Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-08, 23:07   #31
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

donnule, am venit de pe cheia acum, asfalt super bun mazga pe jos, iti dau totala dreptate, zici ca esti pe patinuar:P
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 00:52   #32
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Conduc destul de repede ca sa am multe puncte luate pentru viteza... la ultima ocazie vreo 6

Uite un exemplu interesant de conducere tactica (asa cum o practica soferii demnitarilor, ai "serviciilor" etc):

Franarea:

Braking (even with ABS) can cause reduced handling capabilities and actually place you in more danger. Turning while on the brakes can cause the vehicle to neither turn as well as it could without the brakes or cause the vehicle to slowdown less than it could have without turning (read some of the maneuvers for further explanation).

1. Race car drivers, who are always on the edge with their vehicles, have learned the needed skill of separating braking from turning. In 90% of corners, racers (of any race type) use their brakes before they get to the corner, make the corner, then use the gas. Each section of the corner (or the straights before and after the corner) has its own purpose and separation of brakes and turning gives the best traction for the vehicle to make a desired corner.

2 .Using your brakes (if you do not have ABS) should be done smoothly. Depress your brake pedal, do not slam it to the ground. This is a method called squeezing your brakes, and is essential to get the best braking potential from your vehicle. You bring your vehicle's tires just to the point of breaking traction.


Ocolirea de obstacole:

Solution 1 (no cars around you): You should already know if there are cars near you (read "Stay alert" above). Do not touch your brakes! With only one second to react braking will only reduce the amount of traction available to your front tires, and may knock your vehicle out of balance, and thus, out of control, during the quick maneuver.

* Jerking the wheel toward the desired direction is not the safest way to swerve either (for all the same reasons as braking is unsafe). A controlled swerve is always best. If you out-steer your suspension, your car will only under-steer, possibly causing you to hit the box. You should steer swiftly without being jerky. Once out of the path of the box, roll the wheel the other way to straighten your vehicle out. Again, if you do it too fast you will spin out! Using your brakes before you straighten can also cause you to spin out. Once you are out of the way of the box, you have more time to correct your car's direction, so do not be hasty, and do not overcorrect.
* In this situation, no braking is involved, and the first turn away from the box should be done faster than the correction back in to the correct direction.

Solution 2 (cars are around you): This situation is much more tricky. If you are unable to move to the lane next to you, you should determine if there is a shoulder you can use. If there is no clean exit, the CTLD exit is likely hitting the box. Use the braking techniques from above and slow down as quickly as possible. A 70MPH car is not likely to be able to stop in 100-feet, but any reduction in speed will reduce the damage done to you, your passengers, and your car.

* In a non-critical (non-tactical) situation: If the box ends up being empty, and no damage is taken, be aware of cars behind you which may rear-end you because you are going slow, or are stopped in the middle of a freeway. Find a safe way to remove the box from the freeway, and continue. If the box does damage your car, be sure you and your passengers are alright. If you are able to safely get the car to the side of the road, do so. Keep it off the road, and stay in the car, the freeway is a dangerous place to be. Call (hopefully you have a cell phone) the police, and report the accident.
* In a critical (tactical) situation: if your car still functions properly after hitting the box (if you are trying to get somewhere) continue your journey. If your car does not function properly, hopefully you are not being chased and your life is not threatened by this problem.

If the object were a bit further away, the best decision would probably be to use your brakes for a short period of time, release them most of the way (all the way, and the transfer of weight off your front tires may cause your vehicle to become unstable when you try to swerve, or just under-steer), then swerve. The lower your speed is during the swerve, the safer the swerve will be executed.


Am gasit articolul acum 3 zile. Am permis de conducere de 10 ani. Din cate stiu, asa am condus intotdeauna, fara sa ma fi instruit nimeni, doar pentru ca asa mi s-a parut logic

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 01:50   #33
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Ce stil de condus aveti?

In romaneste:

Frānare (chiar si cu ABS) pot determina reducerea capacităţilor de manipulare şi de fapt ai loc īn mai multe pericol. Revenind īn timp ce pe de frana poate provoca nici de vehicul de a transforma, precum şi fără a-l putea īmpiedica sau de vehicul de a provoca īncetinirea mai puţin decāt s-ar putea avea, fără de cotitură (a se citi unele din maneuvers pentru mai multe explicaţii).

1. Masina cursa şoferii, care sunt īntotdeauna la limita cu vehiculele lor, au īnvăţat de calificare necesare desparte de frānare de la cotitură. Īn 90% din colturi, Racers (de orice tip de rasă) utilizarea lor frānele īnainte de a ajunge la colţ, pune la colţ, apoi să utilizaţi gaz. Fiecare secţiune de colt (sau de straights īnainte şi după colţ) are propriul său scop şi de separare de frane de cotitură şi oferă cel mai bun vehicul de tracţiune pentru a dorit să facă un colt.

2. Utilizarea frane dvs. (dacă nu ai ABS) ar trebui să se facă fără probleme. Apăsaţi dvs. de pedală de frānă, nu-l trānti la pămānt. Aceasta este o metodă de a strānge sunat-vă frānele, şi este esenţial pentru a obţine cel mai bun potenţial de frānare de pe vehicul. Ai adus-vă de vehicul cauciucuri doar pānă la punctul de rupere la tractiune.

Ocolirea de obstacole:

Soluţie 1 (īn jur de masini nu te): Ar trebui să ştii deja, dacă există maşini aproape de tine (a se citi "Stai de alertă" de mai sus). Nu atingeţi-vă frānele! Cu doar o secundă să reacţioneze doar de frānare se va reduce cantitatea de tracţiune la dispoziţia dvs. fata cauciucuri, şi poate lovi vehiculul dumneavoastră de echilibru, şi, astfel, a scăpat de sub control, īn timpul rapid de manevra.

* Sacadate de la volan spre direcţia dorită nu este cel mai sigur mod de a se abate, fie (de toate, din aceleaşi motive, ca de frānare este nesigur). A controlat se abate este īntotdeauna cel mai bine. Dacă te-guverna-vă de suspendare, masina ta va numai sub-taurină, posibil cauzatoare de tine pentru a lovit caseta. Tu trebuie să orienteze rapid, fără a fi sacadat. Odată afară din calea din cutie, rola de la volan de altă cale de a vă īndrepta īn vehicul. Din nou, dacă ai face-o prea repede va petrece vremea! Folosindu-vă frānele īnainte de a vă īndrepta pot determina, de asemenea, pentru a vă petrece vremea. Odată ce nu mai sunt de drum din cutie, ai avea mai mult timp pentru a corecta masina ta de direcţie, astfel īncāt să nu fie pripite, şi nu overcorrect.
* Īn această situaţie, de frānare nu este implicat, şi de primul se īntoarce cu spatele de la cutie ar trebui să se facă mai repede decāt de corectare la spate, īn direcţia corectă.

Soluţie 2 (masini sunt aproape de tine): Această situaţie este mult mai dificil. Dacă nu puteţi să mutaţi la banda de lāngă tine, ar trebui să stabilească dacă există un umăr, puteţi utiliza. Dacă nu există nici o ieşire curat, de ieşire este de natură CTLD dai caseta. Utilizaţi tehnici de frānare de la lent de mai sus şi īn jos cāt mai rapid posibil. Un 70MPH masina nu este de natură să să aibă posibilitatea de a se opri īn 100 de picioare, dar īn orice reducere de viteză va reduce daunele făcut pentru a vă, dumneavoastră de pasageri, şi de masina ta.

* Īntr-un non-critice (non-tactic) situaţie: Īn cazul īn care caseta de sus se termină fiind gol, şi nu de daune este luat, fie conştienţi de masini in spatele tau, care pot sfārşitul spate-vă, pentru că vei lent, oprit sau sunt īn mijlocul unei autostrada. Găsiţi un sigur mod de a elimina de la caseta de autostradă, şi de a continua. Īn cazul īn care caseta nu deteriora masina ta, asiguraţi-vă că dumneavoastră şi pasagerii sunt īn regulă. Dacă puteţi obţine condiţii de siguranţă īn maşină la marginea drumului, face acest lucru. Tine-o jos de pe drum, şi stai īn maşină, autostrada este un loc pentru a fi periculoase. Suna la (speram ca ai un telefon mobil) de poliţie, precum şi raportul de accident.
* Īntr-un critic (tactic) situaţie: dacă maşina dumneavoastră īncă mai funcţionează corect după ce dai caseta (īn cazul īn care īncercaţi să-undeva), continuaţi dvs. de călătorie. Dacă maşina dumneavoastră nu funcţionează corect, sperăm că nu sunteţi urmărit fiind şi viaţa ta nu este ameninţată de această problemă.

Īn cazul īn care obiectul a fost un pic mai departe, cea mai bună decizie ar fi, probabil, să utilizaţi frānele pentru o scurtă perioadă de timp, eliberaţi-le cele mai multe din drum (tot drumul, şi de transfer de greutate off dvs. cauciucuri fata poate cauza ta vehicul pentru a deveni instabil atunci cānd īncercaţi să se abate, sau doar sub-taurină), apoi se abate. De viteză este mai mică dvs. īn timpul se abate, a se abate de mai sigur va fi executat.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 00:44   #34
Blondy26
Seat Driver

Stage 4
 
Blondy26's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 224
Member of:
[SEAT]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Quote:
Originally Posted by dj_geo_bv View Post
uite faza...ieri mergem linistit prin localitate.. 50 si ceva la ora....ploaie usoara.... de pe margine paaaa un copil de vreo 10 ani imi sare in fata masinii.. la 50 am reusit sa franez ..am si virat masina in sant putin sa nu-l lovesc pe bitong care nu era pe trecere sau altceva..i-a scapat lu masa din mana...daca aveam un 80-90 sigur il loveam.... poate scapam..ca nu era trecere era ploaie etc...dar nu-l aveam pe constiinta? totusi era un copil nu un mos de 80 ani.. alta faza..ma intorceam din brasov...marti...pela 4 dim..era ploaie torentiala si vant puternic...mergeam cu 90 (afara) ... din senin pe asfalt vreo 4-5 crengi destul de mari rupte dintr-un copac..iar..frana..am reusit sa opresc in siguranta si sa le evit..la un 130 nu mai opream...si daca luam gramada aia de crengi in plin..nu stiu cum iesea....NU MAI SPUN DE MULTIMEA DE DOBITOCI CARE NU AU INVATAT CUM SE DEPASESTE SI TREBUIE CELELALT SA FRANEZE LA 0 PENTRU A TRECE EI..sau asta cum se numeste? Riscant..esti singur in masina..dar nu esti singur in trafic...calmati-va bai baieti...si eu sunt tanarsi majoritatea de pe forum...dar pt adrenalina sunt si lucruri mai sigure...si cand ma gandesc ca de dimineata plec pe DN1..imi vine greata...
Asa e...indiferent cat de experiementat ai fi, masina nu poate fi complet controlata mai ales la viteze mari, pentru ca in final e "o gramada de fiare pe roti". Accidente se intampla atat de multe din cauza vitezei...Si, vorba lui RNR, unde D-zeu e orasul acela minunat unde se merge asa de des cu minim 100km/h, pentru ca in Constanta sigur nu e...Si daca stie cineva acel oras, spuneti-mi si mie ca sa pot sa-l evit.
__________________
My 2 loves:

Seat Ibiza 6L Emocion Red - 1,2L 12V - 2006

Ford Focus 2nd gen Facelift Tango red - 1,6L 16V Duratec - 2011

---===CT-26-YRA & CT-25-YRA===---
Blondy26 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 03:34   #35
Claudia

Stage 5
 
Claudia's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,172
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[VW]
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Quote:
Originally Posted by Blondy26 View Post
Asa e...indiferent cat de experiementat ai fi, masina nu poate fi complet controlata mai ales la viteze mari, pentru ca in final e "o gramada de fiare pe roti". Accidente se intampla atat de multe din cauza vitezei...Si, vorba lui RNR, unde D-zeu e orasul acela minunat unde se merge asa de des cu minim 100km/h, pentru ca in Constanta sigur nu e...Si daca stie cineva acel oras, spuneti-mi si mie ca sa pot sa-l evit.
Draga blondy26, nu s-a "laudat" nimeni cu viteze de minim 100km/h in oras, ci eventual de MAXIM viteza asta.
Cu RNR-u` mai stam de vb in cativa anisori, cand o sa fie pe permisul lui, ca sa zic asa...
In orice oras vrei tu (cel putin)noaptea e suficient de liber cat sa alergi un pic... nu stiu cati dintre voi puteti sa mergeti cu 50km.h la 2-3 noaptea cand nu mai umbla decat taximetristii. Si daca puteti, nu stiu ce cautati pe aici...
Am si eu seri cand sunt foarte obosita si ca sa evit orice incident nu depasesc 65, cum am mai zis.... dar ma apuca toate cele cand vad pe drumuri cu 1 singura banda pe sens(disponibila) mormoloci cu 40-45/h.... mi se pare ABSURD!
Nu neaparat daca mergi incet inseamna ca esti preventiv. Mai degraba apreciez omu` care e atent la "tot ce misca" si se baga cu cap si nu incurca pe nimeni (si exemplele pot continua) decat pe ala ce merge regulamentar cu 50 si are impresia k asta il va scapa de orice pericol!
__________________

KILLER DEAL!!!
Ne spui unde ai gasit piesa dorita la cel mai bun pret si ti-o oferim noi cu 5% MAI IEFTIN !
PIESE STRAINE LA PRETURI ROMANESTI!
Claudia is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 12:21   #36
Blondy26
Seat Driver

Stage 4
 
Blondy26's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 224
Member of:
[SEAT]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Quote:
Originally Posted by -Claudia- View Post
Draga blondy26, nu s-a "laudat" nimeni cu viteze de minim 100km/h in oras, ci eventual de MAXIM viteza asta.
Cu RNR-u` mai stam de vb in cativa anisori, cand o sa fie pe permisul lui, ca sa zic asa...
In orice oras vrei tu (cel putin)noaptea e suficient de liber cat sa alergi un pic... nu stiu cati dintre voi puteti sa mergeti cu 50km.h la 2-3 noaptea cand nu mai umbla decat taximetristii. Si daca puteti, nu stiu ce cautati pe aici...
Am si eu seri cand sunt foarte obosita si ca sa evit orice incident nu depasesc 65, cum am mai zis.... dar ma apuca toate cele cand vad pe drumuri cu 1 singura banda pe sens(disponibila) mormoloci cu 40-45/h.... mi se pare ABSURD!
Nu neaparat daca mergi incet inseamna ca esti preventiv. Mai degraba apreciez omu` care e atent la "tot ce misca" si se baga cu cap si nu incurca pe nimeni (si exemplele pot continua) decat pe ala ce merge regulamentar cu 50 si are impresia k asta il va scapa de orice pericol!
In primul rand nu-mi aduc aminte sa fi zis ca cineva s-a laudat. In al doilea rand, degeaba spui ca cine conduce regulamentar n-are ce cauta aici pentru ca 4tuning nu e un site pentru vitezomani exclusiv. E adevarat ca la o anumita ora, orasul e liber dar dupa exprimarea celor care au postat aici, ei sustineau ca se poate merge intotdeauna cu aceste viteze, sau cel putin asta au lasat sa se inteleaga. Sa mergi cu 50km/h nu te scapa de orice pericol, asa e, dar nici dintr-un accident in care ceva iti sare in fata si n-ai cum sa eviti iar tu ai 130km/h nu o sa ieri foarte curat. In fine, asta e doar parerea mea. Daca ma intrebai acum cateva luni, iti spuneam si eu "Daaaa...vitezaaaa!" .Oricum, revin la aceeasi idee, este doar parerea mea.
Blondy26 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 16:43   #37
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Mergi tare noaptea.ca doar e liber...si daca-ti sare-n fata masini vreun bou beat iesit din vreo carciuma..ce faci? si pe cei cu 45 la ora..lasa-i mai...nu toti sunt asa curajosi.... uni conduc strict din necesitate..nu le au cu astea..nu se simt capabili de manevre drifturi treceri milimetrice bla bla...nici mie nu-mi place sa "dorm" la volan..dar gandeste-te ca nu toti sunt la fel...
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 16:46   #38
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Mergi tare noaptea.ca doar e liber...si daca-ti sare-n fata masini vreun bou beat iesit din vreo carciuma..ce faci? si pe cei cu 45 la ora..lasa-i mai...nu toti sunt asa curajosi.... uni conduc strict din necesitate..nu le au cu astea..nu se simt capabili de manevre drifturi treceri milimetrice bla bla...nici mie nu-mi place sa "dorm" la volan..dar gandeste-te ca nu toti sunt la fel.... iar cel mcare merge cu 50 merge asa dintr-un simplu motiv...chiar daca o pateste..la viteza mica sansele de supravietuire/evitare... sunt muult mult mai mari.. habar nu ai cat inseamna si 20km in plus.. adica un 70 in loc de 50 intr-o localitate aglomerata..sa zicem.
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 21:52   #39
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Quote:
Originally Posted by PH 33 RNR View Post
pt cei care zis ca merg cu 100kmh in oras...ce oras aveti ma fratilor?ca in oras se merge bara la bara...
In orasul Iasi, ma rog, acum sunt plecat de o luna in DK. In timpul zilei erau anumite strazi pe care se putea atinge 80-100km/h, strazi mai laturalnice, insa noaptea erau strazi pe care se putea circula si cu 180. Sa ma scuzati ca nu locuiesc in Bucuresti si ca nu impartasim aceeasi problema a traficului...

Iar pt cei care au adus problema obstacolelor care iti ies in cale la viteza mare, acele obstacole pot iesi in cale cand circulam si in afara orasului sau in sate, sau voi circulati in limita vitezei legale si sunteti fani activi ai fenomenului curselor legale si ilegale. Despre acest lucru ce era de spus a spus @Claudia asa ca nu mai intru in detalii.

Daca va e frica sa mergeti cu viteza sau sa mearga altii pe langa voi in viteza, ganditi-va ca puteti muri ducandu-va catelu la plimbare.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 22:12   #40
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

mergeti mai tare rupeti tot. doar tre sa aiba si astia de la stiri ce da pe post..si cu asta basta..nu mai intru in detali.
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 22:36   #41
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

ce caterinca )))) numai sa nu faceti victime......
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 22:46   #42
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

bine zici EWN )
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 22:53   #43
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
donnule, am venit de pe cheia acum, asfalt super bun mazga pe jos, iti dau totala dreptate, zici ca esti pe patinuar:P
io am ramas putin socat cand am vazut...m`am gandit doar ca daca se intampla ceva in fata mea...ma duc ca si cum nu as pune frane....nu am incercat ....de FRICA ...sa iau viraj pe astfel de drum..mie frica ca am spatele usor si fuge....dar ma gandesc ca la 60 la ora...mi se va intoarce instantaneu....pe ploaie mie frica...nu merg cu peste 40km/h...cu tot cu abs si srs..(airbag) . . cand e uscat...mai merge
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 00:57   #44
Blondy26
Seat Driver

Stage 4
 
Blondy26's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 224
Member of:
[SEAT]
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Quote:
Originally Posted by dj_geo_bv View Post
mergeti mai tare rupeti tot. doar tre sa aiba si astia de la stiri ce da pe post..si cu asta basta..nu mai intru in detali.
de acord
Blondy26 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 01:29   #45
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Ce stil de condus aveti?

Quote:
Originally Posted by Blondy26 View Post
de acord
de acord?dar daca din inamplare se opreste in tine(voi) sau cineva cunoscut si drag?ati mai vrea sa va vedeti la stiri? nu stiu cum puteti vorbi asa...pacat de cei nevinovinovatic are platesc pt prostii lumii...e bin ca acum nu se mai ia permisele pe banda rulanta....
D o n n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -