Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG

ROVER - MG Forum Rover & MG - dedicat posesorilor de Rover & MG: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-15, 16:05   #31
gonzolica2000

Stage 2
 
gonzolica2000's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 49
Default Re: Rover 75 ambreiaj

Quote:
Originally Posted by Florian81 View Post
Dacă ești atāt de bun sa-mi spui cum se procedează. Nu ești primul care īmi spune treaba cu aerisirea, dar nu știu cum se face. Mulțumesc anticipat!
Daca huruie cand apesi, trebuie schimbat rulmentul, el este cauza pierderii de ulei , eu am schimbat de curand tot kit-ul, la fel sa dus pedala dar era din pompa, rulmentul era bun. Il vand daca vrei.
Aerisirea se face in felul urmator : pui ulei in borcanul de la pompa, faci 2-3 pedale, desfaci busonul de aerisire de la rulmentul de presiune si vezi daca iese lichid....daca iese , mai completezi putin lichid la pompa apoi mai faci o pedala si iar desfaci busonul, dupa ce iese , strangi busonul si gata....asta pe scurt ....oto trebuie si un ajutor . Pentru asta trebuie sa demontezi, webasto, suportul de la baterie si altele care te incurca sa ajungi la rulment.
gonzolica2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-15, 16:16   #32
Florian81

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 10
Default Re: Rover 75 ambreiaj

gonzolica2000 iti multumesc mult pt ajutor. Webasto nu am pt ca este pe benzina. maine o sa ma apuc de treaba, o sa desfac suportul de la baterie si o sa caut sa aerisesc. Daca se mai aude zgomotul si dupa aerisire, te contactez pt rulment. Crezi ca reusesc sa-l schimb singur? Imi este frica de mecanicii din italia, inca nu am gasit unul sa se priceapa la rover
Te anunt, si daca nu rezolv prin aerisire, sa-mi faci un pret pt rulment. Multumesc anticipat!
Florian81 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-15, 20:27   #33
marckuss303

Stage 3
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 124
Default Re: Rover 75 ambreiaj

ca sa aerisesti nu trebuie sa ajungi la rulment ,,, ca sa ajungi la rulment trebuie sa dai cutia de viteze jos
aerisirea o poti face in 2 moduri ,,1. sub electromotor (daca e diesel) vei gasi o conducta care iese din cutie care are in capat un aerisitor si procedezi cum ti-a spus "gonzolica" ,, sau ,, 2. ai nevoie de o seringa si un furtun , in prima faza scoti tot lichidul de frana din borcanasul de pe pompa master (cu ajutorul seringii) dupa care slabesti aerisitorul de pe conducta rulmentului slave , umpli seringa cu lichid de frana (doar DOT 3) conectezi furtunul de aerisitor si cu ajutorul seringii bagi lichid de frana pana acesta ajunge in borcanas ! spor
marckuss303 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -