Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

View Poll Results: Cum trebuie sa se auda muzica intr-o masina ?
Trebuie sa ma doara urechile 0 0%
Trebuie sa vibreze tot 24 17.52%
Trebuie sa se auda masina de la doua semafoare distanta 23 16.79%
Trebuie sa pot asculta muzica la maxim fara sa ma doara urechile 53 38.69%
Trebuie sa se auda ca la concert 37 27.01%
Voters: 137. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-07-05, 16:30   #46
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

DaciaMustang:eu nu am spus ca nu fac galagie difurile tale. eu ma refeream la calitate. poti sa pui 20 de difuri ca nu o sa se imbunatateasca calitatea ci doar o sa se auda mai tare si atat. cu banii de pe 4 difuri prefer 2 adevarate si puternice cu o amplificare pe masura. iar referitor la cele 4 difuzoare pe care le ai pe spate, stereofonia la tine este nula.
Si crede-ma ca sunt o gramada de firme peste pioneer-le tale si la pret asemanator. la banii care ai ajuns tu cu difurile pe spate plus amplificari iti faceai un sistem component pe 3 cai + filtre si un amplificator iar calitatea era peste. iar daca tu imi spui mie ca o pereche de difuzoare nu erau suficiente pt un difuzor de bas de 250rms nu stiu ce sa mai zic.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 03-07-05, 22:05   #47
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

dj81bas, tare se poate auzi cu aproape orice, dar la mine se aude si bine; nu ma laud ca nu-mi sta in fire, dar difuzoarele chiar sunt bune, au 90 respectiv 100w rms.
la subwooferul pe care il am nu erau suficiente nici 4 difuzoare pe medii/inalte, masina fiind si foarte mica si rezonanta frecventelor joase fiind mai mare decat puteau acoperi mediile; adica se putea si asa, dar eu nu eram multumit cu multe joase si putine medii si inalte, acum acopar cam toata gama.
nu stiu daca merita mai mult sa-mi iau componente amplificate, nici pe-alea nu aveam unde sa le montez ca sa dea tot ce pot ele...daca as putea sa le schimb pe-alea mari cu inca o pereche de 20 cm, as putea sa le amplasez mai bine, dar am vazut intre timp masina lui KrushX care are ceva asemanator in spate (ma refer la partea care-i acopera juma' de luneta) si m-am hotarat sa fac si eu asa ceva (imobilizarea suportului, mocheta, antifonare etc.) 10q KrushX pt idee!
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 03-07-05, 23:38   #48
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

@GrimReaper si iondarie
In plus la ce a spus viperu ( injurati-ma ),vreau sa adaug ca intr-o masina sau camera NU se va auzi BINE decit dintr-un singur loc !
NU poti face NIMIC sa se auda corect din mai multe locuri !!
Setarile care se fac sunt functie de distanta la care se afla ascultatorul de fiecare difuzor in parte.NU are legatura cu nivelul ce spun eu acum ci cu TIMPUL necesar sunetului sa ajunga de la difuzoare la ascultator .
Asta e valabil si in masina si in casa,fie ca e sistem stereo fie dolby cit o fi el.
In masina e mai delicat datorita spatiului mic si a multiplelor reflexii si fazari,etc....
Probe au facut si altii si noi.....
NU exista masina de competitie SQ cu difuzoare pe spate ! ( a nu se confunda masinile de competitie cu cele de show )
SQ nu inseamna INCET !,SQ inseamna si ca la volum mare nu deranjeaza pentru ca se aude CLAR.
Revenind la povestea difuzoarelor pe spate,este intr-adevar util sa ai si acolo pentru situatiile cind ai pe cineva pe locurile din spate.Cind esti singur sau numai cu cineva in fata,faceti teste si va veti convinge ca e MULT mai bine fara ele.
Ca o sugestie,acordati CEA mai mare atentie difuzoarelor fata !!!
Daca fata nu suna bine,toate eforturile si cheltuielile vor fi inutile.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 01:14   #49
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Ma scuzi sa-ti spun viper ca la sonorizari se pun cati mai multi sateliti...
Intr-o discoteca daca observi este inconjurata de sateliti deoarece... muzica trebuie sa se auda aproximativ la fel de clar si tare in toata incaperea..subwoofer-ul se pune de obicei in colturi... pt ca se aude mai bine..iar frecventele de joase urechea umana nu percepe de unde se aude frecventele joase... ca cele de inalte...
La concerte ce sa daca te-ai uitat tu afara la unele concerte au sateliti si in spate sau pe mijlocul multimii....
Mie mi se pare ca pt cei din spate aud mai bine cu 4 difuzoare decat 2.. iar dacia mustang nu are difuzoare slabe...
Si mie se pare ca urechea umana face mai greu diferenta..
Acu depinde difuzoare cu cross-over separat..... nu e regula ca daca e un kit cu cross-over si difuzoare
sa se auda mai bine...
Oricum in muzica sunt o groaza de elemente care participa pt calitate...
Eu ma ocup cu sonorizari de nunti,botezuri,majorate, baruri ,etc
Eu sunt de parere ca in romania nu exista o masina facuta pt SQ.. in primu rand ca la o masina de SQ se munceste mult si nu o face oricine... In primu rand se lucreaza la ea cu multi ingineri de sunet.... Nu doar cativa care stiu despre muzica cum stiu si eu cate ceva din fiecare..montat..ales ,etc....

Iar faza cu difuzoarele pe fata care a zis-o saxo..conteaza enorm de mult difuzoarele de pe fata....
Acum revenind la sistemele 5.1 e adevarat ca au decodoare...
Dar un sistem 5.1 de fapt ce este ? 5 amplificatoare la fel sau 4 amplificatoare la fel si centrul mai puternic si un amplificator mono pus pe un subwoofer si mai puternic decat celelalte de 2-3 ori..care sunt proportiile...
Deci in total 6 amplificatoare...
Eu am auzit un sistem foarte bun stereo..si nu se compara cu 5.1 ... Un 5.1 puternic facut...se aude mult mai bine... in primu rand ca sunetul te inconjoara...
Am auzit sistem stereo:
Amplificator tehnics(2x100W) + boxe JBL Ti600
AMplificator MacAUdio (2x500W) sateliti eminence...mixer behringer vmx200..cd player pioneer cdj800
Si sa nu imi zici ca sunt slabe ca am ascultat si marantz ,harman cardon,etc
Daca observi tu boxele de DVD sau Computer 5.1 daca le-ai desface au 6 amplificatoare cum am zis mai sus.. nu au decodor nimik...
Iar dolby sistemul e aparut prima oara prin anii 80` de atunci sa mai dezvoltat..si e pt taierea frecventelor mai inalte...zgomot de fond,etc cel putin asa stiu eu...
Si tot la parerea mea raman ca 4 difuzoare se aud mai bine ca 2... din 2 motive..deoarece acopera mai bine masina... si in principal 2 difuzoare se aud mai bine cu toate ca difuzorul celalalt este mai mare ca putere ca celelalte...
Acum puteti zice ce vreti voi..eu mi-am exprimat parerea..nu ca tin cu cineva...
Bafta la facut sisteme audio in continuare...
blak is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 01:19   #50
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Inca ceva mai am sa adaug..care acu mi-am amintit... la un film nu se foloseste stereo deoarece .... in primu rand nu face parte subwoofer-ul...
In al doilea rand 5.1 a fost facut ca sa se auda efectele cat mai real....
Ultimul lucru de efectul quadrofonie ai auzit?
blak is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 05:23   #51
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

-Vorbim de muzica in masina si muzica pe CD-uri e stereo !.
-Stereo inseamna inregistrare cu 2 microfoane.Redarea neputind se se faca evident decit TOT cu 2 difuzoare !!!!
-NU vorbim de instalatii multimedia cu dvd-uri si sisteme dolby la care codarea se face pentru fiecare difuzor in parte !!!
-In discoteca NU poate fi vorba de STEREOFONIE,ci de multa GALAGIE...
-Quadrofonia parca era ceva acum niste zeci de ani..
Hai sa nu deviem de la subiect,sa raminem in domeniul SQ cu sursele care sunt 100% STEREO si sa vedem ce se poate face sa se auda mai bine in masinile noastre.
Va rog evitati discutiile off-topic !!!

p.s.
In ro exista masini pregatite SQ.S-a muncit MULT si s-a reusit intr-o oarecare masura sa se obtina ceva.Asteptam competitiile cu arbitri ADEVARATI care sa spuna la ce nivel se ridica acele masini.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 11:24   #52
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Este adevarat ca am fost off-topic.. dar am spus ce aveam pe suflet...
Eu din cate stiu stereo insemana 2 amplificatoare mono...
Deci 2 intrarim mono = stereo sau gresesc?
Oky gata sa revenim la SQ...
blak is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 13:07   #53
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

CORECT !,stereo inseamna 2 canale mono.Dar mai inseamna ca ambele canale sunt codate la inregistrare de ceea ce capteaza FIECARE microfon in parte,iar la redare va RECOMPUNE imaginea de spatialitate tocmai prin redarea a ceea ce au inregistrat microfoanele.
Din cauza asta daca se face ORICE procesare IN PLUS pentru mai mult de 2 CAI,se cam alege praful de imaginea de spatialitate.
In toate concursurile de car-audio,una din probele principale este cea in care se verifica \"STAGE IMAGE\",adica auditorul trebuie sa identifice cit se poate de clar pozitia surselor se sunet pe scena,inclusiv distanta pina la ele !!!!
Pai stau eu si intreb:daca sunetul vine SI din spate,ce imagine de scena mai poti avea ???
Daca se intelege lucrul asta,MULTE instalatii audio vor fi simplificate,vor costa mai putin si vom avea mai multe masini cu un sunet curat.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 18:34   #54
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default

Quote:
Daca observi tu boxele de DVD sau Computer 5.1 daca le-ai desface au 6 amplificatoare cum am zis mai sus.. nu au decodor nimik..
Imi pare rau ca ma amestec si eu ,dar tin sa te contrazic...Sistemele 4.1;5.1 au intr-adevar 4 respectiv 5 ampl + unul pt sub dar au si un sistem de decodare a sunetului.Daca te uiti cu atentie au intrare de semnal de la dif surse(TV,Radio,etc...) si pe care este capabil sa-l transpuna in 4.1(5.1).....deci cine realizeaza chestia asta?
In legatura cu \"cearta\" voastra in privinta dif spate.....eu zic ca nu are rost sa va mai contraziceti....fiecare dintre voi are dreptate in punctul lui de vedere...cum am mai spus,fiecare isi creaza sistemul dupa propiile lui gusturi si idei.
Quote:
sa raminem in domeniul SQ cu sursele care sunt 100% STEREO si sa
aici am o nelamurire...ce vrei sa spui prin stereo? ca tu nu folosesti numai 2-a dif in fata? ce faci cu celelalte 2-a iesiri de la head?
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 18:58   #55
yamahaer1cip

Stage 5
 
yamahaer1cip's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 713
Default

sa se auda toate cat de cat egale claritate la maxim si fara distorsiuni nu e nevoie sa iti vibreze tabla fidelitate la maxim bafta si respect
yamahaer1cip is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 20:56   #56
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

@yulasinio
Nici vorba de \"cearta\"....Important e sa se inteleaga cit mai bine despre ce e vorba cind vorbim despre sound in masina.
Rolul forumurilor nu e sa arate fiecare cit de TARE e,ci in urma discutiilor,cei care urmaresc discutiile sau participa la ele,sa-si imbogateasca cunostintele in domeniu.
Divergenta de opinii duce in final la clarificarea lucrurilor si la imbogatirea cunostintelor !!!.Cunostinte care ajuta la realizarea sau la detinerea unor sisteme audio cit mai performante. ( a nu se confunda cu sisteme neaparat SCUMPE !!! )

In masina mea cu care merg zilnic NU AM difuzoare pe spate.Singurele difuzoare sunt:un sistem de 16,5 pe fata si un sub de 12\" in compresie,ATIT !!!
Daca in masina pe care o aveti,fata suna cel putin civilizat,incercati sa dati fader-ul TOT pe fata si veti avea o surpriza placuta .......
saxo is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 23:45   #57
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

So, vin si ma intreb : \"scriu pe perete loc de dat cu capu si ma pun sa ma nenorocesc\" pt ca mi-am luat boxe si pe spate ? Raspunsul meu e nu. Atata timp cat eu sunt multumit, cel care vine la mine in masina ii incantat de cum suna, indiferent ca-i incet data muzica, sau tare, eu SUNT multumit de ce-o iesit.
Saxo vb din perspectiva omului care-si doreste perfectiunea. Eu unul mi-as dori-o, dar costa prea mult pt mine in momentu asta. Sincer intr-un fel mi se pare ciudata ideea, poate pt ca n-am testat-o niciodata.
Si acuma sa-mi zic parerea mea referitor la topic : Cel mai mult conteaza pt mine sa-mi placa cum se aude. Atata timp cat pot sa ascult un blues si sa zic : da, am si bas curat, medii frumoase, iar inaltele au un sunet cristalin si cald sunt multumit; dar si cand vin cu un breakbeat si-i dau in gura pana la 80%-85% din putere si mi se aude totul clar sunt multumit.
Ideea mea : fiecare isi face sistemul dupa cat il tine buzunarul, dc EL/EA e multumit totul e perfect, dar dupa aia sa nu vina sa se contrazica cu unul care are experienta si sistem de 10 ori mai scump ca el ii miezu. Sper sa nu se simta nimeni, n-am facut aluzie la nimeni, mi-am spus parerea mea, atata tot.. Ceea ce mi se pare normal sa faca respectivul e sa ceara sfaturi de la cei care stiu mai multe de ce e asa, cum sa faca etc... Cu ocazia asta il intreb pe Saxo : din cauza stereofoniei (numai 2 canale) zici tu sa se puna numai boxe fata ? Dar atunci pt ce mai sunt si canalele spate ?
__________________
Viata n-ar fii distractiva fara muzica
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 00:31   #58
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Corect,asa e,important e sa-ti placa tie,si fiecaruia in masina lui.
Povestea cu 4 difuzoare in masina sta in felul urmator:
-Difuzoarele pe spate sunt foarte utile daca:
1.Se intimpla des sa ai pe cineva si pe locurile din spate !!!!!!.
2.Nu poti sau nu-ti convine sa cheltuiesti pentru prepararea usilor fata.
3.Nu poti sau nu vrei sa cheltuiesti bani pe un sub.
4.Nu ai pretentii FOARTE mari.
Deci iata ca sunt multe motivele pentru care se monteaza si se vor monta mereu difuzoare pe spate.
Este un compromis la capitolul calitate sunet vs practic,si uneori e de preferat sa faci rabat la calitatea auditiei in favoarea satisfactiei celor din spate.( exista solutii si pentru asta, FADER-ul..... )
Dupa gustul MEU,masina ar trebui sa fie atit de bine preparata incit sa nu fie nevoie de sub !!!! Dar asta e mai greu si trebuie sa te ajute MULT si masina....
In final fiecare masina trebuie facuta dupa gustul si nevoile celui ce o foloseste.
Ca noi vorbim despre cum e CEL MAI BINE,e cu totul altceva dar intelegerea fenomenului car-audio ne ajuta sa configuram sisteme cit mai aproape de adevar si pe gustul fiecaruia.
La intrebarea referitoare la stereofonie si dif spate,raspunsul este DA,din cauza asta.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 01:18   #59
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Ah, si inca o chestie : inainte de toate trebuia facut un Poll despre sursa de pe care se asculta muzica . Ca sa citez pe un om de pe alt forum, degeaba bagi tu totul de calitate si te stresezi sa iasa ca la carte, dc vii cu un cd-u (audio facut din mp3, sau mp3) care-i codat la 128 kb/s ca nu rezolvi NIMIK. La SQ ORIGINAL CD-s rule.
Si ca un offtopic, am citit ca mult zic ca tu ai decodare pe X biti, ca io pe Y biti si vin sa intreb : pt ce ai frate decodare super desteapta, dc sursa care o decodezi ii de proasta calitate ?
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 01:31   #60
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Asa e,si din pacate pentru multi ( sa vezi citi ma vor injura....) SQ e TOTAL incompatibil cu MP3 !!! sau wma,etc....
Adevaratele HU-uri NU citesc MP3 !!!!
Si uite asa ai scapat de kb si codari...
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -