Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 06-12-06, 12:14   #31
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Amindoi aveti dreptate.
Un sub mai mare se va auzi intotdeauna mai bine.
Un sub mai mare va cere un amplificator mai puternic, adica mai scump.
Important e sa se gaseasca echilibrul intre puterea difuzoarelor, masina in sine si sub.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 12:20   #32
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

@C8V5S
In cazul de fata, difuzorul din incinta de fabrica difera de cel luat separat.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 12:30   #33
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

@C8V55: intr-adevar,sunt cam 300 roni. Eu ma uitasem la coaxialele Dieci. Oricum,eu zic ca au un raport pret/calitate f bun.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 08-12-06, 14:38   #34
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

SALUT scuze ca nu am mai putut posta pe forum,dar din pacate am avut un deces in familie!!! va multumesc mult pentru infrormatiile pe care mi le-ati dat!!!si cred ca ideea lui CHEETOS:"eu am de ex un fiat grande punto si am incercat mai multe sisteme din magazinul unui prieten,la astea am ramas , POWERBASS si u Dimension
componente fata POWERBASS s 6 c - 310 ron , subwoofer 12" POWERBASS m 12 -480 ron , amplificatoare u Dimension seria glow 2075 - 700 ron
si glow 4075 - 1050 ron . sistemul scoate peste 141 Db la 43 hz ..... si am iesit cu cabluri cu tot din 32 mil,am cd player pioneer ....:P">> zic eu ca este buna de luat in seama si incerc sa ma apuc de cautat la cele specificate de el!!! multumesc mult!!! By3 By3
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 08-12-06, 20:55   #35
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Pana la urma tu decizi,dar ai grija ca la ce a zis el acolo nu poti asculta muzica.Muzica nu inseamna o singura frecventa! Ii las pe altii sa te lamureasca daca vrei pt ca nu sunt eu cel mai in masura sa vorbesc.


PS: Condoleante
__________________
2006 Mazda6
2010 Skoda Octavia


Suzuki Club Romania
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 13:54   #36
aByS
Banned

Stage 4
 
aByS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 240
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Quote:
Originally Posted by GYM View Post
Deci ai grija...dupa spusele lui Andrei Suzuki vei auzi doar brrrr in masina, doar 43Hz ))) Treaba ta
Cred ca discutia degenereaza un pic.

Este foarte important, ca omul sa aibe vre-o 2, 3 alternative. El trebuie sa decida care-i place mai mult. Pentru asta trebuie sa aibe ocazia sa le asculte.

faza cu " brand-ul ala e de kk " ( asta am citit in alt thread ), din motive gen " asa cred eu ", ,fara sa-l fi ascultat sunt aiurea.

care e de fapt interesul nostru care lucram in domeniul asta. ? Noi trebuie sa cream sisteme audio care sa sune cat mai bine. Noi trebuie sa gasim combinatia ideala intre diverse brand-uri ca sa obtinem asta. Daca privim lucrurile cu ochelari de cal, nu vom ajunge niciunde.

Bogdan_ozzy = ti-am scris si un PM, daca vrei sa asculti ambele variante te astept pe la mime. Lupeniul nu chiar asa departe de Tm

De fapt Hunedoara lui Gym e si mai aproape de tine. cauta-l si asculta
aByS is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 17:50   #37
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Hmmm ... nu e frumos sa va certati .
@andrei_suzuki ... este o config buna pe care ai propus-o dar depinde de gusturi. Acum cu cei 43 HZ ... e clar ca nu o sa se auda doar la 43 ... acolo scoate el cel mai mult.(Oricum cei 141 dB sunt total irelevanti ... conteaza super mult masina pe care o pui (volum,antifonare la astea blak stie mai bine, incinta etc ... prea multi parametrii pt mine )
Dupa cum am scris mai sus sunt cam 3 tipuri de sisteme care se pot face la o suma data ( bazat doar pe fidelitate , compromisul intre fidelitate si putere si sistemul bazat pur si simplu pe putere(fie ca e pe bass sau pe voce sau amandoua)
Personal imi place sa se auda bine dar imi place sa se auda si un pic mai tare ( nu toti vor sa amplifice boxe3 doar cu HU)
Ce e ciudat ca l-a inceput visam doar bass ... iar acum il tin pe OFF ... cred ca o sa-l dau jos ca o sa am spatiu in portbagaj si avand in vedere cele cam 40Kg cred ca o sa consume mai putin masina sa nu mai care un pietroi .
Poate peste un an se satura de bass si trece treptat spre SQ. Isi formeaza el urechea in timp .
Atata timp cat pe un posesor de sistem audio nu-l intereseaza ce cred altii , ci doar cum ii place lui e super ok.
Cu toate ca sunt concursuri de SQ nimeni nu poate intradevar sa spuna ca o masina se aude mai bine sau mai prost decat din punctul sau de vedere.

Evenimente si intalniri cred ca sunt super bune ca cei care vor sa-si faca sis audio sau sa-l upgradeze pe cel vechi sa vada la unii la altii ce si cum si cam ce bani.Atunci le v-a fi super usor sa decida ce vor.

Oricum urechea se schimba asa ca la anu cand se v-a plictisi de bass si de sis care si-l ia are 2 directii : spre SQ sau spre mai mult bass .Ideea e ca nu vei fi niciodata multumit decat temporar ... omul tinde spre mai bine
bulu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 17:57   #38
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Bulu,normal ca totul depinde de gusturi.Tocmai daia am zis ca omul alege pana la urma ce vrea.Noi incercam doar sa ii dam niste solutii,variante.

PS:cine a sters cele 2 mesaje sa il stearga si pe cel al lui GYM care e total aiurea.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 19:42   #39
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

ehhh da ....... in momentul in care nu mai este vb numai de hertz ci si de alte branduri trebuie sterse posturile ........? nu cred ca am scris nimic ca sa supar pe oricine chiar daca am facut imi cer scuze dar eu cred ca am scris doar realitatea .... si oricum a fost doar o PARERE .... acum incep sa inteleg multe lucruri.... ce bine sa fii moderator ...... oricum o sa dispara si acest messaj in scurt timp..... Multumesc
joe_infect is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 20:40   #40
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

@joe infect
-Vor disparea toate posturile in care nu se discuta civilizat, indiferent de cine sunt scrise.
-De asemenea, vor disparea toate posturile care pot genera discutii neprincipiale, sau asa zisele "flame"-uri.
-Atacul la persoana va atrage dupa sine stergerea postului, urmind alte masuri functie de gravitatea faptei.

Ca iti place sau nu, e problema ta. Postatul nu e obligatoriu.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 21:09   #41
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
@joe infect
-Vor disparea toate posturile in care nu se discuta civilizat, indiferent de cine sunt scrise.
-De asemenea, vor disparea toate posturile care pot genera discutii neprincipiale, sau asa zisele "flame"-uri.
-Atacul la persoana va atrage dupa sine stergerea postului, urmind alte masuri functie de gravitatea faptei.

Ca iti place sau nu, e problema ta. Postatul nu e obligatoriu.
"Pana la urma tu decizi,dar ai grija ca la ce a zis el acolo nu poti asculta muzica.Muzica nu inseamna o singura frecventa! Ii las pe altii sa te lamureasca daca vrei pt ca nu sunt eu cel mai in masura sa vorbesc.


PS: Condoleante"

asta totusi cum vi se pare asa de curiozitate ca mie mi se pare ca intra in sectiunea"posturile care pot genera discutii neprincipiale",si daca esti putin la extrema chiar "Atacul la persoana".
asta numai pt ca postul nu este obligatoriu ci este o parere a oricarui utilizator al acestui forum,parerea mea cel putin si apropo Andrei cate difuzoare powerbas ai auzit in viata ta de poti afirma asa ceva?sau daca tu nu ai auzit de un brand e automat imposibil de ascultat muzica pe el?cate branduri mai sant in lumea asta de care tu poate nu ai auzit si poate e ceva de capul lor,apropo masina ta la cat lucreaza de zici ca o masina acordata la 43hz nu suna muzical,nu de alta dar a mea e la 42 acordata si fara sa ma laud dar e printre cele mai tari masini din tara si sa stii ca nu numai bas este in aia 144,4 ce i-am dat la concursuri ci chiar si un sistem unde vei auzi si medii si inalte si mid-bas si poate la urmatoarele concursuri ne aratam unul celuilalt cum se poate asculta muzica in masinile noastre.......
nu cred ca mai are rost sa discutam despre asta parerea ta se vede din post despre ceva nou,oricum rezultatele ridica un brand in ochii multimii,culmea e ca putin mai departe de noi chiar se castiga concursuri serioase cu brandul asta si nu numai la brrrr....ci si sq,
cu respect si fara chef de cearta dar putin sictirit.
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 21:36   #42
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Atita timp cit discutiile se poarta intr-un mod civilizat, moderatorii nu-si vor face simtita prezenta.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 22:01   #43
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Deci post-ul meu e total aiurea...dar al tau cum ti se pare Andrei ??

"Pana la urma tu decizi,dar ai grija ca la ce a zis el acolo nu poti asculta muzica.Muzica nu inseamna o singura frecventa! Ii las pe altii sa te lamureasca daca vrei pt ca nu sunt eu cel mai in masura sa vorbesc.


PS: Condoleante"

In fine...nu mai conteaza.

PS: Te astept Bogdan la Hunedoara Vorbim pe PM
GYM is offline   Reply With Quote
Old 09-12-06, 22:08   #44
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Frate tu nu ai zis niciodata ceva aiurea,sau ai gresit? Nu ti s-a intamplat niciodata? Sau sa zici ceva la repezeala?
In sfarsit,nu mai zic nimic ca lumea pe aici e clar ca are chef de cearta. Ma retrag pana mai invat cate ceva. Asa mi s-a recomandat si asa o sa fac.
O seara buna.

Last edited by Andrei Suzuki; 09-12-06 at 22:11.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 10-12-06, 21:39   #45
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

<<Andrei Suzuki>>? nu are rost sa te retragi... nu mai asculta de lume... fi si u un NONCONFORMIST!!! ca sa traiesti in Romania trebuie sa fi nonconformist!!! asa caci continua plz sa dai sfaturi si sa iti mai dai cu parerea pe forumuri!!! By3 !!!<<Cu R3sP3cT BoGdAn>>
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -