Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > EUROPENE

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-05, 06:57   #31
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default

de off-road e bun
Spark is offline   Reply With Quote
Old 10-05-05, 13:11   #32
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

pun la bataie un oltcit si o calibra!...oricum taicamiu vrea de vreo 5 ani sa faca asa ceva, mai am si un motor de dacie de 1.3, pana la urma isi face nebunu kart...timp sa fie!
__________________
BMW for ever
Ford for fun
Pejo for citymode
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 10-05-05, 19:42   #33
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

si Bytzu va prezinta noul Kart GSi
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
Old 11-05-05, 19:07   #34
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

Cel mai tare cred ca ar fi cu un motor de Oltcit si o cutie mai scurta,va dati seama demaraj ce ar avea la peste 60 CP si 250-300 Kg cu tot cu sofer.
__________________
C4 2.0 HDI Vtr Pack Rosu Lucifer
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 21:49   #35
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default

Cu un motor de Oltcit si o cutie frantuzeasca faci minuni nu alta.Va zic,am si eu o asa masina in curte si o scot cand vreau sa ma rad de fraierii cu masini mai noi dar slabe.Sa vedeti fetele lor cand il calc!!! E foarte avantajos acest motor si pt un cart dat fiind faptul ca e motor boxer,urca foarte repede in turatie si are centrul de greutate foarte jos.Si nu e nici foarte greu si mare.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 17:49   #36
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default

Pur si simplu superba dihania.Nu din punct de vedere al imaginii,ci din punctul de vedere a ideii.Atat am vrut sa zic.
eu is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 18:11   #37
Kunzite

Stage 1
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 15
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"raduku\"
Cu un motor de Oltcit si o cutie frantuzeasca faci minuni nu alta.
Zici asta pentru ca n-ai incercat cu cutie de Oltcit Special :P

On Topic: ce pot sa zic... felicitari! N-o fi cine stie ce bolid, dar omul a avut curaj si indemanarea sa-l faca singur - ceea ce nu poate fi decat de laudat.
Acu', puteti (eu ma exclud, mai mult as strica decat as ajuta) sa-i dati sfaturi pentru versiunea 2 (uh... da, stiu, deja faceti asta)
Kunzite is offline   Reply With Quote
Old 19-05-05, 21:58   #38
iustinstanciu

Stock
 
Join Date: May 2005
Posts: 1
Default

vreau sa spun ca si eu mi-am construit un kart(de competitie), practic kartingul de la 9 ani, si cei care spun despre munca omului ca este o caruta-sa le fie rusine, cand vezi asa ceva nu poti sa iti dai seama cata munca e necesara, iar karturile nu sunt jucarii...
pt kartistu-daca un motor in 2 timpi merge fara evacuare pierde pana la 50% din putere, daca ar merge mai tare crede-ma ca acum mi-as da toba jos, numa' sa stiu ca merge... stiu ce insemna sa scoti inca un pic dintr-un motor de hoinar, stiu ce sunt modificarile si stiu care sunt urmarile acestora. un motor de hoinar modificat merge cam 80-90 km/h si se ajunge hreu acolo.
kartingul este un sport foarte scump, dar foarte frumos. munca omului trebuie apreciata, avand in vedere ca este si de la tara; eu in cluj am umblat 2 ani dupa toate piesele...
iustinstanciu is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 09:41   #39
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"iustinstanciu\"
munca omului trebuie apreciata, avand in vedere ca este si de la tara; eu in cluj am umblat 2 ani dupa toate piesele...
ai pus punctul pe i aici...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-05-05, 00:03   #40
[MaD]

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 19
Default

Felicitari ptr. reusita lui si eu cred ca este de apreciat chiar daca nu este ceva foarte deosebit . Toti ne dorim sa construim o masina de la 0 dar foarte putini reusesc . Probabil el a dorit cu adevarat si a reusit.
Felicitari
[MaD] is offline   Reply With Quote
Old 26-05-05, 14:03   #41
_M_

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 84
Default

E faina \"chestia\" dar nu mi se pare chiar cine stie ce.Respekt totusi pt proprietar si pentru munca depusa.
_M_ is offline   Reply With Quote
Old 06-06-05, 14:47   #42
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default

RESPEKT pe cel care a facut`o , nu e ceva extraordinar..dar omul a muncit sa realizeze ceva si asta e de apreciat
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-05, 01:04   #43
Ciumonk

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 8
Default

Salut Iustin!!

Cei care nu ati facut pana acum nimic cu manutele voastre proprii si personale va rog sa va abtineti.Nici macar nu stiti cata satisfactie iti da un asemenea utilaj care a iesit din uzina \"Mana,flex,truda&co\" cu sediul in garaj.
Dupa cum stiti cativa dintre voi,si eu sunt pasionat de masini,motoare,karting,buggy-uri,truggy-uri etc.
Pe la vreo 10 ani mi-am facut singur prima racheta-CarutzMobil-cu un motor rablagit de Mobra.De atunci am incercat sa construiesc un kart profi,dar m-am lovit,ca si Iustin,de problema pieselor pt karturi.
Asa ca am trecut la urmatoarea dimensiune,buggy-ul.Am construit prima data un buggy cu sasiu din teava dreptunghiulara(50x60 parca,sau dimensiuni apropiate) si tren rulare spate de la un Trabant(toata puntea fata de Trabi demontata si trantita in spatele buggy-ului si tren rulare fata de la un Fiat Polski(arc lamelar,fuzete complete,roti,brate,telescoape,totul de la Polski) si un roll cage din teava tubulara de 40 mm.Acum am facut rost de un motor Ford SOHC 1.6 CFI de 89 caluti(din pacate am nevoie si de cutie) si astept vacanta de iarna ca sa il pun pe buggy.Apropo,am 16 ani.
Si satisfactia este enorma,va garantez(desi nu stiu daca acceptati voi vreo garantie de la mine,dar oricum..).
Ciumonk is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 11:06   #44
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default

FIECARE SE MANDRESTE MAI MULT SAU MAI PUTIN CU CE ARE!
ASA CA...MERITA APRECIATA MUNCA LUI!

CONTEAZA SA FII MANDRU DE CE FACI SI CE AI!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 14-09-06, 15:25   #45
05aBi

Stage 5
 
05aBi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 959
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Creatie propie 100%

Felicitari pentru munca depusa !
Ceea ce imi place cel mai mult la ea e ca are tractiune spate ...
05aBi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -