Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-12, 23:09   #1
xenonhd
Honda Driver

Stage 3
 
xenonhd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of:
[Honda]
Default Cum e recomandat?

Am si eu un HU Kenwood si vreau sa stiu cum e bine sa tin reglajele...controlul de la Subwoofer acum il am la +9 merge pana la +15, pana astazi bass'ul il tineam +8, medii +2 si inaltele +3, am dat bass'ul la +0 si ma intrebam daca pot da controlul de subwoofer mai mult...acum cu bass'ul la +0 a mai scazut si bass'ul subwooferului...dar vreau sa protejez putin midbasul, cum era la +8 baraia la volumu mare, acum la +0 se aude bine.

HU: Kenwood KDC-415U
Subwoofer: Powerbass S12
Amplificator: Hollywood HXA 20
xenonhd is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 00:20   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e recomandat?

Quote:
Originally Posted by xenonhd View Post
Am si eu un HU Kenwood si vreau sa stiu cum e bine sa tin reglajele...controlul de la Subwoofer acum il am la +9 merge pana la +15, pana astazi bass'ul il tineam +8, medii +2 si inaltele +3, am dat bass'ul la +0 si ma intrebam daca pot da controlul de subwoofer mai mult...acum cu bass'ul la +0 a mai scazut si bass'ul subwooferului...dar vreau sa protejez putin midbasul, cum era la +8 baraia la volumu mare, acum la +0 se aude bine.

HU: Kenwood KDC-415U
Subwoofer: Powerbass S12
Amplificator: Hollywood HXA 20
Da un telefon la Arad. Instalatorul tau o sa-ti dea cel mai bun raspuns, fiindca el cunoaste cel mai bine instalatia.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 13:32   #3
xenonhd
Honda Driver

Stage 3
 
xenonhd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of:
[Honda]
Default Re: Cum e recomandat?

Am vorbit cu el de careva ori, am vrut sa stiu si alte pareri de la ce'i care au cd player Kenwood, sa stiu si alte setari/sugestii...etc
xenonhd is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 15:38   #4
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cum e recomandat?

nu ai vreo optiune gen bass boost pe amplificatoru subwoferului?
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 17:08   #5
xenonhd
Honda Driver

Stage 3
 
xenonhd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of:
[Honda]
Default Re: Cum e recomandat?

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
nu ai vreo optiune gen bass boost pe amplificatoru subwoferului?
nu ma intereseaza bass boost, nu are legatura cu ce am intrebat eu...
xenonhd is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 17:47   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
nu ai vreo optiune gen bass boost pe amplificatoru subwoferului?
Preferabil sa nu o aiba. Si daca o are, preferabil sa nu o foloseasca.

Quote:
Originally Posted by xenonhd View Post
Am vorbit cu el de careva ori, am vrut sa stiu si alte pareri de la ce'i care au cd player Kenwood, sa stiu si alte setari/sugestii...etc
Daca ai vb cu el este suficient, nu are sens sa risti sa pui in practica 2-3 sfaturi proaste cand ai din prima un sfat bun la dispozitie. Unii si-ar dori sa aiba cum sa sune un om ca Norbi, care sa le explice tot. Tu il ai la dispozitie si inca mai intrebi pe forumuri.
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 27-04-12 at 17:50.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 23:04   #7
xenonhd
Honda Driver

Stage 3
 
xenonhd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of:
[Honda]
Default Re: Cum e recomandat?

Am lamurit in detaliu cu Norbi si sunt multumit cum suna, am reglat sa fie bine si pentru subwoofer si pentru medii/inalte.
xenonhd is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 17:20   #8
xenonhd
Honda Driver

Stage 3
 
xenonhd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of:
[Honda]
Default Re: Cum e recomandat?

Am si eu o intrebare si nu avea rost sa mai deschid alt topic, cum e recomandat sa ti subwooferul cu portul inspre portbagaj sau in sus? Vreau sa stiu daca soarele dauneaza difuzorului cand ti difuzorul in sus si bate soarele in el, eu am foli ar fi vreo problema? Parca suna mai bine cu difurozul in sus. Astept pareri Bafta!
xenonhd is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -