Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Galati / Braila

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-07, 07:24   #31
Shokaliptiku

Stage 5
 
Shokaliptiku's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 853
Default Re: aluband !?

reusesti sa faci efect de incinta ... doar dc ai cumparat aluband cu latime de 20 cm ! ca sa creezi efect de incinta ... fata exterioara trebe inchisa total ( sau cat mai mult posibil ) .. iar pe interiorul fetei exterioare ... in zonele "mari" pus 2 straturi , iar in spatele difului 2 sau chiar 3 straturi de aluband !
tinand cont ca am experientza in asa ceva ... sfatuiesc la cumpararea de materiale speciale ( dynamat , stinger , STP , HM ... etc ) ... dintrun singur motiv : ca sa faci treaba buna cu aluband ... tre sa pui destule straturi care pana la urma te costa un pic mai ieftin decat un material dedicat !
plus ca rezultatele nu sunt aceleasi !

aluband merge folosit in portbagaj ... pt plafon ... panou ignifug ... sau pt "podea" ... in usi ( cel putin pe interiorul fetei exterioare ) material dedicat , sub forma de folie , pasta sau spray ( pt locurile mai putin accesibile ) !
Shokaliptiku is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 07:14   #32
popobich

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3
Default Re: aluband !?

hi, can u traduce the last post for me please?
popobich is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 15:12   #33
bogdanhu

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 5
Default Re: aluband !?

Gasesti aluband si aici : http://www.helmat.ro/catalogsearch/r...luband&x=0&y=0
Succes!
bogdanhu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 01:04   #34
craziyass

Stage 4
 
craziyass's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 280
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: aluband !?

Salut
Eu am gasit aluband la Baumaxx. e 69 de lei rola de 10cmx10m si e autoadeziva. Deci folie aluminiu+strat bitum. se lipeste foarte bine si e destul de usor de modelat si poti sa ajungi cu ea prin toate coltisoarele si sa faci traaba buna. Eu mi-am izolat tot portbagajul (laterale+podea), inclusiv unde era bancheta (pana in spatele scaunelor din fata) si lateralele pana aproape la tavan. A intrat aprox 2.3 mp in tot spatiul asta,(poate pare mult dar trebuie ajut in vedere ca am izolat aprox jumatate din spatiul interior al masinii). Masina e cu 2 usi. Am inchis toate gaurelele si am creeat un spatiu ca o incinta. In primul rand eu am urmarit sa reduc zgomotele care veneau din exteriorul masinii iar cu un strat de burete destul de dens pe care l-am pus doar pe podea, am reusit sa obtin linistea dorita. Intr-adevar, daca urmaresti izolatie fonica pentru a imbunatatii calitatea sunetului produs de difuzoare, ar fi indicat sa folosesti produse dedicate precum Dynamat si etc. De aceea eu usile si usa portbagajului o sa le fac cu asa ceva.

Sper ca am fost de ajutor cu ceva, cat de putin.
__________________



craziyass
craziyass is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 06:52   #35
Shokaliptiku

Stage 5
 
Shokaliptiku's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 853
Default Re: aluband !?

in momentul de fata alubandul nu mai renteaza
au aparut alte materiale ... mult mai "dedicate" la un pretz care cam bate alubandul ...
de calitatea materialului nici nu se mai pune vorba ...

alubandul are 1 mm ... si din start pentru anumite suprafete este mult prea putin,mult prea subtire ...
in al II rand alubandul nu prea se lipeste peste aluband decat temporar ... apoi se coscoveste si se umfla ... si chiar daca s-ar lipi ... si ai ajunge la 2 mm grosime deja ai ajunge la un 2X69 RON m/2 ... adik ap 140 RON / m2 ...
atat timp cat celelalte materiale ar fi undeva la aprox 130-135RON / m2

pentru izolatie fonica ... pentru podeaua ta
era bun aluband+ fonomin/pasla/burete ...
Shokaliptiku is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -