Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

View Poll Results: De unde preferati sa alimentati?
Agip 7 2.19%
LukOil 25 7.84%
Mol 27 8.46%
OMV 67 21.00%
Petrom 119 37.30%
Rompetrol 74 23.20%
Voters: 319. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-09, 12:34   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Ce carburanţi folosiţi?

Ce carburanţi folosiţi?


  • preţurile actualizate ale carburanţilor la majoritatea companiilor de profil;
  • cotaţia petrolului pe pieţele internaţionale;
  • accizele prezente şi viitoare la carburanţi;
  • dezbatere pe temele: voi ce carburanţi folosiţi şi cât consumaţi în medie pe lună, respectiv, dacă încărcaţi cu o cifră octanică mai mare, diferenţele sunt vizibile?

“Petrom scumpeşte benzina cu şase bani pe litru.” „Rompetrol a majorat miercuri preţul benzinei.” „Lukoil a scumpit joi benzina.” Acestea sunt titluri pe care le-am auzit sau le-am citit în ultimele zile, iar fiecare acum îşi face calculele proprii în ceea ce priveşte drumurile pe care le are de făcut şi cât să pună în rezervor. Pe de altă parte, companiile petroliere se vaită de scăderi ale vânzărilor chiar şi în zilele de sărbătoare sau de weekend, adică atunci când fluxul de clienţi era de obicei mai mare.


Uitându-ne după cotaţiile internaţionale ale petrolului pe piaţa americană şi în Asia (două puncte de referinţă în acest domeniu) vedem că în SUA cotaţia barilului de ţiţei coborâse nu mai departe de 21 mai 2009, cu mai mult de un dolar, la aproape 60 de dolari, iar în Asia acelaşi baril scăzuse cu 56 de cenţi la valoarea de 61,48 de dolari. Şi petrolul Brent, din Marea Nordului, se ieftinise cu 53 de cenţi, ajungând la nivelul de 60,06 dolari.

Dată fiind această situaţie ne întrebăm dacă nu cumva cursul valutar dolar-leu să se fi apreciat de partea primei monede luate în calcul. Nici gând. În perioada 11-21 mai, din cele zece zile lucrătoare, în şase dintre acestea cursul dolarului raporat la leu a coborât, iar în celelalte patru s-a situat pe apreciere. Prin urmare, în ultimele două săptămâni leul s-a apreciat de la cotaţia lui de luni, 11 mai, şi până vineri, 22 mai, de la 3.0589 la 2,9938 lei pentru un dolar.

Să fie accizele? Nici vorbă, pentru că accizele la benzina fără plumb, păcura comercială, gazul natural folosit în scop necomercial şi electricitate s-a anunţat că vor stagna în 2009, dar vor creşte din 2010; de exemplu, la benzina fără plumb acciza se va majora cu 16 euro pe tonă, până la 452 euro/tonă.

Concluzia: nu contează motivul.

Dar să vedem totuşi la ce preţuri s-a ajuns după aceste valuri de scumpiri în cazul principalelor furnizori de combustibil din România, Rompetrol, Petrom, OMV, LukOil, Agip, Mol.

Rompetrol a majorat miercuri, cu trei bani pe litru, preţul sortimentelor de benzină pe care le comercializează. Astfel, benzina Efix 95 costă 3,69 lei pe litru, în timp ce sortimentul Alto 101 poate fi cumpărat cu 4,29 lei pe litru. Preţul la motorină rămâne neschimbat. Astfel, un litru de Efix Diesel costă 3,58 lei, iar gama Diesel Alto 55 se vinde cu 3,88 lei/litru.

Compania Petrom a majorat, joi, preţurile de referinţă la sortimentele de benzină, cu şase bani pe litru. Astfel, benzina Premium fără plumb costă acum 3,55 lei/litru, iar Top Premium fără plumb 99+ 3,88 lei/litru.
Sortimentele Carrera 95 şi Carrera 100, ce se vând în staţiile PetromV vor putea fi achiziţionate cu 3,65 lei/litru, respectiv 4,28 lei/litru.
Motorinele au rămas la fel: Top Euro Diesel 5 / Top Nordic Diesel - 3,45 lei, OMV Sprint Diesel - 3,50 lei, Euro Diesel 5 - 3,32 lei, OMV Alpin Diesel - 3,78 lei.

Preţurile la OMV au evoluat şi ele după cum urmează: Carrera 95 - 3.72 lei, OMV Carrera 100 - 4.33 lei, OMV Sprint Diesel - 3.56 lei, OMV Alpin Diesel - 3.84 lei.

Lukoil România a scumpit şi el tot joi benzina cu până la cinci bani/litru, după ce principalii săi competitori, Petrom, OMV şi Rompetrol, au adoptat în această săptămână măsuri similare, menţinând în acelaşi timp preţul motorinelor. Astfel, benzina COR 95 fără plumb Euroluk costă 3,64 lei/litru, iar noul preţ al sortimentului COR 98 fără plumb Super Euroluk este 4,2 lei/litru. Motorinele sunt: Euro L Diesel 3,46 lei şi Super Euro L Diesel 3,65 lei.

Agip-ul se prezintă astfel: benzină B95 – 3,63 lei, benzină B – 3,95 şi benzină B+ 4,12 lei. Motorina: M 3,52 lei, M+ 3,85 lei.

În cazul benzinăriilor MOL, coordonatorul lor de PR, Adina Ionescu, ne-a răspuns că informaţiile privind preţurile “nu sunt disponibile”.

Este, de asemenea, bine de ştiut că preţurile carburanţilor variază în majoritatea staţiilor de alimentare cu +/- 5% faţă de preţurile de referinţă prezentate mai sus.

În cele ce urmează lansez o dezbatere pe tema: Voi ce carburanţi folosiţi şi cât consumaţi în medie pe lună, respectiv, dacă încărcaţi cu o cifră octanică mai mare, diferenţele sunt vizibile?

Last edited by Cosmin Arsene; 22-05-09 at 13:10.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 13:30   #2
bogdyland

Stock
 
bogdyland's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Avand in vedere ca euro si dolarul a scazut...ce motiva sant de a scumpi carburantii?
Eu folosesc benzina de 98-95, si consum 60-70 litri pe luna,iar ca raspund la faza cu cifra octanica mai mare: eu am folosit o perioada si carrera 100 de la omv si sincer nu am vazut nici o diferenta...poate depinde si de stilul de condus.
bogdyland is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 13:39   #3
david_makaidj

Stage 5
 
david_makaidj's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 323
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

peste cati ani...cativa si euu zeci de ani si nu o sa-si mai permita lumea sa-si cumpere benzina...ori nici aacum nu-si prea permit oamenii
david_makaidj is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 13:41   #4
FantaZm

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 80
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Isi bat joc de noi dupa bunul lor plac... atata timp cat vanzarile merg... ce-i intereseaza pe ei
FantaZm is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 13:45   #5
tony

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 169
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Eu ma tot intreb daca Efix-ul de la Rompetrol chiar curata ceva la motor sau e frectie?
A sesizat cineva MARI diferente la cum trage masina cand a bagat EFIX fata de orice alt combustibil de la alte firme???
tony is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 14:02   #6
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Dap ... eu .. inainte .. puneam de la LukOil , si la fiecare 2 luni ... se aprindeau becurile de la injectoare in bord ...
apoi ... mi-a recomandat cineva ca ii foarte buna , si am pus Efix de la rompetrol si chiar se simte diferenta ... si la stilu de mers ... si nu mi s-a mai aprins injectoarele de cand am inceput sa pun la rompetrol , si nu mai are intarziere de comenzi motorul , cand apas acceleratia .. o ia direct nu mai sta 0,5 secunde pana face comanda ... are arderea mai buna ...
plus de asta .. ii si mai ieftina ...
eu recomand Efix ! mai ales pentru masinile mai noi care au senzori la injectoare si tot felu de chestii care sunt sensibile ...
Pun in medie pe luna cam 200 - 230 de litri ...
P.S: motor 4.0 benzina , consuma intre 14% - 19% ...

Last edited by scturoag; 22-05-09 at 14:04.
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 14:35   #7
roby33

Stock
 
roby33's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 8
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

eu nu am pretentii la bani....am pretentii la ce bag in masina...si bag de la omw pt ca stiu ce e in el si stiu ce calitate e normal dc fiecare is respecta normele de aditiv.
roby33 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 14:42   #8
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

da si eu tot de la omv bag de 95 nu prea vad diferenta la cea de 100 dar mai bag si daia cand am bani:d
consum cam 150-200 litri pe luna
ps: in caz ca raman fara benzina si nu am omv sau mol bag si in alta parte dar nu mai mult de 10-15 ron... benzina de la lukoil mi se pare cea mai proasta parca se schimba masina cand bag zeama aia si de la agip la fel.

Last edited by Vj_AlecS; 22-05-09 at 14:46.
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 14:47   #9
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Eu nu mai merg la nici o benzinarie.... de acum merg cu GPL frate, e la jumatate din pret si mai nou se ieftinesc si gazele , asa ca in timp ce majoritatea se scarpina prin buzunare de bani pentru benzina, eu imi fac plinul la gaz, cu jumatate din bani. Si e mai curat decat baltile alea cu benzina de la benzinarii
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 14:51   #10
VWluci

Stage 5
 
VWluci's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 952
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Eu folosesc Efix 95 de la Petrom si nu am avut probleme pana acum, iar ca ardere sta bine ca simt in pedala ca nu intarzie reactia. Am avut probleme cand alimentam de la Lukoil...tare cred ca la aia din 10 litri de benzina 3 e apa.
VWluci is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 15:02   #11
CZ407

Stage 2
 
CZ407's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 50
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

de la OMV care ar fi indicata ? [407 HDI 2.0]
CZ407 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 15:20   #12
aleXpeed

Stage 5
 
aleXpeed's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 314
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Eu sincer la a mea (mpi-ul) bag numai benzina fara plumb 99+ de la Petrom si GPL-ul chiar renteaza (bag numai de la OMV, voi incerca si Rompetrol). Diferente se observa, cand ii dau tare pe GPL trage binisor, daca o trec pe benzina trage mult mai bine. Insa sunt multumit, GPL-ul este foarte bun la mers normal iar la cox 99+, merita.
aleXpeed is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 15:34   #13
rmircea59

Stage 1
 
rmircea59's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 20
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

eu de la lukoil am bagat 1 an si ceva si am schimbat injectoarele pe urma,de atunci bag numai rompetrol petrom sau omv,fata de lukoil e mult mai bun,dar in rest nu vad mare diferenta intre ele,consum pe luna intre 100-200 de l,depinde de luna
rmircea59 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 15:35   #14
sandueugeniu
VW Driver

Stage 4
 
sandueugeniu's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 281
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

OMV Carera95 ca asta e specificata in cartea masinii , cu cifra octanica mai mare nu pot baga si GPL de la Petrom
sandueugeniu is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 15:39   #15
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Ce carburanţi folosiţi?

Quote:
Originally Posted by VWluci View Post
Eu folosesc Efix 95 de la Petrom si nu am avut probleme pana acum, iar ca ardere sta bine ca simt in pedala ca nu intarzie reactia. Am avut probleme cand alimentam de la Lukoil...tare cred ca la aia din 10 litri de benzina 3 e apa.
Efix nu este la Petrom decat la Rompetrol ...

@CZ407 : Pentru diesel , cel mai bun ii Sprint Diesel de la OMV , iar iarna Alpin Diesel tot de la Omv , cel mai indicat !

Un prieten d'al meu ... si-a luat o masina ... un BMW , si tine foarte mult la masina si nu stia ce benzina sa puna , Omv , Petrom sau Rompetrol , si a pus in 3 sticle din fiecare , apoi a facut comparatia , cea mai curata(fara impuritati) era Efix 95 de la Rompetrol ...
Si foarte multa lume lauda Rompetrolu' ... eu le-am spus la 2 prieteni sa puna la Rompetrol ca e mai buna ... au pus odata si au fost foarte multumiti , si de pret si de calitate , si d'atunci numai la Rompetrol pun ...
despre MOL si LUKOIL ... numai cuvinte de "lauda" ... benzina ii plina de "mazga" si din 10 litri de benzina , 4 is gazolina ... asta la noi in tara , ca in tarile de origine au benzina buna , cum e si Rompetrolu' la noi.
scturoag is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -