Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-09, 17:49   #1
sp_w

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 96
Question imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

dragi forumisti, am si eu nevoie de cateva sfaturi....
am un buget de 10 mil pentru un cd-player(nou sau second) si nu stiu ce sa iau... vreau sa fie ceva bun pe fidelitate
sp_w is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 03:29   #2
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

Quote:
Originally Posted by sp_w View Post
dragi forumisti, am si eu nevoie de cateva sfaturi....
am un buget de 10 mil pentru un cd-player(nou sau second) si nu stiu ce sa iau... vreau sa fie ceva bun pe fidelitate
eu iti dau o parere strict persoanala si cred ca multa lume poate sa confirme asta
in primu rand in bani astia gasesti unele surse care suna bine si sunt de fidelitate sa zic asa.
Ar trebui sa iei in calcul prima si prima data un alpine cda-9835, 9833 astea sunt mai rare si cred ca singura posibilitate sa le gasesti este sa le comanzi de pe ebay, pe urma sa zic asa un pioneer p88rs sau p880rs tot acelasi player este doar ca unul este modelul de america si unul modelul european.... ai mai putea lua in calcul si un Pioneer DEH8600 care este foarte ok si suna foarte bine....pana acum ti-am dat exemplu de niste playere care suna foarte bine si sunt recunoscute....ai mai avea o posibilitate sa iti cumperi fie un alpine 9853 sau alpine 9855 sau alpine 9887 sau ALPINE CDA-9812RB care sunt ok dar nu suna ca cele enumerate mai sus....toate playerele enumerate mai sus sunt second...ai mai avea o posibilitate sa iti cumperi un player nou de la clarion care nu are un aspect prea grozav dar isi face treaba ok si anume clarion DXZ788RUSB intradevar depaseste bugetul tau cu putin dar daca vrei un player nou cred ca asta ar fi cel mai acesibil....
de exemplu uite sunt de vanzare cateva playere din cele mentionate mai sus de mine

1 ALPINE 9853 https://forum.4tuning.ro/555-hu-cd-playere-mp3/106687-vand-cd-mp3-player-alpine-cda-9853-a.html
2 PIONNER P880RS https://forum.4tuning.ro/555-hu-cd-playere-mp3/109357-vand-premier-880-prs-impecabil.html
3 PIONNER DEH8600 https://forum.4tuning.ro/555-hu-cd-playere-mp3/110113-pioneer-deh8600.html
4 ALPINE ALPINE CDA-9812RB https://forum.4tuning.ro/555-hu-cd-playere-mp3/120656-alpine-cda-9812rb-mp3-2-luni-vechime-super-aparat.html

Acum tu depinde de ceea ce vrei si de sistemul & masina pe care le detii iti faci o idee cred ca multi useri iti pot confirma ca tot ce am scris eu mai sus este adevarat....bafta multa si sper sa faci o alegere corecta
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 13:29   #3
sp_w

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 96
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

Exact la alpine cda-9835 ma gandeam si eu, e superb si intradevar cam greu de gasit
cam ce risc ar fi cu un cd-player second?

Last edited by sp_w; 02-05-09 at 13:40.
sp_w is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 14:25   #4
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

Quote:
Originally Posted by sp_w View Post
Exact la alpine cda-9835 ma gandeam si eu, e superb si intradevar cam greu de gasit
cam ce risc ar fi cu un cd-player second?
pey daca ai la cine sa il comanzi nu ar fi foarte greu de facut rost doar ca ai de asteptat si eu am asteptat ceva vreme....

man nu cred ca ai riscuri prea mari daca HU arata ok si il testezi si tu si vezi daca cd-ul citeste si daca rca-urile merg sau nu, sau exista pixeli morti pe unele ecrane ... la pioneer prs88rs si p880rs stiu ca mai ai aveau probleme cu potentiometrele deci ai grija ce alegi si cand il cumperi testeaza-l daca il cumperi din RO...din afara nu cred ca dau aia tzeapa sincer....
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 14:38   #5
sp_w

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 96
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

ce difuri ai pt el?
sp_w is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 15:23   #6
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

Quote:
Originally Posted by sp_w View Post
ce difuri ai pt el?
man inca nu stiu...astept sa vina zilele asta amp-ul...mai am usile de antifonat si pe urma vedem pe ce mergem....brax , micro precision , morel , dynaudio nu stiu inca nimic sincer...oricum o sa testez orice difuzor pe care o sa il pun pe masina ca sa nu ma trezesc cu surprize...oricum acum folosesc HU pe boxele masini si se aude acceptabil fata de HU stock al masini
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 15:28   #7
sp_w

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 96
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

si la mine e aceeasi problema, systemul masini e cam varza si vreau sa fac niste chimbari...cam aiurea cu pozitionarea hu in bord dar rezolv eu cumva. banuesc ca si la tine e aceeasi problema cu opel, right?
sp_w is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 15:32   #8
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

Quote:
Originally Posted by sp_w View Post
si la mine e aceeasi problema, systemul masini e cam varza si vreau sa fac niste chimbari...cam aiurea cu pozitionarea hu in bord dar rezolv eu cumva. banuesc ca si la tine e aceeasi problema cu opel, right?
mie unu imi place super mult cum arata HU in bord sincer, este mult mai aierisit bordul acum si se integreaza foarte bine,eu aveam de gand sa imi schimb sistemul audio din masina dinainte ca ea sa imi vina sa zic asa .... HU l-am luat pt ca il aveam inclus in 2 pachete si dasta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	alpine9835 001.jpg
Views:	96
Size:	769.3 KB
ID:	899144   Click image for larger version

Name:	alpine9835 009.jpg
Views:	95
Size:	808.3 KB
ID:	899145   Click image for larger version

Name:	alpine9835 022.jpg
Views:	74
Size:	1,004.3 KB
ID:	899146  

pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 15:36   #9
sp_w

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 96
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

da, la tine merge super, eu am un seria 3. momentan am ecran 16:9 in bord dar vreau sa-l schimb cu ceva de la alpine, sa vad ce imi gasesc din ce mi-ai zis mai devreme. ma mai gandeam la o alta varianta, sa las 16:9 la locul lui si sa incerc sa bag hu in locasul scrumierei, jos de tot, dar nu cred ca are loc
sp_w is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 15:40   #10
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

Quote:
Originally Posted by sp_w View Post
da, la tine merge super, eu am un seria 3. momentan am ecran 16:9 in bord dar vreau sa-l schimb cu ceva de la alpine, sa vad ce imi gasesc din ce mi-ai zis mai devreme. ma mai gandeam la o alta varianta, sa las 16:9 la locul lui si sa incerc sa bag hu in locasul scrumierei, jos de tot, dar nu cred ca are loc
dar nu crezi tu ca ar merge mai bine un ecran de la alpine iva-w205,201,505r cei drept este mult mai scump la mana a doua si sa folosesti un procesor de sunet si termini balciu si treaba sau iti iei o masca adaptoare si tu si iti montezi un HU ca mine si iesi mult mai ieftinache???de integrat il intregrezi tu intr-un fel....
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 15:44   #11
sp_w

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 96
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

iva d310rb cum ti se pare?
sp_w is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 15:48   #12
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

Quote:
Originally Posted by sp_w View Post
iva d310rb cum ti se pare?
este un dvd destul de bun ca si setari dar acum nu stiu cum se aude si depinde si la ce bani il iei....mie imi plac ecranele pline de obicei....oricum cred ca suna mult mai bine alpine 9835,9833 sau pioneer p88rs
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 21:27   #13
sp_w

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 96
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

da, asta asa e, ca sune nu se compara dar sa sti ca are multe optiuni si iva. ar fi ceva daca le-as pune pe amandoua in locul ecranului de la bmw si sa trec iesirea de la iva prin 9835
sp_w is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 21:51   #14
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Thumbs up Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

Quote:
Originally Posted by sp_w View Post
da, asta asa e, ca sune nu se compara dar sa sti ca are multe optiuni si iva. ar fi ceva daca le-as pune pe amandoua in locul ecranului de la bmw si sa trec iesirea de la iva prin 9835
eu inteleg ce zici tu pe aici dar vezi ca bugetul tau s-ar putea sa o ia razna daca faci asta si nu stiu daca merita sa le pui pe amandoua in acelasi loc....tu decizi...
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 22:20   #15
sp_w

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 96
Default Re: imi recomanda si mie cineva un CD-Player (nou sau second)

un 16:9 de bmw se vinde intre 350 si 400 eur, cam atat ar costa un iva d310r sau rb, CDA-9835 sau CDA-9835r nu cred ca e mai mult de 200 eur....doar ca trebuie sa astept. Am un prieten care si-a pus un procesor de sunet de la JL pe systemul original al masini si mi-a zis ca se cunoaste plus ca daca as schimba difurile din masina si le-as sonoriza un pic compartimentele cred ca as avea rezultate bunice...cat de cat
sp_w is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -