Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-07, 15:36   #1
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

Hy

La recomandarea colegilor de forum. mi-am comandat ieri un Pioneer TS-W307D2 (400/1200 RMS) si un amplif Alpine V Power MRP-M450(400 rms in 2 ohmi).

Oke.. acuma urmeaza next step. Tragerea cablurilor prin masina si incinta pentru woofer.

Pentru partea de cablarie o sa ma duc la un prieten ca sa facem treaba asta. nu ma arunc sa o fac eu pentru ca nu am desfacut nici odata masina si deci nu vreau sa fac prostii.


Incinta o voi face eu. Si aici am nevoie de ajutorul vostru. Incinta va fi in principiu sealed(desi am auzit ca ar putea sa daunzeze membranei.. ?!?). Volumul... ?! ... modelul.. ? .. tips.. cam aici as vrea sa ma ajutati, cu cat mai repede cu atat mai bine pentru ca maine, cel tarziu poimaine ar trebui sa imi ajunga comanda si as vrea sa ma si apuc de incinta.


Mersi anticipat
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 21-12-07, 15:21   #2
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

Help.. ??


in principiu m-am interesat ce si cum cu incinta. ce ma intereseaza acum cel mai mult e cam ce grosime sa imi fie palul acela? 2,5 sau ajunge 2? si densitate medie.. ? a si ar fi mai bine sa pun in fata ceva mai gros (3... ? ) sau sa lipesc 2 bucati una peste alta.. ?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 13:30   #3
ad_y

Stage 1
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 20
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

salut si eu vreau sa iau acelasi lucru si am citit pe site ca : volum recomandat pentru incinta sealed: 24 - 49.6 litrii.
sper sa fie de folos.
PS: incinta sa fie groasa si bine prinsa in suruburi si lipita sa nu vibreze ca pe urma se aude
ad_y is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 21:19   #4
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

o sa masor maine incinta si-ti voi face o schema ca am tot tsw307d4.
PS nu dauneaza membranei.cine ti-a zis asta nu stia ce vb.

faza cu cablurile e simpla:
1.iei 5metrii de cablu de 20mm sectiune. sau Kit ca iesi mai ieftin
2.tai 30cm la un capat. apoi legi intre cele 2 bucati de cablu adica cea de 30cm si restul de 470cm, siguranta agu la un capat si altu al soclului.
3.tragi firul prim pragul masinii si RCA pe cealalta parte ca sa nu ai paraziti(asta am auzit-o nu garantez ca asa e dar stiu ca toata lumea le trage pe trasee diferite RCA de alimentare).
4.legi RCA in spatele playerului si in statie
mai departe te descurci ca esti baiat mare

PS: fff important sa ai un gain cat mai mic la statie si la volum.cat timp nu vei abuza de volum dat din statie subul va asculta de tine.
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 14:09   #5
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

Quote:
Originally Posted by B-10-YBR View Post
o sa masor maine incinta si-ti voi face o schema ca am tot tsw307d4.
PS nu dauneaza membranei.cine ti-a zis asta nu stia ce vb.

faza cu cablurile e simpla:
1.iei 5metrii de cablu de 20mm sectiune. sau Kit ca iesi mai ieftin
2.tai 30cm la un capat. apoi legi intre cele 2 bucati de cablu adica cea de 30cm si restul de 470cm, siguranta agu la un capat si altu al soclului.
3.tragi firul prim pragul masinii si RCA pe cealalta parte ca sa nu ai paraziti(asta am auzit-o nu garantez ca asa e dar stiu ca toata lumea le trage pe trasee diferite RCA de alimentare).
4.legi RCA in spatele playerului si in statie
mai departe te descurci ca esti baiat mare

PS: fff important sa ai un gain cat mai mic la statie si la volum.cat timp nu vei abuza de volum dat din statie subul va asculta de tine.
oke.. niste dimensiuni ar fi foarte bine venite

acum am apucat si eu sa deschid cutia si sa stau sa imi calculez. ei recomanda o incinta de 34,5l .. eu m-am gandit la niste dimensiuni de genu 36X38X25,8 (ma rog astea toate fiind dimensiuni interioare, deci + 2 cm cat e grosimea palului ar iesi).

Acum mai am 2 nelamuriri. Eu am gasit pe acasa niste pal.. si mi-ar fi de ajuns pentru sa construiesc incinta, dar intrebarea mea e cum imi dau seama daca e de densitate medie ? ... si inca o faza, inauntru se pune ceva fel de izolator?


Mersi, si Sarbatori Fericite!
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 12:33   #6
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

uite aici incinta mea.
am masurat aseara si am facut o schita :
Attached Images
File Type: bmp untitled.bmp (197.1 KB, 178 views)
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 13:22   #7
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

Quote:
Originally Posted by B-10-YBR View Post
uite aici incinta mea.
am masurat aseara si am facut o schita :
Sa inteleg ca tu ai incinta asta facuta pentru 2 woofere nu? adica 540-u ala in fata e cam mult si daca impart la 2 da cam cat e incinta recomandata...


Ori cum mersi mult, mare domn


a, si inca ceva, nu sti, partea interioara.. e captusita cu ceva material special..? (nu exteriorul.. )
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 14:09   #8
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

nu e deloc pt 2 e pt 1singur woofer. 540 aia sunt 54cm i-am pus sub forma de mm ca asa de lucreaza de obicei.
practic daca ai zis ca ai focus/mondeo combi o sa-ti mai ramana doar juma' de portbagaj.
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 14:14   #9
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

Quote:
Originally Posted by B-10-YBR View Post
nu e deloc pt 2 e pt 1singur woofer. 540 aia sunt 54cm i-am pus sub forma de mm ca asa de lucreaza de obicei.
practic daca ai zis ca ai focus/mondeo combi o sa-ti mai ramana doar juma' de portbagaj.
E mondeo sedan... dar totusi ramane ciudat. Volumul recomandat de ei e 35L . La tine volumul e undeva pe la 67L... adica aproape dubul... de aceea spuneam...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 14:34   #10
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

Eu n-am vazut pe nicaierea ca ei recomanda 35 de litri da in fine ... voi calculatii incinta din imaginatie? sau cum ca eu unu n-am inteles

"Features TS-W307D2
Maximum input power 1.200 W

Nominal input power 400 W

Frequency response 18 - 500 Hz

Sensitivity (1W/1m) 89 dB

Woofer size (cm) 30 cm

Woofer material Composite IMPP™ cone using Interlaced Aramid Fibre with reinforcement arcs

Voice Coil bobbin type Phenol resin coated glass cloth bobbin

Pole Yoke Type Extended and Vented pole yoke

Magnets Double-stacked

Recommended sealed enclosure (Litres) 24 - 49,6 litres"

Daca obs producatorul recomanda incinta inchisa cu volumul interior intre 24 si 49.6 litri la valoare de 49.6 litri (sa zicem 50 litri) aicea incinta coboara cel mai jos ... si ca sa nu te complicii iti faci o incinta inchisa de 50 de litri sub orice forma vrei tu dar sa respecti acesti 50 de litri volum. Incinta inchisa presupune si material fonoabsorbant in interior care sa ocupe cam 70% din volumul interior .(poti pune material din ala care se foloseste pe subcaptuseala de la sacourii barbatestii)
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / [email protected]

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 17:14   #11
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Eu n-am vazut pe nicaierea ca ei recomanda 35 de litri da in fine ... voi calculatii incinta din imaginatie? sau cum ca eu unu n-am inteles

"Features TS-W307D2
Maximum input power 1.200 W

Nominal input power 400 W

Frequency response 18 - 500 Hz

Sensitivity (1W/1m) 89 dB

Woofer size (cm) 30 cm

Woofer material Composite IMPP™ cone using Interlaced Aramid Fibre with reinforcement arcs

Voice Coil bobbin type Phenol resin coated glass cloth bobbin

Pole Yoke Type Extended and Vented pole yoke

Magnets Double-stacked

Recommended sealed enclosure (Litres) 24 - 49,6 litres"

Daca obs producatorul recomanda incinta inchisa cu volumul interior intre 24 si 49.6 litri la valoare de 49.6 litri (sa zicem 50 litri) aicea incinta coboara cel mai jos ... si ca sa nu te complicii iti faci o incinta inchisa de 50 de litri sub orice forma vrei tu dar sa respecti acesti 50 de litri volum. Incinta inchisa presupune si material fonoabsorbant in interior care sa ocupe cam 70% din volumul interior .(poti pune material din ala care se foloseste pe subcaptuseala de la sacourii barbatestii)
ia arunca o privire aici...


proiectul e momentan in stand by.. astept sa se redeschida atelierelele ca sa pot sa ma duc sa imi tai palul.. as putea sa il tai si eu.. dar prefer sa ma duc acolo sa fiu sigur ca merge dreapta taietura
si in lagatura cu captuseala aceea.. chiar vroiam sa intreb.. unii zic ca sa pun.. altii ca nu e necesar... in caz ca da sa zicem.. cum fac? o lipsec de laterale sau numa o trantesc acolo... ?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 18:00   #12
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

stai ca de poza am uitat.. deci arunca o privire aici.. nu acolo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC09922.JPG
Views:	201
Size:	2.55 MB
ID:	418130  
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 21:35   #13
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

In legatura cu incinta eu raman la parerea ca ar trebui sa te apropii de valoare de 45-50 de litrii.

Din propria experienta eu la toate incintele am pus material fonoabsorbant altfel dupa parerea mea suna a gol ... si in bass box cand simulezii incinte si selectezii acolo sealed apare si materialu fonoabsorbant in incinta.
Eu raman la parerea mea sa pui material fonoabsorbant il lipeam niste fasii pe peretetii incintei restul il aruncam acolo.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 15:54   #14
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

Pana la urma am facut incinta de 37 de litrii.

Chiar acum vroiam sa ma duc sa o lipesc dar mi-am dat seama ca nu stiu cum o sa o pun in portbagaj.. mai exact cum o sa o fixez.. sa dau gauri si sa bag suruburi? :-S nu prea ma incanta.. ceva sfaturi? ...



a, si inca ceva, cablul care l-am primit imrepuna cu wooferul are ceva mufa ciudata la capat.. !? .. dar eu mi-am cumparat o cutiuta din aceea de plastic ca la cele cumparate unde sa pot sa fac legaturile de pe cutie.. banuiesc ca pot sa tai mufa aceea care chiar nu imi dau seama ce ar vrea sa fie. problema e ca mufa aceea are 4 pini, si cutiuta mea nu are numai 2 .. + si - ...

Last edited by RA_2fast4u; 10-01-08 at 15:57.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 18:48   #15
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: My first step. 400 rms in my car. How to put them in.

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Pana la urma am facut incinta de 37 de litrii.

Chiar acum vroiam sa ma duc sa o lipesc dar mi-am dat seama ca nu stiu cum o sa o pun in portbagaj.. mai exact cum o sa o fixez.. sa dau gauri si sa bag suruburi? :-S nu prea ma incanta.. ceva sfaturi? ...



a, si inca ceva, cablul care l-am primit imrepuna cu wooferul are ceva mufa ciudata la capat.. !? .. dar eu mi-am cumparat o cutiuta din aceea de plastic ca la cele cumparate unde sa pot sa fac legaturile de pe cutie.. banuiesc ca pot sa tai mufa aceea care chiar nu imi dau seama ce ar vrea sa fie. problema e ca mufa aceea are 4 pini, si cutiuta mea nu are numai 2 .. + si - ...
....dureaza mai mult decat ma asteptam. de 4 ore tot dau gauri si fac masuratori, si partea mai grea(cu partea din spate unde mai sunt si unghiuri ciudate) am lasat-o pe maine.. sper sa apuc sa fac ultimele gauri si sa o mai si lipesc maine pentru ca pe sambata as vrea sa fie gata.

in legatura cu ultima intrebare, eroare. m-am grabit cand am postat mufa aceea e de la amplif si are alt rol. ultima intrebare se retrage, dar apare alta:

captuseala, mocheta aceea sa o pun pe pal inainte sau dupa ce lipsec cutia..?

mersi
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -