Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-11, 17:23   #16
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

detin un tdi de 2 ani (1.9tdi asv) si sunt foarte multumit. chiar daca e trecut de prima tinerete, motorul se tine bine si nu da semne de oboseala. trage ca nebunu , consuma putin si atentie ... nu scoate fum chiar zilele trecute am facut itp-ul . mi-au turato pana in limitare si chiar ma uitam la evacuare ...nu scoatea nici un gram de fum negru

singurul dezavantaj al tdi-ului sunt vibratiile motorului, in rest chiar nu am ce sa reprosez

n-asi da tdi-ul meu pe un 1.4 sau 1.6 in vecii vecilor
__________________

Last edited by nutzuXXL; 17-11-11 at 17:26.
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 11:23   #17
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Tocmai ce am "ratat" un ASV. Am fost in cautarea unei masini de oras si "tavaleala" iar acest motor intr-adevar are foarte multe puncte forte! Este foarte fiabil, relativ puternic dar cam galagios si cu un "tzacanit" specific. Pana la urma am luat un ALH pus pe A3.
__________________
By the way are you watching, how the world says goodbye?
KTA87 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 12:54   #18
drag0ss
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Thumbs up Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Oameni buni nus care e treaba da mi e unu mi se pare cele mai tari motoare diesel,cele TDI in special cele 1.9TDI PD ,eu am un VW golf 4 variant fabricat in 2006 1.9TDI PD 101CP nu fumega un gram am verificat din toate unghiurile,sunt super multumit de el are toate calitatile trage de manaca asfaltu se aude chiar f bine cand accelerezi are un sunet de fundal zici k e bolid,un sunet gros tare smecher, se aude chiar mai bn de cat un benzinar(ma refer cand esti in masina)iar sunetul extern fluiera f frumos,un sunet de eficianta ...TDI the best...
drag0ss is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 13:24   #19
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Fost sau actual posesor de ATJ, AVF, BPP, etc pot zice urmatoarele:

- zgomotul specific zici ca e tractor
- fumul negru (2-3 secunde cand ii dai in gura la masina)
- crapatul turbinei
- crapatul pompei de ulei (vezi A4 de prin 2006 2.0 140 cp)
- problemele de la ambreiaj
- etc etc

+ consumul? sa zicem, desi dci-urile sunt peste sa nu vorbim ca mai nou motorul de 1.3 diesel de pe noul Aveo pare sa fie printre cele mai economice, pot sa aduc in discutie si HDI-urile care de exemplu pe Peugeot 508 de exemplu are un consum mic, etc ...
+ fiabilitatea? daca excludem problemele cu turbina, ambreiajul, pompa de ulei, injectoare (la unele coduri motor) mda ...

Ca o concluzie ce sa zic: sunt ok dar nu cele mai ok. E strict parerea mea.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 16:09   #20
drag0ss
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

da am auzit si eu la unele modele zgomote mari in special pa passat TDI 130CP are un zgomot de tractor dar la mn eu am 101CP AXR si se aude destul de finutz mentionez motoru e f ingrijit merge f bn nici o prob la el,consumu e exceptional de bun momentan la mine sincer nu am ce dezavantaj sa ii dau
drag0ss is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 17:20   #21
VRS

Stage 5
 
VRS's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 799
Member of:
[SKODA]
[AUDI]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Modelele cu PD sunt mai zgomotoase decat ala Non-PD. Detin un 1.9TDI, 140hp, la origine 110hp, cu power-box de peste 6 ani si nu am nicio problema, in momentul actual are 285000km, cu turbina originala, nu s-a schimbat la ea absolut nimic, inafara de consumabile ulei+filtre. Consum mic, am scos Baicoi-Bucuresti 4,2 stiind ca am turato destul, fumul nu exista, cel putin nu l-am observat nici eu nici prieteni mei care mai merg in spatele meu. Ambreiajul este cel din fabrica, n-a fost schimbat absolut nimic la el si merge bine. I.T.P-ul facut, noxele in limite. No comment. Ca sa nu ai probleme cu un TDI trebuie sa fie intretinut, schimburile facute la timp, mers normal, schimbat pe la 2500-3000rpm, mers constant la 2000rpm, si talpi cand se poate.
__________________
VRS is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 18:20   #22
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Fost sau actual posesor de ATJ, AVF, BPP, etc pot zice urmatoarele:

- zgomotul specific zici ca e tractor
- fumul negru (2-3 secunde cand ii dai in gura la masina)
- crapatul turbinei
- crapatul pompei de ulei (vezi A4 de prin 2006 2.0 140 cp)
- problemele de la ambreiaj
- etc etc

+ consumul? sa zicem, desi dci-urile sunt peste sa nu vorbim ca mai nou motorul de 1.3 diesel de pe noul Aveo pare sa fie printre cele mai economice, pot sa aduc in discutie si HDI-urile care de exemplu pe Peugeot 508 de exemplu are un consum mic, etc ...
+ fiabilitatea? daca excludem problemele cu turbina, ambreiajul, pompa de ulei, injectoare (la unele coduri motor) mda ...

Ca o concluzie ce sa zic: sunt ok dar nu cele mai ok. E strict parerea mea.

scoate fum negru daca este subturat si daca are uleiul uzat, altfel nu are de ce. si masinile pe benzina daca merg numai prin oras cand se curata catalizatorul la turatii mai mari sa vezi ce fum scot in urma lor de nu mai vezi nimic.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 13:11   #23
drag0ss
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

da chiar dece au scos motoarele de 1.9TDI PD si le au inlocuit cu cele 1.6TDI CR ,parerea mea e k cele de 1.9 erau si sunt cele mai echilibrate motoare diesel f rezistente???
drag0ss is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 14:35   #24
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

Quote:
Originally Posted by drag0ss View Post
da chiar dece au scos motoarele de 1.9TDI PD si le au inlocuit cu cele 1.6TDI CR ,parerea mea e k cele de 1.9 erau si sunt cele mai echilibrate motoare diesel f rezistente???
Din cauza costurilor de productie pentru motoarele cu pompe duse !
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 01:17   #25
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

salut,ma poate ajuta cineva si pe mine cu un raspuns?am o nelamurire,mai bine zis chiar nestiinta )...gasiti aici despre ce este vorba

https://forum.4tuning.ro/323-discutii...ml#post5638496
gabi04 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-14, 21:47   #26
AndreiVictor

Stage 2
 
AndreiVictor's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 47
Member of:
[SKODA]
Default Re: MOTORUL TDI. Pareri , avantaje si dezavantaje...

In primul rand vreau sa spun ca sunt neutru in aceasta ecuatie, fiindca sunt incepator si nu sunt fanboy al unei marci anume. Tata are 1.9TDi ALH din 2005 cu putin peste 300 de mii de km, masina cumparata de noua. Masina in afara de avarii la caroserie n-a avut alte probleme. Motorul este original, fara sa i se schimbe turbina , injectoare sau mai stiu eu ce alte dracovenii. Doar consumabile. In momentul de fata, daca as vrea sa-mi cumpar o masina, as cumpara benzina, mai ales SH,de ce? Pentru ca daca este sa faci un calcul pe timp indelungat, iesi aproximativ cam la acelasi pret, iar la benzina aspirat nu intampini probleme de pe diesel. Si din experienta proprie cat am mers cu masina 3-4 luni de cand am permis, motorul este intr-adevar zgomotos, rau, si spun asta ca ascultator de muzica la volum ridicat, nu suport, devine obositor. Daca am gresit ceva, sa ma iertati, nu stiu cine stie ce mecanica, si nici nu ma pricep foarte bine la motoare, dar nici nu sunt in afara subiectului. O seara buna.
AndreiVictor is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -