Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Galati / Braila

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-10, 19:57   #61
tes_raliu

Stage 4
 
tes_raliu's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 191
Default Re: Motor Sport Club Braila

E clar D-nul Marian20 nu ai pierdut nimic...dupa cum ai spus tu organizezi raliuri in fiecare seara. E clar ca nu ai inca notiunea ce inseamna raliu.....stii sa apesi pe pedale atat, nu ai curajul sa te bagi intr-un raliu, care e raliu nu ce faci tu. Mai trebuie sa te duca si putin capul, sunt satul de asemenea ralisti cum se cred ei. Lasa-ne pe noi grupul asta mic care suntem sa organizam raliuri cum stim noi si sa ne si distram. Inca noi stim sa o facem
__________________
tes_raliu is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 20:10   #62
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Motor Sport Club Braila

pentru cei care nu au aflat, la etapa de vineri , de la Resita, din 2 iulie 2010, braileanul nostru Dragos Trifonescu a urcat pe podium pe locul 2 la H3 , iar duminica a sosit pe locul 4. Felicitari pentru comportarea constant buna intr-un campionat de viteza pe traseu montan, cu o masina atent si competent prelucrata. a punctat si la grupa H = masini fara omologare.
Asa , etapa de etapa, se strang puncte pentru clasamentul final al sezonului.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 23:18   #63
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Motor Sport Club Braila

Pentru pasionatii raliurilor, va prezint o parte , foarte interesanta a unui concurs recent desfasurat.
La inceputul lunii iunie a.c. s-au desfasurat langa Poznan - Polonia , doua etape a concursului international Cupa Europei Centrale pe 2010. Fiecare etapa este un raliu de orientare cu 2-3 etape, desfasurate pe zi sau pe noapte cu 2-7 probe speciale de viteza si indemanare.
La aceste etape au participat alaturi de cele 40 deechipaje din 5 tari europene, si doua echipaje din Braila.
Organizatorul concursului Merkury 2010, Automobilklub Wielkopolski, a oferit participantilor un traseu de cca 180 km intr-o zona noua , intre orasele Poznan, Pniewy si Szamotuly, si in premiera absoluta o serie de probe speciale desfasurate chiar pe pista - circuit de viteza aflata langa aeroport.
In prima imagine observati schita circuitului Poznan si amplasarea probelor 4,5...9, iar in continuare schitele traseelor pentru acestea.
Comitetul de organizare a fost de 21 de persoane conduse la aceasta editie de d-na Alicja Halatka si care au reusit, prin intelegere si conlucrare , sa realizeze o manifestare sportiva de calitate, apreciata de toti participantii.
Sunt multe de spus despre aceasta competitie , dar am dorit, sa va prezint putin despre cum se pot si se organizeaza aceste raliuri.
Mentionez ca nu am facut antrenamente in prealabil, ci numai am studiat brosura tiparita special pentru aceasta editie a XX-a a raliului, iar probele le-am parcurs la prima vedere, iar unele , erau lungi si nu se vedea sosirea din start.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG.jpg
Views:	162
Size:	1.88 MB
ID:	1557730   Click image for larger version

Name:	IMG_0001.jpg
Views:	170
Size:	1.04 MB
ID:	1557731   Click image for larger version

Name:	IMG_0002.jpg
Views:	190
Size:	718.1 KB
ID:	1557732  

Click image for larger version

Name:	IMG_0003.jpg
Views:	166
Size:	703.0 KB
ID:	1557733   Click image for larger version

Name:	IMG_0004.jpg
Views:	174
Size:	757.4 KB
ID:	1557734  
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 06:22   #64
petruca

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 61
Talking Re: Motor Sport Club Braila

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Pentru pasionatii raliurilor, va prezint o parte , foarte interesanta a unui concurs recent desfasurat.
La inceputul lunii iunie a.c. s-au desfasurat langa Poznan - Polonia , doua etape a concursului international Cupa Europei Centrale pe 2010. Fiecare etapa este un raliu de orientare cu 2-3 etape, desfasurate pe zi sau pe noapte cu 2-7 probe speciale de viteza si indemanare.
La aceste etape au participat alaturi de cele 40 deechipaje din 5 tari europene, si doua echipaje din Braila.
Organizatorul concursului Merkury 2010, Automobilklub Wielkopolski, a oferit participantilor un traseu de cca 180 km intr-o zona noua , intre orasele Poznan, Pniewy si Szamotuly, si in premiera absoluta o serie de probe speciale desfasurate chiar pe pista - circuit de viteza aflata langa aeroport.
In prima imagine observati schita circuitului Poznan si amplasarea probelor 4,5...9, iar in continuare schitele traseelor pentru acestea.
Comitetul de organizare a fost de 21 de persoane conduse la aceasta editie de d-na Alicja Halatka si care au reusit, prin intelegere si conlucrare , sa realizeze o manifestare sportiva de calitate, apreciata de toti participantii.
Sunt multe de spus despre aceasta competitie , dar am dorit, sa va prezint putin despre cum se pot si se organizeaza aceste raliuri.
Mentionez ca nu am facut antrenamente in prealabil, ci numai am studiat brosura tiparita special pentru aceasta editie a XX-a a raliului, iar probele le-am parcurs la prima vedere, iar unele , erau lungi si nu se vedea sosirea din start.
fain....dar ia incearca sa organizezi un astfel de raliu aici sa vezi ce de inscrisi ai ! numai concurenti din spatele calculatorului ...ca la fata locului numai apare nimeni .....dar in rest is numai meseriasi!
petruca is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 06:23   #65
tes_raliu

Stage 4
 
tes_raliu's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 191
Default Re: Motor Sport Club Braila

Bravo DRAGOS. Felicitari.....bravo, bravo
tes_raliu is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 07:56   #66
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Motor Sport Club Braila

Raliurile sportive, un sport de echipaj ( 2 persoane ) si masina, se pot intelege si accesand adresa you tube / Viorelivan la Targu Mures. Si altele tot cu Viorel Ivan. De ce si cine este ?
In acest moment este protagonistul grupei N2 si al Cupei de marca Dacia pe 2010. Alearga pe o Dacia Logan 1,6 normala de strada, la gr. N. Da o Dacia Logan de strada !
A obtinut in actualul sezon 4 victorii din 4 etape in campionatul national de raliuri organizat de FRAS.
Participa in raliuri cu 2 navigatori, cel din filmul cu Targu Mures este braileanul Popa Razvan Traian, lider si in campionatul judetean de raliuri.
Despre acest echipaj, as mentiona participari si podium la Raliul Prieteniei Braila- Dobrich, lansare in sport prin Raliul Dunarii de Jos 1997, vicecampion national de Promo rally Castrol in 1999, cand facea parte din echipa Hobby Autosport Braila, ...si lista ar putea continua.
Dar, retineti, ca participa constant bine, se pregateste prin recunoasteri de traseu si starea tehnica a masinii serioase, si rezultatele vin. Chiar deranjeaza, pe unii, si recent la Cluj ,
comisia tehnica FRAS, impulsionata de timpii buni pe probe,si nu numai, i-a desfacut motorul . Si era Curat.
Ba chiar i se aduc reprosuri ca la cazmpulung l-a depasit pe vali Porcisteanu cu 2 sec. , desi mergea pe un Mitsubishi de 130 C.P.
Asta e: cand ai valoare , deranjezi valorile !! din spatele calculatorului, ofensate ca -s strugurii la care nu ajung, cam acri !
Intrati pe adresa mentionata, si vedeti "meserie " de raliuri sportive adevarate, nu.....bla, bla..
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 14:37   #67
wordfin

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 7
Default Re: Motor Sport Club Braila

1. FELICITARI DRAGOS... SI LA MAI MULTE LOCURI PE PODIUM......

2. Cred ca d-l Nemtanu a venit din Polonia cu o idee noua - privind traseul pentru PS - unde nu se vede sosirea de start ... eu unul cred ca si la Braila ar putea fi organizat un asemenea traseu ... nu este greu pentru locatia actuala ... sa vedem cati vor dori sa participe...
wordfin is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 10:38   #68
petruca

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 61
Default Re: Motor Sport Club Braila

Quote:
Originally Posted by wordfin View Post
1. FELICITARI DRAGOS... SI LA MAI MULTE LOCURI PE PODIUM......

2. Cred ca d-l Nemtanu a venit din Polonia cu o idee noua - privind traseul pentru PS - unde nu se vede sosirea de start ... eu unul cred ca si la Braila ar putea fi organizat un asemenea traseu ... nu este greu pentru locatia actuala ... sa vedem cati vor dori sa participe...
da prietene , sa vezi citi vor participa din spatele monitorului....nici nu o sa reusesti sa-i numeri.....mai greu sa vina la locul faptei sa ne demonstreze actele lor de vitejie!
petruca is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 19:54   #69
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Motor Sport Club Braila

In ultima vineri a lunii iunie s-a desfasurat Cupa Orasului Handlova - Slovacia pe traseul din schita atasata.
Teren pietruit cu piatra cubica cioplita cu fete plate si putin nisip, astfel incat masina fugea exact cand nu doreai si agatau bine rotile pe viraj sau la frana de mana : gararile cu fata aveau popici mici de control !!
Particularitatea acestui concurs individual era ca dupa terminarea lui, a inceput a 2-a zi dimineata Minning rally 2010, iar proba conta in clasament. Daca au participat la individual si pilotul si navigatorul, echipajul a plecat in clasamentul raliului cu cel mai bun timp din cele doua.
Raliul a avut 5 etape cu start in Handlova si sosire finala in Velky Krtis la cca 85 km distanta si cazarea in Hrusov. A fost un raliu interesant desfasurat in zona numita Boemia saxona , adica un peisaj de basm.
Mai multe data viitoare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0003.jpg
Views:	193
Size:	997.6 KB
ID:	1567456  
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 19:56   #70
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Motor Sport Club Braila

Sper ca nu deranjez prin acest mini reportaj. Scuze daca totusi......
am mai vz cazuri ! pe alt topic !
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 07:37   #71
tes_raliu

Stage 4
 
tes_raliu's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 191
Default Re: Motor Sport Club Braila

Nu e cazul de deranj pe acest topic Valy........sunt informatii care pot fi aflate si citite cu placere. Orice informatie e binevenita
tes_raliu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 12:24   #72
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Motor Sport Club Braila

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
pentru cei care nu au aflat, la etapa de vineri , de la Resita, din 2 iulie 2010, braileanul nostru Dragos Trifonescu a urcat pe podium pe locul 2 la H3 , iar duminica a sosit pe locul 4. Felicitari pentru comportarea constant buna intr-un campionat de viteza pe traseu montan, cu o masina atent si competent prelucrata. a punctat si la grupa H = masini fara omologare.
Asa , etapa de etapa, se strang puncte pentru clasamentul final al sezonului.

vineri, 23 iulie la Viteza in Coasta de la Trofeul Sinaia Forever.
pe un traseu de peste 3 km cu diferenta de nivel de 167m,
concurentul nostru Dragos Trifonescu a sosit dupa prima mansa pe locul 2 la H 3. ! felicitari pentru timpul bun de 2.19: 448 si clasarea pe podium. deasemenea acumulat 8 pct la grupa H.
din cauza ploii a 2-a urcare s-a anulat.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 14:55   #73
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Motor Sport Club Braila

O poza de ieri, luata de pe rallyzoom.ro
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	_dsc5113_20100724_2052128273.jpg
Views:	196
Size:	150.1 KB
ID:	1580756  
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 16:12   #74
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Motor Sport Club Braila

f. BUNA.
Daca mai ai si altele sa le vedem.
Cred ca si Dragos este interesat de ele pentru site-ul sau.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 16:53   #75
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Motor Sport Club Braila

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
vineri, 23 iulie la Viteza in Coasta de la Trofeul Sinaia Forever.
pe un traseu de peste 3 km cu diferenta de nivel de 167m,
concurentul nostru Dragos Trifonescu a sosit dupa prima mansa pe locul 2 la H 3. ! felicitari pentru timpul bun de 2.19: 448 si clasarea pe podium. deasemenea acumulat 8 pct la grupa H.
din cauza ploii a 2-a urcare s-a anulat.

SA CONSEMNAM DUBLA PE PODIUM!!!
Asadar, duminica in etapa de Viteza in Coasta Sinaia Forever, Dragos a urcat pe treapta a III-a a podiumului grupei H 3. De retinut ca atat vineri cat si duminica timpii realizati in mansele cronometrate de concurs sunt de 2.19: 4 si respectiv 2.19.2 !! FELICITARI pentru dubla realizata
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -