Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-12, 01:36   #1
wasntme

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 68
Default Help me - Logan , audio , low buget !

Baieti dupa cum spune si titlul am un Logan-as , caruia i-am adaugat un LG LAC2900RN , dupa parerea mea este foarte bun ... si as vrea sa schimb difu-rile prin masina (difuzoarele de pe masina sunt cele stock) , sa zic ca as avea vreo 600 ron , ce mi-ati recomanda ?

Nu sunt vre-un mare pasionat de audio , vreau doar pentru mine sa ascult muzica cu drag in masina , nu sa tin volumu la 21 ca sare membrana de pe difuzoare daca dau mai tare , si asa cred ca am crapat unu ...

Tin sa mentionez ca am si un amplificator 2x150w , caruia i-as adauga un subwoofer (bassreflex) ... Orice ajutor care este on post este bine venit !

(va rog daca aveti comentarii de genul : "la banii astia ....." , ocoliti acest thread )

Multumesc anticipat !
wasntme is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 23:53   #2
ticosu'
Seat Driver

Stage 5
 
ticosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 494
Member of:
[SEAT]
[2 Roti]
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Recomand cu toata increderea Alpine. Desi multi se orienteaza spre marci cu rezonanta din ziua de azi (nu dau nume, dar cred ca stim cu totii despre ce e vorba), eu raman un clasic in alegerea sunetului. De aceea aleg clasicii: Alpine, Pioneer, Clarion, JBL si la bani mai multicei, Bose, Harman Kardon, Infinity, Polk. Acum am pe masina Alpine CustomFit SXE-1750S pe fata si Alpine type G SPG-17CS pe spate. In total, 519.8 lei. Pentru o masina de zi cu zi, sunetul este demential (nu neaparat tare, cat clar, limpede, nesuparator). Si am HU de fabrica pe Altea.

LE: nu stiu de ce nu imi incarca link-urile, dar daca intri pe "**********" magazin, la sectiune Alpine vei gasi codurile mele.
__________________
2006 Seat Altea, 1.6i, 102 CP
1960 Fiat 600, 32 CP
OldSchool IJ 56 Festival, 1961

Last edited by ReLLaXX; 20-06-12 at 02:14.
ticosu' is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 08:58   #3
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Nu pune cd player LG, Sonny sau alte firme de astea, nu au nici o treaba cu car audio. In bugetul tau ai putea alege un cd player de la Alpine, Pioneer sau Kenwood. Daca ai amplicator cu 2 canale deja ai putea sa iei un sistem de 13 cm pe fata, sa il pui amplificat, si poate te multumeste asa, si nu iti mai trebuie subwoofer
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 10:44   #4
wasntme

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 68
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Stiti care e problema cu Loganu , ca daca nu ii faci insonorizare , din spate pana in fata de pierde sunetul si ajunge sub o forma de te zgarie pe urechi , plus ca pe fata imi trebuie ceva cu inalte , ca si asa nu are tweetere loganul , o arde pe mid si joase din cate stiu eu .

Cat despre LG-u meu , nu pot sa va mint , dar am incercat mai multe HU , nu pe masina mea cat la alti prieteni tot cu Logan si sunt foarte multumit de ceea ce face .

@ticosu' : Le caut pe google dupa nume ... (Am cautat si am gasit , sunt preturi ok , tre sa caut ceva gen 13 pe fata si 17 pe spate din cate stiu eu ,pentru a nu face modificari)

Va multumesc pentru pareri , mai astept si altele cu mare drag , le iau in considerare pe toate !

Last edited by wasntme; 20-06-12 at 10:51.
wasntme is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 11:48   #5
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Din ce am mai citit pe forum, pe Logan se pot pune difuzoare de 16.5 cm pe fata cu modificari minore. Eu zic ca merita efortul.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 12:16   #6
wasntme

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 68
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Ce parere aveti de dif astea pe fata Difuzoare auto Alpine SXE-1725S
wasntme is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 16:14   #7
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Quote:
Originally Posted by wasntme View Post
Ce parere aveti de dif astea pe fata Difuzoare auto Alpine SXE-1725S
Pune macar un set de componente decente pe fata. Nu stiu nimic sa merite banii sub 200 si ceva de RON, la ora actuala, si asta la capitolul coaxiale. Decat sa cheltui 150 de lei degeaba, mai bine cheltui 250 cu rost.

Si da, merge 16 cm cu un minim de adaptare, si chiar face sens. Idem pe spate. Diferenta de la 13 la 16 cm merita banii si efortul.

PS: ticosu', tu ai ascultat cate ceva din produsele unor marci cu rezonanta din ziua de azi, in comparatie cu clasicii de care vorbesti? Nu ma mai leg de recomandarile la bani "multicei". Am impresia ca o dam in glume, si nu-i sectiunea potrivita.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 18:10   #8
wasntme

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 68
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Am sa ma mai uit si eu de unele dif-uri , oricum Relaxx mai vorbim , pana sa ajung sa achizitionez !
wasntme is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 13:42   #9
wasntme

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 68
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Hertz Dieci DSK 165 ? Cu amplificatorul care il am eu 2x150 w ? Ce spuneti
wasntme is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 22:31   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Quote:
Originally Posted by wasntme View Post
Hertz Dieci DSK 165 ? Cu amplificatorul care il am eu 2x150 w ? Ce spuneti
Nu.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 16:55   #11
lucian_24

Stage 5
 
lucian_24's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 517
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

iti recomand de la DD fac toti banii calitate superioara....bafta
lucian_24 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 08:20   #12
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Daca vrei sa asculti DD da un semn,sunt semi functionale usile mele,poti asculta.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 15:11   #13
wasntme

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 68
Default Re: Help me - Logan , audio , low buget !

Momentan sunt foarte ocupat , dar as dori sa aud la un moment-dat ! Eu stau prin Dr.Taberei
wasntme is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -