Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Galati / Braila (https://forum.4tuning.ro/42-galati-braila.html)
-   -   Motor Sport Club Braila (https://forum.4tuning.ro/42-galati-braila/182141-motor-sport-club-braila.html)

ZerO_CooL 12-04-10 09:07

Motor Sport Club Braila
 
Am facut acest topic pentru discutiile legate de Motor Sport Club, ca sa nu se mai faca offtopic pe topicul clubului MAK Motorsport.

valentin.nemtanu 12-04-10 20:01

Re: Motor Sport Club Braila
 
Apreciez ca buna initiativa.:D
Un topic comun ar fi fost o comunicare generala mai buna.
Dar fie de orgolii sau de neinteres sau...motive ce imi scapa momentan, sper ca aici sa dezbatem probleme de raliuri.
Am urmarit si topicul cu istoria raliurilor in Romania, si acolo am postat si am aflat lucruri f. interesante.
Asadar succes la inceput de drum, " talpa" la dezbateri !!:D

gigi_mykhaila 16-04-10 15:39

Re: Motor Sport Club Braila
 
Multumesc ZERO-COOL ca ai facut posibil sa discutam despre raliurile organizate de MOTOR SPORT CLUB BRAILA

gigi_mykhaila 16-04-10 16:14

Re: Motor Sport Club Braila
 
Cateva cuvinte despre club.
Este cel de-al doilea club auto infiintat in braila, avand ca principal obiect de activitate organizarea de raliuri tehnico aplicative. Suntem un club al "mosilor" cum spun unii, un club in care ponderea membrilor o au fostii alergatori ai concursurilor auto tehnico aplicative, care au inceput concursurile in braila inca din anii '80. Avem langa noi si tineret, dovada infiintarea in cadrul clubului a unei secii "Fan club Volkswagen". Vom publica aici calendarul campionatului de raliuri tehnico aplicative pe anul 2010, organizate de MOTOR SPORT CLUB BRAILA, pentru a nu mai deranja celalalt club brailean.

Gabi TAZ 19-04-10 08:55

Re: Motor Sport Club Braila
 
oricum, aceste tipuri de evenimente nu vor atrage niciodata acelasi numar de participanti si spectatori ca un aveniment de accelerare pe 402 m!

poate ar fi ok sa incercati si un eveniment de acest gen!

gigi_mykhaila 19-04-10 11:42

Re: Motor Sport Club Braila
 
Sigurele evenimente de accelerare pe 402 m organizate in braila au fost cele organizate de clubul nostru. Cu siguranta ca asemenea evenimente vor mai fi organizate de clubul nostru, in afara de etapele de raliu tehnico aplicativ. Incercam sa cuplam organizarea pe durata a doua zile de concurs a unei etape de raliu tehnico aplicativ cu o "liniuta"

gigi_mykhaila 19-04-10 11:47

Re: Motor Sport Club Braila
 
iata calendarul raliurilor tehnico-aplicative propuse a se desfasura in acest sezon.
1. Cupa Primaverii - 10.04 - MSp
2. al doilea - nenominalizat - 08.05 - MAK
3. Cupa Fan Club Volswagwen - 22.05 - MSp
4. Raliul pescarilor - 26.06 - MSp
5. Memorial Ene Antonel - 10 sau 17.07 -MAK
6. Cupa Dunarii - Avia travel - 14.08 - MSp
7. Cupa MAK - 18.09 - MAK
8. Cupa Mos Nicolae - 04.12 - MSp

Concursul international Raliul Prieteniei Braila - Dobrich 22-24.10 -orientativ,
cu organizare bilaterala romano- bulgara

valentin.nemtanu 19-04-10 22:49

Re: Motor Sport Club Braila
 
Stimati prieteni pasionati !
In 8 mai, un coleg de-al nostru se implica in organizarea unui raliu in Braila. Bravo lui Petruca !
Va invit sa-l sprijiniti cu participarea fie in concurs fie ca spectatori. Dar puteti sa-l ajutati si ca voluntari- arbitri. Avem nevoie sa fiti acolo. Imi pun mari sperante ca aceast concurs sa ne faca mai buni, mai concilianti, mai apropiati de acest sport.
Ca unul cu state vechi de activitate in acest domeniu, observ o escaladare a conflictelor in ultima vreme pe nimic .
Unii, intretin o tensiune prin aluzii, chiar jigniri de periferie, pe unde apuca sa scrie si nu e bine, nu e sanatos.
Impreuna, cu calm si fara sfidare, vom putea realiza lucruri minunate si atractive.

Si ar mai fi un aspect, din cauza caruia s-au departat multi pasionati de valoare si cu potential si tehnic, si economic.
Este vorba de minciuna si vanzarea de iluzii, impletite cu improvizatiile de moment. Asadar, va invit sa ma intelegeti si sa raspundeti ( comentati ):
- de ce se practica anularea unor posturi esentiale in raliuri de un organizator? ex. Controale Orare? cui foloseste ?
- de ce transparenta e lasata acasa la raliurile din ultimii doi ani? apar adesea multe necunoscute in incheierea concursurilor.
- de ce nu se mai afiseaza traseul corect la sfarsitul concursului de catre organizator ? nici carnetul de bord ideal? cui foloseste?
- de ce se fac clasamentele in culise, nu se mai comunica si se fac doar premieri ? cui foloseste ca dupa 2-3 zile sa apara , pe ici pe colo, clasamente cu abandonati in clasament ? cum s-a intamplat de curand!
- cui foloseste ca atribuirea cupelor sa se faca prin calcule necunoscute?

Nu credeti ca este lipsa totala de respect fata de participanti, si perpetuarea acestor apucaturi si impreuna cu comentariile rautacioase, aparute pe ici pe colo, sa distruga aceasta activitate ?

Avem ocazia unui nou inceput mai bun. Pe 8 mai se poate salva acest bolnav mancat de cancerul smecheriei si al minciunii, al culiselor, sau al greselilor aparent nevinovate !

gigi_mykhaila 20-04-10 12:58

Re: Motor Sport Club Braila
 
Sunt organizatorul concursului din 10.04.2010. Cand esti criticat inseamna ca esti bagat in seama. Nu comentez cu ranchiuna si sfidare. Sunt insa profund indignat cand se vorbeste in necunoastinta de cauza. A fost un concurs foarte greu , dupa cum tu ai spus D-le Nemtanu, ca greutate, se aseamana cu etapele Campionatului european de raliuri tehnico-aplicative. Intradevar conditiile de terminare a raliului, la Chiscani nu a permis listrea rezultatelor si afisarea lor, dar te asigur de corectitudinea lor. Nu sunt perfect, imi asum aceste greseli, dar au fost de conjunctura. Nu cauat sa ma justific cu nimic, nu am cu ce, eu stiu ca am fost corect.Pentru cei care nu stiu, a fost un concurent, care dupa primele 2 probe speciale a avut probleme cu masina, si a continuat concursul cu o alta masina, a avut aceasta placere de a participa la tot concursul, i s-au calculat rezultatele dar nu a fost laut in calcul pentru clasamentul anului, nu fa din tantar armasar. Facea parte dintr-o echipa inscris la concurs acest concurent, unde din 3 masini se ia in calcul 2, si asa s-a procedat nu a intrat in calculele echipei, si nu am descalificat echipa fiindca era abandon nu descalificare. Ai ajuns sa-mi repsosezi ca la un Control Orar a fost o eroare grava, ceasul oficialului fiind cu 1 minut in avans fata de ora oficiala a Romaniei.........e ceva. La sfarsitul concursului au fost nominalizati toti concurenti, s-au intocmit 5 clasamente , peste jumatate din conurenti fiint premiati, asta nu se vede. Munca depusa pentru organizarea unui concurs e o munca de peste o luna, logistica concursului a fost mai presus de Campionatul european......dar acestea nu se vad, cel mai mai bine e sa criticam. Acestre critici nu ma vor departa de concursuri auto, din contra ma vor ambitiona mai mult. Dar nici nu voi organiza raliuri usoare, nu voi organiza raliuri sa te plimbi din 2 controale orare. Si debutantii au sansa lor, la fiecare concurs voi intocmi clasemene de debutanti. Am tot respectul pentru toti participantii, fara ei nu se pot organiza raliuri, dar acest respect trebuie sa fie reciproc. De a ma caracteriza ca bolnav mancat de cancer al smecheriei ,al minciunii si al culiselor e treaba ta. Vad ca tu inciti aici discutiile, inainte de acest lucru as vrea sa iti dau un sfat, daca imi e permis......... priveste-ti carnetele de bord ale ultimelor raliuri la care ai participat si apoi sa vorbesti de corectitudine. Scrie ce vrei despre mine si despre raliurile organizate de mine, ca nu ma deranjeaza, e opinia ta si ti-o respect

valentin.nemtanu 24-04-10 20:04

Re: Motor Sport Club Braila
 
Raliurile tehnico-aplicative au un regulament cadru de desfasurare. Pentru Dvs, forumisti ce vizitati acest topic, spicuim cateva prevederi, spre informare.
1. O echipa se inscrie cu max 3 masini ( echipaje ). In calculul clasamentului echipelor se vor contabiliza numai rezultatele celor 2 superior situate in clasament , echipe cu minim de puncte dintre cele 3.
Daca una din masini abandoneaza, din motive tehnice, sau se rataceste, sau... nu se descalifica echipa.
Descalificarea echipei se face in alte conditii.

2. Dupa startul oficial , nici un echipaj nu poate schimba automobilul. Acesta nu mai poate apare clasat . Cu avizul directiei cursei, a comisarului sportiv, poate continua concursul cu alt automobil, dar in afara de concurs, adica fara a fi clasat.

3. La sfarsitul concursului, pana se calculeaza / afiseaza rezultatele provizorii, se afiseaza traseul corect, si carnetul de control ideal. Aceste documente se elaboreaza inaintea startului oficial, si sunt de datoria comisarului sef traseu ( director de concurs ) care a gandit si intocmit carnetul de traseu ( filele cu instructiunile de parcurgere a traseului secret).
Aceste documente stau la baza calcularii penalizarilor acumulate de fiecare participant.

4. Ora oficiala a unui post de Control Orar este ora afisata a postului. Aceasta trebuie sa fie afisata, prin grija arbitrilor din post, si va fi aceeasi cu ora oficiala a radio Bucuresti. Cronometrorul sef al concursului, ( sau directorul de concurs ) va verifica amplasarea posturilor si ora afisata.
Citind aceste prevederi veti intelege concret interventiile facute mai sus, in sensul respectarii regulamentului ce guverneaza acest sport.

gigi_mykhaila 03-05-10 17:07

Re: Motor Sport Club Braila
 
Conform calendarului competitional pe data de 22.05.2010 se desfasoara etapa a 3-a a campionatului "RALIUL -CUPA FanVOLKSWAGEN" dupa urmatorul program:
ora 10.01 -Start etape navigare MOL PROMENADA
-Drivetest cu masinile expuse de dealerul VW
ora 12.00 -Revenire masini concurs din etape navigare
-Momenet artistic trupa dans
ora 12.20 -Start primul set de Probe speciale (PS1+PS2)
ora 13.00 -Prezentarea noului model VW Touareg
-Moment artistic trupa dans
ora 13.15 -Start cel de-al doilea set Probe speciale (PS3+PS4)
In continuare, calculare rezultate, afisarea lor si
festivitatea de premiere
VOM REVENI CU AMANUNTE

Smenarul 05-05-10 23:35

Re: Motor Sport Club Braila
 
mai multe amanunte daca se poate adica in ce consta probele in mare as vrea sa concurez si eu chiar daca nu am mai facut`o pana acum si daca nu prea am idee ce se face la acest eveniment...

Sirius 07-05-10 09:08

Re: Motor Sport Club Braila
 
1 Attachment(s)
O mica amintire domnului valentin nemteanu...:D

valentin.nemtanu 07-05-10 10:23

Re: Motor Sport Club Braila
 
Quote:

Originally Posted by Sirius (Post 3340682)
O mica amintire domnului valentin nemteanu...:D

Multumesc . poate mai aveti si altele.

gigi_mykhaila 08-05-10 17:38

Re: Motor Sport Club Braila
 
Felicitari Ionut, Felicitari Vrondu, felicitari MAK MOTORSPORT BRAILA...felicitari celor implicati in organizarea acestui concurs.Numai cine organizeaza concursuripot stii complexitatea problemelor ce implica organizarea unui concurs. Bravo si iar bravo


All times are GMT +2. The time now is 16:23.

- Copyright 2024 4Tuning