Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-05, 16:28   #61
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

TAZ-ule distorsiunile ard difuzoarele, nu puterea, ai grija sa nu ii dea prea multe distorsiuni amp-ul ala de 4 canale, ca s-au mai vazut gti-uri de 15\" arse...

Si daca pui amplificator numai pentru subwoofer, vezi care este curentul maxim consumat si pune-i cabluri de alimentare in functie de asta, ca sa nu ai probleme cu distorsiunile generate de lipsa de curent.

my .02
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 23:07   #62
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

Quote:
Degeaba iti iei atat de mare ca nu e bun la nimic. E prea de tot 3 farad, sa nu mai vb de 5... Cati vati scoate statia asta de acum in bridge pe 2 canale, cat bagi in woofer acuma ??
Statia are 4*150 W RMS la 2 Ohmi iar in punte 2*300 W RMS la 4 Ohmi.

Stinger® recommends 1 Farad of capacitance per 1000 watts of
amplifier output. This is a general rule of thumb and may be
adjusted up or down depending on the efficiency and design of the
amplifiers being used. There is no harm in having more than
enough capacitance. So when in doubt, it is better to have more
rather than not enough capacitance.

Condensatorul o sa il leg la amplif-ul actual dar o sa-l pun la viitorul amplif, asa ca o sa fie de 3F (5F e cam mult, totusi)

Quote:
daca-ti cumperi un amplificator pe masura subwooferului, trebuie sa-ti pregatesti plamanii
e beton subwooferu', l-am \"auzit\" si eu, sa ai parte de el.
Abia-l astept, din pacate s-au terminat resursele...

Quote:
TAZ-ule distorsiunile ard difuzoarele, nu puterea, ai grija sa nu ii dea prea multe distorsiuni amp-ul ala de 4 canale, ca s-au mai vazut gti-uri de 15\" arse...
Merci de sfat, cutia este inchisa tocmai pt a controla mai bine distorsiunile.
Din cate inteleg, GTI-urile sunt destul de proaste (\"se ard\"), asta e, ghinion...
Alte difuzoare se ard mai greu?

Quote:
Si daca pui amplificator numai pentru subwoofer, vezi care este curentul maxim consumat si pune-i cabluri de alimentare in functie de asta, ca sa nu ai probleme cu distorsiunile generate de lipsa de curent.
Aria minima a cablurilor pentru o lungime de 2,5m - 3,5m si un consum maxim de 78A (cat am acum) este de 16mm2
Cablurile pe care le am au aria de 20mm2.
Cand am sa imi cumpar inca un amplif (am pus geana pe BPx1100.1), am sa schimb si cablurile.
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 07:07   #63
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

pastreaza cablul pe care il ai acum, incearca sa gasesti loc in portbagaj pentru a doua baterie si foloseste de la cea de-a doua incolo cabluri mai groase...atentie insa la alternator sa nu il arzi...de multe ori o baterie secundara face mai mult decat un condensator mare...se incarca peste zi cu un alternator mic si seara cand aprinzi si farurile si dezaburirea acum pe timp de iarna se va descarca...dar e bine sa iti schimbi si alternatorul...pune unul care sa incarce amandoua bateriile...vei avea curent sa impingi subul...cutie sealed e buna dar pentru un dif de 15\" indicat era sa pui una vented calibrata cum trebuie...ai fi surprins de diferente...bafta...
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 07:55   #64
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Pai tu zici acolo ca ai 2 x 300 W si tot tu zici ca iti trebuie pentru 1000 W un condensator de 1 Farad. Tot tu zici ca o sa-ti iei unul de 3 F...

Nu mai inteleg nimic...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 20:58   #65
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

Condensatorul are incarcari/descarcari foarte rapide, adica exact ce are nevoie un sub. Bateria mentine acelasi curent la un amperaj f mare.
Daca ma insel, contraziceti-ma.
Sunt f multumit de cum se aude acum dar sunt curios cum se aude (simte) si pe alta cutie, ma gandeam la un bandpass ca al Hondarului (ar avea 96,28+56,64=152.92 litri). Din cate am aflat, cine a avut W15GTI pe cutie vented a renuntat la tipul asta de cutie, e pt SPL si e interesant de auzit o data si eventual nu din propria masina...

In fragmentul pe care l-am copiat de la Stinger zice ca:
\"Nu e nimic rau in a avea resurse mai multe decat e nevoie. Asa ca fara indoiala, e mai bine sa ai mai mult decat sa nu fie suficient\"
Nu cred ca m-am contrazis singur, ramane de 3F.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	spl2_272.jpg
Views:	61
Size:	36.5 KB
ID:	18971   Click image for larger version

Name:	spl1_200.jpg
Views:	60
Size:	31.0 KB
ID:	18972  
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 22-02-05, 12:22   #66
oq

Stage 5
 
oq's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 490
Member of:
[FORD]
Default

Sal.... scuze ca nu ii chiar la subiect.. dar... tskno.....soricelu nu mai are masina aia... acuma are un golf 2 rosu... ala custickere pe geamurile de pe lateral spate...cu imprimari si bla bla
__________________
WATCH OUT ...THERE IS A NEW DRIVER IN TOWN >
my car----> https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford/55507-ford-focus-mk1-1-8-tddi-tournier-01-a.html
oq is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -