Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 10-08-05, 07:16   #46
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B-69-TAU\"
da! era una pe compresie! band-pass
adica era un motor aspirat turbo...

nu are cum sa fie si compresie si band-pass... compresie inseamna o cutie inchisa in care sta difuzorul, band-pass este de mai multe tipuri insa in general este o cutie in care sunt doua camere, una inchisa in care sta difuzorul si una care are un port/slot/tunel/etc unde se acordeaza cutia.
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 09:22   #47
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

tunel...ca la noi la MOCIU...:P...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 10:37   #48
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

nu stiu de ce nu merji pe jbl sunt mult mai ieftine si se aud bine
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 10:46   #49
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default

infinity nu sunt bune?
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 11:51   #50
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"twwety\"
nu stiu de ce nu merji pe jbl sunt mult mai ieftine si se aud bine
pai pentru ca as depasi cu cc 3 milioane bugetu la un subwoofer + statie jbl.
din ce am vazut prin magazine: statie jbl 7 mil + subwoofer de 300W cc 5 + cutie ...
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 15:11   #51
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Amplificator Directed Audio Extreme pe 4 canale, modelul 4600X, ai 2 cross-uri pe fiecare sectiune cu HPF si LPF cu frecvente si gain variabil. 4 x 75 W la 2 Ohm sau 2 x 150 W la 4 Ohm. Un difuzor Directed Audio Extreme 124SX, 12 toli, o bobina de 4 Ohm dar cu 91 db sensibilitate. Astea doua ajung pe la 7,7 mil amandoua ceea ce-ti lasa linistit loc de bani pt o incinta frumoasa gandita cat de cat dupa portbagajul tau, incinta pe care o pot face bine mai multi oameni de aici. Legi sub-wooferul pe 2 iesiri in punte ale amplificatorului si mai ai 2 iesiri libere pe care momentan poti sa incerci sa-ti legi difuzoarele din fata, cu atentie la setarea volumului. Cele de fabrica nu sunt gandite sa mearga pe amplificator, dar daca ai urechi atente si nu le duci in distorsiune s-ar putea sa obtii un plus calitativ fata de ce poate playerul momentan.

Iti recomand configuratia asta de baza fiindca pe viitor, la urmatoarea infuzie de fonduri, poti sa treci la up-gradarea sistemului schimband difuzoarele de fabrica din usi si cumparand un monobloc pentru sub-woofer. In momentul acela o sa poti sa treci 4600X pe medii-inalte si sa ai un sistem complet incadrat zic eu intr-un buget rezonabil. Gama Extreme de la Directed este gama entry-level, dar daca alegi atent componentele si daca e montajul este executat corect, rezultatul poate fi peste medie. Daca te intereseaza calitatea sunetului mergi pe incinta inchisa la sub si gandeste-te serios la putina antifonare si rigidizare, macar la panourile usilor fata. Si nu uita sa iei in calcul cablajul necesar instalarii. Si acela costa si ca sa fie bine, nu costa chiar putin. Indiferent de unde-l iei.

PS: Am montat asta intr-un Opel Astra hatchback. Daca o sa te hotarasti o sa-ti spun configuratia completa si costurile finale.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 16:41   #52
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

suna interesant toata treaba asta ...
direct audio nu stiu cum e ca firma ... nu am mai avut pana acum treaba cu ea, dar la pretul ala pare interesanta.
pe unde gasesc direct audio ... un sistem montat deja pe o masina ... in genu la ce vreau eu sa cumpar ... ca sa-l aud sa-mi fac cat de cat o idee ?
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 23:07   #53
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

dute in vitan ca sunt reprezentante si gasesti acolo subwoofer si statie jbl buna in 10 mil lejer . noi
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-05, 01:53   #54
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Directed Audio sunt la ora actuala unul dintre cei mai mari producatori de aparatura auto auto/video/securitate din lume. Intra pe www.directed.com sa iti faci o idee despre firmele si brandurile pe care le detine si mai ales despre produse. JBL din gamele entry-level nu au loc in aceeasi discutie, calitativ vorbind. Ti-o spun din experienta si probabil ca nu sunt singurul care va sustine acest lucru. Ca si o completare, cei de la West Coast Customs folosesc partea de video/securitate de la Directed Audio si in mare parte si sectiunea de audio atunci cand este posibil. Nu sunt o firma oarecare. Daca ai cum sa ajungi in Cluj pot sa-ti fac 3 prezentari cu 3 masini echipate complet cu 3 nivele de produse de la Directed Audio, inclusiv seria Xtreme. Daca nu, fugi pana la Falcon Electronics si baietii de acolo o sa-ti ofere sprijinul necesar.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 16:49   #55
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

pe un amplificator 2x140 rms sau 4x45 ce subwoofer imi recomandati. pret maxim 5 milioane. desi sincer eu as opta pe un alpine pe la 3 mil ... :P
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 20:32   #56
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Imi permit sa presupun ca ampliful tau merge stabil in 2 x 4 Ohm si-ti recomand 2 Directed Audio Xtreme, 12 toli, 4 Ohm, 200 W RMS/400 MAX. Costul acestora este de aprox 52 USD + TVA pe bucata. La 69 USD + TVA ai modelul pe 15 toli. Da-mi amanunte despre amplificatorul tau. Si daca te decizi sa iei Xtreme-urile, am cateva modele de incinte calculate pentru aceste difuzoare, in functie de sunetul dorit si spatiul de amplasare.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 22:30   #57
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

pai ca detalii ... 4x45 sau 2x140
Max. Power@4 Ohm 4x90 / 2x300 Watt
Max. Power@2 Ohm 4x140 Watt
RMS Power@4 Ohm 4x45 / 2x140 Watt
RMS Power@2 Ohm 4x70 Watt
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-05, 19:59   #58
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Ampliful este suficient de puternic daca te hotarasti sa mergi pe Xtreme-uri. Si chiar daca nu are puterea specificata in realitate, undeva pe aproape tot trebuie sa fie. Si avand in vedere ca Xtreme-urile sunt difuzoar usoare si au si cursa lunga (Xmax 9 mm pe o directie) o sa se potriveasca foarte bine cu un amplif moderat la putere. Acum...tu decizi.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 02:06   #59
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

pana acum \"genialul\" meu sistem ar fi pe undeva:
HU: alpine CDE-9827RM
2 boxe de 13\" alpine in usile din spate de 50 rms 150 muzicali
2 boxe de 16,5\" alpine de 60 rms 200 muzicali
1 amplif blaupunkt 600W
+ un subwoofer care inca nu l-am luat ... tre' sa ma gandesc ce.
problema: ampliful este pe 4 canale, cum sa fac: sa amplific boxele de pe fata si subwooferul ... fiecare cu 300W(140 RMS) sau doar subwooferul ??
sau orice alta idee.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 06:53   #60
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

l-ai ascultat sau ti l-ai facut pe hartie ?
viperu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -