Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Intrebare !!! (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/272509-intrebare.html)

Fender 06-08-11 22:07

Intrebare !!!
 
Am un cd player cu usb jvc si cand dau mai tare de 15 bazaie dar boxele se aud si cand dau mai tare de 30. Mi-a spus un vecin ca trebuie sa centrez boxele..asa este? Ce pot face si unde sa merg?

P.S: Sunt din Bucuresti (in caz ca ma trimite-ti la un service audio)

adrian_drift_king 06-08-11 22:28

Re: Intrebare !!!
 
Sa centrezi boxele ? n-am auzit de asa ceva (e roata de bicicleta?)
Pune aici ce player ai , difuzoarele, modelul lor.

Mai explica odata fenomenu mai detaliat k nu prea am priceput ce se intampla de fapt. cand dai playerul la 15 boxele se aud ca si cum ar fi volumul in player la 30 ? adica la 15 se aude ca la 30 ?

Stage1 07-08-11 01:13

Re: Intrebare !!!
 
Probabil sa-i centreze bobina, am si eu prieteni care fac confuzia dintre boxa si difuzor, adica-i acelasi lucru pentru ei :-)

Fender 07-08-11 11:01

Re: Intrebare !!!
 
1 Attachment(s)
Da, difuzoarele cred..

Acesta este cd player-ul numai ca al meu e cu usb, si mi-am adus aminte de ceva..eu nu mai am radio ca mi s-a rupt ceva (un fel de mufa) cand mi-a inlocuit vecinu cd player-ul.
Poate sa fie din aceasta cauza?Cd player-ul nu are nimic.

Fender 07-08-11 11:05

Re: Intrebare !!!
 
Quote:

Originally Posted by adrian_drift_king (Post 4511367)
Sa centrezi boxele ? n-am auzit de asa ceva (e roata de bicicleta?)
Pune aici ce player ai , difuzoarele, modelul lor.

Mai explica odata fenomenu mai detaliat k nu prea am priceput ce se intampla de fapt. cand dai playerul la 15 boxele se aud ca si cum ar fi volumul in player la 30 ? adica la 15 se aude ca la 30 ?

Deci, cand dau peste 15 la volum incepe si se aude naspa dar merge sa dau si pana la maxim..deci difuzoarele nu au probleme..alta este problema..

adrian_drift_king 07-08-11 17:47

Re: Intrebare !!!
 
Problema e playerul la tine , difuzoarele nu au nimic ,ma gandesc ca sunt cele de fabrica , oricum orice player dupa un anumit nivel distrosioneaza , iar ce ai tu nu e tocmai cazul cel mai fericit . acolo e punctul lui de "maxim" iar dupa valoarea accea de 15 , el incepe sa distorsioneze. ex : am avut un player Lg si maximum la volum era 35 iar daca il duceam peste 20 distorsiona urat , chestii facute pe "subvapor".

Fender 07-08-11 20:18

Re: Intrebare !!!
 
Quote:

Originally Posted by adrian_drift_king (Post 4512683)
Problema e playerul la tine , difuzoarele nu au nimic ,ma gandesc ca sunt cele de fabrica , oricum orice player dupa un anumit nivel distrosioneaza , iar ce ai tu nu e tocmai cazul cel mai fericit . acolo e punctul lui de "maxim" iar dupa valoarea accea de 15 , el incepe sa distorsioneze. ex : am avut un player Lg si maximum la volum era 35 iar daca il duceam peste 20 distorsiona urat , chestii facute pe "subvapor".

Maximum e la 40 si nu e din cauza player-ului cu siguranta..are 1 luna vechime.Cand l-am cumparat l-am pus pe logan-ul lu' tata si mergea perfect..iar cand l-am mutat pe masina mea vecinu mi-a rupt o mufa din greseala si cred ca din aceasta cauza se aude asa.

animalutz 09-08-11 10:52

Re: Intrebare !!!
 
E din cauza playerului pentru ca nu are destula putere! De asta se aude naspa si distorsioneaza! Nu pentru ca e vechi sau ceva, ci doar pentru ca playerele in general nu au destula putere si la volum mare distorsioneaza. Si nu, nu are 4x50 W RMS, are 4x13 W RMS ( daca ai noroc), indiferent de ce scrie pe el sau pe cutie.

Fender 09-08-11 11:48

Re: Intrebare !!!
 
Quote:

Originally Posted by animalutz (Post 4516065)
E din cauza playerului pentru ca nu are destula putere! De asta se aude naspa si distorsioneaza! Nu pentru ca e vechi sau ceva, ci doar pentru ca playerele in general nu au destula putere si la volum mare distorsioneaza. Si nu, nu are 4x50 W RMS, are 4x13 W RMS ( daca ai noroc), indiferent de ce scrie pe el sau pe cutie.

Pai si ce trebuie sa fac sa nu mai distorsioneze? Ca daca il pun pe loganu lu' tata si dau la maxim nu distorsioneaza deloc..

cynegeticos 09-08-11 13:12

Re: Intrebare !!!
 
Quote:

Originally Posted by Fender (Post 4516184)
Pai si ce trebuie sa fac sa nu mai distorsioneze? Ca daca il pun pe loganu lu' tata si dau la maxim nu distorsioneaza deloc..

O idee... vezi sa nu fie difuzoarele defazate...
Incearca sa schimbi "+" cu "-" la unul dintre difuzoare si vezi daca mai are aceleasi simtome...

ralphmandl 10-08-11 13:13

Re: Intrebare !!!
 
Quote:

Originally Posted by cynegeticos (Post 4516348)
O idee... vezi sa nu fie difuzoarele defazate...
Incearca sa schimbi "+" cu "-" la unul dintre difuzoare si vezi daca mai are aceleasi simtome...

daca sunt defazate difurile iti anihileaza frecventele joase, nu iti distorsioneaza. ma indoiesc profund ca daca dai maxim din player legat pe logan si nu distorsioneaza deloc.


All times are GMT +2. The time now is 07:33.

- Copyright 2026 4Tuning