in legatura cu casetofonul iti pot spune decat sa verifici pe ce banda esti(gen F1 F2...LW, MW).
In ceea ce priveste a doua nelamurire....depinde de cum le legi. Trebuie sa tii cont de impedanta. Difuzoarele din masina cred ca le ai de 4 ohmi. Daca montezi si subwooferul(sa zicem ca e tot pe 4 ohmi) in paralel ( + la + si - la -) iti da o impedanta de 2 ohmi (difuzorul + subwoofer). Deci trebuie sa ai amp ce suporta 2 ohmi. Dar daca montezi astfel, puterea se imparte intre difuzor si subwoofer.... si dupa parerea mea o sa ti se pare ca se aude subwooferul prea incet iar difuzorul prea tare.
O problema ar fi ca nu mai poti regla frecventa. Daca setezi filtru subsonic din amplificator la maxim(250Hz de obicei) ca sa protejezi subwooferul (iti da si in difuzor tot frecventa joasa..... deci auzi numai baraituri pt ca dif-urile nu prea coboara asa bine in frecventa).
In concluzie parerea mea este ca nu trebuie sa faci asta