Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 06-08-11, 22:07   #1
Fender

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Intrebare !!!

Am un cd player cu usb jvc si cand dau mai tare de 15 bazaie dar boxele se aud si cand dau mai tare de 30. Mi-a spus un vecin ca trebuie sa centrez boxele..asa este? Ce pot face si unde sa merg?

P.S: Sunt din Bucuresti (in caz ca ma trimite-ti la un service audio)
Fender is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 22:28   #2
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Intrebare !!!

Sa centrezi boxele ? n-am auzit de asa ceva (e roata de bicicleta?)
Pune aici ce player ai , difuzoarele, modelul lor.

Mai explica odata fenomenu mai detaliat k nu prea am priceput ce se intampla de fapt. cand dai playerul la 15 boxele se aud ca si cum ar fi volumul in player la 30 ? adica la 15 se aude ca la 30 ?
__________________
Car Audio 4tuning forum
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 01:13   #3
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Intrebare !!!

Probabil sa-i centreze bobina, am si eu prieteni care fac confuzia dintre boxa si difuzor, adica-i acelasi lucru pentru ei
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 11:01   #4
Fender

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Re: Intrebare !!!

Da, difuzoarele cred..

Acesta este cd player-ul numai ca al meu e cu usb, si mi-am adus aminte de ceva..eu nu mai am radio ca mi s-a rupt ceva (un fel de mufa) cand mi-a inlocuit vecinu cd player-ul.
Poate sa fie din aceasta cauza?Cd player-ul nu are nimic.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	brand_product.php.jpeg
Views:	68
Size:	56.7 KB
ID:	2111182  
Fender is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 11:05   #5
Fender

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Re: Intrebare !!!

Quote:
Originally Posted by adrian_drift_king View Post
Sa centrezi boxele ? n-am auzit de asa ceva (e roata de bicicleta?)
Pune aici ce player ai , difuzoarele, modelul lor.

Mai explica odata fenomenu mai detaliat k nu prea am priceput ce se intampla de fapt. cand dai playerul la 15 boxele se aud ca si cum ar fi volumul in player la 30 ? adica la 15 se aude ca la 30 ?
Deci, cand dau peste 15 la volum incepe si se aude naspa dar merge sa dau si pana la maxim..deci difuzoarele nu au probleme..alta este problema..
Fender is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 17:47   #6
adrian_drift_king

Stage 3
 
adrian_drift_king's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 153
Default Re: Intrebare !!!

Problema e playerul la tine , difuzoarele nu au nimic ,ma gandesc ca sunt cele de fabrica , oricum orice player dupa un anumit nivel distrosioneaza , iar ce ai tu nu e tocmai cazul cel mai fericit . acolo e punctul lui de "maxim" iar dupa valoarea accea de 15 , el incepe sa distorsioneze. ex : am avut un player Lg si maximum la volum era 35 iar daca il duceam peste 20 distorsiona urat , chestii facute pe "subvapor".
adrian_drift_king is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 20:18   #7
Fender

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Re: Intrebare !!!

Quote:
Originally Posted by adrian_drift_king View Post
Problema e playerul la tine , difuzoarele nu au nimic ,ma gandesc ca sunt cele de fabrica , oricum orice player dupa un anumit nivel distrosioneaza , iar ce ai tu nu e tocmai cazul cel mai fericit . acolo e punctul lui de "maxim" iar dupa valoarea accea de 15 , el incepe sa distorsioneze. ex : am avut un player Lg si maximum la volum era 35 iar daca il duceam peste 20 distorsiona urat , chestii facute pe "subvapor".
Maximum e la 40 si nu e din cauza player-ului cu siguranta..are 1 luna vechime.Cand l-am cumparat l-am pus pe logan-ul lu' tata si mergea perfect..iar cand l-am mutat pe masina mea vecinu mi-a rupt o mufa din greseala si cred ca din aceasta cauza se aude asa.
Fender is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 10:52   #8
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Intrebare !!!

E din cauza playerului pentru ca nu are destula putere! De asta se aude naspa si distorsioneaza! Nu pentru ca e vechi sau ceva, ci doar pentru ca playerele in general nu au destula putere si la volum mare distorsioneaza. Si nu, nu are 4x50 W RMS, are 4x13 W RMS ( daca ai noroc), indiferent de ce scrie pe el sau pe cutie.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 11:48   #9
Fender

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6
Default Re: Intrebare !!!

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
E din cauza playerului pentru ca nu are destula putere! De asta se aude naspa si distorsioneaza! Nu pentru ca e vechi sau ceva, ci doar pentru ca playerele in general nu au destula putere si la volum mare distorsioneaza. Si nu, nu are 4x50 W RMS, are 4x13 W RMS ( daca ai noroc), indiferent de ce scrie pe el sau pe cutie.
Pai si ce trebuie sa fac sa nu mai distorsioneze? Ca daca il pun pe loganu lu' tata si dau la maxim nu distorsioneaza deloc..
Fender is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 13:12   #10
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare !!!

Quote:
Originally Posted by Fender View Post
Pai si ce trebuie sa fac sa nu mai distorsioneze? Ca daca il pun pe loganu lu' tata si dau la maxim nu distorsioneaza deloc..
O idee... vezi sa nu fie difuzoarele defazate...
Incearca sa schimbi "+" cu "-" la unul dintre difuzoare si vezi daca mai are aceleasi simtome...
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 13:13   #11
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare !!!

Quote:
Originally Posted by cynegeticos View Post
O idee... vezi sa nu fie difuzoarele defazate...
Incearca sa schimbi "+" cu "-" la unul dintre difuzoare si vezi daca mai are aceleasi simtome...
daca sunt defazate difurile iti anihileaza frecventele joase, nu iti distorsioneaza. ma indoiesc profund ca daca dai maxim din player legat pe logan si nu distorsioneaza deloc.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -