Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-05, 18:20   #1
Master_of_Ice

Stage 2
 
Join Date: May 2005
Posts: 63
Default O scurta intrebare de necunoscator

Care este diferenta intre boxe cu 2 cai si cele cu 3 cai(am vazut pe aoy.ro asta)
si inca una...
care e diferenta intre boxe \"de fata\" si cele de \"spate\" ... adica eu vreau sa cumpar 4 boxe si nu stiu ce sa iau..ma gandesc la infinity REF6802cf
http://www.**********/Categ.php?Sesiu...ategorieId=26&
de fapt eu ma uit la site-ul asta si nu vad diferenta intre boxe: care are tweeter care nu..
Master_of_Ice is offline   Reply With Quote
Old 08-06-05, 22:25   #2
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

2 cai = Bass/medii (scoate partea de woofer a difuzorului) + un tweeter pe mijloc ( adik bass + tweeter... semnalul este filtrat in 3 sectiuni)
3 cai= Bass( parte de woofer), Medii + tweeter...La o boxa de casa ai 3 difuzoare unu de bass ... unu de medii... si unul de inalte...asa e si la masina....
Depinde boxe de spate la ce te referi... boxe ovale?
blak is offline   Reply With Quote
Old 08-06-05, 23:15   #3
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

ca sa nu mai deskid alt topic...
o sa postez aici o intrebare...
ce face un condensator ptr ca niciodata nu am stiut...
sper sa nu va suparatzi ca pun intreabrea aici...nu am stat sa ma uit peste tot sa vad daca a mai pus cineva topic despre asta...!
orlando is offline   Reply With Quote
Old 09-06-05, 07:54   #4
Master_of_Ice

Stage 2
 
Join Date: May 2005
Posts: 63
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"blak\"
2 cai = Bass/medii (scoate partea de woofer a difuzorului) + un tweeter pe mijloc ( adik bass + tweeter... semnalul este filtrat in 3 sectiuni)
3 cai= Bass( parte de woofer), Medii + tweeter...La o boxa de casa ai 3 difuzoare unu de bass ... unu de medii... si unul de inalte...asa e si la masina....
Depinde boxe de spate la ce te referi... boxe ovale?
Da sunt ovale..sunt cele din link.
si practic care ar fi mai bine sa le cumpar..cele cu 2 sau 3 cai? sau e o intrebare subiectiva?
Master_of_Ice is offline   Reply With Quote
Old 09-06-05, 13:52   #5
DYMY

Stock
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 4
Default

Salut
difuzoarele cu mai multe cai sunt acele sisteme audio in care sunt incluse 2 sau 3 difuzoare fiecare avnd domeniul de lucru separat prin filtre
o problea importanta la constructia incintelor cu cai multiple a constituit-o realizarea coinidentei acustice a membranelor la frecventele de separare, adica plasarea lor la distante mici in raport cu lungimea de unda . aceste coincidente sunt necedsare pt a nu exista diferente mari de deplasare a undelor acustice de la difuzor la punctul de ascultare. din acesata cauza la acustica pt automobile s-a optat pt difuzorul cu coincidenta, acesta avand sursele dispuse coaxial

difuzoarele ovale sunt destinate special utilizarii auto si aunt concepute astfel pt a fi utilizate in spatii inguste, diferenta fata de cele rotunde fiind ca la cele ovale diametrul si implicir Sd se afla facand media seumei dimaetrului mare si a celui mic
DYMY is offline   Reply With Quote
Old 09-06-05, 16:08   #6
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Pt boxele cu minim 3 cai este nevoie de crossover ca sa se aude beton.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 11-06-05, 12:50   #7
Master_of_Ice

Stage 2
 
Join Date: May 2005
Posts: 63
Default

Uite ca sa nu mai deschid un topic va intreb ce parere aveti de sistemul asta..adica daca credeti ca se va auzi bine prost/mediocru...el este un sistem modest dar cred totusi ca ar fi componente bune..a si mai am o intrebare: boxele ovale le pun in spate..iar pentru fata am gasit doua versiune la preturi aproape identice totusi cea ovala are 100w si cealalta rotunda are 55w..pe care sa o iau( cea ovala este Infinity Kappa 572.5cf si cea rotunda este Infinity Kappa 52.5i ->
http://www.**********/Categ.php?Sesiu...&NrInLista=11&


mp3: Pioneer DEH-P7600MP
http://www.aoy.ro/customer/product.p...8c93dfb9543997

boxe spate/ovale: boxe nfinity Kappa 693.5i
http://www.**********/Produs.php?Sesi...rieIdLista=26&

subw: JBL P1020e 400w
http://www.**********/Produs.php?Sesi...ieIdLista=501&

ampl: nu stiu exact as alege jbl gto 75.2 sau mai bine iau 75.4 (adica nu prea inteleg care e dif.intre ele...ce fac acele \"canale\") ..eu am inteles ca nr.de canale(sa zicem 4) este numarul de iesiri pentru amplificare..deci poti sa amplifici 4 boxe diferite..sau? http://www.**********/Categ.php?Sesiu...ategorieId=27&

stiu ca sunt mult intrebari si va multumesc daca imi puteti rasp.macar la cateva ca sunt pe dinafara rau de tot
Master_of_Ice is offline   Reply With Quote
Old 11-06-05, 14:44   #8
daflyer_oradea

Stage 5
 
daflyer_oradea's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,901
Default

Amplificatorul cu 2 are 2 iesiri, d putere mai mare si cel cu 4, 4 iesiri de putere mai kica. valoarea puterii o afli singur calculand...400 imparti la 2 sau la 4 )
parerea mea, boxele ovale nu se aud la fel de bine ca si cele rotunde, in special la frecventele joase...daca pui tub in portbagaj ia-ti 2 difuzoare mai mari in spate si 2 la fel de mari, dar de diametru mai mic in fata( daca cauti, jbl-o sa gasest de 13 cm, parca de 100 w rms pe 2 cai,
se aud extrem de bine), de preferat cu crossovere, si legate pe amplificator, si pentru bass iti iei alt amplificator pe o singura cale.
Adk 1x400w RMS, sau cata re difuzorul de bass pe care vrei sa-l pui. calitatea ce o vei obtne la sunet conteaza de tipul masinii in care vei pune sculele respective, si felul portbagajului (caroserie in 3 volume, hatchback, 2 volume, jeep...samd).
Bafta si sper ca ai inteles ceva...din ce am incercat eu sa explic.
__________________
My wide E36
daflyer_oradea is offline   Reply With Quote
Old 11-06-05, 15:13   #9
Master_of_Ice

Stage 2
 
Join Date: May 2005
Posts: 63
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"daflyer_oradea\"
Amplificatorul cu 2 are 2 iesiri, d putere mai mare si cel cu 4, 4 iesiri de putere mai kica. valoarea puterii o afli singur calculand...400 imparti la 2 sau la 4 )
parerea mea, boxele ovale nu se aud la fel de bine ca si cele rotunde, in special la frecventele joase...daca pui tub in portbagaj ia-ti 2 difuzoare mai mari in spate si 2 la fel de mari, dar de diametru mai mic in fata( daca cauti, jbl-o sa gasest de 13 cm, parca de 100 w rms pe 2 cai,
se aud extrem de bine), de preferat cu crossovere, si legate pe amplificator, si pentru bass iti iei alt amplificator pe o singura cale.
Adk 1x400w RMS, sau cata re difuzorul de bass pe care vrei sa-l pui. calitatea ce o vei obtne la sunet conteaza de tipul masinii in care vei pune sculele respective, si felul portbagajului (caroserie in 3 volume, hatchback, 2 volume, jeep...samd).
Bafta si sper ca ai inteles ceva...din ce am incercat eu sa explic.
da am inteles..dar nu tot...deci eu la masina nu prea am portbagaj este un suzuki samurai, masina mica, jeep, destul de robusta ca si masina (tabla, etc.). deci ca spatiu va fi inghesuit, sau dau jos bancheta din spate nu stiu inca..oricum nu am inteles faza cu tub..tub pentru bass?
iar pentru fata ce mi-ai recomanda..in limita de 4mil cam asa?
pai din cate am inteles mai bine as lua gto 75.2 si amplific subwooferul..si mai ramane un canal nu? ala unde il bag? sau il las liber pentru un viitor sub.? si faza cu crossoverul care e?
Master_of_Ice is offline   Reply With Quote
Old 11-06-05, 16:52   #10
daflyer_oradea

Stage 5
 
daflyer_oradea's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,901
Default

Pe spate daca e masna asa micuta, stiu modelul, ar fi bine sa nu ami pui difuzoare. Pui in usile din fata si in spate, in lateral.
Si difuzorul de bass il pui in portbagaj, intr-o cutie. vezi sa ti-o faca cineva care se pricepe...in functie de difuzor trebuie facuta.
Ampliful...poti lega difuzorul de bass in bridge...si atunci nu mai ai decat un canal, dar astadepinde de amplificator daca se poate sau nu
si atunci restul de boxe le legi pe cd-player...desi asa nu obtii maxim de putere si claritate...daca e masina asa mica...merg niste jbl de medii-inalte de 50-60 de w rms...aici la Oradea nu e mai mult de 2,5 milioane perechea, acum preturile de acolo nu le stiu.
Daca vrei mai multe lamuriri, trimite-mi mai multe detalii pe pm si o sa iti dau explicatiia acolo.
daflyer_oradea is offline   Reply With Quote
Old 15-06-05, 02:05   #11
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

dar ideal ar fi sa-ti iei intai permisul
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 15-06-05, 07:22   #12
Master_of_Ice

Stage 2
 
Join Date: May 2005
Posts: 63
Default

@DaciaMustang: da ai dreptate, doar ca ma gandesc ca eu o sa-mi iau carnetu chiar inainte de bac si nu o sa ma mai gandesc la asta..si ar mai fi faza ca eu in vara asta fac rost de ceva bani...oricum ma sustine taica-miu, adica imi duce masina si tot...
Master_of_Ice is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -