Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-10, 11:08   #1
coco243

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Default Consum Solenza vs Matiz

Oare care masina consuma mai mult, dacia solenza sau matizul?
coco243 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 13:46   #2
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Consum Solenza vs Matiz

Solenta consuma mai mult, comparatia e degeaba. Vorbim de motor de 1.4 sau 1.9 diesel versus 798 cmc la matiz.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 23:31   #3
coco243

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Default Re: Consum Solenza vs Matiz

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
Solenta consuma mai mult, comparatia e degeaba. Vorbim de motor de 1.4 sau 1.9 diesel versus 798 cmc la matiz.
Da si matizul are doar 3 pistoane si un injector
coco243 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 00:37   #4
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Consum Solenza vs Matiz

La mers normal, fara prea multa greutate - matizul consuma putin. Daca ai de gand sa o calci (si oricum nu o sa mergi prea repede), sa o incarci cu multe kg, mergi pe solenza. Consumul ea afectat mai putin in astfel de situati + ca inca o sa se miste.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 11:11   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Consum Solenza vs Matiz

per total acoperind o gramada de scenarii(bagaje,talpa etc) solenta este mai avantajoasa...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 11:36   #6
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Consum Solenza vs Matiz

Matizul consuma mai putin in orice situatie, o spune unu care a avut pe mana 1an aproape de la firma. incarcat descarcat , cu persoane ,fara , in oras , in afara, matizul scoate consum mai mic decat solenza. am avut si solenza tot cam 1an apoi .
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 00:34   #7
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consum Solenza vs Matiz

Nush cat ia un matiz ca numai povesti cu 4.5 si 5% la blana pe care nu le cred in veci am auzit, dar solenza pe care am facut acum 5 ani scoala de soferi care era si pe gaz lua cam 12% in oras gaz. Chiar daca se exagereaza cu povestile despre matiz, eu tot cred ca consuma mai putin decat o solenza de 1.4 pt ca diferenta de capacitate cilindrica si greutate a masinii e cat de cat mare, si chiar si la aerodinamica matizul sta ceva mai bine.....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 13:14   #8
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Consum Solenza vs Matiz

sta pe naiba mai bine,Matizul are 0.39 coef aerodinamic..sursa carfolio.Poate Tico sa stea mai bine cu consumul ca e mai usor decat Matizul.Matizul si Tico consuma mai mult decat Solenza doar daca sunt incarcate serios si le dai forja ,deoarece au puterea si cuplul mai mici.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 19:14   #9
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consum Solenza vs Matiz

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
sta pe naiba mai bine,Matizul are 0.39 coef aerodinamic..sursa carfolio.Poate Tico sa stea mai bine cu consumul ca e mai usor decat Matizul.Matizul si Tico consuma mai mult decat Solenza doar daca sunt incarcate serios si le dai forja ,deoarece au puterea si cuplul mai mici.
Nu e vb numai de coeficient franarea aerodinamica, ci si de suprafata de incidenta care e net mai mare la solnitza.....de acord cu tine ca, la 120kmph consuma mai mult matizul decat solenta sau chiar decat un 318 E46, pt ca la viteza aia motorul se afla in niste ture unde pierderile sunt mai mari decat la motoarele mai mari care sunt in ture de croaziera la viteza aia.....
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -