Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUZUKI > Masina mea SUZUKI

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-09, 22:03   #1
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Splash provizoriu

Eu mi-am comandat un Suzuki Swift. Intrucat cei de la Suzuki au intarziat cu livrarea si o sa intarzie in continuare, mi-au dat un Splash...sa am cu ce sa ma plimb pana vine Swift-ul. Cu toate ca e urata cu spume (in opinia mea si a prietenilor mei. Tipele zic altceva...)...e absolut geniala. Varianta este 1.2 GLX. Desi este cea mai ieftina, are ceva dotari...printre care volan in piele, aer conditionat, mp3,comenzi pe volan, si alte chestii utile.
Pozitia la volan mi se pare destul de buna, desi nu vad botul masinii, decat cu scaunul usor ridicat, ceea ce aproape imi lipeste capul de plafon. Asta nu e un lucru prea bun, dar nici nu are ea botul prea lung.
Se infige, ceva de speriat, si la consum e absolut geniala. Motorul este de 1.2 16v 86 cp, la 1065kg masa proprie.
Consum: oras media sub 6 litri, condus usor sportiv. Autostrada: penibil. la 100 km\h 4.3 L . 120 km\h 5L . Mie cel putin mi se pare jenant consumul.
De fugit....fuge. Jos palaria. Avand in vedere ca e o buburuza cu motor 1.2, 175 km\h mi se pare suficient. Daca nu bate vantul se poate merge cu viteza. Am prins o portiune in care batea vantul rau si la 130 km\h deja nu era stabila. O lua vantu' pe sus cu tot cu mine )
Ce pot sa mai spun in rest...desi ea e foarte mica (si extrem de usor de manevrat prin trafic, la parcari etc) spatiul interior, cel putin in fata, este foarte generos. 2 oameni la 1.80 respectiv 1.90 stateam extrem de comod in fata. In spate...mai subtire. Portbagajul...e minuscul. Incap cam 3 ghiozdane... sau o geanta de voiaj medie ar incapea.
Revenind la interior...e foarte tare. Volanul e absolut genial. Cu ajutorul cusaturii si data fiind forma, are o aderenta foarte buna. Turometrul e extrem de tare. Foarte bine pus, este perfect daca ai nevoie sa te uiti la el, din diverse motive.
In afara de unele plastice ieftine folosite la interior, chiar nu poti sa spui ca e o masina de 10.000 euro. Finisaje mult superioare Dacia , Hyundai, Kia, Citroen, Peugeot, si alte chestii in aceeasi gama de pret. Am avut C4, am un tovarash cu 206, un vecin are Accent, si un var de al meu are c'eed, deci nu vorbesc aiurea.
Pot sa spun ca e o masina ok, isi merita banii. Este foarte buna ca masina de oras, si se comporta excelent si la drum intins. O recomand oricui vrea o masina usor de manevrat, usor de parcat, cu consum mic, dar cu care sa poata si sa plece primul de la semafor.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 23:51   #2
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Splash provizoriu

De la ce dealer ai comandat masina?
Ceva discounturi sau accesorii n-ai cerut daca tot au intarziat?
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 21:48   #3
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Splash provizoriu

de la b&s motors. a trebuit sa ma iau umpic de ei si sa-mi dea masina asta. oricum discount si accesorii mi-au dat...ca am luat 2 swift-uri. unu pt mine unu pt frate-miu.
nici nu am incercat, intrucat eu vroiam ceva cu care sa ma plimb. daca tot mi-au dat-o pe asta yo's fericit...ca am ce sa rup si sa nu imi para rau de ea. oricum am luat-o cu cauciucurile fatza aproape slick-uri...)
Bong is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 23:05   #4
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Splash provizoriu

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
de la b&s motors. a trebuit sa ma iau umpic de ei si sa-mi dea masina asta. oricum discount si accesorii mi-au dat...ca am luat 2 swift-uri. unu pt mine unu pt frate-miu.
nici nu am incercat, intrucat eu vroiam ceva cu care sa ma plimb. daca tot mi-au dat-o pe asta yo's fericit...ca am ce sa rup si sa nu imi para rau de ea. oricum am luat-o cu cauciucurile fatza aproape slick-uri...)
continuare: e caterinca cu splash-ul asta provizoriu. adica... masina are full casco. daca intre vreunu in mine nu tre sa fac nimic, decat sa ii sun pe astia de la b&s. nu dau nici un ban. daca intru yo in careva nu tre sa dau decat 150 euro taxa de franciza, in rest pot sa fac cati km vreau cu ea, nu intereseaza pe absolut nimeni. singura mea obligatie e sa o aduc inapoi cu plinul facut, ca asa am primit-o. mai degraba rup masina altora decat pe a mea
Bong is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 10:47   #5
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Splash provizoriu

sa stii,ca esti norocos.ma bucur ca intr-un final a ajuns aerul european si la B&S.
foarte greu comunica si acum ai nostri cu ungurii,de acolo vin neintelegerile si ai nostri ,desi au si ei oarecare vina ,vorbesc in NEcunostinta de cauza.

macar ai ocazia sa testezi si un splash
te asigur,ca swiftul te va incinta si mai mult...mai putin la faza consum.la 1.3 depinde tare mult de stilul de condus,la 1.5 mai putin.
asteptam cu interes buburuza.sa ne tii la curent!
__________________
WARNING!!!I have an attitude,and I know how to use it!
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 12:26   #6
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Splash provizoriu

macar e un topic bun, ca asa oferi pareri celor care ar fi interesati de splash.
si sa ne ti la curent, cand iti vine masinuta ta
Spark is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 11:02   #7
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Splash provizoriu

Quote:
Originally Posted by Trixi View Post
sa stii,ca esti norocos.ma bucur ca intr-un final a ajuns aerul european si la B&S.
foarte greu comunica si acum ai nostri cu ungurii,de acolo vin neintelegerile si ai nostri ,desi au si ei oarecare vina ,vorbesc in NEcunostinta de cauza.

macar ai ocazia sa testezi si un splash
te asigur,ca swiftul te va incinta si mai mult...mai putin la faza consum.la 1.3 depinde tare mult de stilul de condus,la 1.5 mai putin.
asteptam cu interes buburuza.sa ne tii la curent!
La partea de consum...am cam gresit cifrele. In oras consuma ceva mai mult decat am scris mai sus. Swift-ul meu e de 1.3 . Nu cred ca diferenta e mare. Splash-ul are 1065 kg si 1.2 . Swift din cate am inteles 1.3 gs are 1070 kg si 1.3, deci diferenta nu ar trebui sa fie prea mare, cel putin dupa rodaj. Splash-ul e deja rodat. Are aproape 20.000 km.

va tin la curent. eu fierb aici pana imi vine Swift-ul. Sa ma anuntati si pe mine cand mai are loc vreo intalnire a posesorilor de Suzuki sau ceva de genul asta...

Last edited by Bong; 25-08-09 at 11:11.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 11:13   #8
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Splash provizoriu

In fiecare miercuri seara la Polivalenta,de la ora 20:00. Acum ca se intuneca mai repede se pare ca va fi de la 19:00.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 12:05   #9
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Splash provizoriu

Motorul 1.3 de pe swift este singurul care nu e VVT,dupa 2005.Din cauza asta,cu acest motor poti sa faci un consum de iti vine rau.in rest,chiar trebuie sa fii "ucigas" ca sa poti sa faci un consum mult mai mare decit aceea care este trecut la caracteristicile masinii..dar este posibil.daca vrei sa afli cum,intreaba-l pe Andrei.
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 12:54   #10
gabin

Stage 4
 
gabin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 186
Default Re: Splash provizoriu

Quote:
Originally Posted by Andrei Suzuki View Post
In fiecare miercuri seara la Polivalenta,de la ora 20:00. Acum ca se intuneca mai repede se pare ca va fi de la 19:00.
E tot de la 20:00
gabin is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 12:00   #11
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Splash provizoriu

Quote:
Originally Posted by gabin View Post
E tot de la 20:00
miercuri sunt acolo... ) f tare....
Bong is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 12:17   #12
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Splash provizoriu

Pai a fost aseara. )
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:26   #13
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Splash provizoriu

Quote:
Originally Posted by Andrei Suzuki View Post
Pai a fost aseara. )
da. stiu. e si miercurea care vine?
asa am inteles din ce a scris colegu' mai sus.
scuze ca nu am mai raspuns...dar am fost cam rupt de lume. am ajuns la 900 km ) de cand o am... din care 600 prin oras.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 17:24   #14
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Splash provizoriu

si niste poze....in sfarsit. sunt ca un copil care a primit o bicicleta de Craciun. am ajuns azi la 1000 km, eu avand masina de 9 zile)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02298.JPG
Views:	181
Size:	3.12 MB
ID:	1064699   Click image for larger version

Name:	DSC02299.JPG
Views:	121
Size:	2.75 MB
ID:	1064700   Click image for larger version

Name:	DSC02300.JPG
Views:	167
Size:	3.01 MB
ID:	1064701  

Click image for larger version

Name:	DSC02301.JPG
Views:	185
Size:	3.11 MB
ID:	1064702   Click image for larger version

Name:	DSC02302.JPG
Views:	252
Size:	2.72 MB
ID:	1064703   Click image for larger version

Name:	DSC02304.JPG
Views:	165
Size:	3.14 MB
ID:	1064704  

Click image for larger version

Name:	DSC02306.JPG
Views:	182
Size:	2.88 MB
ID:	1064705  
Bong is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 21:55   #15
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Splash provizoriu

Astept de aprox. 3 luni swift-ul. astia de la suzuki romania (b&s motors) sunt niste idioti....trebuia sa vina azi si m-au sunat ca mai intarzie inca vreo 2 saptamani. sfat prietenesc: ori nu luati de la ei...ori luati ce au pe stoc.
s-au incurcat...s-a epuizat stocul de la promotie pana au dat comanda, au gasit 2 buc prin Bratislava si acum le aduc de acolo. ce sa mai...niste papagali.
asta in conditiile in care initial mi-au zis ca dureaza 2 maxim 3 saptamani.

ps: splash-ul albastru a murit acu vreo 2 saptamani...punte fatza rupta de la jumatate. acum mi-au dat unul gen verde. culoarea e turcuaz. e full option, dar deja sunt scarbit de splash-uri si de cacatii astia cu ochi de la suzuki romania...
Bong is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -