Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Galati / Braila (https://forum.4tuning.ro/42-galati-braila.html)
-   -   aluband !? (https://forum.4tuning.ro/42-galati-braila/23616-aluband.html)

Shokaliptiku 15-09-06 15:29

aluband !?
 
salut ... am si io o mica problema :
miam cumparat de curand un subwoofer si knd dau mai tare in el imi vibreaza toata masina !!!
am fost sfatuit sa folosesc aluband dar nam gasit asa ceva in galati ! am cautat si la audio , la depozitul de constructii si nik nik ... nu au auzit de asa ceva !!!

va rog pe voi sa ma sfatuiti in legatura cu asta ... dc stiti pe und pot gasi aluband in galati sau ... dc il pot inlocui cu ceva asemanator ca bani si calitate !!!

multumesc !!!

shadowro 15-09-06 16:06

Re: aluband !?
 
stiu ca e nashpa cand inst asa ceva pe masina , mai ales pe dacia ... trebuie sa faci si izolatia fonica calumea ca altfel dardaie tabla pe ea iar eu unu nu suport treaba asta.

Shokaliptiku 15-09-06 16:15

Re: aluband !?
 
eh ... daca ar fi vb numai de tabla ... imi vibreaza si numarul urat tare , aripile se cam umfla ... "tapiseria" de pe politza face si ea valuri ... izolatia aia de aluminiu de la toba ( pt a nu intra caldura in masina .. e subtire rau ) vibreaza si aia ... si ink ceva ... protectiile amortizoarelor ... acei cilinti de plastic ... " fac hora " :oops: vibreaza si se rotesc ... !!!
vroiam dynamat dar ... ma costa cam 5 mil pt portbagaj ... si nici nu sunt sigur cami ajunge .. se stie prea bine : pe hartie scrie ca insonorizezi tot portbagajul ... dar nuti ajunge decat pt juma din el ... !!!
as opta pt aluband ... sau ceva care sasi faca treaba ... cine sia facut asa ceva sau stie de und pot cumpara ... help me pls !!! :rolleyes2 :rolleyes2 :rolleyes2

Azerty 17-09-06 11:47

Re: aluband !?
 
Frate, eu am ceva care se numeste aluband.... dar nu stiu daca e ce iti trebuie. E o folie de etansare pe o parte aluminiu, pe cealalta bitum. Osa iti fac o poza. are latime de pana la 30 cm si lungime de 10m. Sincer nu cred ca e ceea ce iti trebuie, dar oricum...

Shokaliptiku 17-09-06 12:53

Re: aluband !?
 
3 Attachment(s)
deci ... am nevoie pt a rigidiza tabla ... o lipesc pe interiorul portbagajului ...
incerc sa postez kteva poze !!!

Gabriel_xenon 17-09-06 14:07

Re: aluband !?
 
1 Attachment(s)
Lol atzi vazut vreodata efectele unui astfel de subwoofer intr-o dacie nova fara pic de izolatzie alta in afara de cea din fabrica??

CRIMINAAALLLLLAAA!!!
:D

Shokaliptiku 17-09-06 14:14

Re: aluband !?
 
arata bine ... ai reflex in spatele cutiei sau este o incinta inchisa !?
da si u niste caracteristici sa imi dau seama de ce monstru ai acolo si cu cel amplifici !!!

o zi buna !!

Gabriel_xenon 17-09-06 15:51

Re: aluband !?
 
nu am poze noi cu el...mai nou este negru si are 2 gauri deasupra cam de 10-15 cm diametru pt fiecare incinta:D (are camera separata pt fiecare difuzor)
subwoofer-ul este amplificat cu o statzie 2x200 bazooka
difuzoarele sunt 2x Jensen XS12 32 cm si scot 525w muzicali si 175w reali.
se aud super are grosimea membranei aproape cat 2 pachete de tzigari(grosimea lor) adiq are cam 4 cm:D
de precizat k subwoofer-ul nu este al meu...:( este al unui prieten .... that lucky bastard:D

ranek 18-09-06 17:24

Re: aluband !?
 
chiar arata bine ... :D dupa caracteristici :)) ... nu ti'a cazut parbrizu knd ai dat la max ?! :)) =)) :D

Gabriel_xenon 18-09-06 21:20

Re: aluband !?
 
:D...nu am dat la max....
in primul rand de frica:D

si in al doilea rand...era instalat din "improvizatzii" pt un show off:D
aveam cablu de 220 la curent...si se incingea...:D

Shokaliptiku 18-09-06 21:27

Re: aluband !?
 
vad ca vati luat cu altele ... :p
ma poate ajuta cineva si pe mine !?
azerty cum ramane cu pozele ... ai gasit alubandul ... !?
multumesc anticipat !!!

Gabriel_xenon 18-09-06 22:13

Re: aluband !?
 
scz pt offtopic

Shokaliptiku 19-09-06 14:29

Re: aluband !?
 
gabriel_xenon u la ce metode de insonorizarea teai gandit !?

MauS 25-09-06 08:11

Re: aluband !?
 
am eu banda aluminizata.

Firma noastra este specializata si pe izolatii (termice/fonice).

Daca te intereseaza, da un telefon.

0744.99.14.99.

Shokaliptiku 25-09-06 12:54

Re: aluband !?
 
am lasat pm ! multumesc !


All times are GMT +2. The time now is 10:44.

- Copyright 2024 4Tuning