Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Noutati si prezentari

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-06, 22:57   #31
Ghost_Racer

Stage 2
 
Ghost_Racer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 64
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

toata lumea il ridica in slavi....iar la partea cu banii....exista notiunea de scump atunci cand faci ceva cu pasiune?
Ghost_Racer is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 07:22   #32
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

Quote:
Originally Posted by vpower16v
jackhammer exista doar in dimensiunea d 22" mai mic nu...si esti sigur k iti permiti unu ??...am inteles k,costa vreo 160mil una bucata....iar cel mai tare ...nu prea cred....dupa mine e praf....cu banii aia fac un sistem d 10x mai bun si mai tare
daca intri pe www.thetrue22.com si citesti pe acolo cine shtie ce..... vei observa ca au fost reclamatii ca nu poate oricine sashi monteze un mamut ca asta pe masina...asa ca baietii au facut jackhammer de 10 , 12 , si 15 inchi.....si sincer acum.....ia gandeshtete cat inseamna 160 mil ...5000 usd. ia uitate pe la groundzero, JL, audiobahn si vezi cat costa un woofer de o asemenea putere si + cat costa si amplificarea pt el, cu fire, condensatoare baterii etc....ca doar ziceai ca faci sistem si nu te supara p mine dar cam asta e adevaru.(dijn punctul meu de vedere, ast contestatii)
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 15:58   #33
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

@bigu... nu stiu unde te ai uitat tu pt k eu am cautat si este cum stiam eu ..doar 22" ...ma rog.....ok tu ai zis k nu imi ajung 5700 usd = 160 mil ..... pt un sitem d la alta firma d aceeasi putere....poate asa e am cam exagerat eu.....DAR hai sa calculam dupa cum scrie in manualul d la jackhammer ....cam c sistem electric iti trebuie ...eu vad 4 baterii ,si o sa pui deep cycle...pt k altele se consuma in 30 s ....4 x aprox 10 mil ( preturi aproximative) + 2 x alternatoare d 200 amp ( ink 2 x 10 mil ) + 6 condensatoare 1 F ...6 x 3 mil.....cablurile d curent ink 10 mil...deci pana acum aprox 88 mil in mare 3000 usd asta doar curentul.....acum amplificatoarele .....nu am gasit pretul la amplificatoarele recomandate d mtx...dar sa zicem k punem 6 x TA7801 ( 27 milioane una la tornado ..importator ) adik 6 x1200 w rms...numai bine .... 6 x 27 mil =162 mil ...si o sa fie si frumos in portbagaj cu 6 amplifuri , o sa fie "pimp my ride" ....ahh am uitat NU mai ai portbagaj ...deci? 3000+5700 =8700 usd= 243 mil lei (cred ca o sa renunt la eugenii pe viatza k sa fac rost d bani =))) )...doar electrica , amplificatoare , si wooferul...restul...incinta ?? manopera?? si niste difuzoare d full range? o unitate buna?? antifonarea masinii??? care mai face si aia inca 20 mil ......deci dragi copii treziti va d in acest cosmar publicitar .....si acum sistemul meu ...ground zero Plutonium GZPW 15XQ 38 cm / 15" subwoofer 10.000 w rms costa aprox 1.300 euro = 45 mil.... intelegi cum sta treaba??? si gz ul (89,5 db/m/1w )este mai eficient k jackhammerul care are doar 88,55 db/m/1w eficienta ...sa nu mai zic d volumele la incinte.....si cand o sa vad eu conul ala d 22" d la jackhammer intr o competitie d SQ o sa imi dau demisia din acest domeniu...
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 17:40   #34
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

tu mai inteles gresit! tu ai zis k de 160 mil faci un sistem care ar bate jackhammeru. eu nu am mai pus la socoteala si electricele care trebuie sal impinga! aia e logic, costa o gramada de bani. tu ce ai facut mi-ai insirat exact ce au facut aia de la pimp my ride in masina aia. oricum, parerea mea este ca jackhammeru e un dif super bun dar la un pret exagerat, si ala care il cumpara nu se gandeshte la pasageri iti zic eu sigur! si nu lar deranja sai ocupe 3/4 din masina. + parerea mea proprie si personala, jackhammeru ii da la mumu la gz pt ca impinge o masa mult mai mare de aer si creeaza presiune mult mai mare. astept sa mai discutam, bineinteles pasnici
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 19:57   #35
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

pasnici bine inteles........hai sa iti zic o chestie .....impinge aer...asa e pt k e mai mare conul dar sa stii k asta nu inseamna k se aude si mai tare ..nu te baza pe ideea k vol d aer dislocat prin metoda X max x Sd arata si faptul k suna mai tare.....uite la un db drag .....un gz d 15" cu 3500 w rms a scos 146 db intr un passat caravan .. e destul d bine...se poate si mult mai bine...si apoi ....tu iei un woofer sa sune ...nu sa miste aer ....si aici e problema acestui difuzor....are conul ff mare si o sa aibe un delay mare....pe o melodie cu tobe unde este nevoie d viteza mare d reactie ... eu zic k o sa sune urat...dar stii cum e ...pana nu il asculti nu poti stii sigur..
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 20:44   #36
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

Quote:
Originally Posted by vpower16v
pasnici bine inteles........hai sa iti zic o chestie .....impinge aer...asa e pt k e mai mare conul dar sa stii k asta nu inseamna k se aude si mai tare ..nu te baza pe ideea k vol d aer dislocat prin metoda X max x Sd arata si faptul k suna mai tare.....uite la un db drag .....un gz d 15" cu 3500 w rms a scos 146 db intr un passat caravan .. e destul d bine...se poate si mult mai bine...si apoi ....tu iei un woofer sa sune ...nu sa miste aer ....si aici e problema acestui difuzor....are conul ff mare si o sa aibe un delay mare....pe o melodie cu tobe unde este nevoie d viteza mare d reactie ... eu zic k o sa sune urat...dar stii cum e ...pana nu il asculti nu poti stii sigur..
de acord cu tine 100%, dar uitandu-ma la pimp my ride , aia aveau usile deschise si cand vorbeu li se robotizau vocile! cu un gz nu cred ca poate face asta, oricum e piesa rau de tot si gzul, dar sincer daca nu ashi avea ce face cu banii mi-as lua un mtx sau doua )
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 20:53   #37
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

dak nu as avea c face cu $$ ...da recunosc mi as lua si eu unu..doar d dragul dimensiunilor ...si treaba cu robotizatul vocii este de la microfonul camerei d filmat....uite si eu dak dau tare si bag camera in masina haraie d zici k se rupe difuzorasul ei...iar faza cu gz ul..trebuia sa fii fost acolo.....sa fii vazut masina pregatita corespunzator ( antifonata tot plafon ,portbagaj tot tot : ) ) sa fi vazut cum se misca luneta iar stergatorul sarea 3-4 cm p ea....iar plafonul sarea 3 cm... era destul d impresionant ...si cand a pus muzik si avea usile deschise...stateam la 1 m d usa...si se misca tricoul d p mine...deci ......cum am zis pana nu le auzim p ambele...nu stim sigur
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 21:50   #38
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

io am vazut masinile gz de db drag la bucuresti cand am fost la 4tuning day, si sincer....mia stat inima cand ia dat ala drumu la concurs, deci efectiv......

controleaza-ti vocabularul

Last edited by saxo; 15-06-06 at 21:57.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 00:20   #39
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

controleaza-ti vocabularul[/QUOTE]

adik ?? d c????
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 06:32   #40
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

Adik i-am sters o exclamatie care nu are ce cauta pe un forum public.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 10:33   #41
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

Bigu, e un forum public, nu terasa de la coltul blocului. Aici se impun regulile bunului simt si limbajul civilizat in general, nu restrictiile de varsta de la CNA. De la 7 ani incolo omu' ar cam trebui sa stie sa vorbeasca civilizat.

Nu te simti vizat, vorbeam la modul general. Se poate pastra o atmosfera placuta si fara scapari de genul. Felicitari pentru sistem! Te asteptam pe la competitii.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 19:35   #42
ICE-M

Stage 1
 
Join Date: May 2004
Posts: 22
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

totusi nu credeti ca e cam extrem? avand in vedere ca are 166kg, cate amplificatoare ii trebuie si cate baterii? umpli toata bancheta din spate porbagajul si ce mai fuge de masina aia cu 150 de kile pe spate. pt cine zicea ca e numai aerul de el la 6000 Watti RMS tu crezi ca ala scoate numai aer? era galeata aia de la pioneer acum 2 ani de 75 de milioane si omora plamanii in tine cand ascultai. si pt baiatul cu loganul vreau sa vad si io cum bagi in logan un subwoofer de 5000 $ fara tva am impresia ca am vazut ca pe la francezi e 8500 cu tva. o sa ii dublezi valoarea inca o intrebare preferi sa ai logan cu un subwoofer de 5000 de euro sau o masina mai decenta?

op nu suntem la coltul blocului dar nici la forumul universitatii suntem in fata calculatorului personal. nu da-ti raspunsuri la ultima remarca ca iar ma cenzureaza! nu instig pe nimeni! va pup :P

RASPUNS: Incep prin a spune ca nici un moderator nu e nevoit sa se justifice pentru actiunile sale, decat in cazul in care situatia o cere, cum se intampla si acum.

ICE-M....ai 3 posturi pe acest forum si consider ca meriti efortul unei explicatii. Daca ar fi forumul universitatii (care oare?) 90% din posturi ar disparea pe tema greselilor gramaticale sau de ortografie pe care le gasim si in postul tau. Avand in vedere ca forumul sare de 50.000 de cititori lunar, multi dintre ei oameni culti si multi de afara, mi se pare DE BUN SIMT sa pastram un NIVEL DECENT. Prezinti un nivel scazut daca consideri ca UN LIMBAJ CIVILIZAT se practica doar la nivel de universitate. Deci sa revenim la cei 7 ani de acasa, aia de moda veche, ok? Nici un cititor nu are de ce sa fie obligat sa citeasca ineptiile sau scaparile unora mai liberi la limbaj. Asa ca ma repet.... ce face omul de felul lui e una, ce se scrie aici e alta. Oricum atmosfera e MULT mai degajata ca pe alte forumuri, asa ca remarcile se pot lasa la o parte.

Destul cu off-topicul si lamuririle. Cu mine in frunte. Bafta!

On Topic... mai citeste pe aici. Daca mai mult de 3 oameni cu experienta iti spun ca difuzorul " e degeaba", incepe sa o iei in serios. Si avand in vedere datele si pretul, e degeaba. Nu stiu ce intelegi tu prin "galeata de la Pioneer". Galeata poate sa fie un 15 toli, dar daca ma gandesc la ceva mare ma gandesc de la 80 cm diametru in sus.

Last edited by ReLLaXX; 16-06-06 at 21:48.
ICE-M is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 00:13   #43
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

deci eu sincer.....nu am inteles nimica din post ul asta .....
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 00:32   #44
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

de unde scrie raspuns incolo rellaxxu s-a apuc de editat, e foarte simplu
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 00:41   #45
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Tornado Trade unic importator marca MTX in Romania

Off -topic : propunere pt moderatori "daca modificati posturile " scrieti cu alta culoare sa nu se mai produca confuzi.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -