Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG

ROVER - MG Forum Rover & MG - dedicat posesorilor de Rover & MG: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-11, 14:54   #1
aurel pap

Stock
 
aurel pap's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default reset ulei ceas bord

salutare ma numesc aurel si mi,am achizitionat si eu un rover 75 automat 20 v6 benzina .am facut schimbul de ulei si nu,i dau de cap sa,i dau reset la oil in ceasul de bord.va rog poate cineva sa ma ajute si pe mine.va multumesc
aurel pap is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 09:05   #2
Rekinu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 185
Default Re: reset ulei ceas bord

Quote:
Originally Posted by aurel pap View Post
salutare ma numesc aurel si mi,am achizitionat si eu un rover 75 automat 20 v6 benzina .am facut schimbul de ulei si nu,i dau de cap sa,i dau reset la oil in ceasul de bord.va rog poate cineva sa ma ajute si pe mine.va multumesc
pentru a reseta OIL SERVICE poti folosi tehnica scurtcircuitarii pinilor 8 si 4 de la mufa unde se conecteaza calculatorul:
iei frumos o bucatica de cablu si un capat il asezi pe pinul numarul 8. cand in borditi apare OIL SERVICE pui cealalta parte a cablului pe pinul numarul 4. in bord ar trebui sa iti apara intervalul pana la urmatorul service.


bafta

Last edited by Rekinu; 12-09-11 at 09:12.
Rekinu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 09:14   #3
Rekinu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 185
Default Re: reset ulei ceas bord

Quote:
Originally Posted by Rekinu View Post
pentru a reseta OIL SERVICE poti folosi tehnica scurtcircuitarii pinilor 8 si 4 de la mufa unde se conecteaza calculatorul:
iei frumos o bucatica de cablu si un capat il asezi pe pinul numarul 8. cand in borditi apare OIL SERVICE pui cealalta parte a cablului pe pinul numarul 4. in bord ar trebui sa iti apara intervalul pana la urmatorul service.


bafta
ca o completare.... cheia in contact la pozitia II ( dar probabil asa era logic nu? )
Rekinu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 23:50   #4
aurel pap

Stock
 
aurel pap's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Re: reset ulei ceas bord

Quote:
Originally Posted by Rekinu View Post
ca o completare.... cheia in contact la pozitia II ( dar probabil asa era logic nu? )
am facut exact cum mi,ai explicat si a functionat ,sunt f multumit.iti multumesc f mult ptr gest
aurel pap is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 10:25   #5
Rekinu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 185
Default Re: reset ulei ceas bord

oricand!
Rekinu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 08:29   #6
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: reset ulei ceas bord

Cand ajunge la -65 de mii si ceva se reseteaza singur, sare la zero, nu stie numara mai departe. Acum e iar pe la -20 de mii, pe mine nu ma deranjeaza.
Numaratorul e pe nu mai stiu cati biti, mi-e lene sa calculez acum.
(Pinul 4 e masa, deci pinul 8 la masa face acelasi lucru)
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 16:21   #7
Rekinu

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 185
Default Re: reset ulei ceas bord

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Cand ajunge la -65 de mii si ceva se reseteaza singur, sare la zero, nu stie numara mai departe. Acum e iar pe la -20 de mii, pe mine nu ma deranjeaza.
Numaratorul e pe nu mai stiu cati biti, mi-e lene sa calculez acum.
(Pinul 4 e masa, deci pinul 8 la masa face acelasi lucru)
pe mine nici atat nu ma deranjeaza ( pentru ca nu am comp. de bord ) insa nu vad de ce nu ai reseta cronometrul la 0 fiind o operatiune destul de usoara. macar ai avea o valoare reala pe bord pana la urmatoarea revizie. banuiesc ca nu o faci la -65000 km cel putin nu schimbul de ulei :P
Rekinu is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 09:12   #8
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: reset ulei ceas bord

Quote:
Originally Posted by Rekinu View Post
pe mine nici atat nu ma deranjeaza ( pentru ca nu am comp. de bord ) insa nu vad de ce nu ai reseta cronometrul la 0 fiind o operatiune destul de usoara. macar ai avea o valoare reala pe bord pana la urmatoarea revizie. banuiesc ca nu o faci la -65000 km cel putin nu schimbul de ulei :P
Tin minte, memorez monstruos

Mi-a trecut lenea, valoarea exacta e -65535, deci e un numarator pe 16 biti, care de la 1111111111111111 trece evident la 0.

(There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't...)
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 24-05-12, 22:08   #9
benkissu

Stage 1
 
benkissu's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 10
Default Re: reset ulei ceas bord

bai voi m-ati dat gata cu bit-ii si cu calculele astea).....dar chestia cu pinii 4 si 8 tre sa incerc si eu tot la un rover 75, ms pt idee
benkissu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -