Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-07, 10:33   #46
Claudia

Stage 5
 
Claudia's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,172
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[VW]
[FORD]
[FOTO]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

Ma bucur sa vad ca se iau masuri in acest sens... fiindca pe diverse topicuri se scriu posturi de genul 15 cuvinte din care intelegi 3. E inadmisibil ca persoane peste 18 ani sa scrie atat de dezordonat si fara sens. Ajung la concluzia ca din graba, nu sunt atenti la cum scriu si nici nu isi recitesc aberatiile... ca daca le-ar citi ar avea timp sa reediteze.

Va sustin ideea si daca aveti nevoie de ajutor, ma ofer cu placere.
__________________

KILLER DEAL!!!
Ne spui unde ai gasit piesa dorita la cel mai bun pret si ti-o oferim noi cu 5% MAI IEFTIN !
PIESE STRAINE LA PRETURI ROMANESTI!
Claudia is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 13:13   #47
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

in cazul in care aveti un post pe care l-ati gresit, dar vreti sa-l corectati si nu va mai permite forumul, sau in cazul in care vedeti un post aberant, necorectat, va rog sa imi dati mesaj privat si rezolvam problema
multumesc pt ajutor
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 19:36   #48
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
in cazul in care aveti un post pe care l-ati gresit, dar vreti sa-l corectati si nu va mai permite forumul, sau in cazul in care vedeti un post aberant, necorectat, va rog sa imi dati mesaj privat si rezolvam problema
multumesc pt ajutor
Am inteles Alex, sper sa nu iti punem multe posturi in sarcina.
Multumim si vom apela in caz de urgenta ..
Bafta la corectat.
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 22:44   #49
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

Ok, sunt de acord cu tine Aleks! De cāteva zile am inceput să scriu cāt mai calm si corect posibil!
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 08-11-07, 10:31   #50
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

eu iti multumesc pt asta, pentru ca le usurezi celorlalti "munca" atunci cand iti citesc posturile, iar parerile emise de tine au mai multa greutate cand sunt scrise corect, decat cand sunt scrise in stilul mirc
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 18:59   #51
ro.maniak
Dacia Driver

Stage 4
 
ro.maniak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

Comunismul a murit de mult, dar spiritul a rămas īn ţară !
ro.maniak is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 19:32   #52
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

Ce ai vrut sa spui cu postul ala ?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 22:49   #53
TR_00_ANN

Stage 5
 
TR_00_ANN's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 410
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

eu unul nu m-am obisnuit, dar cred ca cea ce vrei sa faci tu e foarte bine dar in acelasi timp si obositor (cred)....totusi eu as fi preferat sa-mi corectez singur greselile....toti gresim, eu unul imi petrec peste 12 ore pe zi in fata pc-ului, face parte din joobul meu si crede-ma ca este foarte obositor....bafta in continuare si sper sa rezisti mult
__________________

Last edited by aleks; 26-11-07 at 09:16.
TR_00_ANN is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 02:05   #54
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

Daca toata lumea ar incerca sa nu mai foloseasca "mirc"-uisme si "messenger"-uisme, Aleks nu ar avea pra mult de lucru si ar rezista.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 09:17   #55
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

nu ma plang deocamdata, pentru ca in marea majoritate colegii nostri de forum scriu destul de atent, majoritatea greselilor fiind facute din neatentie, deci nu e o problema...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 22:03   #56
Xel'Naga

Presedinte STREET ZONE

Stage 5
 
Xel'Naga's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 3,650
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SEAT]
[Street Zone]
[Toyota]
[4Rally]
Arrow Re: esential: scrieti corect in limba romana

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
nu ma plang deocamdata, pentru ca in marea majoritate colegii nostri de forum scriu destul de atent, majoritatea greselilor fiind facute din neatentie, deci nu e o problema...
acuma greseli se mai fac ... dar daca sunt intentionat facute este grav ... dar atunci cand omul scrie ceva repede si greseste , este alta treaba !!
Xel'Naga is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 22:06   #57
ro.maniak
Dacia Driver

Stage 4
 
ro.maniak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

Am si eu o intrebare, si nu mi-o luati in nume de rau: Asta este un forum de automobilistica, sau de limba romana ? De acord, pentru persoanele cu putini neuroni care confunda messengeru cu ce se afla aici (tzs, sh, tz, etc...ts), care scriu si inteleg doar ei ce au vrut sa zica, sa se aplice mici avertismente. Dar daca faceti haz de o virgula o cratima sau un punct, deja e exagerat. Sunt persoane care nu stiu sa scrie corect, dar care la capitolu motoare sunt mult peste voi. Situatia e simpla, fiecare scrie cum stie, si atat timp cat nu abereaza si nu ofenseaza pe nimeni, isi are locul aici. Nu este un site pentru analiza limbii romane (sper), este un site unde lumea schimba experienta sau capata, desi tind sa cred ca nu e chiar asa.
Si nu mai plangeti de mila moderatorilor, ei au ales sa faca asta fara sa ii oblige nimeni. Eu as avea grija copiilor de 14-15 ani care asteapta loganu de la parinti care se baga in seama pe unde pot, si cauta sa faca posturi cat mai multe, si jignesc alte persoane de la care ar avea multe de invatat. Sunt unii cu 1000 de posturi care nu au adus decat paguba aici, si altii care prin 2-3 poze sau informatii au facut un bine altuia.
Mai am de zis da ma opresc aici. Sper ca ati inteles ceva din ce am scris aici. Si lasati-o mai usor cu reclamele ca fuge lumea de pe site din cauza lor pentru ca sunt ENERVANTE !
ro.maniak is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 08:31   #58
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

Corect, poate nu le au cu limba romana.
Dar ia gandeste-te putin.

Toti din presa si din alte locuri ne cred idioti pentru simplul fapt ca intra pe forum si gasesc discutii de tot rahatul. Cu dezacorduri, cu scris de copil, cu k/tz/sh.
Aveti optiuni de limba romana pe tastaturi, forumul permite ţ şi ş. Deci nu ar fi o problema.

Va este greu sa incercati macar ?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 12:23   #59
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: esential: scrieti corect in limba romana

Quote:
Originally Posted by ro.maniak View Post
Am si eu o intrebare, si nu mi-o luati in nume de rau: Asta este un forum de automobilistica, sau de limba romana ? De acord, pentru persoanele cu putini neuroni care confunda messengeru cu ce se afla aici (tzs, sh, tz, etc...ts), care scriu si inteleg doar ei ce au vrut sa zica, sa se aplice mici avertismente. Dar daca faceti haz de o virgula o cratima sau un punct, deja e exagerat. Sunt persoane care nu stiu sa scrie corect, dar care la capitolu motoare sunt mult peste voi. Situatia e simpla, fiecare scrie cum stie, si atat timp cat nu abereaza si nu ofenseaza pe nimeni, isi are locul aici. Nu este un site pentru analiza limbii romane (sper), este un site unde lumea schimba experienta sau capata, desi tind sa cred ca nu e chiar asa.
Si nu mai plangeti de mila moderatorilor, ei au ales sa faca asta fara sa ii oblige nimeni. Eu as avea grija copiilor de 14-15 ani care asteapta loganu de la parinti care se baga in seama pe unde pot, si cauta sa faca posturi cat mai multe, si jignesc alte persoane de la care ar avea multe de invatat. Sunt unii cu 1000 de posturi care nu au adus decat paguba aici, si altii care prin 2-3 poze sau informatii au facut un bine altuia.
Mai am de zis da ma opresc aici. Sper ca ati inteles ceva din ce am scris aici. Si lasati-o mai usor cu reclamele ca fuge lumea de pe site din cauza lor pentru ca sunt ENERVANTE !
haide sa-ti raspund punctual, desi repet unele lucruri pe care le-am spus deja, dar vreau sa fie toata lumea lamurita:
este un forum auto, deci nu e nimeni mai catolic decat papa, sa faca prea mult caz de o virgula, eu nu dau warnuri sau cartonase, ci in 95% din cazuri intru si corectez postul in sine, ca sa inteleaga si cel care a scris unde a gresit.
la capitolul motoare si mecanica sunt multi peste mine, intr-adevar, recunosc asta, eu sunt jurist dupa studii, transportator international ca si sursa de bani, si comisionar vamal ca si job facut timp de 9 ani, nu mecanic, si nu inteleg ce legatura are cu subiectul...
sigur, fiecare scrie cum stie, si cum se pricepe, tocmai asta este rolul moderatorilor, sa corecteze (din punctul meu de vedere asta e cel mai important rol) ca toata lumea sa poata citi cursiv ceea ce s-a scris.
dealtfel daca intri pe alte forumuri ( crede-ma ca in timpul liber pe care il mai am [cam putin in ultima vreme] stau pe multe forumuri de specialitate) regula cu scrisul este de la sine inteleasa, iar forumurile care se respecta nu lasa posturile cu greseli gramaticale, sau le corecteaza imediat ce moderatorul intra. vreau sa cred ca si noi suntem un forum care se respecta.
intr-adevar, nu plangeti de grija moderatorilor, nu vreau pe nimeni sa-mi planga de mila, ca sunt bine sanatos
doamne fereste de altceva
partea cu 100 de posturi proaste vs 2 dar bune are o mare bila alba din partea mea. asa este, sunt o multime de spammeri pe aici, care nu aduc niciun beneficiu, dar suntem o tara libera si nu putem sa constrangem prea mult postarile, decat riscand sa fim acuzati de abuzuri...
partea cu reclamele... ma cam calca si pe mine pe nervi, dar... asta e
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 17:20   #60
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Esential: scrieti corect in limba romana

initiativa laudabila! o sustin cu cea mai mare placere , pe de-asupra mi-ar face placere sa mai corectez pe inculti
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -