt asa ceva ...deoarece modelul GTI este destul de rar!

Si 2 poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo1076.jpg
Views:	210
Size:	1.34 MB
ID:	1183968   Click image for larger version

Name:	Photo1075.jpg
Views:	255
Size:	1.37 MB
ID:	1183969  
__________________
Frate....si cand i-am dat a 2-a si am pus-o de-a latu'....drift nu alta!!!

Last edited by DjRainManFast; 21-11-09 at 01:05.
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 21-11-09, 11:48   #2
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

un gti e visul oricarui posesore de swift, cred.
cu siguranta mi-ar palce si mie unul.
ce pot sa zic. sa-l stapanesti sanatos.
nu stiu cum e cutia ta sau alte sunete, dar din cate am auzit, in general cand dai in marsalier cam toate caraie umpic (cel putin din cate stiu eu pe a mea si a unui prieten)
piese se pot gasi pentru ea. daca nu aici, sunt si cei care fac ungaria si de acolo.
cum ziceam sa ai bafta la ea, si pune mai multe poze cu ea pe lumina
Spark is offline   Reply With Quote
Old 21-11-09, 13:16   #3
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

cutiile noastre sunt nesincronizate,old fashioned...vorba lu' andrei suzuki "asa fac toate" ,nu te ingrijora.
partea proasta este,ca e partea sensibila al masinii.in rest,intr-adevar este foarte fiabila si swiftul 1 si swiftul 2.ungurii asa zic ca pana in 300.000 km moarte nu are.
ai motor care se simte bine la turatii mari.nu uita asta niciodata.chiar nu ii face bine daca mergi mereu foarte subturat.ea traieste la 4000 rpm.

sper sa nu fie nevoie,dar daca nu te descurci cu piese de schimb,cauta-ma,ca te ajut cu placere.

numai bine! ai grija de buburuza!
__________________
WARNING!!!I have an attitude,and I know how to use it!
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 21-11-09, 13:26   #4
Paul RR
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 522
Member of:
[Honda]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

Am avut si eu unul identic pentru cateva luni, si am fost impresionat de cat de rapid e pentru 100 de cai. Alt punct slab al lor am auzit ca sunt planetarele. Eu nu am avut probleme, dar tot timpu imi statea asta in gand. Al meu cam dupa 7000 de ture nu mai avea vlaga, cred ca era mai rapid cu schimbari la 7000 si un pic decat la 8000 (posibil sa fi fost evacuarea mea de vina, care era cam ciudata). Si ai grija la treapta 3 ca e pozitionata mai ciudat, nu e chiar pe mijloc, e putin mai spre stanga si trebuie obisnuinta. Eu ratam vitezele intro veselie pana cand am prins miscarea.
Sa o stapanesti sanatos, e o jucarie faina
Paul RR is offline   Reply With Quote
Old 21-11-09, 13:41   #5
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

Da ...asa e, treapta 3-a e aiurea rau de tot ) am ratat-o si eu...si chiar brutal de cateva ori...si ma doare sufletul! pfiu...deci cu marsalierul e ok sa inteleg! Stiu ca am motor de turatie...si am turat-o ) crede-ma....pt ca dupa 5000 parca prinde viata ) A mea trage pana in 7500 rpm....dar schimb putin mai jos...pe la 7300 in treptele inferioare pt a nu da in limitator...care e chiar la 7500....8000 nu se duce! Si treapta 4 e pozitionata diferit fata de masinile cu care am mers pana acum....dar o sa ma obisnuiesc! Oricum sunt foarte incantat de masina...e o mica bestie De astazi va sta o perioada pe dreapta pt ca mi-au expirat numerel de tzol si nu mai am bani de inscris. Planetarele sunt bune.....nu se aude vreun zgomot...si arata bine! Stiu ca se gasesc piese la unguri....sper sa gasesc si in tara.....am si niste rude in oradea....poate o sa imi fie de ajutor..desi imi e cam aiurea sa apelez!
Oricum sper sa reusesc sa o pun cat de cat la punct pt primul vtm de anul viitor...si acolo sper sa faca treaba masinutza...pt ca asta a fost scopul achizitie!

PS: momentan nu am poze cu ea pe zi...o sa fac zilele astea! Astept sa dau de baiatul cu filmulete de la testul pe curbe...ca sa vedeti ce si cum!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 26-11-09, 00:32   #6
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

https://www.youtube.com/watch?v=JvGw_MdxWMI

In sf am facut rost si de filmuletul cu antrenamentul! Pe youtube nu prea se vede bine...asa ca daca vreti sa il vedeti la o calitate mult mai buna...faceti download si uitati-va la el cu vlc player....se vede mult mult mai bine!
Attached Files
File Type: wmv Suzuki Swift GTI.wmv (4.32 MB, 109 views)
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 16:54   #7
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

Masina a primit astazi ulei nou Castrol Magnetec 10w 40 , filtru de aer, filtru de benzina si am schimbat lichidul de racire!
In viitor urmeaza distributie+pompa de apa, placute spate si un pivot fata!
Si daca reusesc cumva sa mai strang bani...cauciucuri noi! Dar deja stau foarte foarte prost cu banii!!
Am mai luat si lichid de frana...dar nu am gasit unde sa il schimb!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 20:55   #8
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

poze pe lumina!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC09022.JPG
Views:	168
Size:	175.6 KB
ID:	1213249   Click image for larger version

Name:	DSC09110.JPG
Views:	209
Size:	227.1 KB
ID:	1213250   Click image for larger version

Name:	DSC09121.JPG
Views:	160
Size:	154.4 KB
ID:	1213251  

Click image for larger version

Name:	DSC09136.JPG
Views:	149
Size:	215.7 KB
ID:	1213252   Click image for larger version

Name:	DSC09152.JPG
Views:	125
Size:	188.3 KB
ID:	1213253   Click image for larger version

Name:	DSC09220.JPG
Views:	207
Size:	275.0 KB
ID:	1213254  

Click image for larger version

Name:	DSC09130.JPG
Views:	228
Size:	158.1 KB
ID:	1213255  
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 14:24   #9
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

Sa il stapanesti sanatos.Daca nu ma insel avem aceeasi cutie de viteza sau,ma rog,aceleasi rapoarte.Eu am un Baleno de 1.3l.Cutia intradevar este o problema la Suzuki,si mie imi caraie cateodata in marsalier.Motorul banuiesc ca e cel de 1.3 16v cu 2 axe cu came.Eu am tot 16V dar o singura axa cu came,trage excelent motorul,imi inchipui cum trage al tau.Numai bine
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 15:21   #10
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

Esti sigur ca ai doar o axa cu came la motor cu 16v? Eu nu am mai auzit pana acum...bine...poate ma insel eu! Da...masina merge foarte bine pt motorizarea ei..eu unul m-am indragostit de ea! Cum imi arata mie pe bord....rapoartele sunt cam asa (in functie de viteza) 1-a =60. 2-a=100,3-a=140, 4-a=165 iar a 5-a restul...eu m-am dus pana in 200 pe bord..dar viteza maxima a masinii e de 188! In ultimul timp nu am mai carait asa rau...mai ratez eu treptele si atunci miroasa a ambreiaj..sau cand patineaza....cand o sa am bani o sa ii schimb lichidul din cutie si o sa ii pun un ambreiaj mai rezistent la tranta!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 15:44   #11
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

Ca sanie cum merge? sau nu ai testat-o?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 15:51   #12
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

tadaaaaaaa :
Ciudati rau japonezii astia.Uite un site util:http://www.suzitech.com/ ,numai bani sa fie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	motor.JPG
Views:	325
Size:	513.4 KB
ID:	1221981  
raduku is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 15:53   #13
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

Numai ei puteau sa scoata asa ceva.... e cel putin interesant.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 20:07   #14
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Ca sanie cum merge? sau nu ai testat-o?
Ba da domnul...tocmai aseara am testat-o putin https://www.youtube.com/watch?v=aPJYhm08Ph0 numai ca nu imi tine frana de mana aproape deloc si nu am putut sa ma joc cu ea cum mi-as fi dorit Nu ma gandeam ca o sa imi scri asa de repede aici multumesc!

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
tadaaaaaaa :
Ciudati rau japonezii astia.Uite un site util:http://www.suzitech.com/ ,numai bani sa fie.
Adevarul este ca e prima oara cand vad...interesant rau...JAPAN..ce sa zic! Chiar interesant.....succes cu masina!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 00:37   #15
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Suzuki Swift GTI 1993

Sunt si renault'uri, toyote, saab , cu 16v si o singura axa !
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -