Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-08, 16:31   #1
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Arrow MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

AM DESCHIS ACEST THREAD DEOARECE INTR-ALTUL AU TOT EXISTAT TOT FELUL DE CONTRADICTII PRIVIND MOTORUL TDI. AICI AS VREA SA POSTEZE POSESORI DE ACEST TIP DE MOTOR SI NU NUMAI O PARERE...AVANTAJE SAU DEZAVANTAJE. V-A PLACE , V-A PLACUT VE-TI DORII SA VA LUATI O MASINA TDI ??? ASTEPT PARERILE VOASTRE! BUN SAU PROST TDI-UL???
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 00:07   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Exista intr-adevar atat avantaje cat si dezavantaje la aceste masini diesel cu turbosuflanta.
Eu nu am avut alta masina decat acest Golf 4 TDI 101 CP, cod motor AXR cu pompa diuza, si prin urmare am sa fac referire numai la aceasta masina diesel (alte experiente nu am).

Avantaje:
1). Consum mic (chiar foarte mic in comparatie cu alte masini pe benzina si mic in comparatie cu alte dieseluri la aceeasi capacitate si cilindree)
2). Intretinere relativ ieftina pentru o masina straina (piese, schimburi, consumabile, revizii, dar nu la reprezentanta)
3). Disponibilitatea pieselor de schimb, care pot fi gasite cu usurinta la majoritatea service-urilor
4). Turbina: element care da mai multa putere masinii.
5). durata lunga de viata a motoarelor intretinute.
5). Pompa diuza (la cele care au): un avantaj, care duce la realizarea de consumuri mici si emanatii reduse de noxe pentru un motor diesel. Unii spun ca e mai bine sa fie "common rial", dar lucrurile nu stau asa. Faptul ca celelalte marci nu au PD (produs realizat de VAG in colaborare cu Bosch), ci common rial, se datoreaza faptului ca pompa diuza este o componenta mai costisitoare si incarca mai mult costul total de productie. Din acest motiv si VAG a renuntat la ea si a inlocuit-o dupa 2005 la toate masinile concernului pentru a castiga competitivitate. Nu a inlocuit-o pentru ca nu este fiabila, ci datorita politicii de cost. Se folosesc in continuare la Audi.
6). Posibilitatea relativa de a folosi biodiesel intr-un anumit procentaj (cu riscuri insa), sau prin modificari aduse motorului de a folosi ulei vegetal de bucatarie (contraindicat la PD).

DEZAVANTAJE: 1). La orice service te duci te intreaba daca e diesel sau benzina, si esti taxat mai mult, chiar daca operatia este aceeasi.
2). Impozitul anual pe masina, foarte ridicat in comparatie cu una pe benzina (am platit 140 Ron pe an, doi ani la rand pana acuma)
3). Pretul ridicat al carburantului, chiar mai scump ca la cel pe benzina la anumite categorii, care foarte greu se poate recupera (doar prin drumuri lungi)
4). Taxa pentru poluare ridicata, si pentru prima inmatriculare.
5). Diesel-uri pana in 2004 au norma de poluare E 3, cu toate ca au emanatii mai mici ca cele pe benzina, sau cele pe motorina dupa 2004, ceea ce ridica chieltuielile nejustificat. Doar cele cu 101 cp au in Germania D4, ceea ce corespunde lui E 4, dar nerecunoscuta in Romania, unde e considerata E 3.
6). posibile probleme care pot apare la turbina, datorita suprasolicitarii si opririi bruste a motorului.
7). diferite consumabile mai scumpe decat la cele pe banzina ( de exemplu baterii auto cu putere la rece mai mare si amperaj mai mare).
8 ). pretul de achizitie mai scump ca la cele pe benzina.
9). Asigurare RCA (sau Casco daca faci) mai scumpa datorita capacitatii cilindrice.

In mare parte avantajele la diesel sau restrans, s-au atenuat, fata de masina pe benzina.

Last edited by iulian2476; 25-01-09 at 21:20.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 12:39   #3
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Cu alte cuvinte daca-ti permiti unul..e bun..
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 12:41   #4
SpeeDBreaker

Stage 5
 
SpeeDBreaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 526
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

In opinia mea, TDI:
+Consum
+Cuplu mare la turatii mici
+Pompe duse

-Turbina, EGR(la stilul de condus din Romania, c-am cedeaza, etc.)
-"Troncanitul" de ALH (+pt. pompe duse care suna ceva mai bine)
-Fumul negru si dens, specific TDI
-Costuri de intretinere(in special la motoarele cu pompe duse)
-Volanta dubla masa

Daca ne referim strict la motoarele de pe vw si audi, c-am acestea ar fi.Stiu ca cineva o sa ma contrazica in cele enumerate mai sus(tdi`ul nou nu fumega, nu troncane, etc..)este doar o parere personala, am avut tdi, momentan am benzina simplu aspirat, si il prefer pe cel din urma in ciuda consumului mai ridicat fata de tdi.
__________________
If the weight won`t shift, e-brake it!
SpeeDBreaker is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 12:49   #5
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

doamne nu stiu unde vedeti voi atata fum. pe bune.
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 13:05   #6
SpeeDBreaker

Stage 5
 
SpeeDBreaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 526
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Dupa cum am zis.."unii" vedem, normal de la volan n`o sa`l vezi, din spatele masinii, lucrurile se schimba...am mai zis e doar o parere.
SpeeDBreaker is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 18:25   #7
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Nici eu nu imi explic, cum de vad altii atata fum la aceste motoare.
Ele se fac vagaboande si incep sa fumeze doar daca accelerezi puternic pe o distanta scurta (cand pleci de la stop de exemplu), dar in rest nu scot mult fum. Fara sa ofensez pe nimeni, am vazut masini pe benzina care scoteau mai mult fum ca una pe motorina.

Last edited by iulian2476; 21-08-08 at 10:32.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 21:25   #8
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

ba iulian se pare ca numai noi am nimerit motoare bune. in rest sunt cam varza nemtii astia)
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 20-08-08, 20:12   #9
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Posesor de motor AGR TDI 1.9 de 90CP. SIMPLU, CLASIC, POMAPA CLASICA!
+consumul. La mine nu este exagerat de mic(6.7), dar se simte la un drum mai lung.
+avand pompa clasica, motorina de Romania nu-i afecteaza asa mult precum motoarelor de generatie 2008 dotate cu PD/common rail...
+foarte bun pentru distante luni.Nu este obositor!

-Decibeli mai multi decat la un benzinar
-Trebuie sa ai mare grija de motor cand e rece si deasemenea de Turbina.
-Intretinere mai complexa decat un benzinar. Desemenea impozit mai mare si evident asigurare mai mare. Comparand 1.9TDI 90CP cu un 1.6MPI 90CP.

App, nici masina mea nu scoate fum! Aproape ca nici in sarcina Deasemenea nici ulei.Am inteles ca la PD-uri, in functie de stilul de mers se completeaza intre revizii. Chiar si la motoarele 2.0TDI de ultima generatie ale VAG.

Pe viitor mi-as dori un motor pe benzina, dar supraalimentat sau un TDI generatie noua!
Am fost posesor de Fabia 1.2 12V de 64Cp. La prima vedere o masina de oras. Consum: 9in oras, 7 in afara! Iar la 64 de cai puere, nici adrenalina n-ai...
__________________
By the way are you watching, how the world says goodbye?
KTA87 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 09:02   #10
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

eu am tdi si la demaraj scoate ceva fum,dar e ceva normal
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 12:55   #11
tibygsm

Stock
 
tibygsm's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

si eu sunt posesorul unui 1.9tdi de 90 cp motor 1z audi a4 si nu scoate gram de fum.....mentionez ca am luat masina cu 218.000 km din germania..sunt foarte multumit de cum trage si cum fuge....nas schimbao pe un benzinar nicicum...mai am si un a6 cu motor identic..la fel nu scoate fum.....la cei ce scot fum ..ori le consuma ulei ori au turbina uzata..din ce stiu ca moatoarele 2.5 scot ceva fum negru ...si nu prea ai ce le face....in rest traiasca TDI ..
tibygsm is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 21:09   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

nu scoate fum decat atunci cand o calci scurt si tare. dar si cand scoate, scoate... imi vine o pacla de fum negru si gros in parbriz de la cel din fata de ma apuca fericirile.
avatnaje si dezavantaje (ce dracu' sa mai aberam):
+consum mic
+cuplu mare in turatii joase
-lipsa de sportivitate
-sunet lipsit de orice eleganta sau sportivitate
-piese scumpe, manopera scumpa
-incalzire greoaie iarna
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 21:11   #13
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
nu scoate fum decat atunci cand o calci scurt si tare. dar si cand scoate, scoate... imi vine o pacla de fum negru si gros in parbriz de la cel din fata de ma apuca fericirile.
avatnaje si dezavantaje (ce dracu' sa mai aberam):
+consum mic
+cuplu mare in turatii joase
-lipsa de sportivitate
-sunet lipsit de orice eleganta sau sportivitate
-piese scumpe, manopera scumpa
-incalzire greoaie iarna
Foarte bine punctat!
KTA87 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:52   #14
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

da ,corect
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-11-11, 16:45   #15
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

eu nu prea vad nici un dezavantaj real al acestui motor, poate doar inchipuite, din partea celor care ar prefera sa mearga mai mult cu masina cu bani mai putini insa deocamdata se rezuma la unul pe benzina de 1.4 ca are taxe mici.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -