Pentru cei care vor din cind in cind bas mai puternic, exista la unele amplificatoare "volume remote control".
Ceea ce este greu de inteles pentru majoritatea, este faptul ca sunetele joase pe care ar trebui sa le "cinte" subul nu abunda in pasajele muzicale, si oricum intra foarte mult in zona in care urechea nu le percepe. Din cauza asta cei mai multi supraliciteaza cu puterea pe sub pentru a simti fizic vibratiile ( ca de auzit nu se prea aud...), ori i se da frecventa suficient de mare cit sa se auda.
In cazul in care frecventa creste, subul va deveni foarte prezent si va acoperi difuzoarele......:
Dupa aia simti nevoia sa urci cu difuzoarele in putere dar nu mai simti bine basul de jos,....samd
Concluzia e ca BUM tare
nu obligatoriu BUM BINE....
ceachi, sa stii ca exista masini care au cistigat premii internationale FARA subwoofer !!.