Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-07, 11:50   #1
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Angry Probleme cu folia!?!

In ultima vreme am impresia ca li s-a pus pata politistilor pe folie As vrea sa stiu daca ati avut probleme cu folia;daca v-a oprit politia-unde s-a intamplat asta-,daca ati fost nevoiti s-o dati jos,cum ati procedat etc.
~Ada~ is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 12:18   #2
Cristty
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Cristty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 823
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
Default Re: Probleme cu folia!?!

In ultima vreme nu am avut probleme cu folia in schimb cu cativa ani in urma era sa raman fara talon de 2 ori , fiind oprit de ambele dati de acelasi politist care dupa cateva procese verbale m-a "convins" sa o dau jos

In cazul in care te opreste si se ia de folie ai 4 variante :
1.Il iei cu frumosul si ii dai "" dupa cum se cuvie
2.Suni un prieten
3.Il lasi sa iti ia talonul
4.Nu ii dai actele si te certi cu el la nesfarsit

Te preferat primele 2 variante
Cristty is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 12:24   #3
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Probleme cu folia!?!

depinde .. daca e pusa legal ... poti sa te certzi cu el .. si sa iei cu tine decretul ... este un articol in care se specifica k ai voie cu folii pe geamurile laterale ... dar nu pe parbriz ...
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 12:37   #4
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Smile Re: Probleme cu folia!?!

Daca ai folia cea mai inchisa pe toate geamurile ce ii mai spui Sau relativ cea mai inkisa atat p spate cat si pe fata ca asta si e problema la urma urmei...
~Ada~ is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 13:15   #5
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme cu folia!?!

In Codul Rutier este prevazuta sanctiunea contraventionala cu amenda de la 315Ron - 700Ron urmatoarea fapta:
Aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz,luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;
__________________
http://goo.gl/YDT4L
Marius is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 14:16   #6
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Smile Re: Probleme cu folia!?!

Quote:
Originally Posted by last. View Post
In Codul Rutier este prevazuta sanctiunea contraventionala cu amenda de la 315Ron - 700Ron urmatoarea fapta:
Aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz,luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;
Mersi pentru informatia exacta Pe mine ma intereseaza sa stiu exact cine a avut probleme din cauza foliei prea inchise pe fata sau probleme asemanantoare Unde s-a intamplat asta si cum au decurs lucrurile:au scapat respectiv au fost nevoiti sa o dea jos etc...
~Ada~ is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 14:39   #7
fane cordoba

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 188
Cool Re: Probleme cu folia!?!

in momentul in care vedeti ca va opreste lasati geamurile in jos ! si dc zice ceva ii ziceti ca sunt stricate si mergeti cu masina la service si incepeti sa tremurati de "frig"
fane cordoba is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 16:14   #8
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Probleme cu folia!?!

eu am de 73% si pe geamurile din fata...nu am avut probleme pana acum...dupa cum ai spus presupun ca ai de 95% si pe fata..e o diferenta dar pana la urma nu avem voie cu nici una din ele
legal pe fata 27% ceea ce e egal cu zero...
totusi nu e deranjant atat de inchis pe fata ?
__________________
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 16:33   #9
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Probleme cu folia!?!

si eu am vrut aceeasi nuanta pe toata masina dar am mers pe o folie putin mai deschisa...chiar daca la mine nu e asa intim in masina macar pot sa negociez cum ca ar fi legale in caz ca sunt oprit special pt asa ceva...dar pana acum pt ce am fost oprit nu a zis nimeni nimic de folie...
sigur poti sa negociezi cu ei in cazul tau
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 16:51   #10
Cristty
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Cristty's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 823
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
Default Re: Probleme cu folia!?!

Da, s-au facut razii in care s-au bazat destul de mult pe aspectul asta, legat de foli.Asta cu ceva timp in urma,cand folia era cam la"moda" acum a devenit ceva obisnuit ca aproape orice masina sa aiba foli.S-au mai linistit in privinta asta.Dar daca l-ai "deranjat" cu ceva nu va rata ocazia sa te lase fara talon cu prima ocazie cand te prinde

Am fost oprit cum am mai mentionat si mai sus special pentru folie, si zic asta pentru ca mai fusesm oprit cu o sapt in urma de acelasi organ de politie si vrut sa vada daca am dat-o jos.Bineinteles ca nu o dadusem dar a avut grija ca suma de pe procesul vb. sa fie considerabila in schimb nu mi-a luat talonul dar m-a "convins" sa o dau jos

Asa ca aveti grija si incercati sa recurgeti la cele 2 metode scrise de mine mai sus in cazul in care se leaga de folie.
Cristty is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 19:55   #11
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Probleme cu folia!?!

nu cred ca exista probleme cu folia daca o aveti legalizata
eu am fost oprit de multe ori nu neaparat pt folie dar tot timpul miau cerut sa prezint si dovezile alea pt folie si dupa ce au aurncat o privire mi leau dat inapoi si mi-au urat drum bun
o singura data mia atras atentia ca sunt prea inchise pe fata da .. a zis ca merge asa pt ca sunt in regula ...
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 10:30   #12
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme cu folia!?!

Folia de pe masina mea are o nuanta foarte deschisa. Va asigur ca niciodata nu am fost intrebat de politistul care m-a oprit despre omologare.
In principiu daca folia are omologare RAR nu vor exista nici un fel de probleme.
Marius is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 13:06   #13
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Smile Re: Probleme cu folia!?!

Daca e deschisa nu are de ce sa ia Eu intrebam de cei care totusi prefera o nuanta mai inchisa sau cea mai inchisa...pentru ca atunci pot aparea probleme...
~Ada~ is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 03:38   #14
gaby-t

Stage 2
 
gaby-t's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 27
Default Re: Probleme cu folia!?!

daca nu ai pile la politia rutiera din oras v-as sfatui sa lasati folia inchisa de pe fata acasa. Nu doresc la nimeni sa ramana fara talon. poti sa o pastrezi doar daca stii cat sa intinzi limitele adica sa nu fie prea inchisa
gaby-t is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 04:03   #15
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: Probleme cu folia!?!

dar daca punem folie nu prea inkisa fara autorizatie ? ceva care sa nu bata la ochi uniform pe toata masina...
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -