Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sondaje Auto (https://forum.4tuning.ro/408-sondaje-auto.html)
-   -   Probleme cu folia!?! (https://forum.4tuning.ro/408-sondaje-auto/56860-probleme-folia.html)

~Ada~ 10-11-07 10:50

Probleme cu folia!?!
 
In ultima vreme am impresia ca li s-a pus pata politistilor pe folie:evil: As vrea sa stiu daca ati avut probleme cu folia;daca v-a oprit politia-unde s-a intamplat asta-,daca ati fost nevoiti s-o dati jos,cum ati procedat etc.:-)

Cristty 10-11-07 11:18

Re: Probleme cu folia!?!
 
In ultima vreme nu am avut probleme cu folia:mrhappy: in schimb cu cativa ani in urma era sa raman fara talon de 2 ori , fiind oprit de ambele dati de acelasi politist care dupa cateva procese verbale:shock: m-a "convins":evil: sa o dau jos8)

In cazul in care te opreste si se ia de folie ai 4 variante :
1.Il iei cu frumosul si ii dai ":bunch:" dupa cum se cuvie
2.Suni un prieten
3.Il lasi sa iti ia talonul
4.Nu ii dai actele si te certi cu el la nesfarsit :D

Te preferat primele 2 variante :)

Psycho 10-11-07 11:24

Re: Probleme cu folia!?!
 
depinde .. daca e pusa legal ... poti sa te certzi cu el .. si sa iei cu tine decretul ... este un articol in care se specifica k ai voie cu folii pe geamurile laterale ... dar nu pe parbriz ...

~Ada~ 10-11-07 11:37

Re: Probleme cu folia!?!
 
Daca ai folia cea mai inchisa pe toate geamurile ce ii mai spui:?: Sau relativ cea mai inkisa atat p spate cat si pe fata ca asta si e problema la urma urmei...:rolleyes2

Marius 10-11-07 12:15

Re: Probleme cu folia!?!
 
In Codul Rutier este prevazuta sanctiunea contraventionala cu amenda de la 315Ron - 700Ron urmatoarea fapta:
Aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz,luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;

~Ada~ 10-11-07 13:16

Re: Probleme cu folia!?!
 
Quote:

Originally Posted by last. (Post 1192626)
In Codul Rutier este prevazuta sanctiunea contraventionala cu amenda de la 315Ron - 700Ron urmatoarea fapta:
Aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz,luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;

Mersi pentru informatia exacta:-) Pe mine ma intereseaza sa stiu exact cine a avut probleme din cauza foliei prea inchise pe fata sau probleme asemanantoare;) Unde s-a intamplat asta si cum au decurs lucrurile:au scapat respectiv au fost nevoiti sa o dea jos etc...:rolleyes2

fane cordoba 10-11-07 13:39

Re: Probleme cu folia!?!
 
in momentul in care vedeti ca va opreste lasati geamurile in jos ! si dc zice ceva ii ziceti ca sunt stricate si mergeti cu masina la service si incepeti sa tremurati de "frig" ;)

feryboy 10-11-07 15:14

Re: Probleme cu folia!?!
 
eu am de 73% si pe geamurile din fata...nu am avut probleme pana acum...dupa cum ai spus presupun ca ai de 95% si pe fata..e o diferenta dar pana la urma nu avem voie cu nici una din ele
legal pe fata 27% ceea ce e egal cu zero...
totusi nu e deranjant atat de inchis pe fata ? :)

feryboy 10-11-07 15:33

Re: Probleme cu folia!?!
 
si eu am vrut aceeasi nuanta pe toata masina dar am mers pe o folie putin mai deschisa...chiar daca la mine nu e asa intim in masina macar pot sa negociez cum ca ar fi legale in caz ca sunt oprit special pt asa ceva...dar pana acum pt ce am fost oprit nu a zis nimeni nimic de folie...
sigur poti sa negociezi cu ei in cazul tau :)

Cristty 10-11-07 15:51

Re: Probleme cu folia!?!
 
Da, s-au facut razii in care s-au bazat destul de mult pe aspectul asta, legat de foli.Asta cu ceva timp in urma,cand folia era cam la"moda" acum a devenit ceva obisnuit ca aproape orice masina sa aiba foli.S-au mai linistit in privinta asta.Dar daca l-ai "deranjat" cu ceva nu va rata ocazia sa te lase fara talon cu prima ocazie cand te prinde ;)

Am fost oprit cum am mai mentionat si mai sus special pentru folie, si zic asta pentru ca mai fusesm oprit cu o sapt in urma de acelasi organ de politie si vrut sa vada daca am dat-o jos.Bineinteles ca nu o dadusem dar a avut grija ca suma de pe procesul vb. sa fie considerabila in schimb nu mi-a luat talonul dar m-a "convins" sa o dau jos :D:D

Asa ca aveti grija si incercati sa recurgeti la cele 2 metode scrise de mine mai sus in cazul in care se leaga de folie. ;)

Al3xxx 10-11-07 18:55

Re: Probleme cu folia!?!
 
nu cred ca exista probleme cu folia daca o aveti legalizata
eu am fost oprit de multe ori nu neaparat pt folie dar tot timpul miau cerut sa prezint si dovezile alea pt folie si dupa ce au aurncat o privire mi leau dat inapoi si mi-au urat drum bun :)
o singura data mia atras atentia ca sunt prea inchise pe fata da .. a zis ca merge asa pt ca sunt in regula ...

Marius 11-11-07 09:30

Re: Probleme cu folia!?!
 
Folia de pe masina mea are o nuanta foarte deschisa. Va asigur ca niciodata nu am fost intrebat de politistul care m-a oprit despre omologare.
In principiu daca folia are omologare RAR nu vor exista nici un fel de probleme.

~Ada~ 11-11-07 12:06

Re: Probleme cu folia!?!
 
Daca e deschisa nu are de ce sa ia:-) Eu intrebam de cei care totusi prefera o nuanta mai inchisa sau cea mai inchisa...pentru ca atunci pot aparea probleme...;)

gaby-t 22-11-07 02:38

Re: Probleme cu folia!?!
 
daca nu ai pile la politia rutiera din oras v-as sfatui sa lasati folia inchisa de pe fata acasa. Nu doresc la nimeni sa ramana fara talon. poti sa o pastrezi doar daca stii cat sa intinzi limitele adica sa nu fie prea inchisa

JUPAN_EMY 22-11-07 03:03

Re: Probleme cu folia!?!
 
dar daca punem folie nu prea inkisa fara autorizatie ? ceva care sa nu bata la ochi uniform pe toata masina...


All times are GMT +2. The time now is 19:11.

- Copyright 2024 4Tuning