Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 03-12-06, 15:02   #1
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Post de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

dipun de 800 de ieuroi.. de banii cam ce sistem pot sa imi iau .. ( tot tacamul de la boxe le amplificatoare .. si celalalte??) ce sistem pot sa iau si cat dezvolta??? ms celor care ma ajuta....!!
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 15:15   #2
aByS
Banned

Stage 4
 
aByS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 240
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Quote:
Originally Posted by Bogdan_ozzy View Post
dipun de 800 de ieuroi.. de banii cam ce sistem pot sa imi iau .. ( tot tacamul de la boxe le amplificatoare .. si celalalte??) ce sistem pot sa iau si cat dezvolta??? ms celor care ma ajuta....!!
Ce masina ai?
aByS is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 15:18   #3
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Pai am un opel corsa .. si nu am nevoie de portbagaj.. asa ca loc este .. si bani .. zic eu destui .. asa ca .. ce ar merge ...??pareri si sugestii....plz
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 15:30   #4
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

destui? m-as mira. de banii aia poti sa iti iei un cd player frumos, cablaje, un subwoofer (poate 2), si un amplif pentru ele. Mai mult de atat, nu cred ca vei apuca. Asta bine inteles daca vrei ceva scule cat de cat decente, nu Sony Explod!
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 15:50   #5
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

nush ce sa fac ... !!! eu mai am un frate care are acum un opel tigra... si i-am spus sa il vanda .. si sa luam un sistem.. beeton de banii aia ...da nu prea vrea... pe opel corsa am tot ce imi prebuie ... absolut totul si i-am spus la fratemio sa vand tigra si sa bagam inca o data nos pe calibra si sa luam un sis muzical .. !! am mai avut o calibra cu nos.. si in aia am bagat la bani... si a facut un prieten accident cu ea.. a intrat intr-o salvare!!!
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 17:08   #6
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

lol...pacat k a intart in salvare ... k banuiesc k nu te-ai mai ales cu nimic din ea nu?
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 21:07   #7
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

nu prea m-am mai ales cu nimic.. doar am mai luat de pe ea faruriile .... si un neon de sub masina ..... si 4 din masina .. altceva cam nimic.. si cat tineam eu la masina aceea...!!!! dar totusi sa revenim la ce sistem pot sa imi iau de 800 euro -1000 ...? caci acum am tot un opel corsa.. si nu am nevoie de portbagaj???
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 21:53   #8
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

deci ai sau nu nevoie de portbagaj? ce model de corsa? Daca vrei iti vand eu o cutie facuta pt portbagajul de corsa
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 05:21   #9
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Trebuie sa dai mai multe detalii de genul : poti sa pui difuzoare in portiere ? Daca da cam ce dimensiune intra ? Cam ce genuri de muzica asculti ? Vrei sa faca galagie sa-ti vibreze masina si plamanii sau vrei Sound Quality - sa fie sunetul cat mai placut si discret ?

Mie mi se pare o suma mai mult decat OK, ce-as vrea sa am si eu 800-1000 sa bag in audio

HU (cd-player) : Clarion sau Pioneer, orice model, iti alegi tu, in jur de 200 euro.

Dif fata : Componente adica tweeter + mid-bas care sa fie de 13 cm sau 16.5 cm vezi si tu cat poti sa bagi in usa. Aici ori iei ceva pe la 100 euro care le pui la HU si nu iti trebuie amplif ori iei ceva mai scump 200 euro sa zicem si le amplifici. Exemplu de firme : Hertz, DLS, GZ, Infinity. Am vazut si componente Clarion la 180 ron SRS1726 si au tweeter de 25 mm. S-ar putea sa sune bine.

Dif spate : NU !

Amplif : Depinde. Daca optezi pt dif fata care sa nu le amplifici iti raman vreo 500 euro pt amp + sub, asta inseamna ca neaparat iti iei un amp dedicat pt bas, adica monobloc, ar fi bine in clasa D cas a consume mai putin pt ca alternatorul de corsa banuiesc ca e destul de mic.
Daca vrei sa amplifici si dif fata atunci mergi pe un amp pr 4 canale. 2 canale pe dif fata si 2 in punte pt sub. Este evident ca nu vei mai avea bas asa puternic ca in cazul in care pui un monobloc dar va fi mai echilibrat sistemul. La mine de exemplu subul imi acopera inaltele si mediile pt ca sunt neamplificate Exemplu de firme dupa care sa te orientezi : Audison, DLS, GZ, JBL, RF

Sub : ceva care sa mearga cu amplif-ul

In cazul in care amplifici dif fata va trebui sa intaresti un pic usile din fata cu dynamat sau produse asemanatoare ca sa nu zornaie. Costa cam 100-200 euro.

Cablurile pt instalare costa aprox 100 ron (siguranta, alimentare amp, RCA...)
adiv is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 16:43   #10
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

<<adiv>>? multumesc pentru indicatiile pa care mi le-ai dat!! am sa tin cont si de asta, dar totusi asi vrea sa te mai intreb ceva... si anume: cu aceele componente pe care mi le-ai specificat .... ce putere asi putea avea in maisna pana la urama?.. asa dupa tine... ?? multumesc mult pentru informatii.. mai astept si altele...doar daca ami aveti:P
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 19:42   #11
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Un lucru de tinut minte e sa nu te zgarcesti la cabluri.Mai bine mai dai 1 mil in plus.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 20:10   #12
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

Quote:
Originally Posted by Bogdan_ozzy View Post
cu aceele componente pe care mi le-ai specificat .... ce putere asi putea avea in maisna pana la urama?
Pai nu difuzoarele dau puterea ci amplificatorul. Ca daca ai difuzoare de 1000W si amplif de 500W nu poti sa zici ca ai 1000 ci 500. Deci cauta un amplif de 4 canale sau monobloc pt sub, sau unul de 2 canale pt dif fata si unul pt sub si aduna puterile. Ce scoate HU este neglijabil Apropo si cu watii astia... nu prea conteaza. Adica am avut amplif 1x200 W (pe el scria 500W )de la mac audio si suna intr-un fel. Cand am pus 1x200 W de la JBL suna de 2 ori mai puternic si de 2 ori mai bine. Un prieten are statie domotec pe care scrie 600W si e mai varza decat orice am auzit pana acum...
adiv is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 20:25   #13
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

In concluzie >amplificatoarele fac aproape 30-50%....imi puteti da va rog frumos.. niste marci de boxe, amplificatoare... etc.. bune.. ,dar sa ma si incadrez in 1000 de iepuroi .. plz???multumesc celor care ma ajuta!!!
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 20:43   #14
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

DLS Reference R5A dupa parerea mea se aud foarte bine pentru cat costa...costul este pe undeva pe la 4,5 mil de lei
DLS Reference MS6A iar se aud bine dar pretul este mai mare pentru aceste componente...puterea fiind mai mare dar si calitatea sunetului mai buna 6,5 milioane.
Ai mai putea incerca un sistem de la Hertz dar acesta dupa cunostiintele mele este mai scump...nu am preturi la aceste produse de la hertz dar iti pot da un sfat...sa il intrebi pe saxo.
Daca iti pui un sistem ca cele de mai sus prezentate iti trebuie clar o amplificare...fiecare avand 80 respectiv 100 de w
O statie care mie personal mi-a placut ce scoate este cea de la DLS CLASSIC CA23 dar care are un pret pe masura 7 mil de lei...
Statii bune mai fac si cei de la audison dar dupa parerea mea nu te-ai incadra in buget daca ai incerca sa iti cumperi una...
Subwoofer nush ce as putea sa iti zic...am un prieten pe forum care vinde un sub Renegade care se aude zic eu foarte bine...se poate vedea la Bazar car audio...are 450 w rms si merge in ambele moduri(cu cursa inversa sau normala).
Dupa parerea mea ptr un sunet corect si armonios as pune baza si pe un cd player bun...ca am vaz ca pe aici nu prea s-au dat sfaturi in privinta hu-ului...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 20:48   #15
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: de 800 de euro ce sistem pot sa imi iau ???

<<orlando>>? mersi mult ca incerci sa ma sfatuiesti si sa ma orientezi!!! sincer sa fiu de aceeste marci ,precizate de tine nu prea am auzit...dar la preturiile pe care le au .. sigur se aud destul de bine!!! multumesc
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -